Skocz do zawartości
Nerwica.com

WENLAFAKSYNA (Alventa, Exyven, Efectin ER, Efevelon SR, Faxigen XL, Faxolet ER, Lafactin, Oriven, Prefaxine, Symfaxin ER, Velaxin ER, Venlafaxine Aurovitas/ Bluefish XL, Venlectine)


Miss Worldwide

Rekomendowane odpowiedzi

benzowiec84 napisał:

 

..............ja brałem duloksetyne jakieś 7-8 tygodniu a odstawiałem ją z 4 miesiące , była masakra bo ja liczyłem granulki , nawed dodanie fluoksetyny przy odstawce za wiele nie pomagało , więc po prostu schodziłem z samej duloksetyny , licząc granulki i odstawiąjąc bardzo powoli , rozsypywałem z tej fiolki i liczyłem i co kilka granulek mniej co tydzień . masakra była , bo inaczej to takie prądy dostawałem , brain zapsy że szok , a i lek nie pomógł wcale . ..........

 

Dzięki za odpowiedź.

Też liczę te granulki, bo nie mam wyjścia. Teraz jestem na dawce 15 mg ( z 30 mg zeszłam w ciągu niecałych 2 tygodni ). Jednocześnie biorę małe daweczki citabaxa , systematycznie podwyższając dawkę tj. 2,5 mg , 5 mg, teraz 7,5 mg ( mam przejść właśnie na ten lek , docelowo 20 mg- max dawka wynosi 40 mg) . Musze przyznać, że dzisiaj nawet poczułam się trochę lepiej , może ten citabax coś daje. Od dawna tak się nie czułam, mimo że schodzę z dulsevii, także mam nadzieję, że kolejne zrzucanie dulsevii będzie może łatwiejsze, aczkolwiek na pewno trzeba to robić powoli. Citabax to naprawdę niezły lek.

Ja jestem jednak serotoninowcem, noradrenalina mi nie służy. Każdy musi trafić na swój lek. Na pewno citabax też powoduje skutki uboczne w postaci pobudzenia i niepokoju, ale takie do opanowania, przy tym jest jakaś jasność umysłu i chce się coś robić, wyjść z domu do ludzi , a na dulsevii byłam jakaś poplątana, nie poznawałam siebie.

 

Mam jeszcze pytanie , w trakcie zrzucania dulsevii ( 4 m-ce) brałeś jakieś inne leki? Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zzYxx, a to ciekawe z Twoją tarczycą. Mam zdiagnozowaną niedoczynność tarczycy. USG wskazuje Hashimoto, miałam dwa razy robione badanie przeciwciał anty-TPO i wyszło około 10. Niestety mój endokrynolog ma diagnozę w nosie, "bo to się tak samo leczy". Biorę 100 Euthyroxu.

Euthyrox koliduje lekko z sertraliną i Anafranilem.

 

-- 20 sty 2018, 04:51 --

 

Wracając do tematu wenlafaksyny, nawet mi przypasowała, o dziwo - za czwartym podejściem. Przeszłam na nią w listopadzie z Anafranilu (ale nie dlatego, że Anafranil nie działał). Ładnie zaskoczyła, ale derealizacja była masakryczna przez kilka tygodni. Początkowo pobudziła i nakręciła do działania, teraz jest spokojniej. Dla mnie priorytetem jest, aby depresja nie wróciła, i o dziwo mała dawka 75 mg pomaga. Nie jest idealnie, ale nie wegetuję w łóżku patrząc w sufit 8) Oczywiście mam dość duże wahania, jeśli chodzi o napęd i nastrój (np. teraz wypiłam kawę i czuję się euforycznie, i nawet piszę posta, choć rzadko to robię 8) ). Wenla jako jedyny dotychczas antydepresant wywołuje u mnie coś na kształt lekkiego psychotycznego skakania myśli, ale jest to do ogarnięcia i nie odlatuję. Za czwartym podejściem, po dwóch miesiącach - jestem zadowolona :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślicie, że po 5 tygodniach już by były zmiany w wynikach tarczycy? Z tego co wiem to badanie tarczycy poleca się robić ze 3 miesiące po poprawie, że podobno wyniki później się zmieniają? Od czasu brania wenli (z mini domieszką anafranilu - który chyba nie ma takich skutków ubocznych i z benzo) Oprócz tego robiącego się worka pod okiem ostatnio mam napady zimna, od momentu brania leków mam problem z rzadszym oddawaniem kału (a nigdy nie miałam z tym problemu bez leków), mam większe piersi (nadmiar wody?), okres,który miałam 2 tygodnie po braniu wenli trwał 2 dni (potem tylko jakieś śladowe ilości) zamiast wcześniej jak miałam 5, ew 6.

Nie wiem czy tak szybko miałabym objawy od tarczycy, po kilku tygodniach brania? Czy to bardziej zbieg okoliczności? Zaburzenia pamięci - związane z nerwicą a może nawet potem depresją miałam już wcześniej, paradontozę, kiedyś bez leków zauważyłam też podpuchnięcie oka. Wiem, że nie jesteście lekarzami - wybieram się do endokrynologa, ale jak myślicie - czy wenla mogła tak szybko zrobić mi niedoczynność tarczycy?

TSH mam koło 3 a ft 4 mam bardzo blisko dolnej granicy :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ zzYxx

Jeśli chodzi o kortyzol to sprawa jest bardziej skomplikowana niż sądzisz. Gdyby rzecz polegała na zredukowaniu kortyzolu wystarczyłoby podać jego bloker lub lek blokujący te receptory które kortyzol pobudza. Jest nieco inaczej. Np. klomi pobudza do wydzielania kortyzol ( pewnie poprzez 5HT1a) nie wiem jaki jest tego mechanizm a mimo, że pobudza to wg literatury przywraca oś stresu do normalizacji. Dzieje się tak dlatego, że istnieje sprzężenie zwrotne i zwiększenie kortyzolu daje paradoksalnie efekt na tej osi tonujący bo nie wydziela się on zwrotnie ( tzw feedback).

 

-- 20 sty 2018, 23:54 --

 

Myślicie, że po 5 tygodniach już by były zmiany w wynikach tarczycy? Z tego co wiem to badanie tarczycy poleca się robić ze 3 miesiące po poprawie, że podobno wyniki później się zmieniają? Od czasu brania wenli (z mini domieszką anafranilu - który chyba nie ma takich skutków ubocznych i z benzo) Oprócz tego robiącego się worka pod okiem ostatnio mam napady zimna, od momentu brania leków mam problem z rzadszym oddawaniem kału (a nigdy nie miałam z tym problemu bez leków), mam większe piersi (nadmiar wody?), okres,który miałam 2 tygodnie po braniu wenli trwał 2 dni (potem tylko jakieś śladowe ilości) zamiast wcześniej jak miałam 5, ew 6.

Nie wiem czy tak szybko miałabym objawy od tarczycy, po kilku tygodniach brania? Czy to bardziej zbieg okoliczności? Zaburzenia pamięci - związane z nerwicą a może nawet potem depresją miałam już wcześniej, paradontozę, kiedyś bez leków zauważyłam też podpuchnięcie oka. Wiem, że nie jesteście lekarzami - wybieram się do endokrynologa, ale jak myślicie - czy wenla mogła tak szybko zrobić mi niedoczynność tarczycy?

TSH mam koło 3 a ft 4 mam bardzo blisko dolnej granicy :?

Wydaje mi się że albo masz lekką niedoczynnośc tarczycy ( idź po prostu do endo i zrób USG tarczycy i wyniki ft3, ft4, TSH) do tego zrób MRI przysadki. I wtedy będzie jasne co masz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że albo masz lekką niedoczynnośc tarczycy ( idź po prostu do endo i zrób USG tarczycy i wyniki ft3, ft4, TSH) do tego zrób MRI przysadki. I wtedy będzie jasne co masz.

Mam wyniki TSH, ft3, ft4, DHEAS i je wezmę do lekarza, jednak myślę czy nie zrobić jeszcze przed wizytą prolaktyny (zawsze miałam ją nieco ponad normę a przy lekach może być jeszcze wyższa) i przeciwciał anty TPO żeby sprawdzić ew. czy niedoczynność jest związana z hashimoto - myślicie, że jest sens, że wizyta będzie bardziej obiektywna wtedy?

 

Kleopatra - masz rację, ja kiedyś przy Anafranilu też miałam chyba takie skłonności (oprócz masy innych skutków ubocznych, swoją drogą TSH przy braniu tego leku też miałam wyższe a potem się unormowało ale nie wiem czy to jest bardziej tak, że jak mam większy problem z tarczycą to powoduje to wzrost TSH a leki po dłuższym czasie to zbijają, czy z kolei przez nerwicę a z niej aż coś w stylu depresji zaburza się czynność tarczycy, czy jednak przez leki. To takie gdybanie, ale prawdą jest, że kiedy się lepiej czuję psychicznie mam też wtedy lepszy wynik tarczycy. No nic, mam nadzieję, że lekarka do której się wybieram będzie kompetentna i się wszystko wyjaśni :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zszedłem na 5mg parogenu i dziś pierwsza dawka wenli 37,5mg ;p jem to razem z paro , potem odstawie paro i daje 75mg , zobaczymy co bezie :) mam nadzieje że nie będzie zamulać. docelowo chce wykorzystać maxymalną dawkę ,ale to zależy od mojej tolerancji leku , podobno najlepsza dawka to 300mg , smyra wtedy sporo noradrenalina i trochę dopaminę.

 

raz brałem ten lek z 7 tygodni i odstawiłem , źle go toletowałem , dlatego teraz startuje od malych dawek , mam nadzieje że będzie mało uboków .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy komuś z Was lekarz zalecił brać wenlę o przedłużonym działaniu dwa razy dziennie przy odstawianiu? Czy to łagodzi objawy odstawienne (zmniejszenie dawki 37,5)?

 

 

Chyba nie ma takiej potrzeby, aby brać ją dwa razy dziennie. Nie sądzę, żeby pomogło to złagodzić objawy odstawiania. Mocno nasilone masz te objawy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja od x lat mam niedoczynności kory nadnerczy.Biorę hydrocortyzon.Badania jakie mam robione toACTCh w godzinach rannych.Po wyniku Badania z obciążeniem pomiar 3 razy dziennie.Dobowa zbiórka moczu.Teraz jeszcze desymetria Jeszcze jakieś hormony .Takie badania mam co pół roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zszedłem na 5mg parogenu i dziś pierwsza dawka wenli 37,5mg ;p jem to razem z paro , potem odstawie paro i daje 75mg , zobaczymy co bezie :) mam nadzieje że nie będzie zamulać. docelowo chce wykorzystać maxymalną dawkę ,ale to zależy od mojej tolerancji leku , podobno najlepsza dawka to 300mg , smyra wtedy sporo noradrenalina i trochę dopaminę.

 

raz brałem ten lek z 7 tygodni i odstawiłem , źle go toletowałem , dlatego teraz startuje od malych dawek , mam nadzieje że będzie mało uboków .

 

Wenla to ogólnie dobry lek, jeden z lepszych SS(N)RI, ale ma parę swoich uboków. Wys*ać się na tym leku to ciężka sprawa :( raz na kilka dni, w najgorszym momencie bywało nawet raz na tydzień, nie pomagał błonnik, cos dam dawały suszone śliwki i suplementy na zaparcia. Duża potliwość, największa jaką miałem ze wszystkich SSRI, dosłownie lało się ze mnie. Spory apetyt i systematyczny, powolny przyrost wagi. Kastracja - wiadomo, jak wszystkie leki, obnizone libido itp.

 

Są też plusy - chyba najmniej zamulający lek z grupy, chociaż ja miewałem problemy z pamięcia krótkotrwałą. Odbicie antydepresyjne konkretne i to od małej dawki 37mg, szybko zauważalne. Dobrze mi sie kierowało autem na tym leku i ogólnie ogarniało życie. Zahamowana porywczość, bardziej przyjazny do ludzi byłem i rozmowny. Prawdopodobnie jeszcze kiedyś wrócę. Aktualnie na fluo+wellbutrin, ale zbyt nerwowy i narwany jestem, wszystko co robie chce wykonać szybko itp. Cierpia na tym kontakty z ludźmi. Dzisiaj trochę Hydro zarzuciłem na uspokojenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

benzowiec84 napisał(:

zszedłem na 5mg parogenu i dziś pierwsza dawka wenli 37,5mg

 

Schodzenie z parogenu było bezbolesne? Jak długo będziesz jeszcze na dawkach obu leków?

 

Ja jak pisałam wcześniej schodzę z dulsevii ( brałam 60 mg) , zamieniam na citabax. Zmniejszam dawkę co ok. 4-5 dni. Odsypuję od poprzedniej dawki ok. 25% kuleczek. Obecnie jestem na ok. 10 mg dulsevii, trwa to mniej więcej 4,5 tygodnia. Jednocześnie biorę od początku odstawiania małe dawki citabaxu. Teraz jestem na 10 mg citabaxa . Mam zamiar wchodzić na 20 mg ( poprzez 15 mg) i już nie brać tych 10 mg.

Co o tym sądzisz mając na uwadze Twoje doświadczenia z dulsevią. Pisałeś ,że schodziłeś z dulsevii 4 m-ce, ale bez innych leków (antydepresantów) ? Czy podczas schodzenia posiłkowałeś się jakimiś uspokajaczami? Trochę dużo tych pytań. Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też odstawiam wenlę bo już na mnie nie działa. Zszedłem do 10mg (na oko), brałem tyle przez tydzień i ostatnie 2 dni na czysto ale mam takie skutki odstawienia, że nie daję rady. Kiedyś odstawiałem 75 i nie miałem takich jazd, nie wiem o co kaman. Macie jakieś patenty na to, może jakieś benzo doraźnie łyknąć? To gorsze do odstawienia niż dragi, tzn. dragi szybciej puszczają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy u Was wenla powoduje brak apetytu i chudnięcie?

 

Ja tak miałem na wenli, brak apetytu musiałem jeśc na siłe, zresztą ktoś też pisał ze jadł 2 malutkie posiłki dziennie na wenli. Zresztą nie ma sie co kogo pytać. Skoro zauważasz że na wenli masz słaby apetyt to tak jest i już. Za pewne dodatnie mirtazapiny by pomogło na apetyt.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy u Was wenla powoduje brak apetytu i chudnięcie?

 

Ja tak miałem na wenli, brak apetytu musiałem jeśc na siłe ...

 

W moim odczuciu - tak jest tylko na początku brania, i raczej po pierwszym "starciu" z wenlafaksyną w ogóle. Brałam wenlę wielokrotnie w ciągu kilkunastu ostatnich lat, za każdym razem przez kilkanaście miesięcy. Na dłuższą metę wenla sprzyja tyciu, a wzrost wagi koreluje z dawką.

 

-- 31 sty 2018, 01:29 --

 

po pierwszym "starciu"= przy pierwszym "starciu"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wenlafaksyna ma też oprócz efektu antydepresyjnego efekt przeciwlękowy. Czy jakiś inny antydepresant działa też przeciwlękowo? Bo z tego co się próbowałem zorientować to fluoksetyna i sertralina mogą lęki nawet nasilać. Będę wdzięczny za sprostowanie/odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeciwlekowo z ssri i snri to wydaje mi się że paroksetyna najsilniej działa. Niestety podobno strasznie rozleniwia. Wenlafaksyna w wysokich dawkach może wzmacniać lęki gdyż nasila się działanie noradrenalinowe. Zwłaszcza powyżej dawki 225. Ale idzie się przyzwyczaić zwłaszcza że człowiek wie że to działanie leku. Coś za coś. Daje kopa do życia ale czasami lekko się człowiek poddenerwuje że się tak wyrażę :) pozdrawiam serdecznie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wenlafaksyna ma też oprócz efektu antydepresyjnego efekt przeciwlękowy. Czy jakiś inny antydepresant działa też przeciwlękowo? Bo z tego co się próbowałem zorientować to fluoksetyna i sertralina mogą lęki nawet nasilać. Będę wdzięczny za sprostowanie/odpowiedzi.

 

Wenlafaksyna ma też może nasilać lęki... mi nasilała..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×