SSRI-temat ogólny

Masz pytanie związane z lekami ? Chcesz podzielić się 'wrażeniami' z innymi ? Farmakologia czy psychoterapia... ?

SSRI-temat ogólny

przez monapayne 23 maja 2016, 15:38
Nie chce mi sie nawet na to odpisywac. Kazdy ma swoj mozg i zrobi co chce.

Jesli uzytkownik bedzie chcial to napisze do mnie.

I nie, nie namawiam do ostawienia.

Nie bede pisac o swoich paranojachx, bo to nie jest temat na to. Nie ma psychozy, ktora jest a potem jej nagle nie ma. Leki tak nie dzialaja i ludzka psychika tak nie dziala.

Ty siedzisz w temacie badan i farmakologii. Ok. Ale istnieje tez cos wiecej. To nie jest czarno-biale.

Poczatek psychozy moze miec ksztalt nerwicowy. Trudno jest odroznic leki paranoiczne od wstydu lub leku spolecznego.

Ja raczej nie zycze mlodemu chlopakowi zeby dostal zaburzen trwalych seksualnych oraz aby nie dostal wlasnie ataku leku lub oderwania od rzeczywistosci.

W psychice nic nie jest zero jedynkowe.

Takie leki predzej potrzebuje ktos bez zycia i starszy a nie mloda osoba, ktora dopiero co zaczyna zycie i byc moze zwyczajnie sie wstydzi dziewczyny.

Ps.tak samo moge tobie napisac, ze prowadzisz propagande lekowa. Poniewaz duzo brales, jarasz sie tematem i rozumiem, ze to twoja pasja lub praca aby pisac tylko jednostronne fakty. Jakos nie potrafisz sie postawic w takiej sytuacji, ze sie nie udaje czasem z lekami.

Nie uznajesz problemow psychicznych tylko teorie neuroprzekaznikow.

Pragmatyczne myslenie w psychiatrii spowodowalo takze wiele szkod. Mozna sie przejsc do szpitala i zobaczyc jak to funkcjonuje.

Nie bede pisac oczywistych rzeczy typu 'sprobuj'. Kazdy sam podejmuje decyzje. Tylko problem jest gdy jest sie mlodym troche wiekszy. Lepiej chyba szukac pomocy w ludziavch lub sobie niz lekach.

Ja do dzis place za niektore decyzje zwiazane z tym, ze podjelam sie leczenia. I nie pisze tu o psychozie. Pisze o skutkach ubocznych. Bo mam 23 lata, a gdy zaczelam brac leki to przestalam sie czuc soba. Pozdrawiam.

SSRI-temat ogólny

przez Lord Kapucyn 23 maja 2016, 15:46
Ps.tak samo moge tobie napisac, ze prowadzisz propagande lekowa. Poniewaz duzo brales, jarasz sie tematem i rozumiem, ze to twoja pasja lub praca aby pisac tylko jednostronne fakty. Jakos nie potrafisz sie postawic w takiej sytuacji, ze sie nie udaje czasem z lekami.

Nie gloryfikuję leków ani nie pieję nad nimi bezmyślnych zachwytów, staram się dostrzegać drugą stronę medalu. W wielu postach (gdy było to uzasadnione) sam niejednokrotnie pisałem w krytycznym tonie na temat leków, ale najwyraźniej nie natrafiłaś akurat na te posty. A szkoda.

Nie uznajesz problemow psychicznych tylko teorie neuroprzekaznikow.

Nie popieram w pełni teorii monoaminergicznej- ani w kontekście zaburzeń depresyjnych, ani w kontekście schizofrenii. Ale zwolennikiem nurtu neurobiologicznego i pragmatykiem jestem, owszem.

Pozdrawiam.
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

SSRI-temat ogólny

przez Monster6 23 maja 2016, 15:49
''wiem, ze dla ludzi podatnych psychotycznie nie powinny byc przepisywane ssri''

Ludzi nie leczy się tylko dlatego że ktoś jest podatny psychotycznie.Tylko jak już ma objawy psychotyczne.W różnych zaburzeniach osobowości osoby moga być skłonności psychotyczne i owszem przepisywanie wtedy samych ssri może być ryzykowne ale bez jaj ssri nie powodują psychoz,ssri mogą choćby w przypadku osób z chorobą afektywną dwubiegunową wywołać manie z objawami psychotycznymi ale to tylko z powodu nie właściwego leczenia i ze specyfiki choroby.Osobom z objawami psychotycznymi przepisuję się SSRI bardzo często tylko razem z lekami działającymi antypsychotycznie (neuroleptykami).Masa schizofreników bierze SSRI tylko że wraz z neuroleptykami.Podobnie żle leczony chad bez leków działających antymaniakalnie po ssri może wystąpić mania nawet z objawami psychotycznymi.Tylko to jest nadal jedynie kwestia złego leczenia a nie tego że SSRI wywołują stany psychotyczne.Gdyby tak było tylu ile tu ludzi na forum żre SSRI każdy by miał objawy psychotyczne a połowa nerwicowców leżała w pasach i dostawała zastrzyki z halopopierdolu Bez jaj.Radzę się naprawdę nie sugerować opiniami ludzi,bo jak sobie wkręce że neuroleptyki wywołały u mnie paranoje i zacznę kazdemu schizofrenikowi pisać że to przez leki zachorował(a to są osoby bardzo podatne na sugestie) to takim osobom może to jedynie zaszkodzić gdy odstawią leki.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

SSRI-temat ogólny

przez monapayne 23 maja 2016, 16:24
Ja mialam podobne zdanie na temat leczenia, wydawqlo mi sie jasne, wierzylam ze leki mi pomoga i wiedzialam o mechanizmie dzialania.

Tyle, ze u mnie tak bylo na samym poczatku. Mialam zdiagnozowane zab.osobowosci i bylam w szpitalu aby wdrozyc lek. I potem bylo juz tylko gorzej. Wytrzymalam trzy miesiace na ssri i odstawilam. Lekarze mowili, ze lek nie powinien tak dzialac, ze widocznie mam inna chorobe.

Tylko, ze przed leczeniem nigdy nie mialam takich odrealnien. Mialam hipochondrie, nerwice, ale nie mialam nigdy takiej utraty siebie i przede wszystkim utrata kontroli. Znajome osoby przestaly mnie poznawac. A potem byl kolejny szpital i dowiedzialam sie, ze nie powinnam brac tych lekow wg lekqrzy.

I nigdy sie nie dowiem czy to moja podatnosc czy leki.
"Słowo trauma z greki oznacza ranę, a wie pan jak jest sen po niemiecku? Traum. Rany rodzą potwory"
was: robot

SSRI-temat ogólny

przez dopamine 23 maja 2016, 18:30
Jak ktoś ma dysfunkcje układu nagrody to SSRI nie pomogą. Wtedy pozostają bupropion ,Tianeptyna, mirtazapina i atypowe neuroleptyki w niskich dawkach. SSRI nadają się jedynie przy dysfunkcji układu kary objawiajacej sie niepokojem ,lękiem a więc tzw. negatywnymi wzmocnieniami.
Od 04.11. 2016 r.
Pramipeksol- jednorazowo dwie tabletki 1,05 mg o przedłużonym działaniu

SSRI-temat ogólny

przez Mateusz96 23 maja 2016, 23:49
Nie chodzi tu o to, że się wstydzę dziewczyny, o żadną nieśmiałość. Dziewczyna to jest tylko przykład, to jest w sumie coś co mi zaprząta głowę najczęściej. Podam może inny przykład- chciałem pójść na basen nauczyć się pływać, dowiedzieć się co i jak, czy są jacyś ratownicy, ile to kosztuje i w ogóle no takie pierdółki, jak zacząłem się zbliżać do budynku basenu, nie wiem dokładnie czemu i w jakim momencie, ale zacząłem rozmyślać i czegoś się bać. Na przykład: zobaczyłem, że koło tego basenu biegają sobie jakieś dzieci, myślę sobie no jak one już umieją pływać, to po co ja tam w ogóle idę, za stary na to jestem, nigdy nie będę na takim poziomie jak one, dalej myślę, chodzą sobie na basen, mają znajomych już teraz w takim młodym wieku, mają rodziców którzy ich wspierają, te dzieci coś osiągną w życiu, mój czas już minął, ja nawet nie mam po co się tam pokazywać, przecież ja jestem zwykłym odludkiem, nigdy nie będę taki fajny. Przeszedłem obojętnie koło budynku basenu, tak jakbym w ogóle nie zamierzał tam wejść. Dostałem natłoku myśli, nie wiedziałem co mam ze sobą zrobić, wrócić do domu? Po co? Przecież wyszedłem na basen. Pójść jednak na ten basen? No przecież nie dam rady... Załączyło mi się takie myślenie, zacząłem się tego bać, że nie wiem co się ze mną dzieje. Zacząłem chodzić sobie między blokami. Jestem typem survivalowca, byłem kadetem w strzelcu, tylko odszedłem żeby wrócić na następnym naborze jak się ogarnę. Przeważnie mam przy sobie rzeczy typu latarka, nóż, źródło ognia, wtedy miałem latarkę, multitoola, kawałek taśmy klejącej i jeszcze jakieś tego typu rzeczy. Pomyślałem sobie, że jak idę taki znerwicowany i akurat zatrzyma mnie policja, bo wydam się podejrzany przez to że tak krążę, przeszukają mnie i to znajdą, to jak im się wytłumaczę po co mi to i co ja tutaj robię? Wezmą mnie za jakiegoś świra i nie wiem co ze mną zrobią.
Co o tym myślicie?

SSRI-temat ogólny

przez monapayne 24 maja 2016, 09:06
Mysle, ze to nerwica. Rozumiem, ze Ci trudno. Mialam podobnie i nie moglam studiowac przez to. Ale ja nie wiem co Ci doradzic oprocz terapii. Ja np.wolalabym juz brac benzodiazepiny niz wracac do ssri. Benzodiazepiny to uzalezniajqce silnie leki, ale przynajmniej wiesz jak.dzialaja, bo dzialaja za.pierwssym razem. Niby na dzialanie ssri trzeba czekac miesiac. Ja juz czulam po dwoch tyg.ze cos sie dzieje.

I rzeczywiscie nie mialam leku jak teraz pamietam. Ale.zachowywalam sie.tak jak nie lubie i zanim.zdazylam zareagowac to juz mialam siano w glowie.

Pomysl o terapii, pa. Tylko o normalnej, nie jakiejs psychoanalizie. Terapia cbt.

SSRI-temat ogólny

przez Mateusz96 24 maja 2016, 11:08
Dziś już wziąłem ćwiartkę tej tabletki, będę to odstawiał, powiem dla psychiatry przy następnej wizycie żeby mi przepisał coś łagodniejszego i mniej destrukcyjnego, poćwiczyłem się, zjadłem kawałek czekolady, robiłem jakieś ciekawe rzeczy, umówiłem się na popołudnie z koleżanką poznaną w internecie... Czuję się super. Tak z tej perspektywy czuję jakby te moje wkręty były objawami depresji. Teraz mam dobry humor i tylko szukam rzeczy, które mi go podtrzymają i nie myślę o problemach. Mam nadzieję że to mi się utrzyma na dłużej.

SSRI-temat ogólny

przez monapayne 24 maja 2016, 11:18
"Słowo trauma z greki oznacza ranę, a wie pan jak jest sen po niemiecku? Traum. Rany rodzą potwory"

SSRI-temat ogólny

przez Lord Kapucyn 24 maja 2016, 13:06
Przeczytałaś w ogóle abstrakt, który sama wkleiłaś? Nie jest to żadna meta-analiza, randomizowane badanie kliniczne tylko zwykła recenzja serii case reportów (opisów przypadków klinicznych w literaturze) w "zawrotnej" liczbie 71- gdzie u 45,1% (29 pacjentów) wystąpiła akatyzja, u 28,2% (20 pacjentów) wystąpiła dystonia, u 14,1% (10 pacjentów) polekowy parkinsonizm, a stany podobne do dyskinezy późnej u 11,3% (8 pacjentów).

Uwzględniając case reporty z 14 lat- od 1983 (pojawienie się pierwszego SSRI na rynku ) do 1997 (data publikacji recenzji). "AŻ" 71 case reportów? Wow. Zważywszy, że w samych Stanach Zjednoczonych liczba osób zażywających SSRI oscyluje wokół kilkudziesięciu milionów to faktycznie ta liczba robi wrażenie w skali świata.

Jednocześnie autorzy sami zaznaczają, że:
- z wyjątkiem akatyzji- EPSy występowały głównie u osób w starszym wieku oraz u kobiet;
- większość raportów (57,7%) budzi wątpliwości, gdyż osoby te oprócz SSRI zażywały inne leki, które mogły przyczynić się do rozwoju EPSów;
- EPSy te najprawdopodobniej są wynikiem stłumienia przez serotoninę szlaków dopaminergicznych w OUN;
- istnieje sporo czynników osobniczych(predyspozycja), które mogą wpłynąć na wystąpienie EPSów, poza tym trzeba brać pod uwagę parametry farmakokinetyczne (np. różną aktywność enzymów cytochromu P450 u różnych pacjentów);
- skutki uboczne tego typu są rzadkie;

Wiesz z czym związane są EPSy (objawy pozapiramidowe/ objawy ze strony układu pozapiramidowego)? Z OSŁABIENIEM neurotransmisji dpaminergicznej na szlaku nigriostriatalnym.

Mocno nasilone objawy pozapiramidowe występują najczęściej w przypadku klasycznych neuroleptyków (haloperidol, chlorpromazyna), zwłaszcza podawanych i.v./i.m., gdy dany neuroleptyk zbyt mocno blokuje receptory D2, posiada zbyt wysokie ratio blokady D2 w stosunku do aktywności antycholinergicznej (blokada receptorów muskarynowych) i nie posiada innych kompensacyjnych właściwości które mogłyby zapobiegać EPS'om (np. blokada 5-HT2a).

Owszem- atypowe neuroleptyki czy SSRI również mogą powodować EPSy, ale nie w takim stopniu jak klasyczne neuroleptyki! Pojechawszy socjalistycznym porównaniem- to tak jakby porównywać złodzieja, który ukradł bułkę, żeby nakarmić dzieci do złodzieja który ukradł miliony z fundacji charytatywnej czy cudzych podatków, albo porównywać siłę rażenia pistoletu na kapiszony z siłą rażenia głowicy nuklearnej.

Btw.,
to SSRI w końcu nasilają transmisję dopaminergiczną jak leki przeciwparkinsonowskie (mogąc powodować psychozy i "paranoje") czy osłabiają transmisję dopaminergiczną jak leki przeciwpsychotyczne (mogąc powodować EPSy)? Bo wiesz, jedno z drugim się wyklucza. A z tymi teoriami kluczysz i lawirujesz lepiej jak politycy Porozumienia Centrum.

Ja np.wolalabym juz brac benzodiazepiny niz wracac do ssri. Benzodiazepiny to uzalezniajqce silnie leki, ale przynajmniej wiesz jak.dzialaja, bo dzialaja za.pierwssym razem.

:shock: :shock: :shock: Bierzmy benzodiazepiny, bo wiemy jak działają i działają za pierwszym razem, a potem po tygodniach, miesiącach, latach zgrzytajmy zębami i biegajmy po ścianach na odwyku. Wspaniały pomysł. Zwłaszcza z ust osoby uzależnionej kiedyś od benzodiazepin.

Można to streścić w ten sposób:

"Nie namawiam nikogo do odstawienia leków, nawet mam nadzieję że pomogą, ale dzięki moim poradom chłopak odstawił lek (patrz: post powyżej), a przy okazji , bez związku z tematem , wkleję sobie linka z pseudonaukowej notabene stronki antidepressantsfacts (a raczej- antidepressantsbullshits), żeby znowu wbić szpilę w farmakoterapię."

Moderator/ R2 - D2

SSRI-temat ogólny

przez monapayne 24 maja 2016, 13:22
Wybacz, ale ja nikogo do niczego nie namawiam. Napisalam jak to sie dzialo u mnie.

To, co wkleilam to fakty. Tak moze byc, ale nie musi. Akurat dlugo interesuje sie tematem dyskinez.

Tak, ja wole benzodiazepiny niz ssri. Co nie znaczy, ze bede je polecac.

Link wkleilam ze wzgledu na informacje. Bralam zbyt dlugo leki jak na moj organizm, wiec staram sie przywrocic rownowage. Moze komus sie przyda taka informacja.

Co do dopaminy - tak, jest obnizana. O czym dowiesz sie wszedzie. Tylko, ze gdy odstawiasz lek to wszystko produkuje sie nadmiernie. Dlatego nie nalezy odstawiac leku nagle. Wychodzi na to, ze trudno jest odstawic leki, a wielu lekarzy robi to szybko, choc mysla ze jest normalnie.

Nie kazdy dostanie manii po ssri, innym pewnie przechodzi w psychoze.

SSRI-temat ogólny

przez Lord Kapucyn 24 maja 2016, 13:24
To, co wkleilam to fakty.

Tak, już streściłem te fakty.

Recenzja serii case reportów (opisów przypadków klinicznych w literaturze) w "zawrotnej" liczbie 71- gdzie u 45,1% (29 pacjentów) wystąpiła akatyzja, u 28,2% (20 pacjentów) wystąpiła dystonia, u 14,1% (10 pacjentów) polekowy parkinsonizm, a stany podobne do dyskinezy późnej u 11,3% (8 pacjentów).

Uwzględniając case reporty z 14 lat- od 1983 (pojawienie się pierwszego SSRI na rynku ) do 1997 (data publikacji recenzji). "AŻ" 71 case reportów? Wow. Zważywszy, że w samych Stanach Zjednoczonych liczba osób zażywających SSRI oscyluje wokół kilkudziesięciu milionów to faktycznie ta liczba robi wrażenie w skali świata.

Jednocześnie autorzy sami zaznaczają, że:
- z wyjątkiem akatyzji- EPSy występowały głównie u osób w starszym wieku oraz u kobiet;
- większość raportów (57,7%) budzi wątpliwości, gdyż osoby te oprócz SSRI zażywały inne leki, które mogły przyczynić się do rozwoju EPSów;
- EPSy te najprawdopodobniej są wynikiem stłumienia przez serotoninę szlaków dopaminergicznych w OUN;
- istnieje sporo czynników osobniczych(predyspozycja), które mogą wpłynąć na wystąpienie EPSów, poza tym trzeba brać pod uwagę parametry farmakokinetyczne (np. różną aktywność enzymów cytochromu P450 u różnych pacjentów);
- skutki uboczne tego typu są rzadkie;

Link wkleilam ze wzgledu na informacje.

Chyba dezinformację i kampanii strachu ciąg dalszy. Zarzucasz innym stronniczość i brak obiektywizmu, a wklejasz link do antypsychiatrycznej stronki, od której bardziej stronniczą ciężko znaleźć.

Moderator/ R2 - D2

SSRI-temat ogólny

przez monapayne 24 maja 2016, 13:31
Co do benzodiazepin to bylam uzalezniona poniewaz bralam je wlasnie na zaburzenia ruchowe. Teraz biore je bardzo doraznie.

Edit: chyba nie. Mozesz tego nie wiedziec, ale pisalam tu wczesniej, ze mam skutki uboczne po lekach i czytam co moge zrobic , by sobie pomoc, poniewaz nie chce brac lekow, wiec lekarze nie chca juz pomoc w leczeniu skutkow polekowych.

Jesli ktos by mial kiedys problem z dyskineza polekowa to myslisz, ze czlowiek z.nerwica lub depresja da sobie z tym rade?

Sami lekarze posiadaja malo informacji na ten temat.
Ostatnio edytowano 24 maja 2016, 13:38 przez monapayne, łącznie edytowano 1 raz

SSRI-temat ogólny

przez Lord Kapucyn 24 maja 2016, 13:32
SSRI nie są lekami idealnymi- powodują dysfunkcje seksualne (w bardzo rzadkich przypadkach trwałe, patrz: PSSD), mogą nasilać apatię, anhedonię, na początku kuracji mogą paradoksalnie nasilać lęk, powodują zaburzenia ze strony układu pokarmowego, u niektórych nasilają derealizację, ale posądzanie ich o jakieś wyimaginowane właściwości- że wywołują psychozy czy "paranoje" albo co drugiej osobie je zażywającej spadnie na łeb kara boska w postaci dyskinezy późnej to jakieś banialuki nie odnajdujące uzasadnienia merytorycznego, epidemiologicznego.

Moderator/ R2 - D2

Sortuj wg