Skocz do zawartości
Nerwica.com

Witamina D, a zaburzenia psychiczne


Wrwsw

Rekomendowane odpowiedzi

Wierzycie w powiązanie niedoboru witaminy D z zaburzeniami psychicznymi? np. w to, że niedobór nasila napięcie

 

Według statystyk 90% Polaków ma niedobór witaminy D, w tym 60% ma ciężki niedobór. Czyli mogłoby się wydawać, że w sumie każdemu brakuje tego pierwiastka....

 

U mnie wyszło 8,70 ng. Norma zaczyna się od 30 ng.... Ale skoro statystyki mówią o 90% i 60% to zaczynam się zastanawiać czy faktycznie niedobór ma jakiś wpływ

 

;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, acherontia styx napisał(a):

Ja tam jakichś spektakularnych efektów w samopoczuciu nie odnotowałam, a suplementuje wit. D już 1,5 roku bez żadnych przerw na lato etc.

a jaki miałaś niedobór?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Wrwsw napisał(a):

a jaki miałaś niedobór?

Nie wiem jaki, bo mi lekarz włączył suplementację z innego powodu, bez oznaczania poziomu. 
Wiem, że w październiku miałam ok. 50ng, czyli w normie, ale mówię ja wit. D zaczęłam brać tylko dlatego, że endokrynolog mi zlecił taką do brania 1x w mcu, bo ja nie jestem fanką łykania tabletek i sama z siebie pewnie do dzisiaj bym jej nie brała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, acherontia styx napisał(a):

Nie wiem jaki, bo mi lekarz włączył suplementację z innego powodu, bez oznaczania poziomu. 
Wiem, że w październiku miałam ok. 50ng, czyli w normie, ale mówię ja wit. D zaczęłam brać tylko dlatego, że endokrynolog mi zlecił taką do brania 1x w mcu, bo ja nie jestem fanką łykania tabletek i sama z siebie pewnie do dzisiaj bym jej nie brała.

Jak miałaś 50 ng to wątpię, żebyś kiedykolwiek miała niedobór..

Ja miałem w 2021 8,34 ng, dzisiaj mi wyszedł 8,70 ng

 

A w 2021 przez pół roku suplementowałem

 

Nic dziwnego, że ci nie pomógł skoro miałaś prawidłowy wskaźnik

 

Ja mam bardzo duży problem przede wszystkim z napięciem i niepokojem, i żadne leki na to nie pomagają

 

Ćwiczenia terapeutyczne tj, relaksacja też nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A w suplementy diety w ogóle nie wierzę :P i jak coś to ja biorę wit. D w postaci leku, nie suplementu

Teraz, Wrwsw napisał(a):

Jak miałaś 50 ng to wątpię, żebyś kiedykolwiek miała niedobór..

Będę oznaczać jakoś w czerwcu przed wizytą u endokrynologa, to się okaże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, acherontia styx napisał(a):

A w suplementy diety w ogóle nie wierzę :P i jak coś to ja biorę wit. D w postaci leku, nie suplementu

Będę oznaczać jakoś w czerwcu przed wizytą u endokrynologa, to się okaże.

 

Mi psychiatra kazała "suplementować". Może też się zorientuje czy to co biorę jest lekiem. Chociaż lekarze nie dają takiego wskazania, że to musi być LEK. Ale może faktycznie.... Się zorientuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, acherontia styx napisał(a):

@Wrwsw no ten preparat co ja biorę, to akurat jest na receptę, także nie ma możliwości, żeby był suplementem.

 

O ciekawy pomysł w sumie.... Umówię się na teleporadę do lekarza internisty i zapytam o wskazania, i ewentualną możliwość przepisania witaminy D. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, acherontia styx napisał(a):

@Wrwsw no ten preparat co ja biorę, to akurat jest na receptę, także nie ma możliwości, żeby był suplementem.

Już po wizycie u lekarza internisty

Poza witaminą D wyszło mi TSH na poziomie 5,33 i mam skierowanie do endokrynologa. Sam nie wiem czy chce, żeby mi coś wyszło, ale to by tłumaczyło moje ogromne poczucie niepokoju. Czasami zamiast terapii, leków psychotropowych warto zbadać się też somatycznie ;;PP zobaczymy..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Wrwsw napisał(a):

Już po wizycie u lekarza internisty

Poza witaminą D wyszło mi TSH na poziomie 5,33 i mam skierowanie do endokrynologa. Sam nie wiem czy chce, żeby mi coś wyszło, ale to by tłumaczyło moje ogromne poczucie niepokoju. Czasami zamiast terapii, leków psychotropowych warto zbadać się też somatycznie ;;PP zobaczymy..

No to po bardziej szczegółowych badaniach i USG tarczycy pewnie dostaniesz Euthyrox do łykania ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyszło mi FT3 i FT4 w normie

 

 

 

FT3 3,51 (norma 3,71)

FT4 0,97 (norma 1,48)

 

 

a TSH wyszło podwyższone 

 

5,334 przy normie 5

 

Jestw sens według ciebie iść do endokrynologa?

W dniu 30.04.2024 o 16:52, acherontia styx napisał(a):

No to po bardziej szczegółowych badaniach i USG tarczycy pewnie dostaniesz Euthyrox do łykania ;) 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×