Skocz do zawartości
Nerwica.com

BUPROPION/AMFEBUTAMON (Bupropion Neuraxpharm, Oribion, Welbox, Wellbutrin, Zyban)


nella31

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz, Mufiśka napisał(a):

A mogła bym zapytać dlaczego? Ja nie mam takiej wiedzy o lekach i nie mam pojęcia czym się różnią te leki od siebie, jeśli coś odpowiesz będę wdzięczna bardzo 

Inhibitory MAO mogą obciążać wątrobę, a ja już miałam po innym leku próby wątrobowe w kosmosie. Jak będziesz chciała przejść na SSRI z inhibitora MAO to powinna być ok 2 tyg, przerwa pomiędzy stosowaniem MAO a SSRI (czyli zostajesz bez leku na te kilka dni). No i mogą zwiększać nadwrażliwość na tyraminę stąd zaleca się ograniczenie spożycia soi, żółtych serów, czekolady.

Pregabalina idealnym lekiem nie jest, ale moim zdaniem na pewno lepszym niż MAO. Niby ma jakiś potencjał uzależniający, ale ja brałam ją 2 lata i odstawiłam bez żadnego problemu, także moim zdaniem (ale podkreślam to jest moje zdanie, nie mam na to żadnych badań), jak ktoś nie ma tendencji do uzależnień to nie musi się obawiać specjalnie, że się uzależni. A uboki na początku może dawać tak samo jak każdy inny lek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurczę dziękuje ci bardzo za odpowiedz mam tez receptę na pregabaline w razie czego, a wellbutrin no nie wiem co jest zadziałał czy co po 2 miesiącach męczarni 😳 zobaczę do końca tygodnia jak będzie na samym wellbutrinie jestem i jakoś lęków nie mam na razie, a ja tylko ssri brałam i nigdy nic więcej, a mój lekarz upiera się żeby dać mi takie leki bo za długo brałam ssri około 8 lat, niby mój lekarz jest dobry specjalista, ale wole popytać bo nie mam wiedzy 😔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Mufiśka napisał(a):

Kurczę dziękuje ci bardzo za odpowiedz mam tez receptę na pregabaline w razie czego, a wellbutrin no nie wiem co jest zadziałał czy co po 2 miesiącach męczarni 😳 zobaczę do końca tygodnia jak będzie na samym wellbutrinie jestem i jakoś lęków nie mam na razie, a ja tylko ssri brałam i nigdy nic więcej, a mój lekarz upiera się żeby dać mi takie leki bo za długo brałam ssri około 8 lat, niby mój lekarz jest dobry specjalista, ale wole popytać bo nie mam wiedzy 😔

To ja od ponad 10 lat jadę na SSRI różnych 😂 nie było chyba żadnej przerwy w stosowaniu SSRI, przeważnie w połączeniu z czymś jeszcze, ale moja lekarka prędzej chyba by przestała praktykować niż zostawiła mnie bez SSRI ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz, acherontia styx napisał(a):

To ja od ponad 10 lat jadę na SSRI różnych 😂 nie było chyba żadnej przerwy w stosowaniu SSRI, przeważnie w połączeniu z czymś jeszcze, ale moja lekarka prędzej chyba by przestała praktykować niż zostawiła mnie bez SSRI ;) 

To co on tak się upiera przy czymś nowym 😡 pregabaliny bałam się, ale może nie potrzebnie bo ostałem na noc tylko na lęki 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Mufiśka, każdy lekarz ma jakieś swoje metody/sposoby prowadzenia pacjenta wypracowane na podstawie doświadczenia klinicznego. To, że akurat leci inaczej niż w teorii większość lekarzy nie koniecznie oznacza, że jest złym lekarzem czy coś ;) a psychiatria to nie interna, że jak pacjent ma gronkowca to dajemy erytromycynę i z bańki ;) każdy może inaczej reagować na leki i takie "eksperymenty" lekarzy czasem mogą wyjść na dobre 🙂 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, acherontia styx napisał(a):

@Mufiśka, każdy lekarz ma jakieś swoje metody/sposoby prowadzenia pacjenta wypracowane na podstawie doświadczenia klinicznego. To, że akurat leci inaczej niż w teorii większość lekarzy nie koniecznie oznacza, że jest złym lekarzem czy coś ;) a psychiatria to nie interna, że jak pacjent ma gronkowca to dajemy erytromycynę i z bańki ;) każdy może inaczej reagować na leki i takie "eksperymenty" lekarzy czasem mogą wyjść na dobre 🙂 

No tak to

pewnie jest, ja staram się czytać, ale dla mnie to czarna magia te leki, wiem co to ssri i tyle, chciałam dziś żeby mi przepisał to nie dał mi, a ja się tak boje nowego, no nic dziękuje pięknie za odpowiedzi, poczekam z tym wellbutrinem może stał się cud i zadziałał, dzięki wielkie za informacje, a czy te mało są gorsze od ssri ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mufiśka napisał(a):

a czy te mało są gorsze od ssri ? 

Nie wiem czy gorsze czy lepsze. Nie brałam. Zresztą działanie leków to kwestia mocno indywidualna. Ja np. nie trawie wenlafaksyny i nawet jakby mi płacili to bym się na nią nie zgodziła ponownie, a dużo osób na forum bierze i jest zadowolonych. Chociaż moja lekarka próbowała jeszcze z 2 razy mnie na nią namówić, ale to już wystarczył mój wzrok, żeby przestała :D Im dłużej człowiek się leczy u danego lekarza i im więcej lekarz na nim "przerobił" leków tym trafniej jest w stanie je z czasem dobierać. Ja już mam pulę leków z których moja lekarka wybiera i są leki, których ona mi nie przepisze nawet jakbym chciała (np. amitryptylina przy której stwierdziła, że będzie straszyć po śmierci nocami osobę, która mi ją przepisze :D ) i leki na które ja się nie zgodzę i ona o tym wie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, acherontia styx napisał(a):

Nie wiem czy gorsze czy lepsze. Nie brałam. Zresztą działanie leków to kwestia mocno indywidualna. Ja np. nie trawie wenlafaksyny i nawet jakby mi płacili to bym się na nią nie zgodziła ponownie, a dużo osób na forum bierze i jest zadowolonych. Chociaż moja lekarka próbowała jeszcze z 2 razy mnie na nią namówić, ale to już wystarczył mój wzrok, żeby przestała :D Im dłużej człowiek się leczy u danego lekarza i im więcej lekarz na nim "przerobił" leków tym trafniej jest w stanie je z czasem dobierać. Ja już mam pulę leków z których moja lekarka wybiera i są leki, których ona mi nie przepisze nawet jakbym chciała (np. amitryptylina przy której stwierdziła, że będzie straszyć po śmierci nocami osobę, która mi ją przepisze :D ) i leki na które ja się nie zgodzę i ona o tym wie.

Rozumiem, dziś zadzwonię do lekarza bo ja sery uwielbiam i wiele z tych produktów, których nie wolno przy tym leku 😡 nic nie mówił na wizycie o tym, ja od zawsze tez ssri, ale po twoim wpisie zastanawiam się nad tą prgabaliną, a czy przytyłaś po niej ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mufiśka napisał(a):

Rozumiem, dziś zadzwonię do lekarza bo ja sery uwielbiam i wiele z tych produktów, których nie wolno przy tym leku 😡 nic nie mówił na wizycie o tym, ja od zawsze tez ssri, ale po twoim wpisie zastanawiam się nad tą prgabaliną, a czy przytyłaś po niej ?

Jeść ser żółty można, ale nie na kilogramy ;)

Nie, nie przytyłam po pregabalinie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Robe napisał(a):

 Czy ktoś się gorzej czuł po buprionie, w sensie bardziej zmulony i bez sił oraz z gorszą jakością snu ?

Ja biorę od dwuch miesięcy zamulona czasami tak, a czasem fajnie dlatwgo się zastanawiam czy odstawić czy brać, sen na początku był kiepski bardzo pomagałam sobie xanaxem 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, acherontia styx napisał(a):

Wybierając między Aurorixem a pregabaliną to Aurorixu bym nie tknęła. Pregabalinę brałam 2 lata i żyje. Ale ja na inhibitory MAO bym się nie zgodziła, zresztą moja lekarka nawet ich nigdy nie proponowała, inna sprawa, że ja na leki działające na noradrenalinę źle reaguje. No i oczywiście, że może podobnie jak wellbutrin nasilić lęki.

 

Już pomijam kwestię diety na inhibitorach MAO, bo trzeba ograniczyć tyraminę, a ja się głównie serem żółtym żywię ;) 

Ja wiem, że z racji swojej pracy wiele rzeczy wiesz ode mnie znacznie lepiej, ale na tym forum już 2137 razy był poruszany temat diety na iMAO - w przypadku moklobemidu wykluczanie tyraminy nie jest konieczne. W przypadku wszystkich (?) innych inh. MAO, szczególnie nieodwracalnych i nieselektywnych trzymanie diety jest konieczne z powodu ryzyka wystąpienia przełomu ciśnieniowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, skakunna napisał(a):

Ja wiem, że z racji swojej pracy wiele rzeczy wiesz ode mnie znacznie lepiej, ale na tym forum już 2137 razy był poruszany temat diety na iMAO - w przypadku moklobemidu wykluczanie tyraminy nie jest konieczne. W przypadku wszystkich (?) innych inh. MAO, szczególnie nieodwracalnych i nieselektywnych trzymanie diety jest konieczne z powodu ryzyka wystąpienia przełomu ciśnieniowego.

Nie chodzi o przełom nadciśnieniowy, tylko o nadwrażliwość na tyraminę, którą moklobemid też powoduje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj lekarz zapisał mi bupropion. Wzięłam dzisiaj pierwszą tabletkę, nigdy wcześniej nie brałam tego leku. 

 

Czy miał ktoś z Was do czynienia z takim połączeniem leków :

Lamotrygina 200 mg + Pregabalina 150 mg + Bupropion 150 mg ? 

 

Lamotryginę zażywam już kilka lat, w połączeniu z pregabaliną, ale od listopada do kwietnia zamiast pregabaliny miałam zapisaną wenlafaksynę. Później przestałam brać i zaczęłam znowu lamotryginę + pregabalinę. Teraz lekarz stwierdził, że powinnam wrócić do wenlafaksyny, ale później przemyślał i zapisał mi bupropion. 

 

Szukałam w internecie informacji na temat tego czy takie połączenie leków będzie ok i jak to może działać, ale niestety nic nie znalazłam. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, utrapienie napisał(a):

Wczoraj lekarz zapisał mi bupropion. Wzięłam dzisiaj pierwszą tabletkę, nigdy wcześniej nie brałam tego leku. 

 

Czy miał ktoś z Was do czynienia z takim połączeniem leków :

Lamotrygina 200 mg + Pregabalina 150 mg + Bupropion 150 mg ? 

 

Lamotryginę zażywam już kilka lat, w połączeniu z pregabaliną, ale od listopada do kwietnia zamiast pregabaliny miałam zapisaną wenlafaksynę. Później przestałam brać i zaczęłam znowu lamotryginę + pregabalinę. Teraz lekarz stwierdził, że powinnam wrócić do wenlafaksyny, ale później przemyślał i zapisał mi bupropion. 

 

Szukałam w internecie informacji na temat tego czy takie połączenie leków będzie ok i jak to może działać, ale niestety nic nie znalazłam. 

 

 

To za miesiąc już na własnej skórze to odczujesz i podzielisz się z innymi:) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, utrapienie napisał(a):

A Ty jakie miałeś odczucia po tym leku? Pomógł Ci? Były jakieś skutki uboczne?

Było zmęczenie, bezsenność i tłuczenie serca, a mam migotanie przedsionków i częstoskurcz. Nie wykluczone, że do niego wrócę, bo nie brałem równo miesiąc , więc potencjału nie poczułem tylko uboki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Robe napisał(a):

I jak odstawiłeś ? Jaka już chyba nie dam rady. Chroniczne zmęczenie nie do pokonania.

Po prostu przestałem brać, bo w moim odczuciu tłuczące serce było zagrożeniem życia. Dopóki nie zrobię porządku z migotaniem i częstoskurczem nie biorę się za niego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×