natręctwa na tle religijnym i skrupulatyzm

Forum o nerwicy natręctw: doświadczenia, historie, pytania.

przez refren 16 sie 2015, 22:59
Jeśli nie chcesz powiedzieć o co chodzi to ok, ale jeśli nie wiem, czym są te Twoje "poważne problemy na tle religijnym", to nie ma jak o nich rozmawiać. Bo to co piszesz, to dla mnie jakaś czarna magia, nie łapię.

przez take 17 sie 2015, 10:48
Poważne problemy na tle religijnym to obawa przed wiecznym potępieniem, przed spowiedzią. "Nie ogarniam tego". Dla mojej psychiki rachunek sumienia i spowiedź to coś strasznego. Bardzo nie chcę iść do piekła. Modlitwa nie obchodzi zbytnio mojej mentalności. To dla niej coś niezbyt interesującego. "Żyje na swój sposób w świecie, nie tak, jak inni". Mam "roztrzęsiony" umysł, może być trudno mnie zrozumieć.

Mam mentalność "heretyka". Uważa ona wieczne potępienie za coś bardzo złego i "absurdalnego". "Sądzi" ona, że obowiązek spowiedzi, rachunku sumienia powinien być zniesiony, przynajmniej dla takich, co mają problemy takie jak ja i podobne.
F21, F42.2, F84.5

przez refren 17 sie 2015, 13:30
To nie jest mentalność heretyka, tylko osoby umęczonej nerwicą. Piekło jest rzeczywiście czymś złym, dlatego trzeba mieć nadzieję, że Bóg nas od niego wybawi. I każdemu ciężko się pogodzić z myślą o takiej karze dla człowieka, z naszego punktu widzenia jest to absurd, nie do pojęcia. Nie można się koncentrować na myśleniu o grzechach i piekle, to niczemu dobremu nie służy, lepiej zaufać Bogu i spodziewać się Jego opieki i dobra. Nikt nie zostaje zbawiony dlatego, że jest bez grzechu, ale dlatego, że Jezus umarł za nasze grzechy.

Osoby ze skrupułami najlepiej jak mają stałego spowiednika, który rozumie ich problemy, bo rzeczywiście powinny być trochę inaczej traktowane. Może byś poszukał kogoś takiego?

Tu jest rachunek sumienia dla skrupulantów, według mnie całkiem niezły, choć ja bym go jeszcze trochę poluzowała, ale nie jestem księdzem. O wątpliwościach lepiej rozmawiać z księdzem, np. w trakcie spowiedzi niż samemu je przeżuwać.

http://www.pingwin.waw.pl/forum/forum.p ... 0&id=12003
All men will be sailors, then, Until the sea shall free them...

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez ego 17 sie 2015, 13:59
take napisał(a):Mam mentalność "heretyka". Uważa ona wieczne potępienie za coś bardzo złego i "absurdalnego". "Sądzi" ona, że obowiązek spowiedzi, rachunku sumienia powinien być zniesiony, przynajmniej dla takich, co mają problemy takie jak ja i podobne.
To nie jest mentalność "heretyka", tylko człowieka myślącego. To bardzo dobrze, że filtrujesz rzeczy jakie docierają do Ciebie, a nie przyjmujesz je bezrefleksyjnie.

refren napisał(a):I każdemu ciężko się pogodzić z myślą o takiej karze dla człowieka, z naszego punktu widzenia jest to absurd, nie do pojęcia.
A z boskiego co? Pewnie kolejny wyraz miłości i sprawiedliwości wobec stworzeń?
Ciekawe, że Bóg obdarza ludzi rozumem, a potem wymaga od nich wierzyć w rzeczy sprzeczne z tym rozumem....
ego

przez refren 17 sie 2015, 15:19
ego napisał(a):To bardzo dobrze, że filtrujesz rzeczy jakie docierają do Ciebie, a nie przyjmujesz je bezrefleksyjnie.

Owszem, jest to filtrowanie wiary z elementów budujących i dających nadzieję, a pozostawianie tylko negatywnych. Czarny filtr. Nic w tym dobrego.

przez ego 17 sie 2015, 15:28
refren, a co jest budującego w możliwości wiecznie niezmiennego śpiewania psalmów i bicia pokłonów przed Bozią? :P
ego

przez refren 17 sie 2015, 15:41
To, że nie będzie tam komentarzy żadnej męczyduszy, niby ateisty. :twisted:

przez ego 17 sie 2015, 16:06
Uczciwie przyznaję , że ten przebłysk Ci nawet wyszedł i do tego jest boski, bo bez utraty łaski uświęcającej. ;)
ego

przez take 18 sie 2015, 12:49
Nie należy żartować z religii. Moją mentalność przeraża sama możliwość wiecznego potępienia. Dla mojej mentalności karanie ludzi piekłem jest niewyobrażalnym absurdem i rażącym złem, niesprawiedliwością. Stanowczo nie chcę iść do piekła, ale jestem słaby i mam złe skłonności.

Obawiam się, że bezżenność może mnie dodatkowo dobijać i obniżać poziom funkcjonowania. Niestety, bliskość cielesna żony jest jedną z tych rzeczy, której mojej naturze niewątpliwie brakuje. A tylu ludzi żyje w stanie bezżennym, niektórzy nawet są kapłanami czy zakonnikami... Mi brak bliskości fizycznej żony może dodatkowo dezorganizować życie :( Nie chce mi się zbytnio robić, mam "deficyty" motywacji.
F21, F42.2, F84.5

przez refren 18 sie 2015, 15:30
Nie wiem czemu zamiast "ja", "mi" piszesz "moja mentalność". Twoja mentalność nie jest Tobą? Nie identyfikujesz się z nią?
Mówienie o mentalności jest uproszczeniem, zwłaszcza jeśli na podstawie jednej myśli, poglądu, odczucia uogólniasz wnioski na całość. Czyli na przykład ciężko Ci się pogodzić z istnieniem piekła i już na tej podstawie sobie przypisujesz "mentalność heretycką". A to za mało, żeby tak się oskarżać.

Stanowczo nie chcę iść do piekła, ale jestem słaby i mam złe skłonności.

Każdy jest słaby i ma złe skłonności, bo taka jest ludzka natura, dlatego potrzebujemy Ducha Św, żeby to przezwyciężyć.

Gdyby do piekła szło się z powodu samej tej natury i mimo chęci bycia zbawionym i wysiłków w tym kierunku czy choćby pragnień, to rzeczywiście byłaby rażąca niesprawiedliwość.

przez take 18 sie 2015, 19:14
Nie identyfikuję się z moją mentalnością. Sprzeciwia się ona wierze katolickiej i muszę nad nią panować.
F21, F42.2, F84.5

przez refren 18 sie 2015, 19:29
W takim razie kim jest ten ktoś, kto napisał komentarz wyżej i się nie zgadza z Twoją mentalnością sprzeciwiającą się wierze? Czy to też nie jest Twoja mentalność? Czy może masz dwie?

przez take 18 sie 2015, 21:48
Piszę o "mojej mentalności", ponieważ wolitywnie nie zgadzam się z jej "propozycjami" i nie chcę brać jej grzesznych idei. Coś we mnie nie zgadza się z wiarą, bo niektóre rzeczy wyglądają mojej biednej naturze na złe czy bezsensowne i walczę z tym.
F21, F42.2, F84.5

przez refren 19 sie 2015, 00:38
Idee same w sobie nie są według mnie grzeszne, co najwyżej mogą prowadzić do grzechu (albo być jego efektem). Idee są jak dla mnie funkcją myślenia, a myśleć każdy może. Skoro coś Ci się wydaje bezsensowne to nie zmusisz się do tego, żeby nagle miało sens, co najwyżej możesz zyskać jakieś nowe informacje czy inspiracje, żeby zmienić punkt widzenia, ale to nie jest coś, co możesz sobie narzucić, trzeba trochę zostawić życiu.

Sortuj wg