Skocz do zawartości
Nerwica.com

Zespół Aspergera


Rekomendowane odpowiedzi

bob51x, zespół Aspergera uważa się za łagodną postać zaburzeń ze spektrum autyzmu. Osoby o cechach autystycznych mają trudności w relacjach społecznych, unikają kontaktu wzrokowego, pojmują słowa w sposób dosłowny, nie umieją uchwycić sensu metafor, sugestii, aluzji i podtekstów. Preferują samotność, zamykają się w swoim świecie, mają problem ze znalezieniem pracy i kontynuowaniem aktywności zawodowej. Zwykle rozwój mowy i rozwój poznawczy w odniesieniu do osób z zespołem Aspergera nie jest aż tak bardzo zaburzony, jak w przypadku osób dotkniętych autyzmem głębokim.

 

Jeśli chodzi o lek Depakine Chrono, jest to lek o działaniu przeciwdrgawkowym, stosowany głównie w leczeniu padaczki. Szczegóły zażywania leku i terminu ewentualnego jego odstawienia powinny być ustalone z Twoim lekarzem. Nie możesz na własną rękę rezygnować z przyjmowania leku. Więcej o zespole Aspergera możesz przeczytać tutaj:

 

http://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-zespol-aspergera

http://portal.abczdrowie.pl/zespol-aspergera

http://portal.abczdrowie.pl/objawy-zespolu-aspergera

 

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego gdy pyta się psychologa o ZA, to od razu stwierdza, że się go nie ma? Ja jestem ekscentrykiem, więc chcę znać przyczynę swoich zachowań...

Czuję się przez ekcentryzm na każdym kroku jak osoba upośledzona umysłowo...

 

Mam schiz paranoidalną, a różnorakie dziwactwa ciągną się od dzieciństwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego gdy pyta się psychologa o ZA, to od razu stwierdza, że się go nie ma? Ja jestem ekscentrykiem, więc chcę znać przyczynę swoich zachowań...

Czuję się przez ekcentryzm na każdym kroku jak osoba upośledzona umysłowo...

 

Mam schiz paranoidalną, a różnorakie dziwactwa ciągną się od dzieciństwa.

avest, psychologowie czy też psychiatrzy nie diagnozują zespołu Aspergera czy też zaburzeń ze spektrum autyzmu u osób dorosłych, gdyż kryteria diagnostyczne jasno wskazują, że są to całościowe zaburzenia rozwojowe, które pojawiają się we wczesnym dzieciństwie. Jeżeli nikt nie zaobserwował cech autystycznych u małego dziecka (najczęściej w wieku przedszkolnym, kiedy pojawiają się trudności w relacjach z rówieśnikami i problemy w rozwoju mowy) i nie postawił rozpoznania w kierunku zaburzeń autystycznych, to już w wieku dorosłym takiej diagnozy się nie otrzyma. Owszem, można być dorosłym autystą, ale kiedy zostało się zdiagnozowanym w tym kierunku jako dziecko. Wiadomo bowiem, że z autyzmu się nie wyrasta - jest to choroba nieuleczalna. Można natomiast, dzięki terapii i odpowiednio prowadzonego leczenia, znacznie zminimalizować trudności, jaki napotykają w swoim życiu ludzie cierpiący na spektrum autystyczne. Ludzie z ZA całkiem nieźle radzą sobie w życiu - pracują zawodowo, zakładają rodziny i czasem otoczenie nawet nie orientuje się, że ktoś mógłby mieć ZA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

avest, pytasz pod co można "podpiąć" Twoje "dziwactwa". Po pierwsze, nie do końca rozumiem, co masz na myśli, pisząc "dziwactwa". Po drugie, przez Internet nie mogę Cię zdiagnozować. Być może to ma związek z Twoją schizofrenią paranoidalną, na którą cierpisz, a o której wspominałeś wcześniej.

 

PS. Podpisuję się pod propozycją tych, którzy zachęcali do obejrzenia filmu "Adam". Sama widziałam ten film - bardzo dobry, według mnie. Film dobrze oddaje specyfikę zespołu Aspergera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzis dowiedzialem sie u lekarki ze zespol Aspergera do mnie pasuje, ale tak nie do konca. Ale nie wiem czy jestem 1/2 czy 3/4 Aspie ;) Ale cos w tym jest, bo chocby widze ze chyba nieco lepiej sie odnajduje na forum ZA niz tu, aczkolwiek jakos nigdzie w 100% nie pasuje, jestem pelny sprzecznosci. Co ciekawe kiedys ta sama lekarka wykluczala ZA. Moze sie podszkolila...

 

Ktos jeszcze tu ma jakies swoje podejrzenia w tym kierunku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem, można być dorosłym autystą, ale kiedy zostało się zdiagnozowanym w tym kierunku jako dziecko.

Mam kumpla, ktory dla mnie jest wrecz podrecznikowym przykladem aspergera ale nigdy nie byl zdiagnozowany bo jego mama nie przyjmowala tego do wiadomosci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam aspergera.

 

Luc84, jesteś z Zabrza, gdzie się diagnozowałeś?

No właśnie diagnozy jako tako nie mam, tylko jak spytałem lekarkę o to, to powiedziała że zespół Aspergera pasuje do mnie, ale tak nie w 100% jednak. Formalnie to chyba mam diagnozę osobowości schizoidalnej, ale też to nie do końca pasuje do mnie, bo jestem co prawda niezbyt towarzyski, ale całkowita samotność działa na mnie bardzo depresyjnie, no i mam raczej normalną seksualność. To już prędzej lekka odmiana osobowości schizotypowej albo ZA właśnie.

 

Chodzę do dr Jakus prywatnie. Tzn. teraz byłem w środę, a wcześniej się w latach 2007-2009 u niej leczyłem. Potem miałem przerwę w leczeniu, bo trochę lepiej się czułem, aczkolwiek nie radziłem sobie lepiej. Co ciekawe wtedy zaprzeczała jak pytałem o Aspergera i twierdziła że to byłby dosyć silny autyzm. Ale może trochę się dowiedziała przez ten czas.

 

A Ty masz oficjalną diagnozę?

 

Najlepsza chyba z Synapsis ale długo się czeka, no i daleko bardzo oni są, do tego na peryferiach. Więc nie umiem się zmobilizować do weryfikacji tam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak. Ja diagnozowałam się w Feniksie w Gliwicach. Moja lekarka, do której chodzę, nie zna się na tym, więc z pytaniem o aspergera poszłam do Feniksa. Może oni by Ci coś rozjaśnili?

 

P.S. Chyba często tak jest. Moja pani psycholog mówiła coś ostatnio o schizoafektywnych, a nie o aspi. Ale ona ciut nie rozumiała problemu. Ja mam aspergera (choć jestem kobietą), i podobno mam niesamowitą poprawę funkcjonowania w porównaniu do dzieciństwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem że psycholodzy jakoś nie lubią tej diagnozy, są wobec niej sceptyczni. Na razie dopiero co poszedłem do jednej lekarki, więc nie chce mi się zmieniać ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem, można być dorosłym autystą, ale kiedy zostało się zdiagnozowanym w tym kierunku jako dziecko.

Mam kumpla, ktory dla mnie jest wrecz podrecznikowym przykladem aspergera ale nigdy nie byl zdiagnozowany bo jego mama nie przyjmowala tego do wiadomosci.

To już chyba nie wadliwa diagnoza, tylko mechanizmy obronne mamy, która nie mogła pogodzić się, że syn cierpi na ZA. Wielu rodziców jest przerażonych rozpoznaniem spektrum autystycznego i najchętniej zaprzeczyłoby diagnozie, wyparłoby problem, tak naprawdę robiąc jeszcze większą krzywdę dziecku.

 

Mad_Scientist, ma rację, pisząc, że dorosłych diagnozuje się w kierunku zaburzeń autystycznych w ramach wyjątku. Dlatego też psychiatrzy niechętnie rozpoznają u dorosłych cechy autystyczne, wychodząc z założenia, że skoro w dzieciństwie tego "nie znaleziono", to człowiek dorosły nie cierpi na autyzm czy ZA. Wówczas próbuje się uzasadnić problemy jednostki inaczej i znaleźć inną diagnozę. Czasami jednak zdarza się tak, że w dzieciństwie "przegapiono" diagnozę. Rodzice racjonalizowali "dziwne" zachowania dziecka, nie poszli z nim do specjalisty i tak uchował się człowiek z cechami autystycznymi, u którego dopiero "przy okazji" ktoś coś zauważył, wydobył itd. Najczęściej takie osoby otrzymują diagnozę "autyzm atypowy", z racji tego, że objawy ujawniły się późno (choć w rzeczywistości subtelne przejawy choroby mogły pokazać się wcześniej, ale nikt ich nie zauważył albo po prostu zostały zignorowane). Poza tym, w naszym kraju wciąż kuleje diagnoza zaburzeń autystycznych. Więcej pod linkami:

http://portal.abczdrowie.pl/autyzm

http://portal.abczdrowie.pl/rodzaje-autyzmu

http://portal.abczdrowie.pl/autyzm-atypowy

http://portal.abczdrowie.pl/autyzm-u-trzylatka

http://portal.abczdrowie.pl/autyzm-a-rodzina

http://portal.abczdrowie.pl/autyzm-u-doroslych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Racja. U mnie późno zdiagnozowano aspergera, ponieważ moi rodzice wypierali się wszystkich moich problemów i diagnoz - od depresji, przez psychozę, po aspergera. Kiedy dziś im mówię o objawach aspergera, mówią, że to normalne, że każde dziecko tak ma. A mi się chowa dużo młodsza siostra, ma niecałe 2 lata, oby jej nie przegapili.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Blisko rok temu przybywając w szpitalu terapeutycznym, lekko zasugerowałem swojej lekarce czy to oby nie na pewno ZA. Uspokoiła mnie zapewniając, że aspergera pozna na kilometr. Mogłoby się wydawać, że to prosta i oczywista diagnoza jednak czytając Wasze posty odnoszę wrażenie, że nie do końca. I na koniec dramatyczna statystyka. W Polsce średnio 1/300 dzieci rodzi się z autyzmem, w USA dwa razy częściej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moi rodzice też są z rodzaju tych którzy wolą zaprzeczać problemom.

 

Poza tym ja jestem dosyć podobny do mojego ojca, on też nie mial kolegów a slub wziąl dopiero jak mial 39 lat. Tyle że on nie widzi niczego niezwyklego w tym jaki jest. Stąd uważa że tak jest normalnie, a matka jest niechętna wszelkim diagnozom psychiatrycznym.

 

A ja bylem inny od dzieciństwa. W podstawówce mialem okres że przypominalem nauczycielom o sprawdzianach, jak zapominali że dziś ma być ;) Nie wiedzialem że to coś zlego. Potem się wielu rzeczy w sumie nauczylem, ale kilka początkowych klas w podstawówce bylo dla mnie bardzo ciężkich z powodu rówieśników.

 

Choć część rzeczy z ZA też do mnie nie pasuje. Dobrze rozumiem przenośnie, a teraz wydaje mi się że rozumiem intencje ludzi, tylko mam male umiejętności spoleczne, ograniczone chęci posiadania znajomych i problemy z kontaktem wzrokowym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×