Skocz do zawartości
Nerwica.com

SERTRALINA (ApoSerta, Asentra, Asertin, Miravil, Sastium, Sertagen, Sertralina Krka, Sertranorm, Seraloft, Stimuloton, Zoloft, Zotral)


shadow_no

Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?  

104 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      60
    • Nie
      27
    • Zaszkodziła
      17


Rekomendowane odpowiedzi

6 godzin temu, daablenart napisał:

12 dzień na 50 Asentry i dupa. Lęki,nie śpię w nocy,senny w dzień.bola mnie plecy i stawy,mdłości,do bani zero napędu tylko spać.

no 12 dni to zdecydowanie za krótko, żeby sertralina zdążyła się rozkręcić. Na razie to odczuwasz tylko uboki. Musisz jej dać ok. miesiąca minimum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, daablenart napisał:

Tak długo????

Tak jak napisał @ProstyUser. SSRI to nie antybiotyki, które zaczynają działać po max 3 dniach. W przypadku antydepresantów zawsze trzeba dać im te kilka-kilkanaście tygodni na pełne rozkręcenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.10.2022 o 19:18, localhost85 napisał:

Sertralina. Ja mam nerwica żołądka , bez leków wymiotuje kolka razy dziennie i przelewa się nudności ciagle. Ale przygotuj sue bo sertralina działa dopiero po 3 miechach i najniższa dawka która działa na żołądek to 75mg. Brałam wiele lat kiedyś i teraz wróciłam so niej. Escitalopram zupełnie nie działa , zapomij i nie mecz się . 😀

Bzdura. Leki to indywidualna sprawa. Ja na przykład wybrałbym escitalopram. Sertralina jest bardziej na depresję, a nie lęki @arecki51

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, chester napisał:

Bzdura. Leki to indywidualna sprawa. Ja na przykład wybrałbym escitalopram. Sertralina jest bardziej na depresję, a nie lęki @arecki51

Od mojej lekarki np. w życiu na lęki byś nie dostał escitalopramu. Jak leżałam x lat temu na oddziale, jeszcze zanim zaczęłam chodzić do swojej lekarki, a ona pracowala na tym oddziale, to pierwsze pytanie na pierwszej wizycie lekarskiej to było "kto pani włączył escitalopram na zab. o podłożu lękowym skoro on jest antydepresantem a z tego co rozumiem depresji pani nie ma". Nie zdążyli wyjść z sali już miałam esci odstawione.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm. Escitalopram ma szersze wskazania od sertraliny jeśli chodzi o zaburzenia lękowe. Jest na GAD, OCD, fobię społeczną i ataki paniki. Według badań niesponsorowanych przez Lundbeck jest najskuteczniejszym SSRI na nerwicę. Ale każdy lekarz ma swoje przyzwyczajenia, pewnie oparte o doświadczenia z pacjentami 😉

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To i ja wrzucę swoje 3 grosze 🙂 Wszystkie SSRI to antydepresanty stosowane też w zaburzeniach lękowych, czasami zgodnie z rejestracją, czasem off-label. To głównie inwencja lekarza, który SSRI wprowadzi pacjentowi. Ja znam dużo ludzi co brało escitalopram na lęki i działał. Tak samo z sertraliną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja czytałem badania, że dawka maksymalna escitalopramu czyli 20 mg (kiedyś było 30 mg) jest zbliżona skutecznością działania przeciwlękowego do paroksetyny w zaledwie dawce początkowej 20 mg, która można zwiększać do nawet 60 mg zaś w dawce 40 mg była od niego o wiele bardziej skuteczna. Podsumowując escitalopram to łagodny lek dobrze tolerowany przez pacjentów względem działań niepożądane, który ma zrównoważone działanie na nastrój, anksjolityczne i napęd. Dobry w depresjach czy łagodnych/umiarkowanych  zaburzeniach lękowych natomiast w bardziej ciężkich przypadkach z OCD na czele to jedynie fluwoksamina, która jest złotym standardem w przychodniach/paroksetyna lub ewentualnie sertalina. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, acherontia styx napisał:

Od mojej lekarki np. w życiu na lęki byś nie dostał escitalopramu. Jak leżałam x lat temu na oddziale, jeszcze zanim zaczęłam chodzić do swojej lekarki, a ona pracowala na tym oddziale, to pierwsze pytanie na pierwszej wizycie lekarskiej to było "kto pani włączył escitalopram na zab. o podłożu lękowym skoro on jest antydepresantem a z tego co rozumiem depresji pani nie ma". Nie zdążyli wyjść z sali już miałam esci odstawione.

ok, a co zatem będzie lepszego na lęki, jeśli nie escitalopram ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, arecki51 napisał:

ok, a co zatem będzie lepszego na lęki, jeśli nie escitalopram ? 

Ja bym się kłócił, że escitalopram to dobry lek. Sam dostałem go 2 razy na próbę na lęki.

Sam zobacz recenzje i oceny escitalopramu na drugs.com. Wielu ludziom pomógł.

Edytowane przez ProstyUser

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na kogoś działa to niech se bierze, u mnie escitalopram robił jedno wielkie NIC. To już dla mnie o wiele lepsza na lęki jest paroksetyna, mimo sedacji którą powoduje, a sama sertralina to lek idealny dla mnie. Zero uboków na niej w moim przypadku, działa już od małych dawek u mnie. A SSRI/SNRI przerobiłam praktycznie wszystkie, poza fluoksetyną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, acherontia styx napisał:

Od mojej lekarki np. w życiu na lęki byś nie dostał escitalopramu. Jak leżałam x lat temu na oddziale, jeszcze zanim zaczęłam chodzić do swojej lekarki, a ona pracowala na tym oddziale, to pierwsze pytanie na pierwszej wizycie lekarskiej to było "kto pani włączył escitalopram na zab. o podłożu lękowym skoro on jest antydepresantem a z tego co rozumiem depresji pani nie ma". Nie zdążyli wyjść z sali już miałam esci odstawione.

 

Tak całkiem poważnie, daj mi do niej namiary na priv 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej. Pewnie temat poruszany kilka razy ale mam pytanie. Bralem asertin 50 lekarz zalecił przejść na 75 biore od tygodnia. Po przejściu na wyższą dawkę znów pojawily sie skutki uboczne rozkojarzenie, roztrzęsienie, brak apetytu, senność. Czy to normalne objawy przy zwiekszeniu dawki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, ProstyUser napisał:

W zasadzie na drugs.com z paru tysięcy opinii, escitalopram ma lepsze oceny na lęki niż na depresję ok 6,5/10 vs ok 7-8/10

Faktycznie, w rankingu opinii na stronie drugs.com escitalopram uzyskał oceny 8-8,2/10 w zakresie terapii lęku, zaś inne SSRI (paroksetyna, sertralina) oceny 7,2-7,3/10. Nie sprawdzałem ocen terapii depresji, tylko lęku - zaznaczam to. 

Rzecz jasna nie ma to dużego znaczenia, bo każdy organizm reaguje inaczej. Tym niemniej escitalopram traktowany jest jako najbardziej selektywny z inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, arecki51 napisał:

Faktycznie, w rankingu opinii na stronie drugs.com escitalopram uzyskał oceny 8-8,2/10 w zakresie terapii lęku, zaś inne SSRI (paroksetyna, sertralina) oceny 7,2-7,3/10. Nie sprawdzałem ocen terapii depresji, tylko lęku - zaznaczam to. 

Rzecz jasna nie ma to dużego znaczenia, bo każdy organizm reaguje inaczej. Tym niemniej escitalopram traktowany jest jako najbardziej selektywny z inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. 

 

i jeszcze dodam, że na lęk, lęk wolnopłynący i tzw. GAD, również pregabalina i kwetiapina uzyskały oceny porównywalne z SSRI, na tym samym poziomie co paroksetyna i sertralina. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, arecki51 napisał:

Faktycznie, w rankingu opinii na stronie drugs.com escitalopram uzyskał oceny 8-8,2/10 w zakresie terapii lęku, zaś inne SSRI (paroksetyna, sertralina) oceny 7,2-7,3/10. Nie sprawdzałem ocen terapii depresji, tylko lęku - zaznaczam to. 

Rzecz jasna nie ma to dużego znaczenia, bo każdy organizm reaguje inaczej. Tym niemniej escitalopram traktowany jest jako najbardziej selektywny z inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. 

Inne SSRI blokują NET w nieistotnych klinicznie stopniach. DAT tylko sertralina może istotnie blokować u niektórych w wysokich dawkach. Ta selektywność to moim zdaniem jego zaleta. Można wygodnie połączyć np: escitalopram i reboksetynę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, arecki51 napisał:

 

i jeszcze dodam, że na lęk, lęk wolnopłynący i tzw. GAD, również pregabalina i kwetiapina uzyskały oceny porównywalne z SSRI, na tym samym poziomie co paroksetyna i sertralina. 

Ta strona to też nie wyrocznia, ale tak, kwetiapina i pregabalina są skuteczne na niektóre lęki. Zwłaszcza na GAD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Pezettt napisał:

Hej. Pewnie temat poruszany kilka razy ale mam pytanie. Bralem asertin 50 lekarz zalecił przejść na 75 biore od tygodnia. Po przejściu na wyższą dawkę znów pojawily sie skutki uboczne rozkojarzenie, roztrzęsienie, brak apetytu, senność. Czy to normalne objawy przy zwiekszeniu dawki?

Tak to normalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, ProstyUser napisał:

Inne SSRI blokują NET w nieistotnych klinicznie stopniach. DAT tylko sertralina może istotnie blokować u niektórych w wysokich dawkach. Ta selektywność to moim zdaniem jego zaleta. Można wygodnie połączyć np: escitalopram i reboksetynę

podpowiedz, co to NET i DAT ? 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×