Skocz do zawartości
Nerwica.com

SERTRALINA (ApoSerta, Asentra, Asertin, Miravil, Sastium, Sertagen, Sertralina Krka, Sertranorm, Seraloft, Stimuloton, Zoloft, Zotral)


shadow_no

Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?  

104 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      60
    • Nie
      27
    • Zaszkodziła
      17


Rekomendowane odpowiedzi

16 minut temu, ProstyUser napisał:

Bierzesz bardzo krótko - 3 tygodnie. Jeszcze wszystko może się zmienić, głównie na lepsze w twoim samopoczuciu i motywacji. Za następne 10 tygodni może się okazać że nie potrzebowałeś już niczego tylko czasu 🙂

 

 

Dziękuję za ekspresową odpowiedź 🙂 przy velafaxie brałam jakieś piguły dodatkowo, niestety nie pamiętam co to było, a z poprzednim lekarzem też już nie mam kontaktu. Miałam przy tym tak jasny umysł i szybkie myślenie, że odpowiadałam wcześniej, niż padało pytanie :D takie wielkie, podłużne, kolorowe tabletki 🧐

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, lunababy napisał:

Dziękuję za ekspresową odpowiedź 🙂 przy velafaxie brałam jakieś piguły dodatkowo, niestety nie pamiętam co to było, a z poprzednim lekarzem też już nie mam kontaktu. Miałam przy tym tak jasny umysł i szybkie myślenie, że odpowiadałam wcześniej, niż padało pytanie :D takie wielkie, podłużne, kolorowe tabletki 🧐

Trudno mi powiedzieć co to może być. Ogólnie wiele leków może rozjaśniać myślenie. W tym Zoloft!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś podpowie jak schodzić z jednego SSRI  i wchodzić na drugi SSRI, z jakich dawek na jakie dawki? Czy tak mieliście.? Chciałabym zejść z 20 mg citalopramu po 4 miesiącach brania na sertralinę, może na zakładkę, ale nie wiem czy to dobrze. Lekarz mówił żeby wpierw zejść z citalopramu, tj.  brać 10 mg przez tydzień i wejść na najmniejsza dawkę asentry. Ale boję się złego samopoczucia przy redukcji citabaxa. Może ktoś podzieli się swoim doświadczeniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Kerstina napisał:

Może ktoś podpowie jak schodzić z jednego SSRI  i wchodzić na drugi SSRI, z jakich dawek na jakie dawki? Czy tak mieliście.? Chciałabym zejść z 20 mg citalopramu po 4 miesiącach brania na sertralinę, może na zakładkę, ale nie wiem czy to dobrze. Lekarz mówił żeby wpierw zejść z citalopramu, tj.  brać 10 mg przez tydzień i wejść na najmniejsza dawkę asentry. Ale boję się złego samopoczucia przy redukcji citabaxa. Może ktoś podzieli się swoim doświadczeniem.

Dobrze lekarz mowi,na zakladke👍samopoczucie moze byc gorsze(choc nie musi)ale trzeba to dzielnie przejsc🤗Potem bedzie lepiej .Powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Lucy32 napisał:

Dobrze lekarz mowi,na zakladke👍samopoczucie moze byc gorsze(choc nie musi)ale trzeba to dzielnie przejsc🤗Potem bedzie lepiej .Powodzenia

Dzięki za odpowiedź ale chyba trochę niewyraźnie napisałam, bo lekarz nie proponuje zakładki ale wpierw zredukować citabax ; przez tydzień brać 10mg ( czyli zejść z 20 mg) i potem wejść na najmniejszą dawkę sertraliny.

Jeśli można zapytać, to czy przechodziłaś z  jednego SSRI na drugie SSRI , na zakładkę? Jeśli tak to z jakiej dawki na

jaką ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie, od dwóch tygodni biorę po 50mg (pierwsze 3 dni 25) setry dziennie i zbyt silnych skutków ubocznych nie odczuwam, jednak ten lek działa na mnie bardzo sedatywnie. Oznacza to, że śpię co najmniej 10 godzin na dobę, częściej 11-12 i wstaję już wtedy, kiedy naprawdę muszę. Jakość snu też jest lepsza niż bez niej, choć zdarza mi się wybudzać i w ciągu kilku minut zasypiać. Jednak ta ciągła ospałość i nadmierna potrzeba snu mnie męczy, zawsze chciałem przesypiać normalnie to regulaminowe 7-8 godzin a nie albo 2-3 albo 12. Czy kiedy setra się już wkręci na obroty, ten skutek uboczny zacznie zanikać? Miał ktoś podobne doświadczenia? W poniedziałek mam wizytę u psychiatry, a nie chciałbym, aby zmieniał mi ten lek, bo na tle innych, które brałem jego skutki uboczne są łagodne, ale mocniejszą sedację miałem tylko na mianserynie. Jednak jeśli coś takiego się utrzymuje długo lub trwale, to raczej chciałbym to odstawić albo zmienić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, skakunna napisał:

Jednak jeśli coś takiego się utrzymuje długo lub trwale, to raczej chciałbym to odstawić albo zmienić.

Minie z czasem. Kiedy? Kwestia indywidualna, może za tydzień, a może za miesiąc. Odczuwasz sedatywne działanie serotoniny na razie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biorę teraz 100 mg sertraliny z tym że razem z innymi lekami. Od kiedy ją dołożyłem zauważyłem pozytywne efekty, ale to drugie podejście do niej i trochę jednak zawiedziony jestem że nie daje efektu pobudzenia, aktywizacji, mimo że według wikipedii jest drugim najbardziej stymulującym SSRI po fluoksetynie. Faktycznie, fluoksetyna zdecydowanie bardziej działa na mnie w ten sposób, podobnie jak escitalopram. Być może stymulacja pojawia się w dawce 200 mg ale tyle nie będę brał skoro biorę też inne rzeczy. Prawdę mówiąc bardziej pobudziła mnie też fluwoksamina a nawet przez pewien czas paroksetyna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Kerstina napisał:

Może ktoś podpowie jak schodzić z jednego SSRI  i wchodzić na drugi SSRI, z jakich dawek na jakie dawki? Czy tak mieliście.? Chciałabym zejść z 20 mg citalopramu po 4 miesiącach brania na sertralinę, może na zakładkę, ale nie wiem czy to dobrze. Lekarz mówił żeby wpierw zejść z citalopramu, tj.  brać 10 mg przez tydzień i wejść na najmniejsza dawkę asentry. Ale boję się złego samopoczucia przy redukcji citabaxa. Może ktoś podzieli się swoim doświadczeniem.

I czy leki na zakładkę  mogą być brane w jednym czasie, np. oba leki rano? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze po prostu jednego dnia biorę ostatnią dawkę leku i następnego wjeżdża ten nowy, ale w połowie dawki docelowej. Robiłem to mnóstwo razy bez problemów, kiedyś chodziłem do lekarza który nie bawił się w żadne zakładki tylko kazał zmienić od razu i cześć. Z tym że ja się nie boję tego robić ale dla 100 % bezpieczeństwa i braku stresu pewnie warto zrobić to stopniowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, zburzony napisał:

Ja zawsze po prostu jednego dnia biorę ostatnią dawkę leku i następnego wjeżdża ten nowy, ale w połowie dawki docelowej. Robiłem to mnóstwo razy bez problemów, kiedyś chodziłem do lekarza który nie bawił się w żadne zakładki tylko kazał zmienić od razu i cześć. Z tym że ja się nie boję tego robić ale dla 100 % bezpieczeństwa i braku stresu pewnie warto zrobić to stopniowo.

Dzięki za odpowiedź, mam jeszcze  pytanie czy była u Ciebie leki z tej samej grupy np oba SSRI, ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, zburzony napisał:

@Kerstinatak, wiele razy bo wszystkie oprócz citalopramu SSRI już brałem, ostatnio tak zmieniłem escitalopram na sertralinę. Parę dni brałem 50 mg a potem już 100.

Dzięki za info. A  jakie miałeś samopoczucie, czy miałeś uboki na nowym leku , jak długo i jak szybko się wkręcił, że odczułeś poprawę? Jakbyś jeszcze mógł odpowiedzieć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kerstinado sertraliny podchodzę chyba trzecii raz i gładko mi wchodzi, nie miałem żadnych negatywnych efektów ale ja akurat tak mam że mało który lek mnie sponiewiera. Za pierwszym razem wiele lat temu brałem parę miesięcy 100 mg ale zmieniłem bo za słabo działał na lęki. Potem już brałem go w połączeniu z innymi lekami (wenlafaksyną, paroksetyną, jakimś neuroleptykiem) i wtedy nie miałem już problemu z lękiem większego. Główny efekt u mnie to jest taka pozytywna wyjebka na wiele rzeczy, większy spokój, trochę lepszy nastrój. Ale w ogóle nie czuję stymulacji, przynajmniej nie w dawce 100 mg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, zburzony napisał:

@Kerstinado sertraliny podchodzę chyba trzecii raz i gładko mi wchodzi, nie miałem żadnych negatywnych efektów ale ja akurat tak mam że mało który lek mnie sponiewiera. Za pierwszym razem wiele lat temu brałem parę miesięcy 100 mg ale zmieniłem bo za słabo działał na lęki. Potem już brałem go w połączeniu z innymi lekami (wenlafaksyną, paroksetyną, jakimś neuroleptykiem) i wtedy nie miałem już problemu z lękiem większego. Główny efekt u mnie to jest taka pozytywna wyjebka na wiele rzeczy, większy spokój, trochę lepszy nastrój. Ale w ogóle nie czuję stymulacji, przynajmniej nie w dawce 100 mg.

Dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Kerstina napisał:

I czy leki na zakładkę  mogą być brane w jednym czasie, np. oba leki rano? 

To zejdz tak jakmlekarz mowil ,na 10mg citalopramu,bierz przez tydzien,po tym czasie nastepnego dnia,(np osmego dnia)wez 25mg Sertraliny(bo to poczatkowa mala dawka)i juz bedziesz na niej a citalo juz nie bierz,to sie tak nazywa na zakladke ,przejscie z jednego na drugi lek z dnia na dzien,ale dlatego zwykle robi sie to na niskich dawkach,zeby organizm za bardzo nie dostawal szoku🤗zobaczysz ,bedzie dobrze👍

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Lucy32 napisał:

To zejdz tak jakmlekarz mowil ,na 10mg citalopramu,bierz przez tydzien,po tym czasie nastepnego dnia,(np osmego dnia)wez 25mg Sertraliny(bo to poczatkowa mala dawka)i juz bedziesz na niej a citalo juz nie bierz,to sie tak nazywa na zakladke ,przejscie z jednego na drugi lek z dnia na dzien,ale dlatego zwykle robi sie to na niskich dawkach,zeby organizm za bardzo nie dostawal szoku🤗zobaczysz ,bedzie dobrze👍

Dzięki za odpowiedź 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, zburzony napisał:

Ja zawsze po prostu jednego dnia biorę ostatnią dawkę leku i następnego wjeżdża ten nowy, ale w połowie dawki docelowej. Robiłem to mnóstwo razy bez problemów, kiedyś chodziłem do lekarza który nie bawił się w żadne zakładki tylko kazał zmienić od razu i cześć. Z tym że ja się nie boję tego robić ale dla 100 % bezpieczeństwa i braku stresu pewnie warto zrobić to stopniowo.

 

W dniu 9.12.2022 o 22:22, Kerstina napisał:

Dzięki za odpowiedź ale chyba trochę niewyraźnie napisałam, bo lekarz nie proponuje zakładki ale wpierw zredukować citabax ; przez tydzień brać 10mg ( czyli zejść z 20 mg) i potem wejść na najmniejszą dawkę sertraliny.

Jeśli można zapytać, to czy przechodziłaś z  jednego SSRI na drugie SSRI , na zakładkę? Jeśli tak to z jakiej dawki na

jaką ? 

Ilu lekarzy, tyle metod przechodzenia z leku na lek. Ja z paroksetyny na sertralinę przechodziłam jeszcze inaczej. Lekarka mi kazała zredukować paroksetynę do 20mg (brałam wcześniej 40mg) i włączyć 50mg sertraliny i miałam na tym być przez miesiąc z tego co pamiętam, a dopiero później miałyśmy całkowicie odstawić paroksetynę, z tym, że ja po 2 tygodniach już wywaliłam paro całkowicie sama, bo akurat tak mi się kończyła i stwierdziłam, że nie będę kupować kolejnego opakowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, acherontia styx napisał:

 

Ilu lekarzy, tyle metod przechodzenia z leku na lek. Ja z paroksetyny na sertralinę przechodziłam jeszcze inaczej. Lekarka mi kazała zredukować paroksetynę do 20mg (brałam wcześniej 40mg) i włączyć 50mg sertraliny i miałam na tym być przez miesiąc z tego co pamiętam, a dopiero później miałyśmy całkowicie odstawić paroksetynę, z tym, że ja po 2 tygodniach już wywaliłam paro całkowicie sama, bo akurat tak mi się kończyła i stwierdziłam, że nie będę kupować kolejnego opakowania.

Dzięki za odpowiedź. Jeśli moźesz podpowiedzieć , to odstawiając w ten sposób nie miałaś  złego samopoczucia , uboków,  odczuwałaś już działanie nowego leku? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Kerstina napisał:

Dzięki za odpowiedź. Jeśli moźesz podpowiedzieć , to odstawiając w ten sposób nie miałaś  złego samopoczucia , uboków,  odczuwałaś już działanie nowego leku? 

Odczułam delikatnie wejście na nowy lek, ale tylko w postaci mdłości i trwało to max. 3 dni.

Ja na sertralinę zawsze dobrze i szybko reagowałam, bo to nie pierwszy raz jak ją biorę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brał ktoś z was sertralinę w dawce 150 mg? Zastanawiam się czy jest wyczuwalna różnica między 100 a 150, czy raczej wskakuje się od razu na 200. W tej dawce sertralina powinna działać już na dopaminę czyli teoretycznie trochę stymulować ale nie wiem jak to jest w praktyce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, zburzony napisał:

Brał ktoś z was sertralinę w dawce 150 mg? Zastanawiam się czy jest wyczuwalna różnica między 100 a 150, czy raczej wskakuje się od razu na 200. W tej dawce sertralina powinna działać już na dopaminę czyli teoretycznie trochę stymulować ale nie wiem jak to jest w praktyce.

Ja nie brałam, ale myślę że jest to spora różnica między dawką 100mg a 150 mg sertraliny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×