Skocz do zawartości
Nerwica.com

Książki, książki..i książeczki.


meskalina

Rekomendowane odpowiedzi

Polecam "Wprowadzenie do teorii obliczeń" M. Sipser 

Przeczytałem około 60 stron i podoba mi się. Postaram się ją całą przeczytać. Podobają mi się zadania (ćwiczenia)

817420539o.jpg

Dla pozostałych polecam film pt. " Gra tajemnic" przedstawiający zmagania A. Turinga i towarzyszy w złamaniu szyfru enigmy w czasie drugiej Wojny Światowej:)

1_ImitationGame.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sapiens. Od zwierząt do bogów 

autor: Harrai Yuval Noah

 

odzdob.JPG.b7ed3ff3bb66be5ffea6141402c778de.JPG


Całościowa historia człowieka – od ukrywania się w jaskiniach do podróży na Księżyc i inżynierii genetycznej.

Sto tysięcy lat temu ludzie z trudem walczyli o przetrwanie, cały czas żyjąc w strachu przed wszechmocną naturą i rywalizującymi z nimi zwierzętami. Dzisiaj w XXI wieku opanowaliśmy cały świat i to nasz niekontrolowany rozwój jest zagrożeniem dla planety i zwierząt. Homo sapiens uczy się właśnie przekształcać swoje geny i chciałby stać się podobny do własnych wyobrażeń o bogach...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupka wstydu - próba zmniejszenia, czyli nikt istotny próbuje uporać się z zaległymi lekturami. Na tapecie obecnie jest "Kapitał w XXI wieku" Thomasa Pikietty'ego. Niestety lekturę muszę sobie mocno dawkować, ponieważ trzeba się rozliczyć z różnych zobowiązań i czasu na czytanie zostaje niewiele.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gość liptint

ostatnio przeczytane:

1. Upiór opery - G. Leroux - super

2. Równonoc - A. Fryczkowska - o zaginięciach dzieci na faktach

3. Inna od siebie - Brygida Helbig - o poetce Marii Komornickiej

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ktora ksiazka Lisy Gardner najbardziej Ci sie podobala?

 

ja ostatnio zaszalalam i zamowilam 4 ksiazki do mojej terapeutycznej biblioteczki- terapia zaburzen lekowych, zaburzen osobowosci,poradnictwo psychologiczne i diagnostyka psychologiczna wg ICD10.

 

no i zapisuje sie na kurs Mindfullness)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Zaczynam "Miasto z mgły" Zafona (lubie klimat jego powiesci, mam nadzieję, ze sie nie zawiodę)

W nastepnej kolejnosci czeka "Matrioszka" P. Jurgi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podrzucę co ciekawszego przeczytałam w lipcu:

  • Mireczek, patoopowieść o moim ojcu (A. Zbroja) - Nie mogłam się doczekać, żeby ją przeczytać, ale specjalnie mnie nie uderzyła, wręcz trochę znudziła. Jednak dotyka tematu DDA i jest oparta na faktach, dlatego podrzucam, może ktoś się skusi i mu się spodoba. 
     
  •  Świat dla Ciebie zrobiłem (Z. Papużanka) - Jestem fanką Papużanki. Uwielbiam jej styl. Ten tytuł jest zbiorem krótkich opowiadań, na tyle lekkich, żeby przy nich odpocząć, ale na tyle ciekawych, żeby przewrócić "jeszcze jedną stronę". 
     
  • Ołowiane dzieci, zapomniana epidemia (M. Jędryka) - W bardzo swobodny sposób opisana epidemia ołowicy w latach 70-80. wśród górnośląskich dzieci. Nie miałam pojęcia, że coś takiego miało miejsce i odcisnęło piętno na kolejnych pokoleniach. 
     
  •  27 śmierci Toby'ego Obeda (J. Gierak - Onoszko) - Mocna. Trudna. Ciężka. Musiałam robić przerwy w czasie czytania, tak rosła we mnie nienawiść do Starego Kontynentu, kleru i w sumie całego świata. Traktuje o Kanadzie, o systemie szkół z internatami, w których umieszczano (odbierano rodzicom) rdzenne dzieci, aby nauczyły się "normalności". W otoczce gwałtów, molestowania, bicia, używania krzesła elektrycznego, psychicznego znęcania się i wielu innych. Trzeba o tym wiedzieć, trzeba wiedzieć co tym dzieciom zrobiono. 

Jako, że ostatnia książka rozjechała mnie psychicznie, zamierzam zresetować się przy fantastyce. Na pierwszy ogień Outpost Glukhovsky'ego, potem Wyspa Björnsdóttir. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje sierpniowe czytanki:

  • Wyspa (Björnsdóttir) - nie wiem jak ją opisać, ale szanuję za stworzenie opowieści uniwersalnej politycznie
  • Powrót z Bambuko (Nosowska) - niezbyt entuzjastycznie łapię za książki artystów z innego "działu" niż literatura, ale Kaśka mnie nie zawiodła; to piękne tak zauważać rzeczy i dojrzeć i nie bać się tego 
  • Milion Małych kawałków (Frey) - zapisałam sobie ten tytuł w czasach, gdy było najgorzej, mając nadzieję, że smutek i rozpacz z tego tytułu dociśnie mnie kolanem do podłogi, jednak opowieść podążyła w jaśniejszym kierunku
  • Czasem święta, czasem ladacznica (Drosio-Czaplińska, Masłowski) - rzecz o kobiecości okiem dwojga psychologów, w formie dialogu, polecam, choć pan Masłowski mnie ciutkę irytował
  • Kłania się PRL (Grodzieńska) - zbiór śmiesznotek dotyczących PRLu, śmiesznotek, które dołują i otwierają oczy na specyficzne zachowania starszych ode mnie ludzi, warto
  • Filozofia Kaizen (Maurer) - trochę patetycznie, ale logicznie; myślę, że wyciągnęłam z tego kilka dobrych pomysłów na siebie.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie z kolei na tapecie obecnie klasyki Christel Petitcollin dla nadwydajnych od dawna już znajdujące się na mojej liście książek, które chciałabym przeczytać, czyli...

 

Jak-mniej-myslec-Jak-lepiej-myslec-Pakie

Według mnie lektura obowiązkowa dla każdego / każdej WWO, mimo że osobiście z odrysowanym przez autorkę portretem takiej osoby utożsamiam się jedynie częściowo.

 

Poza tym podczytuję sobie na tablecie swojego ukochanego Harariego:

 

z23202575V,18-kwietnia-w-Wydawnictwie-Literackim-wychodzi-po-.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lusesita Dolores, jak interesuje Cie taka tematyka, to moge polecic Ci "Dymy nad Birkenau" S. Szmaglewskiej (robi wrazenie, choc oczywiscie nie jest to łatwa lektura). Czytalam to jako nastolatka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×