SSRI-temat ogólny

Masz pytanie związane z lekami ? Chcesz podzielić się 'wrażeniami' z innymi ? Farmakologia czy psychoterapia... ?

SSRI-temat ogólny

przez Umpero 06 sty 2016, 22:16
Kot_ to możliwe. Mało z tego rozumiem, ale znalazłem coś takiego
http://www.aotm.gov.pl/bip/index.php/zl ... 9-2015-zlc

SSRI-temat ogólny

przez Lord Kapucyn 07 sty 2016, 00:19
Umpero napisał(a):Ostatnio psychiatra u którego byłem poinformował mnie, ze wyszedł nowy super SSRI, który praktycznie nie ma skutków ubocznych. Powiedział, że nie jest on refundowany i kosztuje 170 zł. Ktoś coś słyszał? Niestety nie zapamiętałem nazwy tego leku.

Wortioksetyna (Brintellix) nie jest SSRI tylko inhibitorem wychwytu zwrotnego serotoniny(SRI) oraz częściowym agonistą receptora serotoninowego 5-HT1a/b, antagonistą receptorów serotoninowych 5-HT1d, 5-HT3a, 5-HT7 i Beta1-adrenergicznego (skutki uboczne...). Drugiej literki 'S' na początku akronimu ,oznaczającej "selectivity" być nie może, bo lek posiada więcej punktów uchwytu niż tylko blokada wychwytu zwr. 5-HT, więc nie jest selektywny sensu stricto. Właściwie to marketingowcy z H.L. okrzyknęli go hucznie jako modulator i stymulator przekaźnictwa serotoninergicznego (w skrócie SMS).

Podsumowanie opracowania IPIN, Klinika Psychiatrii Dorosłych, II Katedra Chorób Układu Nerwowego, Uniwersytet Medyczny, Łodź:
Wortioksetyna jest nowym lekiem przeciwdepresyjnym o wielofunkcyjnym mechanizmie działania, który obejmuje hamowanie wychwytu zwrotnego serotoniny, agonizm wobec receptorów 5-HT1A i 5-HT1B oraz antagonizm wobec receptorów 5-HT3A i 5-HT7. Wyniki badań klinicznych potwierdzają jej skuteczność przeciwdepresyjną, zaś profil działań ubocznych ma być lepszy niż dla duloksetyny oraz wenlafaksyny. Jednakże, w dwóch dość dużych badaniach (obejmujących łącznie ponad 1200 pacjentów) nie wykazano przewagi wortioksetyny nad placebo, podczas gdy różnicę taką stwierdzono dla duloksetyny. Ponadto, w jednym z tych badań duloksetyna rzadziej niż wortioksetyna powodowała zaburzenia seksualne. Być może wynika to z faktu, że niskie dawki leku (takie jak stosowane w tych badaniach –2,5 mg i 5 mg) nie wywierają wystarczająco silnego działania przeciwdepresyjnego. Z drugiej strony, w innych badaniach potwierdzono przewagę wortioksetyny w dawce 5 mg nad placebo. Wyniki badań nad jej skutecznością w leczeniu zaburzenia lękowego uogólnionego nie są jednoznaczne. W jednym z dwóch badań (dość podobnych metodologicznie) stwierdzono przewagę nad placebo, której nie udało się wykazać drugiej grupie badaczy. Profil bezpieczeństwa wortioksetyny jest zbliżony do typowego dla innych leków przeciwdepresyjnych z grupy SSRI. Dostępne dane kliniczne nie wskazują jednak, aby lek ten przewyższał skutecznością stosowane obecnie leki przeciwdepresyjne. Ponadto, wortioksetyna nie była badana w badaniach klinicznych trwających ponad 20 tygodni (tylko jedno badanie trwające dłużej), dlatego też nie dysponujemy mocnymi danymi potwierdzającymi skuteczność i bezpieczeństwo tego leku w długoterminowym leczeniu.

Wortioksetyna nie wykazała skuteczności przewyższającej placebo w leczeniu GAD (zespół lęku uogólnionego):
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22901736
http://www.ecardiologynews.com/fileadmi ... 1_main.pdf

Brak skuteczności dawek 2,5mg oraz 5mg w leczeniu zaburzeń depresyjnych:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23252878

Brak skuteczności dawki 5mg:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22963932

Brak skuteczności w leczeniu lęków w dawkach 2,5-10mg:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24424707
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24341301

Dwa poprzednie leki tej firmy (citalopram, escitalopram) nie są do dziś refundowane. Wortioksetyna też nie będzie. Argumenty podejrzewam będą mniej więcej takie "lek nie wprowadza nowej jakości, nie ma dowodów wskazujących na jego przewagę nad innymi obecnie stosowanymi lekami przeciwdepresyjnymi, nie jest bezpieczniejszy, nie ma mniej skutków ubocznych, nie istnieją podstawy, aby finansować go ze środków publicznych". Wniosek refundacyjny zginie w trybach maszyny urzędniczej śmiercią tragiczną.

Sam oceń czy warto wydać blisko 2 bańki.
There is one wonder drug, but in three substances.
In the name of the stimulating N-(4-Bromophenyl)adamantan-2-amine,
and of the empathogenic (±)-4-Amino-3-phenyl-butyric acid,
and of the nootropic Ethyl 1-(phenylacetyl)-L-prolylglycinate.

"Jeżeli przysłucham się uważniej, słyszę jak moje geny łkają".
Moderator/ R2 - D2

SSRI-temat ogólny

przez bączuś 09 sty 2016, 18:19
Osobiście bardziej cenie klasyczne leki przeciwdepresyjne aniżeli tzw. nowoczesne z kilku powodów: są przez dziesiątki lat stosowane i ich skuteczność jest potwierdzona podobnie jak długofalowe potencjalne objawy niepożądane (skoro nadal są one sprzedawane np.amitryptylina,trazodon czy klomipramina) świadczy to o tym że ich skuteczność przeciwdepresyjna jest potwierdzona w praktyce.Tzw. nowoczesne leki przeciwdepresyjne są w obiegu od kilku lat-stąð ich długoterminowa skuteczność jest potwierdzana jedynie na papierze firm farmaceutycznych które te leki zaprojektowały,niewiele też wiadomo o długotewrminowych objawach nieporządanych ( jak np. możliwość trwałego wystąpienia Zespołu PSSD po farmakoterapii SSRI).
bączuś

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

SSRI-temat ogólny

przez Mrpsychoalien 11 sty 2016, 12:19
Biorę już jakiś czas lek z grupy ssri konkretnie paroksetyne i wszystko byłoby ok gdyby nie to że w ogole na niej nigdzie nie wychodze poprostu mam takiego lenia że siedze tylko w domu przed komputerem czy to oznaacza że lek mi szkodzi zamiast pomagac ?

SSRI-temat ogólny

przez Ricah 11 sty 2016, 17:20
Mrpsychoalien, jezeli pod pojeciem 'jakis czas' masz na mysli przynajmniej 2 tygodnie, to najprawdopodobniej tak. Na bardzo wiele osob tak SSRI dzialaja.
Agomelatyna 25mg
some shit

SSRI-temat ogólny

przez Bagatelka 12 sty 2016, 16:20
Czy SSRI mają jakiś wpływ na działanie antyhistaminowe pozostałych leków? Brałem paroksetynę i kiedy zacząłem brać olanzapinę, to ta wcale mnie nie zamulała, a kilka lat temu, ten lek ścinał mnie z nóg po kilkunastu minutach. Nawet nie odczuwam działania antyhistaminowego chlorprotiksenu, a normalnie powinno mnie ściąć i zatkać nos.
Nie jestem niewiastą biurwa!

Paroksetyna 20mg, Pregabalina 600mg, Lewetiracetam 2000mg
Witamina D 2000 j.m, Omega 3 2000mg, Tran 10ml

SSRI-temat ogólny

przez xanonymous 12 sty 2016, 16:39
Olanzapina nie ma zbyt silnego działania antyhistaminowego. Uspokaja poprzez blokade dopaminy (przy wiekszych dawkach mozna dostac akatyzji) i działa przeciwlękowo przez znaczną blokadę receptora 5-ht2A (tak samo jak hydroksyzyna). Co innego mirtazapina - ta w dawkach do 15 mg ma jakby wyłącznie efekt nasenny - antyhistaminowy (H1) bo w większych dawakch następuje uwalnianie noradrenaliny i dopaminy i efekt uspokajający antyhistaminowy jest równoważony zwiększonym uwalnianiem dopaminy i noradrenaliny - podobnie mianseryna.

SSRI to stymulanty - pobudzają. TLPD jak anafranil to depresanty - wyciszają.

Ja zauważyłęm żę na citalopramie olanzapina słabiej działała uspokajająco. A jak pobrałem SSRI kilka tygodni to mnie tak nakręciły że nawet końskie dawki hydroxyzyny (jak na mnie) nie radziły sobie z uśpieniem mnie - choć tu bezsennośc mogła także wynikać z odstawienia nagle wenlafaksyny którą brałęm 2 tygodnie. To częsty objaw odstawienny przy wenlafaksynie - kłopoty z zaśnięciem. Ja po kuracji citalem a potem bo zmianie na wenle a potem zmianie na fevarin przez tydzien spalem tylko po 3 h na dobe mimo że bralem hydroksyzyne. Po odstawieniu wszlekich leków juz malutkie dawki hydroksyzyny wspaniale mnie usypiały i wydłużały sen a i łapałem drzemki w ciągu dnia. Jestem zły na lekarzy debili co przez nieroztropne nagłe zmiany leków wywołują u pacjenta objawy odstawienne których można uniknąć gdyby choć troche znać się na psychiatri i lekach.

SSRI-temat ogólny

przez sebo001 19 sty 2016, 00:09
Zastanawiam się dlaczego SSRI są częściej stosowane niż antydepresanty nowej generacji(tianeptyna, reboksetyna itd.) i TLPD ? Skuteczność większa?

SSRI-temat ogólny

przez Ricah 19 sty 2016, 00:25
sebo001, TLPD sa stare i maja mnostwo ubokow (suchosc w ustach, zaparcia, kardiotoksycznosc), co jest glownym powodem rezygnacji z tych srodkow. SSRI w teorii maja je o wiele mniejsze poprzez wieksza selektywnosc (chociaz nie wiedziec czemu malo kto wspomina o apatii, anhedonii i PSSD). Duzym plusem na rzecz TLPD moze tutaj byc czas (badania mowia juz o zauwazalnych efektach przy 3 tyg, ale to zawsze zalezy od osoby), jaki potrzebuja by zaczac dzialac w porownaniu do SSRI (tutaj fluoksetyna jest rekordzista, ktora moze potrzebowac nawet 3ch miesiecy).

Zas pozostale leki moga miec inne mankamenty. Reboksetyna wykazuje niska skutecznosc, powodujac przy tym duze skutki uboczne i zwiekszenie lęku (a to jest dosc czesty objaw przy depresji, mozna pod to podpiac rowniez NDRI jak bupropion). Koszt tego leku tez nie przemawia na jego plus. Tianeptyna przez wiele osob jest uwazana za delikatny lek, ktory raczej nie ma wiekszej sily przy wiekszej depresji (aczkolwiek co do sensownosci tego sie nie wypowiem). Pozostaja jeszcze IMAO, przy ktorych nalezy uwazac na wzrost tyraminy (lub tez na niewiedze lekarzy, jak np. w przypadku moklobemidu, przy ktorym nie trzeba), atypowe neuroleptyki w niskich dawkach (ktore to raz, ze powoduja tolerancje, dwa, ze sa zle kojarzone, bo sa neuroleptykami) i leki NaSSa (tu zas duzym minusem jest przybieranie na wadze, za to skutecznosc jest porownywalna do SSRI i dzialaja szybciej). Trazodon jest dosc slabym antydepresantem. Kolejnosc przypadkowa.
Agomelatyna 25mg
some shit

SSRI-temat ogólny

przez sebo001 19 sty 2016, 00:41
Anhedonia, apatia i zerowe libido były u mnie pierwszymi objawami choroby, stąd moja obawa, że SSRI jeszcze poglębią ten stan. Stosuję mianseryne przeszło i nie dostrzegam jej skuteczności na depresję czy nerwicę a zwłaszcza na nerwicę. Podobnie sprawa się ma z ketrelem, choć oba ułatwiają zasypianie. Żałuję, że nie zapytałem dzisiaj lekarza o leki nowej generacji, zawsze zapomnę o coś zapytać.

btw. na co stosujesz piracetam ?

SSRI-temat ogólny

przez Ricah 19 sty 2016, 01:03
sebo001, teoretycznie ma mi podnosic koncentracje i poprawic pamiec, aczkolwiek tego nie zauwazam. Wg badan piracetam obniza poziom serotoniny i to jest moj glowny cel w tym leku. Pogorszenie moich objawow (takich jak Twoje) nastapilo po SSRI, zatem to dosc logiczne rozwiazanie. Dopiero pierwszy miesiac za mna, po drugim bede juz moze w stanie stwierdzic, czy byl sens.
Agomelatyna 25mg
some shit

SSRI-temat ogólny

przez sebo001 19 sty 2016, 01:10
Stosowałeś jakieś TLPD czy nowej generacji ? Kurcze, oby u mnie nie spowodowały pogorszenia. Do jakiego lekarza nie pójdziesz, wszędzie SSRI.
Widzę też u Ciebie Pirybedyl, to chyba nie na depresję.

SSRI-temat ogólny

przez Ricah 19 sty 2016, 19:49
sebo001, z TLPD stosowalem tylko klomipramine (anafranil) i przymierzam sie do amitryptyliny. Klomipramina jest bardzo silna serotoninowo i przez to czulem sie naprawde kiepsko na tym leku. Amitryptylina jest o wiele slabsza wzgledem SERT (Ki = 43nM), za to plusem jest jego antagonizm 5-ht2c oraz blokada receptorow muskarynowych (ktore to powoduja uboki, ale zwiekszaja poziom dopaminy). Jezeli ami nie wypali, to raczej nie predko wroce do TLPD.

Pirybedyl stosuje glownie by obnizyc poziom prolaktyny, aczkolwiek w moim typie depresji moze sie sprawdzic (apatia, anhedonia, problemy z libido). Niestety, ale nie czuje jego dzialania (moge tylko strzelac, ze to przez tak wysoka prolaktyne - ponad dwukrotna norma)
Agomelatyna 25mg
some shit

SSRI-temat ogólny

przez sebo001 19 sty 2016, 22:45
Mamy ten sam typ. Choline na co stosujesz. Może włączysz sobie SSRI ?

Sortuj wg