Skocz do zawartości
Nerwica.com

SERTRALINA (ApoSerta, Asentra, Asertin, Miravil, Sastium, Sertagen, Sertralina Krka, Sertranorm, Seraloft, Stimuloton, Zoloft, Zotral)


shadow_no

Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?  

103 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      59
    • Nie
      27
    • Zaszkodziła
      17


Rekomendowane odpowiedzi

dream*, za bardzo się martwisz braniem leków, bo najprawdopodobniej cała hipoteza serotoninowa jest błędna, jeśli tak to masz pogorszenie niezwiązane w ogóle z sertraliną, ale jeśli by było inaczej to prędzej bym obstawiał zrobienie sobie jakiejś huśtawki serotoninowej niż to, że jeden lek działał fajnie a generyk źle albo, że w tak krótkim czasie przestała Ci pomagać, skoro miesiąc nie brałaś to imho spadałby Ci ponownie poziom własnej serotoniny zanim lek zacznie jej dostarczać, a to, że za pierwszym razem brania sertraliny tego nie doświadczyłaś to najprędzej dlatego, że niezależnie od serotoniny czułaś się wtedy lepiej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aha dziękuje :)

 

a stanie się tak dlatego że mózg się przyzwyczaja i go to już nie wzrusza tj. ścieżki neuronalne zostają "przepalone i zanikają przeco nie ma już w nich pobudzenia ? czy zostaje zachamowane przekźnictwo neuroprzekaźniki pomiędzy synapsami ?

 

Stanie, sie tak dlatego, ze dochodzi do downregulacji receptorów, na poczatku kiedy bierzemy ssri skacze poziom serotoniny w przestrzeni miedzysynaptycznej, mózg sadzi, jest wiecej serotoniy niz byc powinno, wtedy do glosu dochodza autoreceptory która tracą na reaktywności (czułości) i "puszczają" do przestrzeni synaptycznej więcej serotoniny anizeli miało to miejsce przed tą downregulacja, co skutkuje dzialaniem przeciwdepresyjnym po okresie latencji, który trwa roznie dlugo, ale najczesciej jest to 4-8 tygodni, nigdy wiecej stan z poczatku nie wróci, chyba ze bedziemy ciagle zwiekszac dawki i bedziemy w ten sposób stymulowac neurony, no ale nie bedziemy zarli 1000mg serty np.

Krótko mówiac ssri powoduja to ze mózg sadzi, ze serotoniny jest wiecej, a ze mózg to cfana bestia, dazy do homeostazy, wiec mozna by powiedziec, ze tak na prawde dzialanie przeciwdepresyjne ssri jest tylko posrednie, bo duza czesc roboty wykonuje nasz uklad nerwowowy, cos jak z tama na rzece.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ben rei, z własnych doświadczeń nie wydaje mi się, by hipoteza była błędna, no ale może zależy od zaburzenia. BTW wtedy czulam się gorzej,nie jadlam, nie spalam, nie mpglam się nad niczym skupić,teraz chociaż funkcjonuje ale.... No właśnie, odkąd biorę sertre coraz gorzej się czuje:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czuje się jak trup. Mam nawrót takiej depresji ze juz zapomnialam jak to jest :(

 

Ale pokolei: z dnia na dzień rzucilam asentre - 50mg - związane to było z niekompetencja mojego psychiatry, po ponad miesiącu udało mi się dostać do innego lekarza, wrocilam do leczenia sertralina, tym razem preparat to sealoft. Także dawka 50mg.

 

Jest masakra. Wszystkie możliwe efekty uboczne chociaż przy asentrze nie miałam żadnych prawie - ani jak bralam po raz pierwszy ani kiedy próbowała się zabić i zjadlam cale opakowanie na raz - nic. A tu, głupie 50mg i mdłości, senność, zawroty i bóle głowy, nocna bezsenność, lykam ponad tydzień a psychicznie czuje się w coraz większej depresji ;/ masakra. Czy możliwe, ze mój organizm juz nie reaguje na sertraline przez to ze tak szybko odstawilam? Albo Możliwe, ze ten genetyk tak na mnie działa? (Chociaż nie ma farmakologicznych argumentów by tak mogło być()

 

Ja nie bardzo rozumie, czemu przestalas wogóle brac ta sertraline na miesiac, by do niej wrócic!? :bezradny:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ben rei, z własnych doświadczeń nie wydaje mi się, by hipoteza była błędna, no ale może zależy od zaburzenia. BTW wtedy czulam się gorzej,nie jadlam, nie spalam, nie mpglam się nad niczym skupić,teraz chociaż funkcjonuje ale.... No właśnie, odkąd biorę sertre coraz gorzej się czuje:(

 

Ja zdychalem na poczatu brania sertraliny kiedys, predzej jest to wina choroby, niz brania sertraliny po tak krótkiej przerwie, tak jak ci napisal ben rei, albo to i to rozemocjonowanie + uboki z sertraliny, bywa czasem tak, ze leki dzialaja calkiem inaczej za 1 i np. za 2 razem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Długa historia :) mój lekarz byl beznadziejny, musiałam go zmienić,w miedzy czasie wyjechał na urlop wiec nie mogłam uzyskać odpisu leczenia,na wizytę u innego lekarza czekalam 3mies itp itd :)

 

Aha no to sprawa jasna, trzeba czekac na dzialanie, pogorszenie stanu jest bardzo czesto na poczatku kazdego andydepresanta, u kazdego to troche inaczej wyglada, ja np. zdycham miesiac na kazdym ssri, potem dzialanie sie pojawia, a czasem nie. :pirate:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aha :)

a dążąc temat :

czyli lepiej jest liczyć na to że sertalina wykaże z czasem działanie sedatywne uspokajające i przeciw-lękowe niż że escitalopram podniesie mi aktywność :)

 

tylko jak to ma się do teorii że ssri z czasem po nasyceniu organizmu lekiem podnoszą aktywność poprzez nasilenie przekaznictwa serotoniny ?

 

-- 29 lip 2015, 10:27 --

 

a po sertalinie byłem nerwowy i wszystko mnie denerwowało ale byłem pełen energii i motywacji tylko zdenerwowanie i lęki były ale byłem "inteligetniejszy" to znaczy lepiej wszystko ogarniałem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aha :)

a dążąc temat :

czyli lepiej jest liczyć na to że sertalina wykaże z czasem działanie sedatywne uspokajające i przeciw-lękowe niż że escitalopram podniesie mi aktywność :)

 

tylko jak to ma się do teorii że ssri z czasem po nasyceniu organizmu lekiem podnoszą aktywność poprzez nasilenie przekaznictwa serotoniny ?

 

-- 29 lip 2015, 10:27 --

 

a po sertalinie byłem nerwowy i wszystko mnie denerwowało ale byłem pełen energii i motywacji tylko zdenerwowanie i lęki były ale byłem "inteligetniejszy" to znaczy lepiej wszystko ogarniałem ;)

 

Jesli tak reagujesz na sertraline, to ja bym ja bral nadal, twoja reakcja na lek jest doskonala, ja bralem sertraline kiedys, ale bylem po niej zamulony z 6 tygodni, dluzej nie dalem rady, jej brac, tylko, ze ja jeszcze wtedy bylem na paro chyba juz nie pamietam, bo lekarz kombinowal, moze by to minelo, ale juz mialem dosc tego, wtedy musialem chodzic do pracy, aha bylem bardzo mocno zmeczony po sertralinie, wogóle po ssri jestem na poczatku tak potwornie zmeczony jakbym wrócil z kopalni z 2 zmian naraz, sadze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dominik_wot, dokładnie masz rację, właśnie tak zrobił mój lekarz, dał mi Xanax podczas wprowadzania SSRI, który miałam brać doraźnie, myślę, że mi wtedy bardzo pomógł, bo na początku brania Sertraliny miałam straszne wahania nastroju, kilka dni pod rząd przepłakałam, byłam psychicznym wrakiem człowieka, i cały czas miałam odczucie, że zbliża się mój koniec, wszystko było spowodowane śmiercią bardzo bliskiej mi osoby. Boże nigdy nie chciałabym wrócić do czasu sprzed roku. Na szczęście Sertralina uratowała mi życie. Popieram benzodiazepiny przy wchodzeniu na SSRI!!!!!

 

 

 

dream*, trzymaj się jakoś, obyś odzyskała równowagę!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kalikali1, Olanza jest chyba droga jak się schizów nie ma a poza tym skutki uboczne. Nie wiem moja psychiatra mi nie zapisze tych dwóch bo mówi, że sertra jest bardzo dobra ale w zasadzie to kuzwa ja zażywam ale ona, ze ona skonczyła studia i ona ma racje i tak to rozmawiać. :bezradny:

 

-- 29 lip 2015, o 20:03 --

 

Przeczytałam koszt Olanzapinum Egolanza 187.07 zł nie stać mnie na taki wydatek za sam jeden lek a niestety nie chorując psychicznie na paranoje/schizofrenie nie dostanę ulgi i płacić mniej nie będę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

khaleesi, Olanzapine apotex 5mg kosztuje niecałe 30zl i to nie na ''P''.Tyle płaciłem jak mi lekarz wypisywał.A co śmieszne jak dałem rodzinnemu zaświadczenie jakie leki biorę to o dziwo wypisał mi olzapin na P hehe i zapłaciłem jakieś 8zł z groszami.Więc cena nie jest taka wysoka.Ale na natręctwa lepiej działała na mnie dawka 10-15mg niż te 5mg które teraz biore z anafranilem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dominik_wot, dokładnie masz rację, właśnie tak zrobił mój lekarz, dał mi Xanax podczas wprowadzania SSRI, który miałam brać doraźnie, myślę, że mi wtedy bardzo pomógł, bo na początku brania Sertraliny miałam straszne wahania nastroju, kilka dni pod rząd przepłakałam, byłam psychicznym wrakiem człowieka, i cały czas miałam odczucie, że zbliża się mój koniec, wszystko było spowodowane śmiercią bardzo bliskiej mi osoby. Boże nigdy nie chciałabym wrócić do czasu sprzed roku. Na szczęście Sertralina uratowała mi życie. Popieram benzodiazepiny przy wchodzeniu na SSRI!!!!!

 

 

 

dream*, trzymaj się jakoś, obyś odzyskała równowagę!!!!

a po jakim czasie ci się ustabilizował nastrój?

 

-- 30 lip 2015, 12:47 --

 

aha :)

a dążąc temat :

czyli lepiej jest liczyć na to że sertalina wykaże z czasem działanie sedatywne uspokajające i przeciw-lękowe niż że escitalopram podniesie mi aktywność :)

 

tylko jak to ma się do teorii że ssri z czasem po nasyceniu organizmu lekiem podnoszą aktywność poprzez nasilenie przekaznictwa serotoniny ?

 

-- 29 lip 2015, 10:27 --

 

a po sertalinie byłem nerwowy i wszystko mnie denerwowało ale byłem pełen energii i motywacji tylko zdenerwowanie i lęki były ale byłem "inteligetniejszy" to znaczy lepiej wszystko ogarniałem ;)

 

Jesli tak reagujesz na sertraline, to ja bym ja bral nadal, twoja reakcja na lek jest doskonala, ja bralem sertraline kiedys, ale bylem po niej zamulony z 6 tygodni, dluzej nie dalem rady, jej brac, tylko, ze ja jeszcze wtedy bylem na paro chyba juz nie pamietam, bo lekarz kombinowal, moze by to minelo, ale juz mialem dosc tego, wtedy musialem chodzic do pracy, aha bylem bardzo mocno zmeczony po sertralinie, wogóle po ssri jestem na poczatku tak potwornie zmeczony jakbym wrócil z kopalni z 2 zmian naraz, sadze

no niby wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują ze to będzie najlepsze rozwiązanie :great:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dominik_wot, znaczy chodziło mi o kalikali1, :D bo płaci mało za lek

a mi chodziło o dopisanie moich objawów do brania sertaliny :D i tak jakoś dziwnie wyszło bo postu się nie dało już edytować :zzz:

 

a dokładnie miało być : no niby wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują ze to będzie najlepsze rozwiązanie :great:na uogólniony zespół depresyjno-lękowy dokładniej to chyba to sie tak nazywało: mieszane zaburzenia lękowo-depresyjne (F41.2) :great:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dream*, z tego co wiem, to nie możesz. Sam ostatnio chciałem kupić coś droższego, to pani rzekła, że jest głupie prawo i może tylko tańsze sprzedawać. I nie pohandlowaliśmy nic a nic. :bezradny:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×