Skocz do zawartości
Nerwica.com

Osobowość schizoidalna


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Nie dajcie się zwieść kryteriom diagnostycznym!!

Choćby dlatego, że jest coś takiego jak "secret schizoid".

Chodzi o to, że niektórzy z nas potrafią jawić się jako bardzo uspołecznieni, empatyczni, wrażliwi i w ogóle, ale na poziomie wewnętrznym jesteśmy wyizolowani, towarzyszy nam derelka i wcale nie czujemy potrzeby zadawania się z tymi ludźmi. Niektórzy schizoidzi potrafią zachwycić, są bardzo przenikliwi i dobrze odczytują stany emocjonalne innych. Wtedy schizoidalność rozgeywa się jedynie we wnętrzu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że niektórzy z nas potrafią jawić się jako bardzo uspołecznieni, empatyczni, wrażliwi i w ogóle

Niestety u schizoida taka postawa jest niemozliwa.

 

jako postawa jest możliwa, można się nauczyć ale jak kolega zauważa w środku wciąż się wie, że to wyuczone. A nauczyć się chyba głównie po to żeby lepiej sobie radzić w życiu. Czyli empatyczni, wrażliwi na innych i uspołecznieni tylko po to (i może nie tylko po to) żeby sobie radzić. Ale chyba może stać się tak, że to przerośnie w którymś momencie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że niektórzy z nas potrafią jawić się jako bardzo uspołecznieni, empatyczni, wrażliwi i w ogóle

Niestety u schizoida taka postawa jest niemozliwa.

 

Wiedziałem , że takie opinie się pojawią!!!

Więcej czytać niezależnej, pogłębionej literatury!!!

Nie tylko mylących kryteriów ICD !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mark123, bo w ogóle te najnowsze klasyfikacje są mniej etykietkowe, większość zab. os. opisują unikalnym zespołem cech. Każdy jest inny i myślę , że to bardzo pozytywny ukłon w kierunku osób z problemami. Oczywiście to nie znaczy, że nie ma osób schizoidalnych w znaczeniu jaki był kiedyś, po prostu teraz już się ich nie etykietuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że niektórzy z nas potrafią jawić się jako bardzo uspołecznieni, empatyczni, wrażliwi i w ogóle

Niestety u schizoida taka postawa jest niemozliwa.

 

Wiedziałem , że takie opinie się pojawią!!!

Więcej czytać niezależnej, pogłębionej literatury!!!

Nie tylko mylących kryteriów ICD !!!

Oparlam moja wypowiedz na wgladzie we wlasna osobe, a nie na kryteriach diagnostycznych.

Jeden jest bardziej schizoidalny, drugi mniej, ja jestem z tych ekstremalnych przypadkow.

 

-- 22 lut 2015, 11:55 --

 

mark123, bo w ogóle te najnowsze klasyfikacje są mniej etykietkowe, większość zab. os. opisują unikalnym zespołem cech. Każdy jest inny i myślę , że to bardzo pozytywny ukłon w kierunku osób z problemami. Oczywiście to nie znaczy, że nie ma osób schizoidalnych w znaczeniu jaki był kiedyś, po prostu teraz już się ich nie etykietuje.

No popatrz, a na moim wypisie ze szpitala etykieta jak cholera (sprzed kilku miesiecy).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałam w opisie "schizoidowy tryb życia", a nie osobowość. Teraz widzę, że to raczej był wynik depresji. Unikałam ludzi, bo nie chciałam, żeby widzieli moje porażki oraz wydawało mi się, że wszyscy są nastawieni przeciwko mnie. Leki mi wytłumiły takie odczucia.

Więc same zaburzenia osobowości muszą być innego typu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

[quote name="cyklopka"Unikałam ludzi' date=' bo nie chciałam, żeby widzieli moje porażki oraz wydawało mi się, że wszyscy są nastawieni przeciwko mnie.

[/quote]

 

Mowilem, ze mozesz zmienic temat. Os schizoidalna nie m potrzeby kontaktow z ludzmi. Jej izolcja nie jest pokeirowna strachem przed odrzuceniem albo paranoją. To jest taka os unikajaca, ktora tyle razy doznala porazki w zyciu w kontaktach spolecznych, ze na stale wyzbyla sie checi jakichkolwiek kontaktow z ludzmi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Os schizoidalna nie m potrzeby kontaktow z ludzmi. Jej izolcja nie jest pokeirowna strachem przed odrzuceniem albo paranoją. To jest taka os unikajaca, ktora tyle razy doznala porazki w zyciu w kontaktach spolecznych, ze na stale wyzbyla sie checi jakichkolwiek kontaktow z ludzmi.

Zgadza sie, tyle, ze brak checi jakichkolwiek kontaktow wynika poniekad z le,ku przed odrzuceniem, zranieniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czajnik3, chyba z dwojga złego wolę paranoje, które są podatne na farmakologię, niż brak potrzeby pewnych uczuć.

 

Natomiast nie obiecuję, że nie będę wpadać do wątku raz na czas.

 

jak chcesz, ale to tak jakbym ja wpadal do dzialu 'os. unikajaca'. Nie mam po co.

 

-- 24 lut 2015, 14:12 --

 

Os schizoidalna nie m potrzeby kontaktow z ludzmi. Jej izolcja nie jest pokeirowna strachem przed odrzuceniem albo paranoją. To jest taka os unikajaca, ktora tyle razy doznala porazki w zyciu w kontaktach spolecznych, ze na stale wyzbyla sie checi jakichkolwiek kontaktow z ludzmi.

Zgadza sie, tyle, ze brak checi jakichkolwiek kontaktow wynika poniekad z le,ku przed odrzuceniem, zranieniem.

 

Alicja, ale ten lek jest tak gleboko zakorzeniony, ze teraz(Dzisiaj) nie ma co o nim mowic w ogole. Na prawde nie podchodzisz do ludzi bo sie boisz odrzucenia? Ja tam sie nie boje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Os schizoidalna nie m potrzeby kontaktow z ludzmi.

 

Skoro tak to ja już sam nie wiem. Ale jak w takim razie nazywa się osoba, która potrzebuje kontaktów z ludźmi, a nie chce z nimi rozmawiać i nawiązywać relacji? Czy nauka nie spotkała się jeszcze z takim przypadkiem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak chcesz, ale to tak jakbym ja wpadal do dzialu 'os. unikajaca'. Nie mam po co.

Ja tam nie czytam wątku os. unikająca, natomiast ten mi się wyświetla, bo już w nim pisałam.

Czasem wchodzę w wątki, które mnie nie dotyczą bezpośrednio, bo też się mogę z nich czegoś dowiedzieć, albo komuś służyć słowem.

 

-- 24 lut 2015, 16:56 --

 

która potrzebuje kontaktów z ludźmi, a nie chce z nimi rozmawiać i nawiązywać relacji? Czy nauka nie spotkała się jeszcze z takim przypadkiem?

A trzeba zapytać dlaczego nie chce, czy nie umie, czy się boi, czy myśli że nie warto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Os schizoidalna nie m potrzeby kontaktow z ludzmi.

 

Skoro tak to ja już sam nie wiem. Ale jak w takim razie nazywa się osoba, która potrzebuje kontaktów z ludźmi, a nie chce z nimi rozmawiać i nawiązywać relacji? Czy nauka nie spotkała się jeszcze z takim przypadkiem?

 

ale o jaka forme kontaktu chodzi, skoro rozmowa odpada??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale o jaka forme kontaktu chodzi, skoro rozmowa odpada??

 

Np. granie w planszówki, albo zwiedzanie opuszczonych budynków.

 

o planszowkach myslalem ostatnio (bo mieszkam ze wspollokatorami) a mysl o zwiedzaniu starych budynkow nie jest mi obca, wiec witaj w 'dobrym' dziale.

 

To o czym piszesz to pewnie tzw. 'schizoidalny kompromis', ktorego niegdys dokonywalem w miare czesto, ale teraz zrezygnowlem (tak samo jak z planszowke i budynkow) z tego jak i z zycia.

 

To sytuacja w ktorej wypelniasz potrzebe kontaktu z ludzmi, jednoczesnie nie wdajac sie z nimi w bezposrednia relacje. Przyklad? Wychodzisz na zewnatrz zeby pospacerowac posrod ludzi po miescie, jednoczesnie wciskajac sluchawki do uszu, zeby czasem nikt do ciebie nie zagadal. Albo przysiadasz sie do kogos na lawce w parku. Czekasz az moze ktos do ciebie zagada i bedzie do ciebie tak mily jak schizoidzi chca zeby inni byli dla nich, albo po prostu siedzisz i obserwujesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Alicja, ale ten lek jest tak gleboko zakorzeniony, ze teraz(Dzisiaj) nie ma co o nim mowic w ogole. Na prawde nie podchodzisz do ludzi bo sie boisz odrzucenia? Ja tam sie nie boje.

Nie podchodze, bo nie mam potrzeby, ale ten brak potrzeby z czegos wynika.. po co mam podchodzic znowu? Zeby kolejny raz po mordzie dostac? Wiec obejdzie sie.

U mnie tak to wyglada.

 

-- 24 lut 2015, 23:13 --

 

Ta potrzeba kontaktu z ludzmi gdzies tam jest, ale zakopana gleboko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

 

Jak wiadomo ludzie o cechach osobowości schizoidalnej preferują samotniczy tryb życia, stąd chciałbym Was zapytać jaki wykonujecie zawód? Czy jest to praca dorywcza, czy na pełny etat? Pracujecie na samodzielnym stanowisku, czy w zespole?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×