Skocz do zawartości
Nerwica.com

MIRTAZAPINA (Auromirta ORO, Mirtagen, Mirtor, Mirzaten, Remirta ORO)


yoan22

Czy mirtazapina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?  

169 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy mirtazapina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      122
    • Nie
      37
    • Zaszkodziła
      31


Rekomendowane odpowiedzi

A czy tym samym nie zmniejsza się potencjał usypiający mirty?

Nie mam dostępu do pełnej wersji badania, ale podejrzewać można tym samym, że tak. Można byłoby to sprawdzić biorąc kilka dni ALA łącznie z mirtazapiną, wieczorem, a następnie biorąc kilka dni ALA rano.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy tym samym nie zmniejsza się potencjał usypiający mirty?
Based on the promising antidepressant effect obtained with ALA (Silva et al., 2013;

Sousa et al., 2015) and knowing that this antioxidant enhances energy expenditure (Kim et al.,

2004), we decided to determine whether ALA could reverse one of the most important side

effects related to MIRT administration, i.e., sedation.

 

In fact, we observed in animals treated with MIRT alone and submitted to CORTinduced model an increase in pentobarbital-induced sleeping time. This increase in sleeping

time was not observed in the groups administered with ALA (MIRT+ALA and

CORT+MIRT+ALA). This result is interesting because it shows that ALA can reverse the

sedative action of MIRT both in animals submitted to CORT-induced depression and also in

not depressed animals. It is worth mentioning that none of the animals allocated in the

experimental groups presented deficits in the locomotor activity neither in the motor

coordination. This absence of motor impairments induced by the drugs gives further

relevance to our findings. It is important to highlight that circadian manipulations, such

as total sleep deprivation and bright light therapy, can reverse depressive symptoms

within hours, whereas conventional antidepressants usually have a delayed onset of

action in the order of weeks (Bao et al., 2008; Bunney and Potkin, 2008

Ale

Clinical

randomized controlled studies are needed to examine the clinical efficacy of this combination

in human depression.

 

edit: z kwasem liponowym of koz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej Wszystkim!

 

Po moich ostatnich postach o rosnącej wadze po mirtagenie miałam pisać, że idąc za Waszymi radami- włączając sport i zwracając uwagę na to co jem i ile jem, udało mi się wrócić do normalnej wagi, z czego jestem bardzo zadowolona. Mieliście rację, wszystko się da :smile: Zostałam więc przy 30 mg mirtagenu, niestety jakiś czas temu pojawił się inny problem. Mam duże napady lęku, na co mirtagen mi wcale nie pomaga. Najpierw lekarz zwiększył mi dawkę do 45 mg, lecz to wywoływało u mnie jeszcze większe pobudzenie, praktycznie brak snu oraz silniejsze napady lęku. Wróciłam więc do 30 mg, a przy ostatniej wizycie lekarz przepisał mi na lęki propranolol (mam brać 10 mg rano i wieczorem, codziennie). Dziś wykupiłam ten lek i po przeczytaniu ulotki jestem zdziwiona, ponieważ jego głównym działaniem jest obniżenie ciśnienia i spowolnienie pracy serca. Lęki mam takie, że mam ochotę sobie włosy z głowy rwać i mam wrażenie, że ten lek jest w ogóle nietrafiony. Szukałam informacji w internecie, ale niewiele znalazłam poza tym, że jest to słaby lek. Chcę prosić Was o radę: mieliście styczność z tym lekiem? Co uważacie o jego działaniu na lęki? Dodam tylko, że poza napadami lękowymi ogólnie mam bardzo niskie ciśnienie, co też mnie powstrzymuje przed codziennym braniem leku, który dodatkowo je obniży. Bardzo proszę o Wasze rady i opinie.

 

Pozdrawiam,

Alea.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej Wszystkim!

 

Po moich ostatnich postach o rosnącej wadze po mirtagenie miałam pisać, że idąc za Waszymi radami- włączając sport i zwracając uwagę na to co jem i ile jem, udało mi się wrócić do normalnej wagi, z czego jestem bardzo zadowolona. Mieliście rację, wszystko się da :smile:

A nie mówiłem :D

 

Z

ostałam więc przy 30 mg mirtagenu, niestety jakiś czas temu pojawił się inny problem. Mam duże napady lęku, na co mirtagen mi wcale nie pomaga. Najpierw lekarz zwiększył mi dawkę do 45 mg, lecz to wywoływało u mnie jeszcze większe pobudzenie, praktycznie brak snu oraz silniejsze napady lęku. Wróciłam więc do 30 mg, a przy ostatniej wizycie lekarz przepisał mi na lęki propranolol (mam brać 10 mg rano i wieczorem, codziennie). Dziś wykupiłam ten lek i po przeczytaniu ulotki jestem zdziwiona, ponieważ jego głównym działaniem jest obniżenie ciśnienia i spowolnienie pracy serca. Lęki mam takie, że mam ochotę sobie włosy z głowy rwać i mam wrażenie, że ten lek jest w ogóle nietrafiony. Szukałam informacji w internecie, ale niewiele znalazłam poza tym, że jest to słaby lek. Chcę prosić Was o radę: mieliście styczność z tym lekiem? Co uważacie o jego działaniu na lęki? Dodam tylko, że poza napadami lękowymi ogólnie mam bardzo niskie ciśnienie, co też mnie powstrzymuje przed codziennym braniem leku, który dodatkowo je obniży. Bardzo proszę o Wasze rady i opinie.

 

Pozdrawiam,

Alea.

Skoro zwiększenie dawki mirtazapiny powoduje również zwiększenie nasilenia lęku, to może warto zmniejszyć jej dawkę do 15 mg, czyli minimalnej dawki terapeutycznej, jeżeli to nie pomoże warto pomyśleć o dodaniu leku przeciwlękowego (o mechanizmie działania innym niż blokowanie rec. alfa-2A i rec. 5-HT2A), np. pregabalinę ewentualnie SSRI (skuteczny i dość bezpieczny escytalopram). Porozmawiaj z lekarzem. Co do samego propranololu, to nie jest on dobrym wyborem do przewlekłego leczenia zaburzeń lękowych:

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26487439

In conclusion, the quality of evidence for the efficacy of propranolol at present is insufficient to support the routine use of propranolol in the treatment of any of the anxiety disorders.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grabarz666,

dziękuję bardzo za odpowiedź :D Faktycznie, chyba wybiorę się do lekarza ponownie i porozmawiam, bo czuję się fatalnie. Mam wrażenie, że on bagatelizuje te moje lęki, stąd także taki "dziwny" lek. Nie będę nawet tego brać, jutro dzwonię i poczekam na wizytę :smile:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grabarz666,

dziękuję bardzo za odpowiedź :D Faktycznie, chyba wybiorę się do lekarza ponownie i porozmawiam, bo czuję się fatalnie. Mam wrażenie, że on bagatelizuje te moje lęki, stąd także taki "dziwny" lek. Nie będę nawet tego brać, jutro dzwonię i poczekam na wizytę :smile:

Jeśli masz tachykardię w czasie lęku to możesz go doraźnie wziąć, zaś samego lęku nie zlikwiduje. Możesz skłamać i powiedzieć, że bierzesz, ale nie pomaga, tym samym niech przepisze coś skutecznego, np. to, co wymieniłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak też chyba zrobię :D Trochę oszukam i powiem, że nie działa :D Właśnie jak mnie taki napad lęku chwyci, to potrafi trzymać nawet tydzień, więc musiałabym brać go i tak długi czas w zasadzie. Moim głównym problemem przy napadach lęku jest natłok myśli, a na to zapewne też nie pomoże. Zaproponuję leki, które wymieniłeś, zobaczymy jak lekarz zareaguje. Dam znać jak się sprawy mają :smile:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biorę już ponad miesiąc. Po miesiącu wszedłem na 30mg z 15stu. Z początku, w pierwszym tygodniu po zwiększeniu dawki był efekt lekkiego otumanienia serotoninowego, ale przeszło chyba już z gruntu. Spraawdza się w sumie fajnie na depresję. Lepiej od 150mg trazodonu, to na pewno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej od 150mg trazodonu, to na pewno.

Potwierdzam osobiście, badania również:

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7622801

The improvement on all depression rating scales used was generally greater for mirtazapine, with statistically significant differences over trazodone in the Hamilton Psychiatric Rating Scale for Depression total score and two subscores (the Bech melancholia factor and retardation factor), the Brief Psychiatric Rating Scale total score, the General Psychiatric Impression Global Assessment Scale, the Beck score and responder rates.

In this trial, mirtazapine showed significant clinical advantages over trazodone in terms of overall efficacy and tolerability.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez zmian względem 30 mg mianseryny, u mnie.

Razem z wenlafaksyną 150 mg fajnie się uzupełniają. Tonizują ewentualną nadpobudliwość, dobrze się zasypia. Nie ma problemu rano ze wstawaniem. Apetyt nie jest nadmierny,

Biorąc mianserynę z escitalopramem wyraźnie tyłem, teraz nie. Jestem zadowolony z tego zestawu (wenla 150 + miansa 30 ok, natomiast wenla 150 + mirta 15 jeszcze lepiej).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie są maksymalne dawki dobowe mirtazapiny oraz jakie dawki przepisują maksymalnie lekarze w Polsce?

 

45 do 60 mg. Owszem jeśli organizm się przyzwyczai to ludzie biorą więcej, była tu osoba na forum która po odstawieniu (lek jej pomagał) wróciła do dawki 45mg ale nie pomagała więc zwiększyła, aż do 90 mg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie są maksymalne dawki dobowe mirtazapiny oraz jakie dawki przepisują maksymalnie lekarze w Polsce?

45 mg to dawka maksymalna wg zaleceń. Jeśli chodzi o relację stosowanej dawki a stężeniem we krwi, to nie ma pomiędzy nimi dużej korelacji:

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15902580

We found a low positive correlation between plasma concentration and dose. A low negative correlation between plasma concentration and increased duration of sleep was noted in the first week of mirtazapine treatment, but not during the entire observation time. Responders to mirtazapine treatment presented with higher plasma concentrations than non-responders, revealing a threshold concentration of 30 ng/mL.

The mirtazapine dose is a weak predictor of mirtazapine plasma concentrations. Plasma concentration measurements may therefore be useful to adjust mirtazapine doses in non-responders with plasma concentrations below 30 ng/mL.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×