Planowanie dnia codziennego.

Inne zaburzenia.

przez Naemo 23 lip 2016, 18:06
Ma ktoś tak jeszcze?

Muszę zawsze wszystko zaplanować, Ale tylko wobec dnia dzisiejszego i ew. następnego. Wręcz nie potrafię zaplanować czegoś długoterminowego (mi licząc np. wyjazdów w wakacje). Nie potrafię obudzić się rano bez planu co będę robić. I mówię o bardzo szczegółowym planie. Zawsze muszę się na wszystko odpowiednio nastawić (jeśli mowa i wszelakich przyjomnosciach), bo jeśli się do czegoś nie nastawie, to będę to coś np. robila, oglądała jak kompletne warzywo (jeśli chodzi o emocje). Mogłabym wtedy równie dobrze siedzieć w poczekalni na poczcie, nie byłoby różnicy.
Jeśli sobie już coś zaplanuje to prawie niemożliwym jest ten plan zmienić.
Dlatego też jeśli ktoś mi coś zaproponuje żeby gdzieś iść tego samego dnia, odmawiam.
I przez to np. ludzie mnie często irytują, więc mi to w sumie przeszkadzać zaczęło :c

przez ryska 23 lip 2016, 21:55
mam podobnie. Planuję wszystko, czasem co do minuty. Zdarzało mi się nawet planować kiedy pójdę do wc. Nie potrafię być spontaniczna, jeśli jestem w jakieś sytuacji, której nie przewidziałam to panikuję, uciekam, stresuję się, nie potrafię zareagować. Przeszywa mnie strach i nic rozsądnego nie jestem w stanie zrobić. Nie wiem jak z tym skończyć. I na razie chyba nie chcę. Planowanie daje mi poczucie bezpieczeństwa.
agorafobia, choroba sieroca, DDD, DDRR, mieszane zaburzenia lękowe, nerwica lękowa, nerwica natręctw, osobowość anankastyczna, osobowość unikająca, osobowość zależna, socjofobia, zaburzenia adaptacyjne, zaburzenia depresyjne... cdn. ?

przez ekspert_abcZdrowie 27 lip 2016, 17:21
Nathaliee, czy Ty przypadkiem nie masz zdiagnozowanej osobowości anankastycznej? Osoby z taką osobowością są bardzo perfekcyjne, skrupulatnie wszystko planują, są pochłonięte przez regulaminy, wytyczne, zasady, ciężko im zmienić raz powzięty plan... To pasuje do Ciebie.
Psycholog

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Naemo 27 lip 2016, 17:37
Nie mam nic zdiagnozowanego :) Jeśli można mieć parę zaburzeń osobowości to może i tak, bo nie jest to jedynym moim 'problemem'... Poza tym nie jestem perfekcjonistką, raczej do większości rzeczy podchodzę z niedbalstwem...
f60.3 | deprecha | sertralina 100 mg, trittico CR 50 mg

stop existing and start living

szaleństwo jest najbardziej prymitywną i zdesperowaną formą wyrażania emocji

ale jakże skuteczną

przez Naemo 27 lip 2016, 23:12
I mam wiele rutyn w ciągu dnia, kolejności wykonywanych czynności, identyczne ruchy np. przy myciu się..

ale jakże skuteczną

przez kaatarzynaa 10 sie 2016, 13:02
ekspert_abcZdrowie napisał(a):Nathaliee, czy Ty przypadkiem nie masz zdiagnozowanej osobowości anankastycznej? Osoby z taką osobowością są bardzo perfekcyjne, skrupulatnie wszystko planują, są pochłonięte przez regulaminy, wytyczne, zasady, ciężko im zmienić raz powzięty plan... To pasuje do Ciebie.

O tym samym pomyślałam czytając post.

Ja bardzo często staram się planować dzień i wszystko dokładnie spisywać. To pozwala mi przede wszystkim panować nie tylko nad dnie ale również nad sobą :)

przez fifikse 15 sie 2016, 14:34
Nathaliee napisał(a):Zawsze muszę się na wszystko odpowiednio nastawić (jeśli mowa i wszelakich przyjomnosciach), bo jeśli się do czegoś nie nastawie, to będę to coś np. robila, oglądała jak kompletne warzywo (jeśli chodzi o emocje). Mogłabym wtedy równie dobrze siedzieć w poczekalni na poczcie, nie byłoby różnicy.

o! to jest szczególnie ciekawe. mam bardzo podobnie, jeśli nie tak samo (?) wszystko musi być zaplanowane, w tym też emocje/uczucia, na które raczej nie pozwalam sobie tak po prostu, tak jakby nie pojawiały się same, jak u większości ludzi (chyba?) będąc odpowiedzią na sytuację/zdarzenie - reakcja -> emocja - lecz były sztucznie wywoływane przez schemat działania/plan: robię "coś tam" -> czuję się "tak" lub "siak" w zależności od tego CO robię, JAK robię, dochodząc do konkretnej [zaplanowanej] emocji starannie zaplanowaną, określoną, wyznaczoną sobie drogą. nie potrafię, tzn. bardzo trudno jest mi funkcjonować poza schematem i nawet to, co powinno sprawiać radość, bo normalnie (czyli nienormalnie [mieszcząc się w schemacie]) radość by mi sprawiło, poza schematem (zdarzenia nieoczekiwane, nagłe, niespodziewane) niszczy, rozwala, kompletnie burzy mój świat.

i też nie widzę u siebie typowej osobowości anankastycznej (również nie jestem perfekcjonistką, nie mam skłonności do porządkowania, układania, sprzątania; myślę w sposób chaotyczny, chaotycznie też działam), a wspomniane "plany", "schematy" zawsze kojarzyły mi się bardziej z ZA niż z osobowością wyżej wymienioną. w sumie ZA chyba też nie mam (a przynajmniej różnię się od większości tych, którzy zaburzenie to u siebie rozpoznają), nie wiem. mogę mieć coś ze spektrum (autyzmu), a diagnozę, diagnozy właściwie, mam zupełnie inne, w sumie w żaden sposób i żadna z nich nie tłumaczy mojej potrzeby takiego a nie innego funkcjonowania... nie wiem sama.

Nathaliee, a Ty widzisz u siebie cechy ZA?

przez wiejskifilozof 16 sie 2016, 13:01
Nathaliee napisał(a):I mam wiele rutyn w ciągu dnia, kolejności wykonywanych czynności, identyczne ruchy np. przy myciu się..

Brzmi jak Asperger.

przez Naemo 16 sie 2016, 22:17
fifikse napisał(a):Nathaliee, a Ty widzisz u siebie cechy ZA?

Co to jest to "ZA"?

przez Purpurowy 16 sie 2016, 22:20
Nathaliee napisał(a):
fifikse napisał(a):Nathaliee, a Ty widzisz u siebie cechy ZA?

Co to jest to "ZA"?

Zespół Aspergera (że tak pozwolę sobie odpowiedzieć niepytany)

przez wiejskifilozof 17 sie 2016, 09:06
Jedną z cech Aspergera,jest powtarzanie dziennie tych samych czynności.

przez fifikse 17 sie 2016, 10:23
no, dokładnie.

tutaj coś więcej -> https://polskiautyzm.pl/zespol-aspergera
fragment o stereotypowych zachowaniach, rutynach:

Osoby z ZA lubią niezmienność oraz sytuacje społeczne w których reguły są jasne i stałe. Często osoby z ZA przywiązane są do własnej rutyny i rytuałów np. chodzenie do szkoły tą samą drogą. To daje im poczucie bezpieczeństwa i pozwala lepiej orientować się w świecie. Rutyny przynoszą korzyść np. planowanie dnia lub planowanie wykonania czynności. Jednak, kiedy trzeba wykazać się elastycznością i zmienić element planu, może to wywoływać u osoby z ZA ogromny niepokój i złość. Brak elastyczności można zauważyć też w ograniczonych do wybranej dziedziny, stereotypowych zainteresowaniach. Osoby z ZA często bardzo intensywnie interesują się określonym wycinkiem wiedzy np. autobusami, dinozaurami, geometrią. Mają ogromną wiedzę na dany temat.

...i jeszcze o "trudnościach w akceptowaniu zmian" (tym razem z wikipedii):

Ludzie tacy najlepiej się czują, żyjąc w uporządkowanym otoczeniu z ustalonymi schematami. Próba zmiany tego stanu rzeczy wywołuje zwykle silną frustrację i może w skrajnych przypadkach prowadzić nawet do zachowań agresywnych.

Występują też problemy w ocenie stopnia ważności wykonywanych czynności oraz w ocenie czasu potrzebnego na wykonanie danej czynności, zbytnie koncentrowanie się na jednej czynności i niemożność zmiany obiektu koncentracji (nieelastyczność). Ponadto ludzie ci odczuwają silną potrzebę skończenia raz rozpoczętego zadania, próba przerwania czynności objawia się silnym stresem i próbami uzasadniania „na siłę” powodu wykonywania tej czynności. Człowiek pochłonięty taką obsesyjną czynnością systematycznie zaniedbuje inne.

przez wiejskifilozof 17 sie 2016, 13:28
Ale uwaga my,to nie lekarze.I wydać opinii nie możemy,czy to Asperger.To tylko wizyta u lekarza.

przez Naemo 17 sie 2016, 14:08
Coś w tym jest :| Denerwuje mnie, gdy ktokolwiek próbuje ingerować w moje działania, plany... Mam też coś takiego, że nie potrafię współczuć ludziom, którzy cierpią ze swojej winy. Spóźniłeś się gdzieś i zawaliłeś ważne dla siebie rzeczy? Co mnie to obchodzi, było się nie spóźniać... Jesteś głodny, chce ci się pić? Było o tym pomyśleć i wziąć jedzenie i wodę, ja się nie podzielę... Czasami się dzielę, ze względu na przyjaźń np. ale sprawia mi to duży dyskomfort, bo jest to 'niesprawiedliwe'. Wzięłam te pół litra wody, bo wiedziałam że te pół litra akurat mi wystarczą, a jak się podzielę to i mi zabraknie. Denerwują mnie narzekania takich osób.

ale jakże skuteczną

Sortuj wg