Groterapia (terapia grami komputerowymi)

Alternatywne sposoby leczenia. Akupresura, akupunktura, homeopatia, bioenergoterapia itp.

przez monk.2000 19 sty 2013, 20:10
Jest terapią muzyką, dogoterapia czemu by nie stosować terapii grami komputerowymi? :comone: Chciałbym współtworzyć ten wątek z innymi użytkownikami. Na wstęp dam artykuł z magazynu Cd-Action: numer 08-2012.

A wy jak sądzicie, jakie gry mogą pomóc w trwałej poprawie samopoczucia, a nie jedynie chwilowemu zapomnieniu? Oczywiście do sprawy podchodzę na 75% poważnie i jako do terapii wspierającej.

http://i50.tinypic.com/aw6zxh.jpg część 1.
http://i45.tinypic.com/295sg4.jpg część 2.
Awatar to skarb Atlantydy: starożytny Scion.

:( F.20
:smile: Solian 600mg
8) Akineton

przez *Wiola* 19 sty 2013, 23:02
monk.2000, Jakiś czas temu widziałam jakiś program, gdzie terapię grami komputerowymi prowadzono, rzekomo z dużym powodzeniem u chorych na schizofrenię. Niestety moja pamięć jest krótka i nie pamiętam zbyt wiele :roll:
Moderator

przez nieboszczyk 20 sty 2013, 13:06
ja lubię gry typu diablo i max payne i medal of honor.wyrabiają refleks i zaostrzają zmysły
psychicznie chorzy i upośledzeni intelektualnie umierają samotnie.podobnie jak narkomani.narkomani umierają w jakimś śmierdzącym sraczu a psychicznie chorzy i upośledzeni intelektualnie umierają za murami obozów psychiatrycznych we własnych odchodach.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez monk.2000 20 sty 2013, 20:15
Ja grałem dzisiaj w produkcję Oblivion. Chodzi się gościem po różnych rewirach świata typu "magia i miecz". Konfrontację z lękami stanowił poziom w piekielnych planszach, gdzie walczyłem z różnymi stworami. Myślę że w tym przypadku terapeutyczną rolę odgrywają dwie rzeczy: uświadomienie sobie, że świat nie jest czarno-biały. Że niebo i piekło to taka sama domena świata mitologii jak cyklopy, wróżki, herosi z Olimpu, czy bogowie pijący napój dający długowieczność. Gra pozwala ujrzeć nam fantazyjność takich poglądów, pokazując je na tyle realistycznie że przestajemy w nie wierzyć. Drugi środek, to metoda stosowana w walce z lękami, po woli oswajanie się z przedmiotem lęku. Ponoć dobrze sprawują się tu (artykuł) gry w których występują te rzeczy, np. pająki. Obserwując te stworzenia z dystansu mamy szanse pozbyć się nierealistycznych przekonań i dostrzec absurdalność lęków, obserwując obiekt lęku z bezpiecznej perspektywy.

8) Akineton

przez Ala_P 22 sty 2013, 13:12
My gramy w gry sportowe na mova i muszę przyznać, że działa to dość odstresowująco. Dobra zabawa + trochę ruchu pomaga w codziennym życiu. Nie można tego raczej nazwać terapią, ale jak najbardziej pozwala się zrelaksować, gdy nie ma czasu na basen czy siłownię :)

Wydaje mi się, że takie niezbyt uzależniające gry mogą być dobrym wspomagaczem w niektórych przypadkach :)

przez L.E. 22 sty 2013, 13:26
Z jednej strony jestem miłośniczką gier, ale z drugiej nie wydaje mi się całkowicie bezpieczne.
Osoby zaburzone mają często skłonność do uzależnień, a taka gra, nawet terapeutyczna, też może uzależnić.
Plus - co z osobami aspołecznymi? W gry można grać samemu, więc tym mniej będzie motywacji, żeby wyjść do ludzi.
'Każdy z nas jest łodzią, w której może się z potopem mierzyć,
cało wyjść z burzowej chmury, musi tylko w to uwierzyć"

przez shinobi 22 sty 2013, 13:36
Ostatnio robię sobie terapię grą Fishdom: http://www.gametop.com/download-free-games/fishdom/

przez monk.2000 23 sty 2013, 14:18
shinobi, kto wie? Takie proste gierki bywają skuteczne w odstresowaniu.
L.E., Nie wydaje mi się że uzależnienie jest dobrym kontrargumentem. Ja np. nie mam tendencji do uzależnień z racji osłabionego mechanizmu motywacyjnego. Nic mi się nie chce, a więc także żadna rzecz nie wydaje się na tyle atrakcyjna aby w nią wsiąknąć i zatracić się.

Podam ciekawy przykład gry: A New Beginning - Odrodzenie. Przygodówka, w której kierujemy losami wypalonego naukowca, który na starość osiadł w domku niedaleko fiordu. Przyczyną jego depresji jest niepowodzenie w prowadzonych przez większość życia eksperymentach, mających na celu ratowanie środowiska naturalnego Ziemi. W początkowej fazie gry (utknąłem gdzieś na początku), jest nawet scenka rozmowy z zaufanym psychiatrą, która to każe przez telefon powtórzyć bohaterowi: "Nie jestem odpowiedzialny za cały świat". Moim zdaniem ciekawy pomysł, bo większość bohaterów gier ma właśnie ten syndrom ratowania świata. Tutaj możemy zobaczyć, do czego to doprowadza na gruncie psychiki. Smaczku dodaje znudzony głos naukowca, oraz jego smętne komentarze na temat otoczenia. W ciekawy sposób odzwierciedlają one stan wewnętrzny postaci. Zarówno świat wewnętrzny jak i zewnętrzny okazują się w szarych barwach. Jak potoczą się dalsze losy bohatera? Sam bym chciał wiedzieć, / :mrgreen: / niestety nie wiem jak wykorzystać śrubokręt, dętkę oraz gwóźdź, żeby odpalić silnik. Niestety :(

8) Akineton

przez Sorrow 23 sty 2013, 16:47
Soldier of Fortune badzo mi pomaga jak mam obsesję nienawiści z której nie mogę się wyrwać.

przez monk.2000 23 sty 2013, 21:12
Sorrow, to już starsza gierka. Efekty naszych poczynań nie są aż tak widoczne. Tzn. widać jak odlatują nogi itd. ale wiesz czas idzie do przodu :P Tak czy inaczej grę uważam za całkiem udaną nawet.

Jeśli chodzi o efekt odrywanej nogi w procesie relaksowania się to ja chyba lubiłem GTA Vice City, dobre jest Mortal Kombat ale w przeciwieństwie do poprzedniego tytułu nie jesteśmy nie do pokonania i zamiast wyżyć się na przeciwniku, często sami dostajemy po łapach kończąc w kwasie albo poszlachtowani na kawałki. :pirate: HAHA

8) Akineton

przez JużTuByłem 04 mar 2013, 00:09
Jeśli chodzi o odrywanie kończyn itd. to dobre jest Dead Island http://www.youtube.com/watch?v=T2xFFRgl-oM
"Oj mój człowieku, jak ja to życie kocham
Kocham, i nie na prochach pokonać cię zdołam
Bo kiedy człowiek woła, inny go nie słyszy
Rośnie w siłę"

przez nomorewords43 10 kwi 2013, 11:36
Z "terapią grami komputerowymi" to jest tak, że po wątku "terapia grami komputerowymi"
płynnie przechodzi się do działu uzależnienia do wątku "uzależnienie od gier komputerowych".
Serie gier Diablo i Fifa zniszczyły więcej związków międzyludzkich niż powstało dzięki serii gier The Sims.
Nazwanie elektronicznego hazardu "terapią" jest nowatorskim podejściem do słowa "terapia"
Prawdopodobnie ma swoje źródło w pracy Z. Freuda, który do czasu opracowania teorii psychoanalizy
leczył pacjentów kokainą.
Zatem terapia grami komputerowymi jest efektowna i efektywna,
ale ma też swoje wady, podobnie , jak wspomniana terapia kokainą.
Strzeżcie swoje dzieci przed Diablo! :D
nomorewords43

przez rdzaa 01 cze 2013, 23:38
ja jestem aspoleczna i rzeczywiscie taka gra to jednak oder4wanie od rzeczywistosci, no i granie w quake czy cos takiegp nie pomogloby mi chyba jednak.. ale jakbym miala grac w gre w ktorej przeciwnicy obrazaja sie na ciebie, wycofuja wsparcie a ja mimo wszystko dalej gram i zaliczam kolejne poziomy mimo tych przeciwnosci - to taka gra by mi pomogla. sam fakt ze zabijam potwora aqlbo uciekam przed kims malo mnie rusza w sumie. i tak w zyciu ciagle mam takie wlasnie filmy, i chcialabym z nich troche zluzowac. mysle ze w przypadku osob paranoicznych to paradoksalnie agresywne gry moga bardziej ich izolowac od ludzi i utrwalac aspoleczne zachowania i leki

przez Arhol 02 cze 2013, 00:23
Gry,internet i inne pozwoliły mi przez większość dzieciństwa nie myśleć o emocjach,tłamsić je, czy też odkładać na dalszy plan, zawsze liczyło się ( i nadal podobnie) by tylko zasiąść,włączyć PC i grać, w szkole,czy poza domem zawsze było planowanie co będę w wirtualnym świecie robił.

Ogólnie gry to świetne narzędzie rozrywki,oderwania się od rzeczywistości,pozwalające na chwilę zapomnienia - Ale to NIE MOŻE i NIE da rady zastąpić życia realnego,później gdy emocje przyjdą a gry nie dają ucieczki - jest tylko gorzej przez izolacje,emocje które nagle wypływają a człowiek nie do końca je ogarnia,świat realny "przytłacza" i wydaje się obcy.

Do wszystkiego z umiarem trzeba....
"Whoever fights monsters should see to it that in the process he does not become a monster. And when you look into the abyss, the abyss also looks into you"
Why was it I seeing more beauty in death rather than life?
Moderator

Sortuj wg