MIRTAZAPINA (Remeron,Esprital,Mirtagen,Mirtor,Mirzaten)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy mirtazapina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
77
64%

Nie
23
19%

Zaszkodziła
21
17%

Liczba głosów : 121

przez Kitex120 07 gru 2013, 19:25
miko84 napisał(a):Nie wiem, ale dopamina to życie, wystarczy popatrzeć na osoby z parkinsonizmem - to żywe trupy, i ruchowo i psychicznie. Nie życzę nikomu ani skoków dopaminy w górę, ani w dół.

Ciekawe jest to, że stres wyłącza korę przedczołową (prefrontal cortex), dlatego w stresie wyłącza się planowanie i motywacja, a organizm jest nastawiony na reakcję "walki lub ucieczki". Przeciągający się stres rozwala normalne funkcjonowanie.

Tak, gdzieś tam czytałem że żołnierze którzy wrócili z wojny w Wietnamie , mieli PSTD( zespół stresu pourazowego) mieli zmiany w korze przedczołowej i zwiększenie przy tym aktywności ciała migdałowatego ( odpowiada za pamięć emocjonalną). Ponadto u samobójców z depresją stwierdzono większą ilość receptorów 5TH2C w korze czołowej czyli to są te obszary odpowiedzialne za motywacje, logikę i planowanie ( zakręt obręczy). Są dowodu że te płaty czołowe zle funkcjonują u schizofreników. Podobno jak przy zapamiętywaniu wiadomości jest niska aktywność płatów czołowych to następuje wzrost stężenia dopaminy w prążkowiu i stąd powstają psychozy.

przez Marek1977 07 gru 2013, 19:52
Bardzo obszerny i ciekawy artykuł o mirtazapinie:
http://www.disregardeverythingisay.com/ ... -described
Conscientia est, necesse est

przez miko84 08 gru 2013, 10:32
Zastanawia mnie działanie przeciwdepresyjne wyższych dawek, np 60 mg w porównaniu do 45 mg, lub 90 mg (chociaż to już 2x najwyższa zalecana). Ciekawi mnie też jakość dostępnych u nas generyków, wiadomo, że generyk generykowi nie równy. Najtańsze u nas dostępne generyki mirty to mirtagen (generics uk) i remirta oro (actavis).
miko84

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Kitex120 08 gru 2013, 10:55
miko84 napisał(a):Zastanawia mnie działanie przeciwdepresyjne wyższych dawek, np 60 mg w porównaniu do 45 mg, lub 90 mg (chociaż to już 2x najwyższa zalecana). Ciekawi mnie też jakość dostępnych u nas generyków, wiadomo, że generyk generykowi nie równy. Najtańsze u nas dostępne generyki mirty to mirtagen (generics uk) i remirta oro (actavis).

No, dokładnie, fakt jest taki że dużo leków jest naprawdę drogich co daje trochę po kieszeni i dla niektórych ich ciągłe zażywanie może powodować spory problem.

przez miko84 08 gru 2013, 10:59
Podobno te generyki actavis są dość dobre jakościowo. Ostatnio brałem mirtagen genericsu, może następnym razem spróbuję tych actavisu.
miko84

przez Kitex120 08 gru 2013, 12:06
Ja też miałem kiedyś activis tylko że Escitalopram. Ten SSRI to chyba wyjątkowo drogi jest.

przez miko84 08 gru 2013, 12:29
Chyba najdroższy z wszystkich SSRI, bo niedawno "wyszedł".
miko84

przez Kitex120 08 gru 2013, 12:42
miko84 napisał(a):Chyba najdroższy z wszystkich SSRI, bo niedawno "wyszedł".

Tak, to jest bodajże jeden z czynnych enancjomerów Citalopramu, z tym że silniej wychwytuje zwrotnie serotoninę.

przez sylvek 08 gru 2013, 13:02
Kitex120, z tym escitalopramem to bardziej chodzi o wygasniecie patentu na citalopram a nie o wieksze powinnowacto do SERTu. Zresztą dawki kazdego SSRI są projektowane aby w takim samym stopniu (sa nieliczne wyjatki) wychwytywały serotonine a powinnowactwo ma przelozenie jedynie na potencje leku (razem z cala farmakokientyka).

przez miko84 08 gru 2013, 13:46
Kitex120 chodzi o to, że niedawno był opatentowany, więc ceny są w miarę wysokie (w porównaniu np. do "starych" SSRI jak fluo). Zabieg głównie marketingowy, chociaż brałem escitalopram i jeśli chodzi o skutki uboczne to najłagodniejszy z SSRI jakie brałem (no może jeszcze fluo).
miko84

przez Kitex120 08 gru 2013, 15:52
Ciekawe co odpowiada za te bardzo ciekawe sny po mirtazapinie, czy jest to związane z blokowanie tych receptorów serotnoninowych?

-- 08 gru 2013, 15:54 --

A może odhamowanie noradrenaliny poprzez blok autoreceptorów.

przez miko84 08 gru 2013, 16:20
Marzenia senne występują w fazie snu REM, a mirta zwiększa tę fazę snu. To akurat jej wyjątkowe działanie bo większość antydepresantów skraca falę REM. Myślę, że mamy dość duże szczęście bo jest sporo osób które mają straszne koszmary na tym leku :) Ja mam zazwyczaj bardzo ciekawe sny, które mogą być odbierane jako straszne, ale co ciekawe nigdy nie czuję na nich strachu - oglądam je jak w kinie.
miko84

przez Kitex120 08 gru 2013, 16:45
miko84 napisał(a):Marzenia senne występują w fazie snu REM, a mirta zwiększa tę fazę snu. To akurat jej wyjątkowe działanie bo większość antydepresantów skraca falę REM. Myślę, że mamy dość duże szczęście bo jest sporo osób które mają straszne koszmary na tym leku :) Ja mam zazwyczaj bardzo ciekawe sny, które mogą być odbierane jako straszne, ale co ciekawe nigdy nie czuję na nich strachu - oglądam je jak w kinie.

No tak bo to zależy co komu się przyśni, koszmary są straszne dlatego że podczas snu jest jakby wyłączona kora przedczołowa która odpowiada za logikę i planowanie i dlatego człowiek wierzy we wszystko co mu się śni.

-- 08 gru 2013, 16:47 --

Mi czasami takie przepocieszne rzeczy się śnią że aż szydera mówić hehe. Nie raz się ciesze jak głupi że tak jest faktycznie a potem się przebudzę i myślę sobie ,, o krudę to tylko mi się śniło eh''.

przez Marek1977 09 gru 2013, 13:47
Conscientia est, necesse est

Sortuj wg