Sport a nerwica

Subforum poświęcone nerwicy lękowej.

Re: Sport a nerwica

przez yans 25 maja 2010, 00:26
Hmm... lubię uprawiać sport (choć od jakiegoś czasu go zaniedbałem) więc w okresie gdy zmagałem się z lękową też próbowałem go uprawiać - z nadzieją na pozytywne skutki. Obawiam się jednak że rezultaty były odwrotne. Tzn. generalnie nic mi to nie dawało - czy uprawiałem sport, czy nie - na samą nerwicę miało to niewielki wpływ. Jednak muszę dodać, że na domiar złego kilka razy zdarzyło mi się żałować że nie zostałem w domu. Raz na treningu Aikido, raz na basenie, parę razy po joggingu - nie mogłem uspokoić serca - najprawdopodobniej dlatego, że za bardzo o tym myślałem że mi mocno bije - i wpadałem w lęki, nakręcałem się coraz bardziej aż do ataku paniki na koniec. Tak więc osobom z nerwicą szczególnie intensynego treningu nie polecam. Ale spokojny ruch na świeżym powietrzu - długie spacery, tai-chi itp. - mogą wyjść na dobre. Dodam na koniec, że gdy już wychodziłem z nerwicy, to sport bardzo mi pomagał i zaczął ponownie przynosić te korzyści, które zwykle przynosi.
"Rząd jest wielką fikcją, za pośrednictwem której każdy usiłuje żyć na koszt wszystkich innych."
Frederic Bastiat
Mądry chłopak lub dziewczyna - Prostą ma taktykę: - W pierwszej turze na Korwina - W drugiej wygra Mikke!

przez *Wiola* 25 maja 2010, 00:39
Ja mogę dołączyć do isabelli. Gdy jestem zmęczona fizycznie, czuję się o wiele gorzej również psychicznie:(
Moderator

przez miki74 25 maja 2010, 09:51
Może u tych, którym sport zaszkodził, problemem była właśnie jego intensywność? Może powinni zrezygnować z dużego wysiłku na korzyść spokojnych, umiarkowanych form sportu - np. wolne biegi, długie marsze, pływanie, itp.?
miki74

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez linka 25 maja 2010, 10:06
Hmm a mi się zawsze wydawało, że to siedzenie na dupie i nic nie robienie może pogorszyć sytuację psychiczną.
Z tego co wiem sport wyzwala endorfiny - hormony szczęścia, utrzymuje ciało w dobrym stanie, co przekłada sie na zdrowie fizyczne - a co za tym idzie, zawsze łatwiej walczyć z jakąkolwiek chorobą gdy przynajmniej nasze powłoki cielesne są w dobrym stanie.
Joga, pływanie - idealnie rozluźniają mięśnie, uczą prawidłowego oddechu, relaksują - a przy tym bez intensywnego treningu rzeźbią sylwetkę.
Poza tym jak ktoś ma napady agresji, lub chodzi naładowany jak bomba - super sposób na pozbycie się tego z siebie.
Ponadto, umiarkowany wysiłek reguluje sen, zajmuje c zas, pomaga poznawać innych ludzi z podobnymi pasjami itd itd.
Jeszcze nie słyszałam, żeby sport pogarszał nerwicę.

Sama pływam a w zimę jeżdżę na łyżwach.
Ostatnio spróbowałam paintballa - świetny sport, adrenalinka skacze jak trzeba, wybiegać się można - ale bardzo kontuzyjny ;)

Jak wiadomo - w zdrowym ciele zdrowe ciele ;)
Zawsze trzeba działać. Źle czy dobrze, okaże się później. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się...
Przyjaciel forum

przez the grove unlimited 25 maja 2010, 14:05
Ewelinaa napisał(a):Moi Drodzy,

Czy uprawiacie jakiś sport?? Jeśli tak, to jaki?? Czy to pomaga Wam się wyluzować, pozbyć się lęków?? Może dzięki temu Wasza nerwica osłabła?

Proszę o Wasze komentarze
Pozdrawiam wszystkich :)

Ja biegam, to najprostszy sport, niewymagający kasy, sprzętu, inwestycja tylko raz w roku w porządne buty.
Czy pomaga? Zależy na co.
Muszę biegać, bo jestem chory na astmę i wysiłek jest wskazany w tej chorobie.
Poza tym bieganie, wysiłek, podnosi nastrój, daje lepsze samopoczucie.
PO trzecie lubię biegać :)

Myślę, że każdy powinien uprawiać jakiś rodzaj sportu, nieważne czy to będzie pływanie, bieganie, tenis, czy rolki.
Byle min pół godziny dziennie, a czym więcej, tym lepiej.
Proszę na moje posty odpowiedać merytorycznie, na osobiste złośiwe, itp uwagi nie odpowiadam i nie reaguję.
Jak ktoś chce, to zapraszam na maila, ale nie na pw. Nie odpowiadam na pw w ogóle!!!
medicine@op.pl

przez k_o82 25 maja 2010, 16:17
Ewelinaa napisał(a):Moi Drodzy,

Czy uprawiacie jakiś sport?? Jeśli tak, to jaki?? Czy to pomaga Wam się wyluzować, pozbyć się lęków?? Może dzięki temu Wasza nerwica osłabła?

Proszę o Wasze komentarze
Pozdrawiam wszystkich :)

Tylko dopływ adrenaliny, jazda na desce, na rolkach ekstremalnie nie rekreacyjnie, snowboard po czarnych trasach.
Przez chwile bieganie ekstremalne pomiedzy samochodami jezdzacymi na ulicy.
k_o82

przez *Wiola* 25 maja 2010, 16:20
linka napisał(a):Hmm a mi się zawsze wydawało, że to siedzenie na dupie i nic nie robienie może pogorszyć sytuację psychiczną.
Z tego co wiem sport wyzwala endorfiny - hormony szczęścia, utrzymuje ciało w dobrym stanie, co przekłada sie na zdrowie fizyczne - a co za tym idzie, zawsze łatwiej walczyć z jakąkolwiek chorobą gdy przynajmniej nasze powłoki cielesne są w dobrym stanie.
Joga, pływanie - idealnie rozluźniają mięśnie, uczą prawidłowego oddechu, relaksują - a przy tym bez intensywnego treningu rzeźbią sylwetkę.
Poza tym jak ktoś ma napady agresji, lub chodzi naładowany jak bomba - super sposób na pozbycie się tego z siebie.
Ponadto, umiarkowany wysiłek reguluje sen, zajmuje c zas, pomaga poznawać innych ludzi z podobnymi pasjami itd itd.
Jeszcze nie słyszałam, żeby sport pogarszał nerwicę.

Sama pływam a w zimę jeżdżę na łyżwach.
Ostatnio spróbowałam paintballa - świetny sport, adrenalinka skacze jak trzeba, wybiegać się można - ale bardzo kontuzyjny ;)

Jak wiadomo - w zdrowym ciele zdrowe ciele ;)

Ja nie twierdzę, że pogarsza nerwicę. Ale po prostu zmęczona źle się czuję. Lubię np pograć w siatkówkę, ale moje serce zaczyna wtedy walić jak oszalałe, więc zaraz wkręca się lęki itd. Szybko się męczę, a po mocniejszym wysiłku jestem kompletnie wypompowana i 2 dni dochodzę do siebie.
Moderator

przez Shadowmere 25 maja 2010, 16:33
Ze sportów polecam plywanie.To jedyny sport,po ktorym naprawdę czuję się lepiej,czysto,rześko,a jednocześnie zdrowo zmęczona.Chodzilam wieczorem tak ok 20,21.A po plywaniu prosto do łóżka.
Shadowmere

przez linka 25 maja 2010, 20:00
wiola173, no tak, to możliwe nie przeczę, a jazda na rowerze, spacery, pływanie - coś co nie koniecznie tak wykańcza fizycznie, tylko na ile czujesz się silna........
Zawsze trzeba działać. Źle czy dobrze, okaże się później. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się...
Przyjaciel forum

przez celineczka3 25 maja 2010, 21:13
Takie nieprzyjemne objawy faktycznie mogą się pojawić po wysiłku fizycznym. Ale to nie powód żeby całkowicie z tego rezygnować, bo najnowsze badania naukowe, jak nigdy podkreślają rolę aktywności fizycznej w leczeniu nerwicy. Takie objawy mogą wynikać z ogólnego rozregulowania organizmu, które po jakimś czasie po odpowiednim wysiłku się stabilizuje, dlatego warto ponawiać próbę. Warto też pamiętać, że każdy musi znaleźć sobie taką formę ruchu jaka jest dla niego najlepsza tj. najbardziej relaksująca i odprężająca. To że jedna forma ruchu przyprawia nas o mdłości nie znaczy, że tak będzie podczas uprawiania każdej innej. Ja na przykład faktycznie dostałabym nerwicy gdybym miała się odprężać podczas gry w tenisa, pomimo tego ze dla wielu osób jest to najlepsza forma wypoczynku. Za to odprężam się podczas pływania. Więc warto po prostu szukać i próbować:):):)
celineczka3

przez *Wiola* 25 maja 2010, 22:18
Ale ja nie rezygnuję. Spacery z psami ok 7-8 km, czasem rowerek,. Trochę ćwiczeń w domu. Pływanie niestety odpada, bo raz ,że nie idzie mi najlepiej, to jeszcze w wodzie mam trudności z oddychaniem i totalnie mnie wypompowuje. Natomiast kajak, łódka jak najbardziej. A np tenis cholernie mi się podoba i bardzo bym chciała, ale jest zbyt męczący.
Moderator

przez celineczka3 26 maja 2010, 08:44
Wiola i właśnie o to chodzi:D:D Każdy ruch jest dobry:D Nawet jeśli miałyby to być spacery. Byleby były regularne i w miarę długie. Tygodniowo jakakolwiek forma aktywności powinna zajmować 5 godzin.
celineczka3

Sport a nerwica

przez krzysztofjarzyna 24 cze 2016, 15:15
Według mnie sport może mieć pozytywny wpływ na nerwicę, może być swego rodzaju sposobem na wyżycie się, jednakże zależy to od naszej psychiki. Spokojne treningi na pewno nie zaszkodzą

Sport a nerwica

przez Teksas 26 cze 2016, 13:59
Też mam mieszane uczucia. Oczywiście wiem, że aktywność fizyczna jest formą terapii w nerwicy i powinno się sport uprawiać, ale każdy medal ma dwie strony. Ja dwa - trzy razy w tygodniu chodzę na squosha. Chodzę tam, bo faktycznie w czasie gry nie myśli się o chorobie i jest chwila oddechu. Dobrze się wtedy bawię, co jest rzadkością. Ale też faktycznie po wysiłku fizycznym (mimo zażywanego lekarstwa) pojawiają się lęki, że coś mi się stanie, że może nie cierpię na nerwicę, tylko np mam guza w głowie i on pęknie pod wpływem wysiłku itd. Samopoczucie ogólnie po meczu jest dosyć mizerne. Mimo to gram nadal.
Nie traktujcie mnie proszę jako znawcę tematu czy coś, napisałem tu tylko o swoich odczuciach i nikomu nie odradzam aktywności fizycznej. Ruch to zdrowie. Ale u nerwicowców różnie to może być chyba. Miłego dnia ludzie.

Sortuj wg