Skocz do zawartości
Nerwica.com

SERTRALINA (ApoSerta, Asentra, Asertin, Miravil, Sastium, Sertagen, Sertralina Krka, Sertranorm, Seraloft, Stimuloton, Zoloft, Zotral)


shadow_no

Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?  

100 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      58
    • Nie
      25
    • Zaszkodziła
      17


Rekomendowane odpowiedzi

Od 3 dni zażywam sertę, 50mg. Czuję się trochę fizycznie pobudzony i mam dobry, śmieszkowy nastrój z trudnym czasem do opanowania rechotem.

Co mnie jednak wkurza, to mrowienie w kończynach, uczucie motylków i potrzeba ruszania się. W dzień to nie przeszkadza, ale gdy chcę zasnąć, a moje nogi są niespokojne i latają... W dodatku te motylki. Taka dziwna "lekkość" szczególnie objawiająca się w ... penisie. Tak mnie to irytuje, że muszę zaciskać nogi, co rzecz jasna przełożyło się na kiepskie zasypianie.

Miał ktoś takie niespokojne nogi na sercie?

 

I jeszcze mi w uszach szumi/piszczy mocniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IWitam Was zawsze zazywalam male dawki leków z grupy ssri

a teraz czuje jakby już na mnie przestaly działać i tu nagle lekarka przepisala mi sulpiryd 25 mg i nie wiem co mam robic czy wchodzic na neuroleptyki przeraża mnie i te różne stany neuroloptyczne :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim.

 

Biorę od półtora tygodnia Asentrę w dawce 50 mg. Pierwsze 2 dni były dziwne- miałam zawroty głowy, uczucie odrealnienia i byłam płaczliwa. Teraz to minęło, zostało niestety rozwolnienie i przeokrutnie ziewam. Budzę się rano wyspana, a po 4 godzinach i tach marzę tylko o tym by iść znowu spać. Poza tym nic złego sie nie dzieje, libido trochę mniejsze, ale jeszcze w normie.

Nie wiem czy na razie pomaga. Mam wrażenie, że jestem bardziej spokojna, tak jakby wszystkie emocje i lęki były wytłumione. Pojawiają się, ale są jakby słabsze. Nie wiem czy to działanie leku czy efekt tego, że się nastawiłam. W każdym razie luby uważa że jest ze mną z dnia na dzień lepiej.

Zobaczymy co będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

yyy ...

czy po lekach pojawiają się wam w głowie "obce" myśli jak gdyby z leku ? i jest to działanie uboczne leku ¿ czy to zostaje ujawniony wewnętrzny konflikt albo "skryte" myśli które wcześniej były tłumione i powodowały konflikty wewnętrzne a w konsekwencji depresję lęki nerwicę ...

 

-- 20 sie 2015, 12:16 --

 

bo u mnie spowodowała ataki paniki jako

Zespół lęku napadowego którego wcześniej nie miałem :?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hydro slabe ale jak widac dla.kazdego cos innego

 

To zależy w jakiej kto bierze dawce , w jakim jest stanie i czego oczekuje, lek doraźny nie ma człowieka oćpać tylko wyciszyć, wszystkiego taka tabletka sama za Ciebie też nic nie zrobi. Kiedyś brałam 75 mg i nic mi to nie dało bo sama się nakręcałam dzisiaj wiem jak powiedzieć sobie stop, wyładowuje napięcie poprzez bicie worka treningowego i 10 mg przed snem sprawia, że rano jestem jak nowa :)

 

-- 20 sie 2015, 12:33 --

 

Witajcie

 

To mój pierwszy post. I piszę go akurat tutaj z racji, iż od miesiąca zażywam Sertagen. Nie przeszedłem całego wątku dlatego proszę o wyrozumiałość, jeżeli chodzi moje pytanie.

 

Miesiąc temu w wyniku depresji otrzymałem Sertagen 50mg raz dziennie, oraz na noc 1/3 z 50 mg Trittico. Pewnie to placebo, aczkolwiek różnice poczułem już po 4 dniach zażywania leków. Zmianę na "lepiej". Niemniej jednak w zeszłym tygodniu (3 tydzień brania leków) pojawiły się u mnie dziwne stany. Mam tu na myśli dziwny ucisk żołądka, połączony z ochotą na wymioty i lekkim kręceniem się w głowie.

 

Ten ucisk przypomina trochę stan jakbym był zagazowany (nie jest to ból, ale "mulenie", połączone z ściskiem. Raz chciało mi się wymiotować, ale objawy ustąpiły po 20-30 min. Towarzyszą temu mikro zawroty głowy. Ogólnie jest to do zniesienia, ale jednak odczuwam dyskomfort. Takich sytuacji miałem 4 razy. Zazwyczaj butelka Coli pomaga.

 

Wczoraj byłem u mojego lekarza i powiedział, że to nie możliwe aby były to efekty uboczne, gdyż powinienem mieć je na początku, a nie po ponad 3 tygodniach przyjmowania leków.

 

Czy ktoś z Was miał podobne objawy podczas zażywania leków. Lekko panikuje, że oprócz depresji pojawiły mi się jakieś inne choroby związane np z przewodem pokarmowym. Wiecie, obawy w stylu "boli mnie głowa więc wygooglam sobie czy nie mam raka". Będę wdzięczny za jakąś odpowiedź.

 

Różnice poczułeś bo łącznie z tabletkami stałymi zażyłeś tabletki doraźne. Mnie to wygląda na typowe somatyczne objawy Twoich zaburzeń, z czasem myślę, że to samo minie, staraj się nie przykładać do tego uwagi a funkcjonuj na siłę jakby nigdy nic się nie działo. Po 3 tygodniach nie możesz mieć skutków ubocznych? Co za bzdura. Jeżeli po 3 miesiącach od zażywania leków nic się nie zmieni poproś o zmianę leków , jeżeli lekarz się nie zgodzi to może zmień także lekarza.

 

-- 20 sie 2015, 12:36 --

 

Od 3 dni zażywam sertę, 50mg. Czuję się trochę fizycznie pobudzony i mam dobry, śmieszkowy nastrój z trudnym czasem do opanowania rechotem.

Co mnie jednak wkurza, to mrowienie w kończynach, uczucie motylków i potrzeba ruszania się. W dzień to nie przeszkadza, ale gdy chcę zasnąć, a moje nogi są niespokojne i latają... W dodatku te motylki. Taka dziwna "lekkość" szczególnie objawiająca się w ... penisie. Tak mnie to irytuje, że muszę zaciskać nogi, co rzecz jasna przełożyło się na kiepskie zasypianie.

Miał ktoś takie niespokojne nogi na sercie?

 

I jeszcze mi w uszach szumi/piszczy mocniej.

 

Skoro dopiero zażywasz lek 3 dni to daj mu czas, jeżeli po 3 tygodniach nadal będą Cię męczyły z takim samym natężeniem te objawy zgłoś lekarzowi.

 

-- 20 sie 2015, 12:37 --

 

IWitam Was zawsze zazywalam male dawki leków z grupy ssri

a teraz czuje jakby już na mnie przestaly działać i tu nagle lekarka przepisala mi sulpiryd 25 mg i nie wiem co mam robic czy wchodzic na neuroleptyki przeraża mnie i te różne stany neuroloptyczne :(

 

Nie znam się na neuroloptykach ale jeżeli nie jesteś przekonana co do decyzji swojego lekarza może skonsultuj ją jeszcze z innym lekarzem.

 

-- 20 sie 2015, 12:39 --

 

yyy ...

czy po lekach pojawiają się wam w głowie "obce" myśli jak gdyby z leku ? i jest to działanie uboczne leku ¿ czy to zostaje ujawniony wewnętrzny konflikt albo "skryte" myśli które wcześniej były tłumione i powodowały konflikty wewnętrzne a w konsekwencji depresję lęki nerwicę ...

 

-- 20 sie 2015, 12:16 --

 

bo u mnie spowodowała ataki paniki jako

Zespół lęku napadowego którego wcześniej nie miałem :?

Być może to skutek poruszenia do pracy neuronów . Lek u Ciebie na pewno nie spowodował Zespołu Lęku Napadowego a prędzej go ujawnił, widocznie miałeś go od jakiegoś czasu tylko o tym nie wiedziałeś. Cierpliwości, z czasem wszystko wyleczysz :)

 

-- 20 sie 2015, 12:43 --

 

Cześć wszystkim.

 

Biorę od półtora tygodnia Asentrę w dawce 50 mg. Pierwsze 2 dni były dziwne- miałam zawroty głowy, uczucie odrealnienia i byłam płaczliwa. Teraz to minęło, zostało niestety rozwolnienie i przeokrutnie ziewam. Budzę się rano wyspana, a po 4 godzinach i tach marzę tylko o tym by iść znowu spać. Poza tym nic złego sie nie dzieje, libido trochę mniejsze, ale jeszcze w normie.

Nie wiem czy na razie pomaga. Mam wrażenie, że jestem bardziej spokojna, tak jakby wszystkie emocje i lęki były wytłumione. Pojawiają się, ale są jakby słabsze. Nie wiem czy to działanie leku czy efekt tego, że się nastawiłam. W każdym razie luby uważa że jest ze mną z dnia na dzień lepiej.

Zobaczymy co będzie.

 

Pierwsze kilka dni podczas przyjęcia nowych leków psychotropowych bywają ciężkie, rozwolnienie to typowa reakcja, nastawienie jest bardzo ważne a uczucie odrealnienia niestety przy SSRI często się pojawia, trzeba się przyzwyczaić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niebieskatruskawka jak mogłem mieć Zespół lęku napadowego - ataki paniki - nie wiedząc o tym :)

chyba bym coś zauważył co nie ;) agorafobii też nie miałem...

 

natomiast gad-a miałem wcześniej Zespół lęku uogólnionego czy fobię społeczną a i owszem :P

 

sertralina czy fluoksentyna wenlafaksyna co działa mniej pobudzajaco z "wkurwem" ? a bardziej spokojnie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IWitam Was zawsze zazywalam male dawki leków z grupy ssri

a teraz czuje jakby już na mnie przestaly działać i tu nagle lekarka przepisala mi sulpiryd 25 mg i nie wiem co mam robic czy wchodzic na neuroleptyki przeraża mnie i te różne stany neuroloptyczne :(

 

Spoko. To niska dawka i podziałać możę antydepresyjnie-pobudzająco, nie ma się co bać. Gdyby coś się miało dziać, to przestaniesz brać zwyczajnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy można ale mój lekarz łączył tlpd i ssri - bezproblemowo :) ale on jest takim trochę dinozaurem ;) i łączy nawet 2ssri na raz :roll:

 

a co można dodać jako działanie uspokajające przeciw lękowe do sertraliny ???

 

Idź do lekarza i spytaj.

 

Ludzie to lekarstwa a nie cukierki nie można ich brać wedle gustu i uznania. Rozumiem kolejki długie ale w szpitalach psychiatrycznych są dyżury gdzie można się skonsultować z psychiatrą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale po to właśnie jest to forum :D i nikt się nie leczy na własną rękę bo nie ma w domu apteki ani recki sobie sam nie wypisze ;) zresztą lekarz może się czasem mylić i być dinozaurem - mi np. dał 2 ssri na raz i gdyby nie forum to bym nic nie wiedział np. o zs :) i nie miał wątpliwości czy to jest normalne połączenie :P

 

a czy ktoś może mieć "ukryte" ataki paniki toteż wątpliwe raczej lek to wywołał u mnie ...

 

 

 

no właśnie powinien a u mnie wywołuje lęk i "wkurw"

pozdrawiam :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy można ale mój lekarz łączył tlpd i ssri - bezproblemowo :) ale on jest takim trochę dinozaurem ;) i łączy nawet 2ssri na raz :roll:

 

a co można dodać jako działanie uspokajające przeciw lękowe do sertraliny ???

Sertralina sama w sobie ma spełniać zadanie działania uspokajającego, wyciszającego i przeciwlękowego. I u mnie tak jest w zasadzie. Moim zdaniem sertralina w działaniu przeciwlękowym prawie, że dorównuje działaniu przeciwlękowym wenlafaksyny. Mój lekarz uważa, że sertralina jest znacznie silniejsza przeciwlękowo od citalopramu i escitalopramu. Ja z SSRI brałem tylko paroksetynę i teraz od prawie pół roku zażywam sertralinę i sertralina swoim działaniem przeciwlękowym i uspokajającym przewyższa o głowę paroksetynę. Ja już nigdy nie zamierzam wracać do paroksetyny. Dużo nie brakowało a wykończyłbym się na paro. Natomiast kiedyś zacnie zadziałała na mnie wenlafaksyna. Ale to zamierzchłe już czasy ;) A później było niezapomniane odstawienie "cold turkey" wenlafaksyny. Jeden z największych błędów i jedno z najgorszych przeżyć w moim życiu. Wrrrrr :mrgreen:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiem że ma spełniać takie zadanie jednak nie spełnia a mój dinozaur wydaje się też być wielkim fanem serty i jest wielce zdziwiony i co z tego skoro na mnie tak nie działa :)

 

i może to że serta powoduje u mnie ujawnienie się tłumionego gniewu może i tak ale na pewno nie miałem ukrytej paniki i obawy że np. rozbije się samolot albo będzie wypadek samochodowy albo kolejowy spłonie dom albo mieszkanie :P

 

tylko nie wiem czy to dobrze może powinienem iść na terapię i wyrzucić ten gniew ;) a nie tlumić go na esci licząc ze zdechnie jak gad - GAD Zespół lęku uogólnionego ;)

 

ale z Wenly zrezygnuję nie chcę mieć "brian zapu"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale po to właśnie jest to forum :D i nikt się nie leczy na własną rękę bo nie ma w domu apteki ani recki sobie sam nie wypisze ;) zresztą lekarz może się czasem mylić i być dinozaurem - mi np. dał 2 ssri na raz i gdyby nie forum to bym nic nie wiedział np. o zs :) i nie miał wątpliwości czy to jest normalne połączenie :P

 

a czy ktoś może mieć "ukryte" ataki paniki toteż wątpliwe raczej lek to wywołał u mnie ...

 

 

 

no właśnie powinien a u mnie wywołuje lęk i "wkurw"

pozdrawiam :D

 

Poradzić się można zawsze i pewnie ale pytania typu "jaki lek wziąć żeby uspokoił" mnie rozbrajają bo takie pytanie powinno być kierowane do psychiatry a nie w internecie gdzie może siedzieć osoba w wieku nawet 6 lat.

Jeżeli masz zastrzeżenia co do lekarza to go zmień.

 

 

Nie lek nie wywołał tego u Ciebie i nie były ukryte a z tak niewielką częstotliwością i o tak małej sile, że nie brałeś ich pod uwagę. Mnie się wydawało, że agorafobie mam od 4 lat ale jak dobrze się zastanowiłam to mam od 11 lat tylko wcześniej nie była tak silna bym mogła zwrócić na nią uwagę.

 

Tutaj masz możliwe działania niepożądane tych leków i jedyne zaburzenia jakie mogą po nich wystąpić :

 

Ze względu na wpływ serotoninergiczny, SSRI mogą powodować działania niepożądane, jak:

 

anhedonia

apatia

nadmierne pobudzenie,

obniżenie apetytu,

nadmierne pocenie się,

negatywny wpływ na funkcje seksualne, zwłaszcza obniżenie wrażliwości na bodźce seksualne i obniżenie popędu,

zaburzenia hormonalne spowodowane zaburzeniem prawidłowej relacji poziomów serotoniny i dopaminy (zawyżony poziom serotoniny w stosunku do zaniżonego poziomu dopaminy; nie dotyczy sertraliny – ze względu na jej lekki wpływ dopaminergiczny) i ich szeroko pojmowane następstwa,

nietypowe i wyraziste sny (zwłaszcza przy stosowaniu wyższych dawek SSRI),

rzadko: senność (głównie na paroksetynie).

możliwa zmiana masy ciała (chudnięcie/tycie w zależności od indywidualnej reakcji pacjenta)

możliwe zwiększenie ryzyka epizodów niedokrwiennych na skutek pogrubienia błony wewnętrznej naczyń krwionośnych niezależnie od stwierdzonego podwyższonego ryzyka chorób układu krążenia u osób cierpiących na depresję.

 

Możliwe są także lekkie nudności, bóle głowy lub brzucha – podobnie jak w przypadku większości leków. Najczęściej występują na początku leczenia i mijają wkrótce.

 

Donoszono też o nieznacznych zmianach zachowania, hipomanii i lekkim osłabieniu afektu, zwłaszcza po przewlekłym podawaniu SSRI.

 

Część pacjentów leczonych selektywnymi inhibitorami zwrotnego wychwytu serotoniny donosiła o charakterystycznym działaniu tych specyfików w zależności od czasu trwania kuracji, przy czym niezaprzeczalnie dotyczy to jedynie części chorych, zatem nie może to być podstawą do czynienia uogólnień.

Można je zróżnicować na:

 

stymulujące bez wpływu na nastrój (na początku leczenia – niesie to ze sobą ryzyko myśli i zachowań samobójczych, głównie u pacjentów depresyjnych),

poprawiające nastrój z lekką stymulacją (po 2–8 tygodniach od momentu rozpoczęcia leczenia),

sedacyjne, jak określa to część spośród leczonych (po 6–12 miesiącach od rozpoczęcia kuracji). Zdarza się to sporadycznie. Możliwe że ma to związek z wpływem leków SSRI nie tylko na receptory serotoninergiczne, ale również na receptory noradrenergiczne. Obecnie nie są dostępne wiarygodne informacje na ten temat.

 

Leki z grupy SSRI w rzadkich przypadkach mogą również indukować PSSD.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja też wolę poczytać w interenie i na forum o danym leku zanim zacznę go stosować :) i to nic dziwnego ...

 

a serta spowodowała u mnie wzrost nerwowości i lęki których wcześniej N I E ! miałem i jest to wina leku bo psychotropy o profilu pobudzajacym mają działanie pro-lękowe i mogące powodować "wkurw" jak np. flo oczywiście nie u wszystkich ale może tak się zdarzyć ;)

 

no chyba że Ty lepiej wiesz jakie myśli miałem wcześniej a jakich N I E ! miałem :)

a te działania niepożądane nie są jedynymi ...

no chyba że ataki paniki pojawiły się przypadkowo podczas brania tego leku ;)

pozdrawiam :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Można dostać bolesnej obstrukcji od samej lektury. Kefir(autor tego... czegoś, bo tego nawet blogiem nazwać nie można) to czubek, i to kliniczny czubek. Nie mówię tego, żeby gołosłownie rzucić mięsem (na forum dla zaburzonych będąc samemu zaburzonym imputować innym, że są zaburzeni- dobre :D ). Ten człowiek wszędzie widzi wrogów, zagrożenia, spiski, zamachy, akcje kondominium rosyjsko-niemieckiego pod żydowskim zarządem powierniczym, masonów, jaszczurki z kosmosu i inne takie. Już pomijam ilość błędów merytorycznych, przekłamań, nieuprawnionych uproszczeń w tym wpisie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×