Skocz do zawartości
Nerwica.com

FLUOKSETYNA(Andepin, Bioxetin, Fluoksetyna EGIS, Fluoxetin Polpharma, Fluoxetine Aurovitas/ Vitabalans, Fluxemed, Seronil)


shadow_no

Czy fluoksetyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?  

242 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy fluoksetyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      155
    • Nie
      69
    • Zaszkodziła
      38


Rekomendowane odpowiedzi

Przepisy ograniczają dostęp do leków refundowanych pacjentom z zaburzeniami psychicznymi. Lekarze psychiatrzy obawiają się wypisywać recepty na bezpłatne lub tańsze leki ze względu na możliwość kar finansowych nakładanych przez płatnika - twierdzi Dziennik Polski.

Minister zdrowia w rozporządzeniu wylicza, które choroby można traktować jako przewlekłe. Choroby psychiczne wymienione są w tym wykazie bez bliższego określenia, o jakie kategorie zaburzeń chodzi. Stosuje się więc ustawową definicję, która jest zawężona. Stąd wiele niejasności.

 

Przykładowo recepty z kodem "P" należą się pacjentowi ze schizofrenią. Depresja nie jest przez NFZ traktowana jak choroba przewlekła. Problem jest również z refundacją leków w nerwicach, w zaburzeniach odżywiania (np. anoreksja) czy osobowości.

 

Pytanie więc, czy depresja, która z okresami polepszenia trwa kilka lat, jest przewlekła? Według lekarza i pacjenta - tak. Według płatnika - niekoniecznie.

 

Ubiegłoroczne kontrole ordynacji lekarskiej przez NFZ wywołały poruszenie w środowisku medycznym. W całym kraju Fundusz zażądał zwrotu ok. 7,6 mln zł od 1,3 tys. lekarzy wszystkich specjalności lub ich pracodawców.

 

W Małopolsce psychiatrzy musieli oddać 58 tys. zł. NFZ zakwestionował m.in. recepty na rispolept consta, lek na schizofrenię. To lek w zastrzykach, który zastępuje tradycyjne leki doustne. Podaje się go w przypadku, gdy pacjent odmawia łykania tabletek. Jest trzy-cztery razy droższy niż zwykła kuracja.

 

Więcej: http://www.dziennikpolski24.pl

 

 

Pewnie dlatego wypisał mi lek na 100%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nika39,

Wiesz, że dzwoni, ale nie wiesz w którym Kościele.

 

Preparaty zawierające fluoksetynę są w Polsce zarejestrowane i dopuszczone przez Urząd Rejestracji Leków do wykorzystania w trzech przypadłościach- depresji w dawce 20mg, nerwicy natręctw w dawkach 20-60mg i bulimii w dawce 60mg. W praktyce wykorzystuje się je pozarejestracyjnie w wielu innych zaburzeniach psychicznych. Żadne z tych zaburzeń nie jest chorobą psychiczną sensu stricto. Jeśli jesteś osobą ubezpieczoną przysługuje Ci refundacja- 30%. Jestem ubezpieczony i refundacja na leki to moje prawo. Lekarze zawsze wypisywali mi leki przeciwdepresyjne z refundacją- ostatnio Andepin na 30%.

 

Przepisy o których mówisz dotyczyły leków wypisywanych na "P"- choroby przewlekłe. Tyczy się to głównie leków przeciwpsychotycznych- na schizofrenię. Np. można było otrzymać Solian na "P" w przypadku zdiagnozowanej schizofrenii. Obecnie tyczy się to leków zryczałtowanych- które można dostać na "R" na określone jednostki chorobowe wymienione w ustawie.

 

http://www.se.pl/archiwum/lista-lekow-za-320-z_84659.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nika39,

Wiesz, że dzwoni, ale nie wiesz w którym Kościele.

 

Preparaty zawierające fluoksetynę są w Polsce zarejestrowane i dopuszczone przez Urząd Rejestracji Leków do wykorzystania w trzech przypadłościach- depresji w dawce 20mg, nerwicy natręctw w dawkach 20-60mg i bulimii w dawce 60mg. W praktyce wykorzystuje się je pozarejestracyjnie w wielu innych zaburzeniach psychicznych. Żadne z tych zaburzeń nie jest chorobą psychiczną sensu stricto. Jeśli jesteś osobą ubezpieczoną przysługuje Ci refundacja- 30%. Jestem ubezpieczony i refundacja na leki to moje prawo. Lekarze zawsze wypisywali mi leki przeciwdepresyjne z refundacją- ostatnio Andepin na 30%.

 

Przepisy o których mówisz dotyczyły leków wypisywanych na "P"- choroby przewlekłe. Tyczy się to głównie leków przeciwpsychotycznych- na schizofrenię. Np. można było otrzymać Solian na "P" w przypadku zdiagnozowanej schizofrenii. Obecnie tyczy się to leków zryczałtowanych- które można dostać na "R" na określone jednostki chorobowe wymienione w ustawie.

 

http://www.se.pl/archiwum/lista-lekow-za-320-z_84659.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś 9 dzień łykania Seronilu. Pierwsze 7 dni 10 mg, od wczoraj 20 mg. Jestem trochę zdziwiony bo wydaje mi się że niestandardowo reaguję na ten lek. Mianowicie nie doświadczam żadnych skutków ubocznych którymi straszą z ulotki (może oprócz spadku libido, aczkolwiek w mojej sytuacji zaliczam to na plus) za to od kilku dni wyraźnie polepszył mi się nastrój. Po raz pierwszy w tym roku zacząłem się uśmiechać do ludzi w pracy, nie jestem stale wkurwiony, przeszły mi myśli samobójcze - trochę mnie to dziwi bo czytałem że leki z tej grupy potrzebują kilku tygodni żeby się "wkopsnąć" w organizm. No i żrę jak dziki, choć liczyłem na to że apetyt mi się zmniejszy. Miał ktoś tak? Czy mój organizm jakoś wybitnie szybko zaczął reagować na fluoksetynę czy to jakaś wariacja efektu placebo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś 9 dzień łykania Seronilu. Pierwsze 7 dni 10 mg, od wczoraj 20 mg. Jestem trochę zdziwiony bo wydaje mi się że niestandardowo reaguję na ten lek. Mianowicie nie doświadczam żadnych skutków ubocznych którymi straszą z ulotki (może oprócz spadku libido, aczkolwiek w mojej sytuacji zaliczam to na plus) za to od kilku dni wyraźnie polepszył mi się nastrój. Po raz pierwszy w tym roku zacząłem się uśmiechać do ludzi w pracy, nie jestem stale wkurwiony, przeszły mi myśli samobójcze - trochę mnie to dziwi bo czytałem że leki z tej grupy potrzebują kilku tygodni żeby się "wkopsnąć" w organizm. No i żrę jak dziki, choć liczyłem na to że apetyt mi się zmniejszy. Miał ktoś tak? Czy mój organizm jakoś wybitnie szybko zaczął reagować na fluoksetynę czy to jakaś wariacja efektu placebo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

biore fluoksetyna EGIS przez 7 dni musialem skonczyc brac poniewaz objawy nasilily sie po przyjeciu leku przez 2-3h bylo dobrze pozniej dostawalem niersamowitego dola i moje fobie zaczely sie nasilac wydawalo mi sie ze w tv i radiu o mnie rozmawali ze obcy ludzie znaja moje problemy ze dziewczyna mnie zdradza najchetniej polozylbym sie w lozku i nic nie robil apetyt na jedzenie kapletnie spadl. Prosze o komentarz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pytanie za 100 punktów:jest jeszcze cos innego co mozna na noc zjadac(biore edro plus seronil+cos na noc) niz:tritiico(koszmary nocne po dłuzszym braniu,budzę sie bardzo zmęczona i wkuta) ,miansec(fajne spanie, ale jednak tycie jest makabryczne przy bulimii nie do przyjęcia),

chloroprotixen(mam po nim straszne drgawki i skorcze)???

ale nie zolpic i inne takie tam

Ktoś Miły;) wie o jakims innym cudzie?:))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

qrulewna, myślałaś o ketrelu? Ja i mój partner śpimy po tym całą noc, a rano jesteśmy wypoczęci.

tak czytam co piszesz, bo mam podobny problem ze snem co Ty. Czytałam o ketrelu i on jest stosowany też przy schizofrenii. Nie boisz się brać takiego silnego leku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak czytam co piszesz, bo mam podobny problem ze snem co Ty. Czytałam o ketrelu i on jest stosowany też przy schizofrenii. Nie boisz się brać takiego silnego leku?

 

Takie twierdzenia wynikają ze zwykłej niewiedzy- ale ja to rozumiem. Człowiek boi się tego czego nie rozumie. Co to znaczy "silny lek"? W psychiatrii nie ma czegoś takiego jak "silny lek". Poszczególne leki różnią się mechanizmem i profilem działania, selektywnością- czyli siłą wychwytu serotoniny w stosunku do innych amin biogennych jak np. noradrenalina, dopamina ale także w mniejszym stopniu i pobudzaniu przezeń receptorów muskarynowych, adrenergicznych czy histaminowych, powinowactwem (agonizmem-pełnym, częściowym, odwrotnym i antagonizmem) do receptorów- serotoninergicznych, dopaminergicznych, adrenergicznych, sigma, histaminowych, mukarynowych, do transporterów- DAT, NET, SERT itp.

 

Co jest przyczyną schizofrenii? Nadmiar dopaminy w pewnych strukturach mózgu- objawy pozytywne, z kolei deficyt- w innych strukturach, oraz niewłaściwe funkcjonowanie receptora D2. Kwetiapina (Ketrel) jest antagonistą receptorów dopaminergicznych D1, D2, D3 oraz D4- stąd jego skuteczność w schizofrenii, ale w dawkach 400-800mg/dzień. My nasennie bierzemy... 50mg. Poza tym kwetiapinę stosuje się w ChaD (zarówno w manii jak i w depresji) oraz w depresji (MDD)- gdyż jest antagonistą 5-HT7- a wykazano, że to odpowiada za efekt przeciwdepresyjny (antagonistą 5-HT7 jest też inny "lek na schizofrenię" Solian- który skutecznością przeciwdepresyjną przewyższył imipraminę i sertralinę, a dorównał amitryptylinie i amineptynie). Poza tym kwetiapina posiada unikalną właściwość wśród neuroleptyków- wpływa na NET i wyrzuca noradrenalinę- co też poprawia nastrój przy stosowaniu razem z SSRI.

 

Leki stosowane "w schizofrenii"- neuroleptyki- mają znacznie szersze spektrum działania i stosuje się je w wielu innych przypadłościach. Psychiatrzy często przepisują je np. nasennie ze względu na wyraźny wpływ sedacyjny- antagonizm receptora H1.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak czytam co piszesz, bo mam podobny problem ze snem co Ty. Czytałam o ketrelu i on jest stosowany też przy schizofrenii. Nie boisz się brać takiego silnego leku?

 

Takie twierdzenia wynikają ze zwykłej niewiedzy- ale ja to rozumiem. Człowiek boi się tego czego nie rozumie. Co to znaczy "silny lek"? W psychiatrii nie ma czegoś takiego jak "silny lek". Poszczególne leki różnią się mechanizmem i profilem działania, selektywnością- czyli siłą wychwytu serotoniny w stosunku do innych amin biogennych jak np. noradrenalina, dopamina ale także w mniejszym stopniu i pobudzaniu przezeń receptorów muskarynowych, adrenergicznych czy histaminowych, powinowactwem (agonizmem-pełnym, częściowym, odwrotnym i antagonizmem) do receptorów- serotoninergicznych, dopaminergicznych, adrenergicznych, sigma, histaminowych, mukarynowych, do transporterów- DAT, NET, SERT itp.

 

Co jest przyczyną schizofrenii? Nadmiar dopaminy w pewnych strukturach mózgu- objawy pozytywne, z kolei deficyt- w innych strukturach, oraz niewłaściwe funkcjonowanie receptora D2. Kwetiapina (Ketrel) jest antagonistą receptorów dopaminergicznych D1, D2, D3 oraz D4- stąd jego skuteczność w schizofrenii, ale w dawkach 400-800mg/dzień. My nasennie bierzemy... 50mg. Poza tym kwetiapinę stosuje się w ChaD (zarówno w manii jak i w depresji) oraz w depresji (MDD)- gdyż jest antagonistą 5-HT7- a wykazano, że to odpowiada za efekt przeciwdepresyjny (antagonistą 5-HT7 jest też inny "lek na schizofrenię" Solian- który skutecznością przeciwdepresyjną przewyższył imipraminę i sertralinę, a dorównał amitryptylinie i amineptynie). Poza tym kwetiapina posiada unikalną właściwość wśród neuroleptyków- wpływa na NET i wyrzuca noradrenalinę- co też poprawia nastrój przy stosowaniu razem z SSRI.

 

Leki stosowane "w schizofrenii"- neuroleptyki- mają znacznie szersze spektrum działania i stosuje się je w wielu innych przypadłościach. Psychiatrzy często przepisują je np. nasennie ze względu na wyraźny wpływ sedacyjny- antagonizm receptora H1.

 

 

Dark, dziękuję za wyjaśnienie. Moja wiedza na temat leków nie jest zbyt duża, dopiero zaczęłam przygodę z lekami i to są moje pierwsze. A że zbliża się wizyta u lekarza, a fluo działa dość słabo, to szukam jakiegoś innego rozwiązania. Mam właśnie głównie problem ze zmęczeniem i brakiem energii.

Czytając opisy różnych leków jak widzę, że lek jest polecany przy schizofrenii to wydaje mi się, że jest silny. Różnica między schizofrenią a depresją jest raczej znaczna. A ja leków się boję i chciałabym móc brać ich jak najmniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli cisnąc sajko na ketrel:)?

ale zostaje jeszcze :

1.bromozepan(lexotan np)

2.dianzepina(noveril np tak to siem nazywało?)

3. np perogel(perazyna)-wykluczam bo tycie

4.amitrypilina?

5.indepimini... cos tam

6.dormiren(czyli midezolum?)

7.medozepan(siem pomyliła?nie pamietam czy dobrze..:()

8.noctofer(lormetazapinum?)

i kupe innych których teraz nie pamiętam.

mam zamiar zejsc powoli z reboksetyny i wrzucic więcej niz 20 fluo na dzyn.czyli potrzebuje czegos na noc.na zdrowy wypoczynek.sytuacja rodzinna trudna-przeprowadzka,stresy: tesciowa paraliż+uzaleznienie od morfy(mega) i zolpicow i pramolanow i ketanolu i tramalu i ...itp.jezu i prawo jazdy moje plus rozkręcanie własnej firmy.

do wrzesnia mam tyle waznych dla mnie i dla cory mojej spraw ze nie moge dac ciała.

obecny mój sajko patrzy na mnie jak na mega mędrca i pyta się czemu nie poszłam na odpowiednie studia.troszkę porażka.

wiec pytam się WAS:))

co sobie zażyczyc za 20 dni???

:)))))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ketrel w małych dawkach może zadziałać, ale parę osób w odpowiednim wątku sygnalizowało, że działanie nasenne utrzymuje się krótko

nie bardzo rozumiem, czemu się bronisz przed zolpidemem, nie ma praktycznie skutków ubocznych, w małych dawkach ma słaby potencjał uzależniający

większość leków przez ciebie wymienionych to dużo większy hardkor (benzodiazepiny)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×