Skocz do zawartości
Nerwica.com

BÓG - czy istnieje,jaki jest,nasze wyobrażenie


sbb88

Czy wierzysz w Boga?  

52 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy wierzysz w Boga?

    • Tak, jestem wyznawcą kościoła latającego potwora spaghetti
      0
    • Tak, wierzę w Boga (hinduista)
      0
    • Tak, wierzę w Boga osobowego (judaista)
      0
    • Tak, wierzę w Boga osobowego (muzułmanin)
      0
    • Tak, wierzę w Boga osobowego (chrześcijanin-inny odłam)
      0
    • Tak, wierzę w Boga osobowego (protestant)
      1
    • Tak, wierzę w Boga osobowego (prawosławny)
      0
    • Tak, wierzę w Boga osobowego (katolik)
      19
    • Tak, jestem rycerzem Jedi
      2
    • Tak, ale go nie lubię (satanista, nihilista)
      1
    • Tak, wierzę w Boga osobowego (wyznaję inną religię)
      0
    • Tak, wierzę w Boga osobowego (ale nie wyznaję religii)
      2
    • Przykładam marginalne znaczenie do koncepcji Boga (buddysta)
      1
    • Tak, wierzę w Boga bezosobowego (deista/panteista itp.)
      6
    • Nie mam zdania/Niezdecydowany (agnostyk)
      9
    • Nie, Bóg nie istnieje (ateista)
      19


Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Nic nie wyklucza istnienia Boga, ale ja w niego nie wierze...

 

Reinkarnacja, brak Boga, brak zakazow i nakazow, a ukierunkowanie na rozwoj i duchowosc, to jest to, w co wierze... Buddyzm sie klania ;) Wyznawca nie jestem, ale moze wszystko przede mna;)

Tak tak! :great:

Ja myślę podobnie i też z tych wszystkich religii najbliżej mi do buddyzmu :smile:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co myślicie o chrześcijaństwie? Ja jeszcze do nie dawna je uwielbiałem ale gdy przyjżałem się mu głębiej to wychodzą brudy.

 

KATOLICYZM

W takim katolicyźmie jest bardzo dużo zakłamanych i złych osób. Chyba tylko 1% osób z 90% katolików jest prawdziwymi chrześcijanami.

 

Te 89% "chrześcijan" notorycznie łamie przykazania oraz nie znają Biblii bo nawet jej nie posiadają a jak mają to leży i się kurzy.

Wiecie, że porządliwe spojrzenie na kobietę już jest cudzołożnictwem?

„Słyszeliście, że powiedziano: . A Ja wam powiadam: Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił cudzołóstwa” (Mt 5, 27-28)

Ilu nastolatków i dorosłych się z tego spowiada? Pewnie żaden i jakim prawem z grzechem ciężkiem podchodzą do Komunii? Popełniają kolejny grzech - świętokradztwo z którego oczywiście się nie wyspowiadają.

 

Kolejna moja "pretensja" to kogo większość polskich katolików uważa za najważniejszego. -> JP2 a potem Maryja a Jezus pozostał daleko z tyłu.

A Jezus powiedział "Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej jak tylko przeze Mnie"

 

A tutaj o Włochach:

Co trzeci Włoch modli się do ojca Pio o pomoc w nieszczęściu lub opiekę nad bliskimi, co oznacza, że ten najpopularniejszy włoski święty o kilka długości wyprzedza w rankingach pobożności Matkę Boską, do której zwraca się co dziesiąty Włoch, podczas gdy do Jezusa - 3-4 proc.

 

Następna "pretensja" to nazywanie przez większość katolików Biblii głupotami. Jeśli chcą się nazywać chrześcijanami to powinni przyjąć Biblię i karmić się nią codziennie.

Wiele jest takich katolickich kwiatków, że kiedy ktoś się zainteresuje się Biblią to jest prowadzony do psychiatry a jak ktoś chce zmienić wiarę zwykle na protestantyzm to jest wyrzucany z domu. I to ma być chrześcijańska miłość?

 

PROTESTANTYZM EWANGELICZNY - nie mylić z protestantyzmem ewangelickim.

Protestanci, głównie ewangeliczni czyli zielonoświątkowcy, baptyści, wolni chrześcijanie i inni. Wierzą dosłownie w Biblię i ganią tych nie robiących tego.

Czyli jeśli Bóg stworzył świat w 7 dni to go w tyle stworzył. Dla nich nie dopuszczalna jest wiara, że świat był tworzony przez kilka milionów lat oraz, że istnieje ewolucja gdzie katolicy bodajże to dopuścili.

 

Pretensja numer dwa.

Protestanci ewangeliczni bezczelnie wmawiają katolikom oraz osobom nie odrodzonym na nowo, że idą na wieczne męki.

Czytałem na pewnym forum prot. że był taki przypadek, że pewnemu zrozpaczonemu protestantowi zmarło dziecko a jakiś zborownik powiedział "ale przecież wiesz, że twoje dziecko poszło do piekła" bo nie było odrodzone na nowo.

 

Co to jest nowonarodzenie? To oddanie swojego życia Jezusowi przez wypowiedzenie słów "Jezus jest moim Panem i zbawicielem" Tylko, że nie wystarczy tego wypowiedzieć, trzeba zrobić to w sercu i wtedy uszłyszysz głos Pana i wtedy zostaje zbawiony.

Pytałem się protestantów czy rzeczywiście słyszą głosy - odpowiedzieli jakoś pokrętnie.

 

Następna pretensja to wiara, że powinno się leczyć modlitwą a leki odstawić na bok.

Uważają, że każdy kto się modli to będzie uzdrowiony i nie są potrzebne do tego leki. Leczą wszystko modlitwą od przeziębienia po zespoły Downa.

 

Nawet modlitwą wzbudzają zmarłych :twisted:

 

Muszę się dowiedzieć od nich co to oznacza jeśli modlitwa się nie spełni. Już się domyślam czego - bo osoba nie była narodzona na nowo.

 

PROTESTANCI - PEWNE ODŁAMY ZIELONOŚWIĄTKOWE - w PL takich nie ma.

Do czego prowadzi dosłowne interpretowanie Biblii?

A do tego - poskramianie węży i wypijanie trucizny.

A takie znaki będą towarzyszyły tym, którzy uwierzyli: w imieniu moim demony wyganiać będą, nowymi językami mówić będą, węże brać będą, a choćby coś trującego wypili, nie zaszkodzi im. Na chorych ręce kłaść będą, a ci wyzdrowieją.

Dla części osób praktykujących przyjmowanie trucizn i poskramianie węży doświadczenia te okazały się śmiertelne.

Zdaniem wiernych przyczyną śmierci może być m.in. brak napełnienia Duchem Świętym, trwanie w świadomym grzechu, bądź też niewłaściwe motywacje skłaniające owe osoby do poskramiania, w tym np. chęć osiągnięcia korzyści finansowych. Przypadki śmiertelne odnotowano m.in. w 1998 r. (śmierć pastora Johna Wayne „Punkin” Browna po ukąszeniu przez grzechotnika) oraz w 2006 r.

 

A wy co myślicie o chrześcijaństwie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@El Czupakabra

Nie chce mi się szukać, ale ta 3 wersja historii o Adamie, Lilith i Ewie jest w jakiejś żydowskiej księdze. Nie pamiętam jak oni to nazywają.

 

Nie da sie ukryc, ze bylo to kazirodztwo. W Starym Testamencie jest jednak opisane, ze Bogu nie podobala sie rozwiazlosc pierwszych ludzi, wiec zrobil potop. Uratowal tylko Noego + Zone + jego dzieci (troje synow) z zonami. W ten sposob odcial sie od rozwiazlosci i nowe pokolenie juz nie musialo byc kazirodcze.

 

Ja to tak rozumiem

Zbijam Twój argument :D bo po potopie była historia o Sodomie i Gomorze, a tam po zniszczeniu miastt córki Lota go upiły i uprawiały z nim kazirodztwo, a Bóg nie miał nic przeciwko temu.

 

Mam juz jednak kilka watpliwosci - ktos pogada ?
Jak wybitny znawca tematu ;) mogę pomóc, jeśli będę wiedział.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lili-ana,

 

Z ciekawosci tez zajrzalem do google - ludzie tam pisza o olbrzymach. Faktycznie w Ksiedze Rodzaju jest o nich krotka wzmianka, tak jakby temat szybko ucieto (moze jakas cenzura w Biblii ?). Moze z nimi sie rozmnazali ? Przyznam, ze ten watek nie jest jasny i nadaje sie na temat dluuuugiej dyskusji.

 

Kosciol natomiast na tego rodzaju pytania odpowiada, ze nie mozna Biblii Interpretowac doslownie. Dosyc metne tlumaczenie.

 

[Dodane po edycji:]

 

GreenGo,

 

Jak dojde do watku z Sodoma i Gomora to odpisze :)

 

Zakladamy osobny watek na ta dyskusje i Biblii ? Moze byc ciekawie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz? Jestem zielonoswiątkowcem i to co piszesz , o nas to jakieś kosmiczne bzdury.Aż przykro.Normalnie chodzimy do lekarza , leczymy się , bierzemy lekarstwa , chorujemy i umieramy.Wierzymy , że Bóg może uzdrowić, ale zachowujemy przy tym zdrowy rozsądek.Nigdy nie spotkalam zielonoświątkowca , ktory powiedziałby" pomodle sie i wyzdrowieję".zawsze najpierw lekarz i leczenie i modlitwa.Nie interpretujemy też pisma świętego dosłownie.. Nie.Nie będę tłumaczyć.Rozumiem , że napisałeś to wszystko z niewiedzy.W złości.Myślę , że nie znasz Boga.Rozczarowali Cię ludzie .Pamiętaj o tym .Bo Bóg , nigdy nie rozczarowuje.Ale najpierw go poznaj.Niech Cię Bóg błogosławi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie są bzdury...Pisałem z protestantami i właśnie tak uważają. Może ty należysz do liberalnego zboru ale większość zielonych interpretuje Biblię dosłownie bo zboru zielonoświątkowe nie są jednolite. Nawet zbory z tej samej denominacji się różnią pod różnymi względami.

 

Najbardziej konserwatywny KZ to bodajże Chrześcijańska wspólnota zielonoświątkowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakladamy osobny watek na ta dyskusje i Biblii ? Moze byc ciekawie.
A myślisz, że się nie "pogryziemy"? :D
Moze z nimi sie rozmnazali ?
Tak jest napisane w biblii, że się rozmnażali z olbrzymami o ile dobrze pamiętam.
Kosciol natomiast na tego rodzaju pytania odpowiada, ze nie mozna Biblii Interpretowac doslownie. Dosyc metne tlumaczenie.
Jeżeli znasz angielski to proponuję ten filmik, który pokazuje jak współcześni traktują fragmenty Nowego Testamentu. W filmiku jest pokazane, jak do czasów, w których żył Jezus przybywa podróżnik w czasie i poucza słuchających Jezusa, które fragmenty mają traktować poważnie, a których nie mają słuchać. Planuje to kiedyś przetłumaczyć na polski, ale mój słomiany zapał póki co sprawia, że mało prawdopodobne, żeby to się stało w niedługim czasie.

[videoyoutube=5mLOUWl-L-s][/videoyoutube]

Btw. Gościu robi świetne filmiki o religii, nie szydzi z wierzących tylko pokazuje to co w chrześcijaństwie nie ma sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisalem - wzialem sie za czytanie Biblii. Jade od poczatku, czyli od Ksiegi Rodzaju - Starego Testamentu. Dziennie czytam 5-10 stron, dlatego ze chce dokladnie przestudiowac lekture. W pol roku powiniennem skonczyc ;) Dlaczego to robie ? Chce, zeby moja wiara nie byla pusta i chce miec dla niej solidny fundament. Nie jestem nawiedzencem, staram sie podchodzic do informacji krytycznie.

 

Mam juz kilka watpliwosci, ktore dotycza tych spraw:

 

1/ Ks. Rodzaju 3.22 "Oto człowiek stał sie taki jak my" - Kogo Bóg miał na myśli ? Wygląda to troche tak jakby zwracał się do innych Bóstw, a Chrzescijanstwo jest przeciez religia monoteistyczna.

2/ Ks. Rodzaju z kim rozmnazal sie Kain i Abel, skoro jedyna kobietą wówczas była ich matka ?

3/ Dlaczego nieomylny Bóg, tworzac swiat, zachowuje sie jakby uczyl sie na wlasnych bledach ? Stwarza ludzi, potem ich zgladza (potop) i wszystko zaczyna sie od nowa.

 

Ktos ma chec podyskutowac ? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale najwięcej takich kwiatków jest w zborach zielonoświątkowych. Spora część ewangelicznych odradza wstępowania w szeregi zielonoświątkowe.

 

Np. Są zbory zielonoświątkowe, które uzależniają zbawienie od glosolalii.

 

Ewangelikaliści uznają bezbłędność Biblii, którą nierzadko interpretują dosłownie.

 

Wszystko nam wolno
Czyli zabijać, kraść, cudzołożyć też? Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesteście monotematyczni..

czy nie powinien być założony jakiś 1 wątek typu refleksje nt duchowości/kościoła itd?

 

bo kurcze gdzie nie otworzyć, to coś na podobny temat jest.. :blabla::blabla::blabla:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Otworzyłem nowy temat bo po co pisać o chrześcijaństwie w temacie 'Bóg'? Albo po co pisać o wszystkich religiach w jednym temacie a potem wyłuskiwać to co nas interesuje? Wszystko jest na miejscu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Interpretujesz Biblię dosłownie czy jako metaforę? Jak ja czytałem ją dosłownie to odchodziłem od zmysłów - wariowałem.

 

I jaki czytasz przekład?

 

Lepiej zacząć od NT bo jest ważniejszy dla chrześcijanina.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chrześcijanie są, jak pudełko czekoladek, nigdy nie wiesz co ci się trafi.

 

PS. Nie jestem wrogo nastawiony do wierzących jako takich, nie lubię tylko obłudy, hipokryzji i zła pod podszywającego się pod dobro.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam inny zarzut. Skoro Adam i Ewa przed zjedzeniem owocu z "drzewa poznania dobra i zła" nie wiedzieli co jest dobre, a co złe, więc jak można ich karać za nieposłuszeństwo, skoro nie wiedzieli, że bycie nie posłusznymi jest złe? To jest dobry argument, obala całe chrześcijaństwo ;p

 

i scenka rodzajowa na ten temat.

[videoyoutube=gY6Dn0_hBOY][/videoyoutube]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aree1987,

 

Pozwolisz, ze sam zadecyduje co czytam ? ;)

 

Teraz sie uparlem i bede czytal Biblie, chociaz mam mase innych ksiazek w kolejce. Jesli nie rozumiesz, to uznaj to za moje nieszkodzliwe dziwactwo :mrgreen:

 

GreenGo,

 

Prikaz jest prikaz. Bog wyraznie zabronil im zrywania owocow z tego drzewa i olali sprawe. Niesubordynacja :)

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lili-ana,

 

Z ciekawosci tez zajrzalem do google - ludzie tam pisza o olbrzymach. Faktycznie w Ksiedze Rodzaju jest o nich krotka wzmianka, tak jakby temat szybko ucieto (moze jakas cenzura w Biblii ?). Moze z nimi sie rozmnazali ? Przyznam, ze ten watek nie jest jasny i nadaje sie na temat dluuuugiej dyskusji.

 

Poczytaj sobie o reptilianach, między innymi David Icke o tym głośno mówi i pisze ksiązki na ten temat. To oni(reptilianie) mogliby oznaczać te potwory jeśli już, przynajmniej wg tego co ja myślę(bez niby-stworzyciela boga).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wybrałeś jeden z gorszych przekładów do czytania. Tysiąclatka to przekład tysiąca błędów. Jest pisany pod doktrynę kościoła rzymsko katolickiego.

Nie polecam również Przekładu Nowego Świata od świadków Jehowy - pisany pod ŚJ.

 

Najwierniejsza jest Biblia Gdańska ale jest pisana językiem staropolskim. Warszawska jest też dobra oraz Poznańska.

 

Mi najlepiej czyta się Poznańską. WIele jest wytłumaczeń różnych rzeczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pluto,

 

Akurat tylko ta mam w domu i musi starczyc. Staropolskim (XVII) na pewno nie bede na pewno czytal, a z tego co wygooglalem Biblia Warszawska jest tlumaczeniem protestanckim, czyli tez jest pisana pod okreslona doktryne. Biblia Poznańska byłaby ok, ale jej nie mam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×