Skocz do zawartości
Nerwica.com

BUPROPION/AMFEBUTAMON (Bupropion Neuraxpharm, Oribion, Welbox, Wellbutrin, Zyban)


nella31

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 6.08.2022 o 11:35, Pawel.770 napisał:

Miedzy bupropionem a wenlaflaksyna wystepuja interakcje... jesli chcesz brac te dwa leki to najwyzej w mniejszych dawkach ale to musi lekarz dobrac dawkowanie. 

Tak lekarz mi zmniejszyła dawkę  wenli wtedy do 150 i bupropion 150 dała, teraz testuję wenle 75 i bupropion 300.

Pon, wt petarda - swietnie sie czułam, w nocy z wt na srode spałam 2,5 h i czułam się wyspana- ale przyszły dziwne odczuwanie żołądka i lekkie telepanie rąk i nóg- koleżanka z pracy powiedziała że tak ma jak ma nockę z głowy przez dziecko. Wiec pewnie z niewyspania to było, na czwartek spałam ok 6h i było w miarę choć trochę czułam się przymulona, w pt spałam na stojąco, siedząco itd.... a dziś musiałam się w dzień położyć

zastanawiam się czy to wina pogody, pierwszego tygodnia na 300 czy za mocna dawka.

Na pewno to jest problem z niewyspaniem a nie jak na wenli z przymuleniem... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, viktoria.morgan napisał:

Tak lekarz mi zmniejszyła dawkę  wenli wtedy do 150 i bupropion 150 dała, teraz testuję wenle 75 i bupropion 300.

Pon, wt petarda - swietnie sie czułam, w nocy z wt na srode spałam 2,5 h i czułam się wyspana- ale przyszły dziwne odczuwanie żołądka i lekkie telepanie rąk i nóg- koleżanka z pracy powiedziała że tak ma jak ma nockę z głowy przez dziecko. Wiec pewnie z niewyspania to było, na czwartek spałam ok 6h i było w miarę choć trochę czułam się przymulona, w pt spałam na stojąco, siedząco itd.... a dziś musiałam się w dzień położyć

zastanawiam się czy to wina pogody, pierwszego tygodnia na 300 czy za mocna dawka.

Na pewno to jest problem z niewyspaniem a nie jak na wenli z przymuleniem... 

 

Bupropion tylko na poczatku brania stymuluje wyraznie, pozniej stymulacja jest duzo mniejsza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@chester 

 

Wiem, że muszę podnieść dawkę, żeby sprawdzić, czy zacznie działać na mnie pobudzająco ten lek (na razie głównie śpię i nic mi się nie chce), ale mój lekarz ma jakieś opory i inne uwagi, tak więc wybieram się do nowego lekarza. 

Jakie SSRI bierzesz jeśli można wiedzieć? 

 

@Pawel.770

 

Znasz jakiś lek, który dobrze działa na napęd i wolę (coś poza rzeczy na ,,różową receptę'')?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy to prawda że bupropion dobrze wpływa na erekcję i może pomóc na problemy z ejakulacją i erokcją spowodowane braniem innych antydepresantów? Tak twierdzi moja psycholog i Wikipedia ale pytanie jak jest w praktyce bo z tym bywa bardzo różnie. Dawno temu jakiś czas brałem ten lek ale wtedy raczej nie miałem takich problemów, pamiętam że mnie dość mocno pobudzał, zaburzał sen i powodował zaparcia, ale przede wszystkim wywoływał lęk i mocno pogarszał fobię społeczną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.09.2022 o 06:07, zburzony napisał:

Czy to prawda że bupropion dobrze wpływa na erekcję i może pomóc na problemy z ejakulacją i erokcją spowodowane braniem innych antydepresantów? Tak twierdzi moja psycholog i Wikipedia ale pytanie jak jest w praktyce bo z tym bywa bardzo różnie. Dawno temu jakiś czas brałem ten lek ale wtedy raczej nie miałem takich problemów, pamiętam że mnie dość mocno pobudzał, zaburzał sen i powodował zaparcia, ale przede wszystkim wywoływał lęk i mocno pogarszał fobię społeczną.

Kiedys wzialem sam bupropion bez SSRI i faktycznie podniosl libido od pierwszej tabletki.. teraz biore z wenlaflaksyna i nie ma wplywu na libido, nie poprawia ale tez nie pogarsza.

 

W dniu 20.09.2022 o 15:22, Awokado napisał:

@chester 

 

Wiem, że muszę podnieść dawkę, żeby sprawdzić, czy zacznie działać na mnie pobudzająco ten lek (na razie głównie śpię i nic mi się nie chce), ale mój lekarz ma jakieś opory i inne uwagi, tak więc wybieram się do nowego lekarza. 

Jakie SSRI bierzesz jeśli można wiedzieć? 

 

@Pawel.770

 

Znasz jakiś lek, który dobrze działa na napęd i wolę (coś poza rzeczy na ,,różową receptę'')?

Hmm.. poza MPH to jest wlasnie bupropion, reboksetyna, moklobemid, wenlaflaksyna, moze fluoksetyna jeszcze. Natomiast z tego co wiem to te leki tylko na poczatku daja kopa a potem jest tylko kilka procent dzialania tego co na poczatku... ja bralem wszystkie ktore wymienilem oprucz moklobemidu do ktorego sie przymierzam jako mix z bupropionem.. pytanie czy sie sprawdzi i czy lekarz wypisze bo takie polaczenie nie jest raczej dozwolone ale w niskich dawkach mozna chyba laczyc moklobemid z bupropionem ;)

 

Ewentualnie moge Ci jeszcze polecic niskie dawki arypirazolu albo amisulpirydu ale nie weim czy u Cb zadziala.. zalezy co jest przyczyna Twojego braku motywacji. Jednak z neuroleptykami atypowymi w niskich dawkach uwazaj bo moga Cb zbytnio aktywizowac i wtedy bedzie problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Pawel.770dzięki za odpowiedź, ja teraz biorę właśnie wenlafaksynę i jest dramat z erekcją i libido, ale chcę zastąpić wenlę bupropionem to może z czasem się polepszy. Tylko muszę też od dr'a dostać coś konkretnego na lęk bo kiedyś bupropion cholernie mi go wyostrzył.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, zburzony napisał:

Tylko muszę też od dr'a dostać coś konkretnego na lęk bo kiedyś bupropion cholernie mi go wyostrzył.

@zburzony, Jeśli masz problem z lękami to bupropion może Ci je podbić bardzo, może jakbyś brał paroksetynę to by tego nie było, ale jakieś zwykłe SSRI czy inne łagodne p/lękowe mogą nie podołać i albo będziesz musiał wspomagać się benzo, zwłaszcza na początku, albo w ogóle odstawić. 

U mnie ten lek w ogóle nie podbijał lęków, ale znam osobę, która normalnie nie miała problemów z lękami, a po bupropionie nagle się uaktywniły i musiała odstawić. No i musisz się liczyć z tym, że to będzie koszt dość duży, bo te 2 tańsze zamienniki niby są, ale częściej ich nie ma w aptekach niż są. A lepiej na razie w kwestii dostępności nie będzie, bo aktualnie jest problem nawet z antybiotykami. Nie ma leków w aptekach, nie ma w hurtowniach - mam informacje na bieżąco bo rozmawiałam z niejednym farmaceutą, bo w tym tygodniu sama ścigałam jeden lek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@acherontia styxszczerze mówiąc to normalnie bym bupropionu w ogóle nie brał pod uwagę właśnie przez lęk, ale teraz ta kwestia libido jest dla mnie naprawdę ważna dlatego zaryzykuję. Czytałem też że mirtazapina również raczej libido nie zaburza ale do niej podchodziłem 2 razy i przez lęk musiałem odstawiać. Trazodon trochę na to pomaga, biorę teraz 150 mg ale jeśli dr się zgodzi na zamianę wenlafaksyny na bupropion to chyba podniosę trazo do 300 mg, on na lęk trochę pomaga nawet i dodaje napędu, poprawia nastrój. Może taki mix byłby dla mnie dobry, i na libido i na te cholerne zaburzenia lękowe, bo generalnie nic mi tak nie utrudnia życia i funkcjonowania jak lęk, teraz jest ok na lekach które biorę ale będę je musiał zmienić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałam poprosić mojego psychiatrę o Wellbutrin...

Nie zgodził się i przepisał mi Brintellix mówiąc, że ten lek mi bardziej pomoże.

Wcale nie czuję się po nim dobrze...

Tzn nie czuję żeby jakoś zmienił moje życie 😉

Do tego przy zwiększeniu dawki pali mnie skóra, mam mdłości...

Czy ktoś miał doświadczenie z obydwoma lekami? Wellbutrin na tle Brintellixu jest naprawdę mniej skuteczny?

Mam zaburzenia lękowe i depresyjne ..

Przyjmuję także pregabalinę 2x75mg...

Edytowane przez Leighana

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Leighana Wellbitrin dla lękowców nie jest wskazany, bo może nasilać lęki, chociaż to kwestia mocno indywidualna. Z drugiej strony pakując się z Wellbutrin trzeba mieć świadomość, że to nie jest lek który kosztuje 30 czy nawet 50zł, tylko w zależności od dawki jaką się bierze jego koszt potrafi dochodzić do 300zł miesięcznie, bo z zamiennikami często jest problem. 

Inna sprawa, że to zależy od objawów, jeśli nie masz problemów z napędem, tylko nastrój jest problemem, to Wellbutrin i tak by niewiele zdziałał. To jest lek stricte aktywizujący.

 

Na mnie Brintellix działał w tym samym stopniu co działa sertralina, a że w czasach gdy go brałam nie miał jeszcze refundacji to wróciłam do 10x tańszej na tamten moment sertraliny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest tak jak pisze @acherontia styx, ja jestem lękowcem i kiedyś bupropion bardzo ale to bardzo zwiększył mi lęki a zwłaszcza fobię społeczną. Nie powiem, nastrój był dobry, ochota do działania była, ale nie dałem rady tak funkcjonować między ludźmi. Tak było kiedy brałem sam bupropion 150 mg, teraz znów się do niego przymierzam ale już obłożony innymi lekami które, jak wierzę, ten lęk wykasują.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytacie o lęki i bupropion. Ja go brałem w różnych konfiguracjach. I tak: z sertraliną, wenlafaksyną było lękowo, z citalem średnio zależy od dnia. Natomiast z paroksetyną i escitalopramem Wellbutrin nie działał prolękowo, raczej odmulał i budził. To jest wszystko kwestia bardzo indywidualna. Trzeba sprawdzić niestety empiryczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się zastanawiam jak podziała na mnie. Mam od dziecka zdiagnozowaną nerwicę lękową i dwa epizody umiarkowanej depresji za sobą. Okazało się niedawno, że oba zaburzenia są prawdopodobnie związane z dość ciężkim, a przegapionym i nigdy nie leczonym ADHD. Lekarz zaproponował mi bupropion zamiast czystych stymulantów właśnie dlatego, że stymulanty mogą bardzo nasilić lęki podczas leczenia ADHD, a bupropion nie powinien. Na razie jestem po pierwszej tabletce, nic nie czuję. Brałam tez metylfenidat ale sporo po nim spałam, wiec ogólnie… jeśli stymulanty Was usypiają, to się zastanówcie, czy na pewno jesteście prawidłowo zdiagnozowani, zamiast zwiększać dawkę i narażać się na drgawki. Ja nie oczekuje, żeby bupropion miał mnie zaktywizować jako ze stymulanty wyciszają osoby chore na ADHD. Metylfenidat nasilał mi wieczorne lęki i powodował coś w rodzaju leciutkiego „kaca” wieczorem. Poza tym działanie było pozytywne, ale liczę, ze bupropion zadziała jeszcze lepiej, zobaczymy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.06.2022 o 21:34, Myowntrip napisał:

Hej hej! Jestem tu nowa- szukam informacji o działaniu welbutrinu na osoby z diagnoza adhd, jest tu ktoś taki? Ogólnie mam zdiagnozowane niedawno adhd które było leczone powierzchownie jako nerwica lękowa, dołączyła niedawno tez depresja. Brałam dotąd escitalopram, ale ostatnio po potwierdzeniu diagnozy lekarz przepisał mi właśnie welbutrin na początek. Czytam tu sporo o „wejściu” tego leku ze nasila lęki mocno, jestem ciekawa czy u osób z adhd także? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi:)

Hej, mam taka sama historie i właśnie ze względu na nerwice lękowa nie dostaje pochodnych amfetaminy na moje adhd, a przynajmniej nie na stałe. 
bupropion może nasilić lęki, ale stosowany na depresje, leczenie nim ADHD jest poza wskazaniem. Wg psychiatrów u do 70% osób z adhd występuje dość silny lęk, ale po opanowaniu adhd powinien on się zmniejszać. No i pamietaj ze osoby z adhd zwykle nie potrzebują większej aktywizacji, tylko wręcz przeciwnie, na nie stymulanty działają uspokajająco. Mnie stymulanty bardzo spowalniały i świetnie spałam, również w dzień. Niestety na wieczór był lekki spadek nastroju i tendencje lękowe. Bupropion XR wydziela się cała dobę, wiec mam nadzieje, ze nie będzie powodował tych skoków i mam tez nadzieje, że ze względu na specyfikę adhd (zaburzenia poziomów neuroprzekaźników), skutki uboczne nie będą takie same jak u osób chorych na depresje. W końcu u nas ten lek tylko ma wyrównać to, czego nam od urodzenia brakuje….

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż chyba jednak przygoda skończy się na 2 tabletce…. Nie czuje nic negatywnego, ale podpuchły mi powieki. Nie jakoś mocno, no i może być wiele przyczyn - przyjechałam do PL tylko na pare dni, duże miasto, smog, jedzenie w restauracjach plus 2 dni studiów podyplomowych i wgapiania się w ekrany, ale jednak. Dzwoniłam do kliniki, żaden lekarz nie był dostępny ale Pani w rejestracji mówi ze każdy obrzęk może potencjalnie być objawem nietolerancji. Choć tu na forum pare osób tez pisało o lekkich obrzękach. Jutro mam rozmowę z psychiatra, ale pewnie powiem mu, ze porzucamy eksperymenty i po prostu zostajemy przy metylfenidacie. No chyba ze obrzęk to w ogole coś innego, np kłopoty z sercem, bo po koronie miałam zapalenie płuc i szczerze mówiąc podejrzewałam ze mam lekkie zapalenie mięśnia sercowego (kiedyś już miałam po anginie). Wtedy i metylfenidat odpadnie i człowiek znów bez pomocy zostanie…

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Umpero napisał:

Dzisiaj moja lekarka zaproponowała mi Wellbutrin, ale powiedziała, że nie łączy się go z SSRI.
Czy to prawda? Czemu nie?

Bzdura. Właśnie bardzo często łączy się go z SSRI (chyba, że masz CHAD, to wtedy SSRI raczej rzadko i ostrożnie trzeba stosować).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, minou napisał:

Wiecie może czy wellburtin xr można zastosować zamiast zybanu na rzucenie palenia? Mam dwa całe opakowania, których nie zużyje przez te spuchnięte powieki, ale znajomy chce rzucić palenie z zybanem i zastanawiamy się, czy to zadziała tak samo? 

Nie. To są różne leki, mimo że substancja ta sama.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, acherontia styx napisał:

Nie. To są różne leki, mimo że substancja ta sama.

Przeczytałam wyrywkowo ten wątek i jak były problemy z dostępnością wellburtinu to czytałam, ze cześć osób dostało w zamian zyban w aptece na tą samą receptę. Trochę osób tez pisało, ze podczas leczenia depresji wellburtinem obserwowali sporo mniejszy głód nikotynowy (a niektórzy wręcz przeciwnie, pisali ze palili więcej, wiec jak zwykle z tymi lekami, reakcja może być rożna). Ale wydaje mi się, ze one różnią się tylko sposobem uwalniania, ale sam amfebutamon dalej powinien działać na receptory nikotynowe. Czy sposób uwalniania może mieć aż takie znaczenie, żeby całkiem znosić antynikotynowe działanie leku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, minou napisał:

Przeczytałam wyrywkowo ten wątek i jak były problemy z dostępnością wellburtinu to czytałam, ze cześć osób dostało w zamian zyban w aptece na tą samą receptę. Trochę osób tez pisało, ze podczas leczenia depresji wellburtinem obserwowali sporo mniejszy głód nikotynowy (a niektórzy wręcz przeciwnie, pisali ze palili więcej, wiec jak zwykle z tymi lekami, reakcja może być rożna). Ale wydaje mi się, ze one różnią się tylko sposobem uwalniania, ale sam amfebutamon dalej powinien działać na receptory nikotynowe. Czy sposób uwalniania może mieć aż takie znaczenie, żeby całkiem znosić antynikotynowe działanie leku?

Raczej nic nie powinno się stać, w internecie wyczytałem że zyban powstał w celach marketingowych. Różnią się one uwalnianiem, ale nieznacznie SR vs XR.

Miałem kolegę co brał wellbutrin na depresję i pomagało mu to w nie paleniu, więc raczej działa.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, minou napisał:

Przeczytałam wyrywkowo ten wątek i jak były problemy z dostępnością wellburtinu to czytałam, ze cześć osób dostało w zamian zyban w aptece na tą samą receptę.

Zyban jest jeszcze droższy od Wellbutrinu. Mylisz preparaty, mało kto wyda 500zł na miesiąc jeśli jest na dawce 300mg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×