Skocz do zawartości
Nerwica.com

METYLOFENIDAT (Concerta, Medikinet, Medikinet CR)


Badziak

Czy metylofenidat pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?  

60 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy metylofenidat pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      52
    • Nie
      11
    • Zaszkodził
      2


Rekomendowane odpowiedzi

8 minut temu, Pawel.770 napisał:

Hmmm ja sam juz nie wiem co mam robic? Ryzykowac branie metylo czy nie? Czy metylo nasila psychozy tak jak antydepresanty czy gorzej? Albo tak jak niektore benzodiazepiny?

 

Na pewno nic nie rób sam... metylo nie wiem czy nasila psychozy, ale z racji że hamuje dopaminę jest pewne ryzyko... ogółem leków pobudzających nie powinno się stosować w psychozach, ciężkich depresjach ze skłonnościami samobójczymi, zaburzeniach afektywnych czy nawet niektórych zaburzeniach osobowości (np. borderline). 

 

Metylofenidat jest lekiem na ADHD, on nie podnosi nastroju tylko ma za zadanie poprawić koncentrację i wyrównać napęd. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Metylofenidat nie jest być może jakimś mocarnym psychostymulantem, poza tym jest NDRI-inhibitorem wych.zwr. NE i DA, większość stymulantów jest i/lub NDRA, czyli releaserami(wyzwalaczami) NE i DA, zmieniają kierunek wych.zwr. i nasilają uwalnianie tych neuroprzekaźników z pęcherzyków presynaptycznych. Zapewne istnieje jakieś ryzyko psychozy po MPH lub pogorszenia istniejącej psychozy (w których to zazwyczaj za objawy wytwórcze odpowiada nadmiar dopaminy), natomiast jest ono prawdopodobnie o wiele niższe niż w przypadku tzw. klasycznych stymulantów jak amfetamina, metafetamina, beta-ketony itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Pawel.770 napisał:

Aha i czy bupropion slabo wychwytuje dopamine czy powrownywalnie z MPH? Bo jesli ADHD jest zalezne od dopaminy to czy bupropion sie sprawdzi?

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3679734/

 

Edytowane przez MarekWawka01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego art. co mi wyslales wynika ze bupropion tak samo wychwytuje Dopamine jak MPH prawda? A czy bupropion powoduje lęk czy dodaje pewnosci siebie? Jak brakem abilify w niskich to mialem lęk a jak bralem amisulpiryd tez w niskich dawkach to bylem pewny siebie i wyluzowany, do ktorego z tych lekow blizej ma bupropion???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg tamtego badania metylofenidat jest silniejszy. Bupropion u niektórych może powodować lęk na początku leczenia (przeczytaj wątek o bupropionie), jednak z czasem lęk na bupropionie mija. Pewności siebie być może coś dam dodaje ale to wszystko z czasem może się okazać po paru miesiącach brania nawet... 

 

Amisulpryd i arypiprazol to neuroleptyki. To zupełnie inna rzecz... one raczej nie powinny podbijać tak mocno dopaminy chyba... one działają w zupełnie innych mechanizmach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, MarekWawka01 napisał:

Wg tamtego badania metylofenidat jest silniejszy. Bupropion u niektórych może powodować lęk na początku leczenia (przeczytaj wątek o bupropionie), jednak z czasem lęk na bupropionie mija. Pewności siebie być może coś dam dodaje ale to wszystko z czasem może się okazać po paru miesiącach brania nawet... 

 

Amisulpryd i arypiprazol to neuroleptyki. To zupełnie inna rzecz... one raczej nie powinny podbijać tak mocno dopaminy chyba... one działają w zupełnie innych mechanizmach

Jak bralem 100 mg amisulpirydu czyli bardzo niska dawka to bylem totalnie pewny siebie, dopamina byla podbita bardzo, to sie nazywa odchamowanie dopaminowe, chcialbym zeny tak bylo z bupropionem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Pawel.770 napisał:

Jak bralem 100 mg amisulpirydu czyli bardzo niska dawka to bylem totalnie pewny siebie, dopamina byla podbita bardzo, to sie nazywa odchamowanie dopaminowe, chcialbym zeny tak bylo z bupropionem.

 

Ja tego nie wiem czy tak będzie... też chcę ci powiedzieć z własnego doświadczenia, że taka sztuczna, niewypracowana pewność siebie nie jest dobra na dłuższą metę i możesz jej żałować... znaczy też nie wiem do czego ci ten lek, jak masz coś z kręgu ADHD to rzeczywiście może być pomocny. A tak przy depresji to nie wiem czy takie odhamowanie jest dobre

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, PiotrekLondon napisał:

A tam sie zna krolik doswiadczalny 😃Poki co po godzinie czuje ze moc wzrosla i mam checi do zycia 😄 

A czy masz lub  miales jakies kiedys objawy wytworcze w sensie psychotyczne? Bo rozumiem ze bierzesz teas 10 mg medikinetu? 

 

Czyli bupropion sie u Cb nie sprawdzil? Jakbys poroqnal bupropion do metylo teraz?

 

Tak wogule to dzieki za info ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Pawel.770 napisał:

A czy masz lub  miales jakies kiedys objawy wytworcze w sensie psychotyczne? Bo rozumiem ze bierzesz teas 10 mg medikinetu? 

 

Czyli bupropion sie u Cb nie sprawdzil? Jakbys poroqnal bupropion do metylo teraz?

 

Tak wogule to dzieki za info ;)

 

Pawciu ja nie mam zadnych akcji schizowych typu omamy czy haluny to odrazu mowie. Ja mam niepokoj i obajwy somatyczne , no i powiem Ci ze od malego jestem niespokojny i nerwowy , ciezko sie w miejscu siedzi... stad pomysl z Medikinetem. Poki co wzialem 10mg ponad godzine temu i mam uczucie takie ze chce mi sie cos porobic. Zobacze jak sie utrzyma w ciagu dnia ale Bupropionu niestety dobrze nie wspominam, napiecie w ciagu dnia nie do zniesienia , mdlosci i problemy ze snem. Ale mysle ze to sa dwa inne kalibry... podejzewam ze metylo lepiej wyrywa z butow pod wzgledem motywacji bo bupro to kurna niby nabuzowanie ale robic sie nic nie chcialo. Daj tam z tydzien i napisz do mnie to dam Ci znac.Po jednej tabsie SR czuje sie dobrze , nie jak na fecie czy cos ale zmysly sa wyostrzone. Ale dla Ciebie moze miec zupelnie inne dzialanie wiedz o tym... rozumiem ze lekarz Ci zalecil Metyloo? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak zalecil mi tylko jeszcze nie wypisal, mowil ze w niedalekiej przyszlosci moze wypisze ale ja nie wiem czy bupropion bylby lepszy bo podobno slabiej wychwytuje dopamine czyli mniej pobudza ale z tego co piszesz to bupropoon bardziej na Cb zadzialal pobudzajaco w kontekscie napiecia nerwowego tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pawciu jak pisalem daj mi troche czasu , ja od dwoch tygodni podjadam benzo wiec nie wiem co i jak zbytnio z ta nerwowka. Dzis rano tez jadlem benzo i powiem Ci szczerze ze jest lekki napiecie ale takie samo bylo tez rano wiec wiesz. Wstane jutro walne z rana zobacze bez benzo jak bedzie , dam ze dwa tygodnie na oswojenie i bede widzial czy to ten kierunek. Po jednej tabletce wydaje mi sie ze to cos innego niz Bupro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Marciano napisał:

Dużo wrzucasz tego benzo?

 

Troszke ostatnio bralem, ale to tylko z rana i moze max kolo poludnia. 0.5 mg Xanaxu i 5mg Diazepamu. Ale szczerze jak mam sie leczyc lekiem i zeby sie dobrze czuc to brac benzo to mam to gdzies takie leczenie. Mija sie to z sensem. Ale poki co po 10 mg Medikinetu zarzuconego kolo 11 rano leze spokojnie w lozku i ogarniam pewne rzeczy na kompie. Zaraz sie zbieram na silke i jest cacy. Bede dawal znac Panowie jak idzie , widze jestescie ciekawi co sie swieci, mam w zaleceniach niby az 40 mg z rana ale na to przyjdzie pora , podejzewam ze tyle by mnie zamiotlo pod dywan😁😁

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Marciano napisał:

Masz racje, ale to nieduże dawki, dawaj znać🙂

Ale ktore dawki nie sa duze 🙂 Bo sie pogubilem ... ja to benzo wcale nie chce brac licze ze metylo ladnie zaskoczy przyjemnie. A z tym zaczynac od 40 mg to byla by przesada mysle:) Lepiej zaczac nisko i miec miejsce isc w zwyz👍🏻

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×