Myśli i rozważania o naszej POLSCE

Nic związanego z tematami 'nerwica', 'stres', 'depresja', 'psychologia' itd.
W końcu nie tylko psychologią człowiek żyje. ;)

Myśli i rozważania o naszej POLSCE

przez montechristo 15 kwi 2010, 23:15
Witajcie,

Myśłe że taki temat jest potrzebny. Zarówno dla nas tu w Polsce jak i naszych rodakach za granica.
Sam mieszkałem w Londynie i wiem jakie to ważne.

Myślę że rozmowy i wzmacnianie w nas identyfikacji z nasza ojczyzną to ważna i ponadczasowa sprawa.

Re: Myśli i rozważania o naszej POLSCE

przez linka 15 kwi 2010, 23:19
Tylko bardzo proszę kulturalnie, z poszanowaniem przekonań innych osób, bez obrażania, wyzwisk :smile:
Zawsze trzeba działać. Źle czy dobrze, okaże się później. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się...
Przyjaciel forum

przez montechristo 15 kwi 2010, 23:21
linka napisał(a):Tylko bardzo proszę kulturalnie, z poszanowaniem przekonań innych osób, bez obrażania, wyzwisk :smile:

Oczywiście. Jak zawsze. Po to został założony ten watek. Właśnie w celu przestrzeni do dyskusji na tematyke zwiazaną z naszą ojczyzną.
I umacnianiem naszego patriotyzmu.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez linka 15 kwi 2010, 23:32
Ja chyba nie jestem patriotką.........uwielbiam historię Polski, jest bardzo ciekawa, obfitująca w wydarzenia, najczęściej bolesna ale też i chwalebna..........ale, w obecnych czasach - gdybym otrzymała propozycję z jakiegoś państwa zachodniego, czy wschodniego - dobrej pracy, możliwości rozwoju, zaplecza finansowego szybko bym wyjechała. Pewnie brakowałoby mi rodziny i przyjaciół ....i jedzenia .....ale nie jestem zbytnio przywiązana do miejsc, bardziej do ludzi....ale z drugiej strony Polska to MY, język, kuchnia, mentalność itd itd..........ale generalnie wyobrażam sobie życie na obczyźnie bez żadnych problemów.

Męczy mnie zaś to jak bardzo nasz kraj dopuszcza do polityki i interesów wewnętrznych kościół i religię........nie pochwalam tego.
Zawsze trzeba działać. Źle czy dobrze, okaże się później. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się...
Przyjaciel forum

przez montechristo 15 kwi 2010, 23:33
montechristo napisał(a):
linka napisał(a):Tylko bardzo proszę kulturalnie, z poszanowaniem przekonań innych osób, bez obrażania, wyzwisk :smile:

Oczywiście. Jak zawsze. Po to został założony ten watek. Właśnie w celu przestrzeni do dyskusji na tematyke zwiazaną z naszą ojczyzną.
I umacnianiem naszego patriotyzmu.

To było za siebie samego. Ale cieżko mi gwarantować z wszystkich. Ten wątek jest demokratyczny i dla wszystkich bez względu na opcję. On jest dla Polaków.

przez magdalenabmw 16 kwi 2010, 09:47
Ja myślę podobnie jak Linka. W zasadzie jedyne co mnie trzyma w Polsce to rodzina i Bałtyk. Ale w zasadzie nad Bałtykiem mogłabym mieszkać także w Niemczech czy np w Danii, Szwecji (przynajmniej nikt by mi roweru nie ukradł spod domu :!: ).
Reasumując jedyne co mnie tu trzyma to rodzina, bo wiem że ciężko by mi było daleko od nich.

Kocham Polskę, ale wyobrażam sobie życie poza Polską. Kocham historię Polski, jednakże to co się obecnie dzieje w tym kraju to jakieś jaja są wg mnie. Wystarczy spojrzeć ilu młodych ludzi wyjeżdża- muszą mieć jakiś powód. Najlepszym rozwiązaniem byłaby zmiana tego kraju. Ale to jest chyba niemożliwe... Nawet przytoczony wyżej przykład z rowerem- w takiej Danii stoją rowery luzem i nie ma problemu. Ludzie są kulturalni, uśmiechnięci... A w Polsce? Weż zostaw rower na ulicy...

p.s. Mnie też męczy mieszanie religii w politykę.
magdalenabmw

przez agnieszka.m 16 kwi 2010, 10:21
Ja osobiście zostałam jakieś 3 lata temu okradziona na terenie Niemiec (z bardzo dużej sumy, praktycznie rocznych oszczędności), także nie podoba mi się takie generalizowanie - jak to tylko w Polsce można zostać okradzionym.
Osobiście nigdy w życiu nie wyjechałabym na stałe za granicę, zdobyłam tutaj wykształcenie, mam bardzo dobrą pracę, rodzinę, dom... Wszystko co mi potrzebne do szczęścia. Nie chciałabym żyć nigdzie indziej. Ponadto jestem przywiązana do polskiej kultury, obyczajów - nie wyobrażam sobie siebie pomiędzy ludźmi mającymi inne zwyczaje, inny język, inną tradycję i całkiem odmienne dziedzictwo kulturowe.

Można powiedzieć że lubię moją ojczyznę, niestety jestem bardzo zawiedziona postawą moich rodaków w obecnej sytuacji - wielkiej tragedii narodowej. Ostatnie protesty (w czasie żałoby narodowej) pokazały, że nie uznajemy żadnych świętości (oczywiście nie wszyscy, ale wielu spośród nas), nie mamy szacunku dla urzędów, jesteśmy kłótliwi, małostkowi i samolubni. Nie podoba mi się to bardzo...
Życie nie daje nam tego, co chcemy, tylko to, co ma dla nas — Władysław Stanisław Reymont

przez Zenonek 16 kwi 2010, 10:23
Najlepszy numer robili moi dawni koledzy z podstawowki- wlasnie w Danii. Pojechali tam pracowac przy drzewkach ^^ , potem dojechali tam Litwini jacys. Po pewnym czasie skapli sie, ze nie w miejscowym sklepie samoobslugowym ( sporym dosyc 150-200 m2) nie ma monitoringu ani ochrony i zaczal sie proceder wynoszenia najdrozszych trunkow. Ladnie tego wyniesli ! Gdzies po 3 miechach zostal zalozony monitoring....

Oczywiscie generalizowanie i wrzucanie wszystkich do jednego wora jest zle - wszedzie mozna miec kiszke przetrzepana.

przez magdalenabmw 16 kwi 2010, 11:26
Zenonek- ja po wizycie w Danii jestem zachwycona wręcz tamtym krajem, i wiem, że gdyby leżał bliżej PL to chciałabym tam mieszkać. A może inaczej- chciałabym, żeby Polacy tacy byli.
Nie licząc tego, że w Kopenhadze nie ma prawie wcale sklepów (zeszłam całą na pieszo i znalazłam tylko jeden spożywczak w centrum) to ulice są bardzo czyste, ludzie bardzo otwarci i pomocni, wszędzie stoją rowery, są także rowery 'państwowe'- wsiadasz, jedziesz, i zostawiasz na innym 'przystanku'. Ludzie zostawiają motory, rowery- i nikt ich nie rusza! Mają okna na wysokości wzroku, nie mają firanek- ja sobie zaglądałam i widziałam co koleś w tv ogląda! Naprawdę to jest całkiem inny świat.

Żałuję, że Polska tak nie wygląda. Chciałabym sobie kupić motor, nawet mam pieniądze- i co jak nie mam garażu? Postawię przed domem to mi buchną w ciągu minuty... A i z garażu zajumają zaraz...

Rozumiem, Agnieszko, że złodziejstwo jest wszędzie, ale skądś się wziął 'mit' o tym, że w Polsce nawet auta nie można zostawić bezpiecznie na ulicy.
Ja miałam ostatnio najlepszy na to przykład- skrzynia w aucie nam padła. No i stało auto, pod moim oknem, pod latarnią, chyba miesiąc nie ruszane - któregoś dnia mój chłopak poszedł do niego wyciągnąć coś z bagażnika- a tam wszystkie zamki rozkręcone, popsute, lakier koło nich porysowany- WSZYSTKIE! Dzięki Bogu, że co jak co ale to auto ma zamki pancerne jak czołg i nie udało im się go ukraść :evil: Kilka lat temu mojemu chłopakowi ukradli motor spod domu (domu, nie bloku!, z jego podwórka), na szczęście się potem znalazł...

A weż wyjdz w Polsce wieczorem na ulicę sama... Strach się bać! Mi już nożem jeden świr kiedyś na przystanku groził.
Na szczęście znalazłam wyjście z tej sytuacji całej mojej- wyprowadzę się nad morze, będę mieszkać w lesie, z daleka od tych wszystkich ludzi, w ciszy i spokoju. I wtedy wszystko będzie na miejscu- spokój, rodzina, Bałtyk...
magdalenabmw

przez Zenonek 16 kwi 2010, 11:35
No niewatpliwie w naszej Polsce zlodziejstwo jest stosunkowo intratnym fachem.

Dodatkowo nie brakuje centrum szkolen w tej specjalizacji. Dostaje sie laurke i dyplom uznania pelnoprawnego wlamywacza.

Coz co kraj to obyczaj.

przez linka 16 kwi 2010, 11:42
Ja w ogóle jestem zafascynowana Skandynawią, mam ciocię w Szwecji i spędziłam tam sporo czasu - na plus mogę dodać (to czego nie ma u nas):
-fenomenalne zaplecze socjalne (zasiłki, dopłaty, dla matek,na dzieci, na szkołę, do mieszkań)
-Genialna pomoc psychologiczna dla osób z problemami ( to mnie ciekawiło) cała sieć ośrodków dla osób z problemami
-Bardzo dobre drogi
-małe bezrobocie
-znajomość języka angielskiego (od małego 8 letniego kajtka po starowinkę - zawsze sie dogadasz)

Co na minus - jest tego troszku -
-Charakter tych mega flegmatycznych Szwedów doprowadzał mnie nerwusa do szału ;)
-Ciężko jest tam mimo wszystko obcokrajowcom, silnie zakorzeniony nacjonalizm daje o sobie znać, niestety o czym się nie pisze nie rzadkie są przypadki nielegalnych partii faszystowskich
-Oni się nie spotykają, nie przychodzą do siebie w odwiedziny - nie daj Boże nie zapowiedziani, są bardzo mili, uprzejmi - ale, jak to północ zimni ;) Tam na porządku dziennym jest to, że rodzeństwo mieszkające od siebie dajmy na to 3 km nie widuje się przez kilka lat :shock:
-Trudny język

Jest też wiele innych spraw które Szwedów w Polsce fascynują, moja ciotka ma męża rodowitego Szweda i on po kilkunastu wizytach tutaj jest zachwycony Polską (choć widzi jej wady dokładnie), zachwycony ludźmi - oświadczył, że chciałby być tu pochowany. O czymś to świadczy.

agnieszka.m, mówisz, że sprawia ci przykrość to co widzisz - a z czego wynikały nasze problemy w dawnej historii? Właśnie z tego, ze jesteśmy kłótliwi, w gorącej wodzie kąpani, już stare powiedzenie mówi : Gdzie dwóch Polaków tam trzy opinie :lol:
Przyjaciel forum

przez ALEKS*OLO 16 kwi 2010, 11:55
Jaka Polska jest taka jest, raz dobra raz zła. Mozna polemizowac i tak każdy człowiek ma inne zdanie. Ale w koncu taka uroda człowieka, istoty myslącej. Ina temat gustów sie nie dyskutuje, a juz napewno nie narzuca sie swojej opini innym na siłe.

Co do wyjazdu i życia w innym kraju to ja nigdy nie wyjade. Byłam kilka miesiecy w Belgii, Anglii, i za zadne skarby nie wyjade, nawet jakby mi dawali złoty zamek i kufer skarbu, ni *uja :) Juz jestem z natury takim patriotą-domatorem, mam sentyment do kraju, to tradycji, obyczajów, kuchni itd itp. Choc nie zawsze zgadzam sie z jakas sytuacja polityczna czy społeczna i wiele rzeczy mnie dobija. To chce zostać tutaj, tu życ i wychowywac w przyszłosci dzieci.
Jestem przywiązana do tego kraju, emocjonalnie , tu sie urodziłam i tu zdechne, i nikt nie przesadzi mnie na inna ziemie.
To jest tylko moje zdanie, moj opis uczuc, moze wg innych to naiwne i głupie, ale juz taka jestem :)
"Kobiety i koty zawsze będą robić to, co chcą, a mężczyźni i psy powinni się zrelaksować i powoli oswajać z tą myślą."

"Panować nad sobą to największa władza" - Seneka
ExModerator

przez agnieszka.m 16 kwi 2010, 11:56
linka, to że Polacy zawsze byli narwani i konfliktowi, to ja niestety doskonale wiem (stukałam historię przez 8 lat szkoły plus 5 lat studiów :smile: ), ale nie podoba mi się to, że nie potrafią sie pohamować w czasie żałoby narodowej, którą ja np. odczuwam bardzo mocno (zwłaszcza obecną). Każdy ma prawo do własnej opinii, ale nie powinno się jej publicznie wykrzykiwać w tak wyjątkowym okresie, to jest po prostu niesmaczne. Jak dla mnie takim zachowaniem Polacy pokazują niestety że - tak jak pisałam - nie uznają żadnych świętości...

A co do opinii na temat Polski, to moja znajoma również wyszła za Szweda, który jest Polską oraz gościnnością i otwartością Polaków wręcz oczarowany i przyjężdża tutaj przy każdej nadarzającej się okazji. Wręcz chce na emeryturze się tutaj przeprowadzić, tak mu się Polska podoba.
Życie nie daje nam tego, co chcemy, tylko to, co ma dla nas — Władysław Stanisław Reymont

przez ALEKS*OLO 16 kwi 2010, 12:02
Wszedzie sa ludzie i ludzie , czy w Szwecjii czy w USA czy w Afryce.
Wszedzie dobrze gdzie nas nie ma, wszedzie dobrze ale w domu najlepiej :)
"Kobiety i koty zawsze będą robić to, co chcą, a mężczyźni i psy powinni się zrelaksować i powoli oswajać z tą myślą."

"Panować nad sobą to największa władza" - Seneka
ExModerator

Sortuj wg