Sposoby radzenia sobie z depresją

Forum poświęcone depresji oraz CHAD. Jeżeli czujesz, że sam/a sobie nie radzisz, nie zwlekaj z napisaniem o tym. A jeżeli depresje masz za sobą - możesz podzielić się wskazówkami.

przez mel24 01 sty 2015, 02:38
cichyczlowiek napisał(a):Najlepiej czymś się zająć co lubimy, posłuchać muzykę, pójść do parku.

najepiej skonczyc z tym raz na zawsze to najlepsza rada.

przez Wind of Freedom 01 sty 2015, 14:34
Zaczynam stosować afirmacje, a już niedługo medytację buddyjską. Liczę, że to mi pomoże poza lekami. Oprócz tego metoda małych kroków - stopniowe wytyczanie sobie kolejnych celów do realizacji - od niewielkich, aż dotrę do największych.

przez IsmenaVirgo 12 lut 2015, 22:00
moje wskazówki są takie:

- porozmawiaj o swoich uczuciach z zaufaną osobą – proś o pomoc i wsparcie, którego potrzebujesz. Dawne jak i nowe przyjaźnie mogą Ci pomóc w przejściu przez ten trudny czas.

- postaraj się uczestniczyć w społecznych aktywnościach – może się wydawać trywialne, ale przebywanie wśród innych ludzi poprawia humor

- poruszaj się trochę – badania wskazują, że regularna aktywność fizyczna jest tak samo efektywna w podnoszeniu energii i zmniejszaniu zmęczenia jak przyjmowanie leków antydepresyjnych. Wystarczy pół godzinny spacer.

- śpij 8 godzin dziennie – depresja często zaburza rytm spania, utrzymywanie dogodnej dawki snu dziennie będzie wspierać Twoją walkę z depresją

- zażyj trochę słonecznego światła – chociaż 15 minut dziennie przebywaj na słońcu, jeśli nie jest to możliwe możesz skorzystać z terapii światłem

- praktykuj techniki relaksacyjne – joga, medytacja, wizualizacje, głębokie oddychanie, pomagają w złagodzeniu symptomów depresji i wypełnią Cię przyjemnymi uczuciami

pisze bloga, gdzie poruszyłam temat depresji u kobiet, można przeczytać tutaj: http://doswiadczajzycia.pl/artykuly/depresja-u-kobiet/
www.doswiadczajzycia.pl - artykuły na temat rozwoju osobistego oraz pokonywania problemów natury psychicznej

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez freemind 13 lut 2015, 11:38
Sposób na walkę z depresją? Może to właśnie to !

[b]Witamina D a Depresja !
[/b]

witamina d a depresjaSzacuje się, że około 1 miliarda ludzi na świecie niezależnie od wieku i przynależności etnicznej ma niedobory witaminy D. Deficyty tej witaminy w szczególności stwierdza się u osób zamieszkujących kraje najdalej wysunięte na północ, gdzie zauważalna jest zmniejszona ekspozycja na promienie słoneczne szczególnie w miesiącach zimowych.

Rozpuszczalną w tłuszczach witaminę D można dostarczyć organizmowi w naturalnej formie obecnej w produktach spożywczych. Jest to jednak grupa dość niewielka - w szczególności tłuste ryby, produkty mleczne, płatki zbożowe. Witamina D poza pożywieniem, jest również produkowana endogennie przez organizm kiedy promienie ultrafioletowe ze słońca padają na skórę i zapoczątkowują jej syntezę [1]. To dlatego niedobory słońca na wyższych szerokościach geograficznych oraz stosowanie mocnych filtrów przeciwsłonecznych (zapobiegają rakowi skóry) redukują zdolność organizmu do absorbcji witaminy D aż o 90%[2].
Działanie Witaminy D

Witamina D ma udowodnione działanie wspomagające wchłanianie wapnia oraz fosforu przez organizm. Należy pamiętać, że są to związki absolutnie ważne dla budowy kości. Niektóre badania wskazują, że witamina D może również odgrywać ważną rolę w redukcji wzrostu komórek rakowych oraz kontrolowaniu rozwoju infekcji.

Najnowsze badania jednak ujawniają dane, które mogą mieć istotny wpływ na życie chorych na depresję. Od kilku lat bowiem badana jest korelacja pomiędzy ilością witaminy D w organizmie człowieka, a poziomem depresji u chorych. Według amerykańskiej placówki badawczej UT Southern Medical Center [3] wczesne badania wskazują, że niskie poziomy witaminy D mogą mieć znaczący wpływ na rozwój depresji wśród pacjentów.

Ośrodek UT Southern Medical Center przeprowadził zakrojone na szeroką skalę badania na 12.600 osób w latach 2006 do 2010 i odkrył z całą pewnością, że niższe poziomy witaminy D były obecne znacznie częściej u osób które chorują lub w przeszłości chorowały na depresję. Naukowcy nie są jednak jeszcze pewni kierunku tej zależności tzn. czy niższy poziom witaminy D przyczynia się do powstawania depresji, czy też sama depresja wpływa na niedobory tej witaminy. Nie jest również jeszcze znany dokładny mechanizm chemiczny wzajemnego oddziaływania witaminy D i receptorów nerwowych.
Witamina D a Depresja

W badaniach nad witaminą D pokłada się jednak wielkie nadzieje głównie z uwagi na znalezione niedawno receptory witaminy D w tych obszarach mózgu (włączając hipokamp), które odpowiadają za rozwój depresji [4] Udało się również udowodnić, że metabolity witaminy D potrafią przekraczać barierę krew-mózg [5]. Badania nad związkiem depresji i witaminy D są ważne również ze względu na cenę kuracji i efekty uboczne.

Jeżeli witamina D okaże się skutecznym antydepresantem w przypadku jakiejś grupy pacjentów, będzie to jedna z najmniej kosztownych kuracji bez efektów ubocznych w historii.

Należy jednak podkreślić, że naukowcy niestety nadal nie są jednomyślni w kwestii wpływu witaminy D na rozwój depresji. Jak podkreślają centra medyczne jednoznaczna ocena wpływu witaminy D na depresję jest bardzo trudna ze względu na wpływ wielu pobocznych czynników takich jak wiek, czas spędzany na zewnątrz budynków, szerokość geograficzna, aktywność fizyczna, waga, palenie, alkohol itd.

Zatem konkluzje na temat wpływu suplementacji witaminą D w leczeniu depresji wydają się jeszcze przedwczesne. Niemniej badania w tym temacie są prowadzone nadal i wydają się wielce obiecujące.

Depresja jest dzisiaj na drugim miejscu wśród najczęściej występujących chorób na świecie. Szacuje się, że choruje na nią 4% światowej populacji. Kto wie, być może w niedalekiej przyszłości nauka dowiedzie, że tę współczesną plagę można ograniczyć czymś tak tanim i oczywistym jak witamina D.

przez Dami111 19 lut 2015, 13:28
Wiem że każdy kto ma depresje uważa że może z depresji wyjść tylko biorąc leki.Ja tak nie uważam też potrzeba dużo wiary w siebie i spokoju,ja przede wszystkim polecał bym terapie z psychologiem i starać się myśleć tylko pozytywnie wierząc w siebie! :)

przez anna.nugaj 25 mar 2015, 21:12
Jakiś czas temu również zaczęłam zauważać zmiany w swoim zachowaniu. Kiedyś energiczna, pełna werwy i nagle smutna i osowiała. Najgorsza była obawa przed pójściem do psychologa.. zwyczajnie bałam się przyznać do tego że mam problem. Też tak mieliście?

Co do sposobów walki z depresją. Ja zaczęłam czytać artykuły na jej temat i trafiłam na serwis www.pokonajsmutek.pl. Zarejestrowałam się i w sumie podeszłam do tego bardzo luźno. Okazało się, że była to najlepsza rzecz, jaką mogłam zrobić! Mają ciekawy program, sesje video z psychologiem, dostęp do literatury, którą polecają użytkownicy, dziennik nastrojów. Dużo dały mi też rozmowy z innymi użytkownikami. Serio, gorąco polecam :)
Pozdrawiam, Ania

przez ashanti87 27 mar 2015, 00:40
Ja zaczęłam uprawiać sport, chodzę na siłownię i basen, nie tylko wtedy kiedy łapie mnie depresja, ale cały czas. To chyba zmniejsza częstość występowania depresji. Czasem zmuszam się bardzo, ale jak już zacznę przykładowo biegać to jakoś dalej idzie. W bardzo ciężkich chwilach pomaga mi czytanie tego forum. Jakoś podnosi mnie na duchu, jak widzę, że są ludzie, tacy jak ja :) Na sam moment dołka sposobu nie umiem znaleźć niestety, wiem, że po prostu musi minąć trochę czasu. Ale jak się już zacznie coś robić to jakoś leci. Pozdrawiam

przez Jamelia 27 mar 2015, 09:26
Na depresje najlepszy jest sport wiara w siebie i ktos kto Cie dowartosciuje od srodka i na zewnątrz.Zadne leki Tobie nie pomogą wrecz tylko przytłumia cały problem.
POKONAM TRUDY, MOZOŁY CZY BĘDZIE GORZEJ CZY LEPIEJ
UŚWIĘCĘ SŁOWEM ANIOŁY, ONE POMOGĄ MI WZLECIEĆ...

przez rendolfik 12 kwi 2015, 19:32
Zauważyłem , że po dobrym treningu kardio objawy depresji na jakiś czas odpuszczają. Może nie na 100% ale widać różnicę . Nawet na nerwice natręctw trochę pomaga, bo nie mam siły na rozmyślanie.
"Sky is the Limit" - mam to wytatuowane.

przez takie tam 17 kwi 2015, 10:04
W wcześniejszych postach wspomniany został sen jako ucieczka przed depresją... Sam staram się nie poddawać nadmiernej senności (fakt, że w tym czasie nie robię chyba nic konstruktywnego i popadam w drugą skrajność), niemniej rankami próbuję na siłę przedłużyć sen. Oprócz tego próbuję zająć myśli czymś innym, ale różnie z tym bywa...
takie tam

przez kasian85 17 kwi 2015, 14:23
Ja uważam, że nie ma chyba sposobu, który byłby złotym środkiem dla każdego... mi absolutnie jest pomocna rodzina i przyjaciele... innym sport albo jakieś hobby itp
Bitec Warszawa
Przeprowadzki w mieście Sosnowiec.
Skorzystałem ostatnio z usługi firmy Wujek Marek i jestem bardzo zadowolony. Szczerze polecam - http://www.przeprowadzki-slask.pl/przeprowadzki/sosnowiec/

przez xxdarc 19 kwi 2015, 19:50
nie radzę sobie ale zagłuszam, muzyką i czynnościami które jeszcze lubię, poza tym spaniem

przez New-Tenuis 02 maja 2015, 19:00
Ja przechodzę właśnie kolejny po wielu już epizod depresyjny i wracam na leki, a również rozpoczynam psychoterapię. Pomaga mi myśl, że to minie, bo zawsze mija i nadchodzą lepsze dni. A jak dziś miałam myśli samobójcze, pomyślałam sobie - to naturalny etap depresji, mam w tym doświadczenie, więc to przeczekam.
"I knew a man who lived in fear
It was huge, it was angry,
It was drawing near.
Behind his house a secret place
Was the shadow of the demon
He could never face."

przez Murinus 02 maja 2015, 19:20
Najważniejsze to starać się myśleć racjonalnie i unikać mocnych negatywnych emocji. Nie robić niczego jeśli czujesz ,że nie masz na to siły, ale nie zamykać się w 4 ścianach zbyt długo bo ciężko będzie wrócić do ludzi. Zresztą można próbować, w pewnym momencie szlak was trafi i sami zechcecie wyjść . Psychoterapia to podstawa! bez tego można wyjść z depresji ale to i tak wróci bo nie usuniecie przyczyny. Sama psychoterapia też nic nie da. Ja sam z sobą walczyłem wiele lat, myślałem, że to wszystko moja wina i że wystarczy się za siebie wsiąść. G**no prawda. W pewnym momencie wyjście z tego syfu bez leków jest fizycznie nie możliwe. Po prostu chemia w mózgu jest za bardzo rozregulowana. Ważne jest zrozumienie ze strony najbliższych, chociaż z tym jest czasem ciężko. Moi rodzice dali mi spokój dopiero jak ich psycholog zjechał :) Ktoś bliski też sie przydaje. Nawet Introwertykom. No i nadzieja :) musicie wierzyć, że macie szanse na normalne życie (bo macie na 100%!). Jak się wam skończą opcje(wszystkie) to możecie się zastanawiać nad końcem.
"Zawsze chyba byłem sam, zawsze chyba chciałem tego"

Sortuj wg