TIANEPTYNA (Coaxil,Stablon,Tatinol)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy tianeptyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
39
48%

Nie
33
40%

Zaszkodziła
10
12%

Liczba głosów : 82

przez miko84 03 lut 2015, 11:16
Nie mam pojęcia skąd bierze się ew. nasilenie lęku w przypadku tianeptyny, nie jest to chyba częsty skutek uboczny. Można teoretyzować, że początkowe nasilenie wychwytu zwrotnego serotoniny powoduje lęk, ale powinno być raczej odwrotnie, bo serotonina jest pro-lękowa początkowo.
miko84

przez artur1978 03 lut 2015, 11:28
miko84 napisał(a):Nie mam pojęcia skąd bierze się ew. nasilenie lęku w przypadku tianeptyny, nie jest to chyba częsty skutek uboczny. Można teoretyzować, że początkowe nasilenie wychwytu zwrotnego serotoniny powoduje lęk, ale powinno być raczej odwrotnie, bo serotonina jest pro-lękowa początkowo.

Z tego co czytalem to po podaniu tianeptyna powoduje bezposrednie uwalnianie dopaminy stad u jednych euforia a u innych lek.
Pewnie wplyw na transmisje glutaminergiczna tez ma znaczenie.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8319748
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1630590
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23262120
Z czasem pojawia sie tolerancja na to dzialanie ,ale na poczatku jak ktos ma mocno nasilone leki moze byc gorzej.

Standardowa sprawa z dopaminergikami, sa ludzie ktorzy po amfetaminei moga sie skupic i spokojnie pracowac a sa tacy co dzwonia po pogotowie bo wydaje im sie ze serce im peknie (mowa o terapeutycznym zastosowaniu amfetaminy).
U mnie z doswiadczenia tianpetyna powodowala wyrazne wzomocnienie stymulantow (zlieona herbata kawa) i moce pobudzenie razem z selegilina.

NO i tianeptyna nie ma wplywu na wychwyt zwrotny serotoniny, to byly stare badania.

przez slow_down 03 lut 2015, 11:28
Jak to brak odpowiednika? Przecież poza Coaxilem jest Tianesal i Aneptinex pakowany po 30/60/90 tabletek. Wszystkie zamienniki refundowane.
A dlaczego nie ma o przedłużonym uwalnianiu? A no żeby więcej paczek pacjent kupował :P
slow_down

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez artur1978 03 lut 2015, 11:34
wisnia80 napisał(a):
miko84 napisał(a):lunatic często się bierze benzo na początkowe nasilenie lęku.

A skąd to nasilenie lęku w przypadku tianeptyny może wynikać?

W ogóle to dziwny lek:
- brak odpowiednika
- brak leku o przedłużonym działaniu
- brak jakiś grubych naukowych opracowań m.innym jak to wpływa na receptory serotoninowe w innych częściach ciała
- brak info. na temat na jakie receptory dokładnie działa.
- tylko dawka 12,5 mg

Nie wplywa na receptpory serotoninowe zadne.
Powoduje zmniejszenie ilosci wolnej serotoniny w osoczu przez co zmniejsza objawy astmy na przyklad i innych stanow zaplanych (szczegolnie jelit).
Brak odpowiednika?Ze stanow lub chin mozna sciagnac czysta tianeptyne w proszku, koszt jednej tabletki jest wtedy smieszny. Oczywiscie celnicy moga sie przypieprzyc ale ja do niczegio nie namawiam :D

Podalem w tym temacie konkretne opracowanie na jakie receptory dziala, wystarczy przeczytac.Mechanizm dzialania jest skomplikowany bo agonimz tych akurat receptorow powoduje aktywacje roznych receptorow GABA posredniczacych i pozniej adekwatnie wzrost dopaminy, modulacje produkcji glutaminianu etc
http://www.nature.com/tp/journal/v4/n7/ ... 1430a.html

Uprzedzajac skad wiem to wszysztko, jadlem lek przez prawie 18 miesiecy wiec mialem sporo czasu na studiowanie , no i lubie wiedziec czym sie truje.

przez lunatic 03 lut 2015, 11:43
Ja po tianeptynie nie mam zadnego nasilenia lęku,lęk jest bo lek nie dziala,nasilenie mialem wyrazne po paroksetynie

przez Kalebx3 03 lut 2015, 12:01
dla mnie ta cała Tineptyna o kant dupy rozbić .
Nasila lęki , wku-rw mam po niej niemiłosiernego i dziwne uczucie złego samopoczucia .
Kiedys wziąłem to na zejście tramalowe , co by sobie poprawic samopoczucie . To była bardzo zła decyzja . Tak zjechałem tym lekiem serotoniną w dół ,że wpierdzieliłem się w konkretna deprechę . NIGDY WIĘCEJ TEGO GNOJU !
>>> Jesteśmy żebrakami żyjącymi na koszt Boga >>>

przez miko84 03 lut 2015, 12:03
Jeśli zmniejsza ilość wolnej serotoniny w osoczu to w jaki sposób to robi jak nie przez wpływ na wychwyt zwrotny?
miko84

przez artur1978 03 lut 2015, 12:24
miko84 napisał(a):Jeśli zmniejsza ilość wolnej serotoniny w osoczu to w jaki sposób to robi jak nie przez wpływ na wychwyt zwrotny?

A nie wiem, zbyt szczegolowe pytanie.
W linku powyzej jest napisane ze nie ma powinactwa do zadnego receptora ani transportera porcz delta i mi opioidowych, mozliwe ze mechanizm jest jakos centralnie sterowany przez os HPA

przez lunatic 03 lut 2015, 12:33
Ja w tej chwili biore neuroleptyg ktory wygasza troche stany lekowe na szybko i w miedzyczasie czekam na dzialanie tianeptyny,jest jego sens?nie mialem takiego schematu zleconego przez lekarza i nie wiem czy jest dobry

przez miko84 03 lut 2015, 12:37
artur1978 wygaszanie osi HPA raczej nasila transmisję serotoniny. Wg. mnie lek ma jednak wpływ na wychwyt zwrotny serotoniny, bo z tego co pamiętam po jego podaniu ilość serotoniny w płytkach krwi wzrasta, a jak wiadomo płytki mają transportery serotoniny. Być może jest to selektywne działanie tylko w krążącej krwi a nie w mózgu, ale nie wiem skąd brałaby się taka selektywność.

lunatic w co łykasz z tianeptyną?
miko84

przez lunatic 03 lut 2015, 12:41
miko84,
Amisan

przez wisnia80 03 lut 2015, 14:08
slow_down napisał(a):Jak to brak odpowiednika? Przecież poza Coaxilem jest Tianesal i Aneptinex pakowany po 30/60/90 tabletek. Wszystkie zamienniki refundowane.
A dlaczego nie ma o przedłużonym uwalnianiu? A no żeby więcej paczek pacjent kupował :P

Miałem na myśli leku o podobnym działaniu a nie zamiennika :mrgreen:

A mam jeszcze takie pytanie, jakbym dorzucił np. tryptofan? Chodzi mi o to aby więcej serotoniny było, i więcej też się wchłaniało w związku z tym.

przez miko84 03 lut 2015, 14:15
Samo wchłanianie nie będzie miało efektu terapeutycznego jeśli będziesz dostarczać więcej serotoniny.
miko84

przez choinka 03 lut 2015, 14:29
dzisiaj 14 ty dzien brania coaxilu
11 dnia wieczorem dostalem ataku paniki i wielkie zdenerwowanie, pobudzenie wiec benzo poszlo,
12 dnia caly dzien panika, nie wzialem benzo-postanowilem wytrzymac na ziolkach(biore krople na uspokojenie hasco, zawieraja waleriane, chmiel, lawende,melise) nawet pomagaly zamulic sie wieczorem wziałem 25 mg hydroxyziny na dobry sen
13 dzien zamula totalna po hydro a i deprecha wyjebista-nie mialem takiej od kilku tygodni, wieczorem puściło i dostałem głupawki, wieczorem 10 mg hydro
no i dzisiaj 14 dzien-nie jest nienajgorzej. Poćwiczyłem i pobiegałem. jakaś taka mała depresja jest ale spoko. Lęki są ale nie zwiększone.
Najgorsze u mnie jest to że nawet po doxepinie,mianserynie pierwsze 2 tygodnie były zniosłe, a potem to tylko coraz wieksze wku...wienie, aż mnie nosilo. Lekarz mówi że to nie możliwe bo te leki powinny wyciszać. Za dwa tygodnie ide do kolejnego lekarza-podobno dobry. Temu lekarzowi obecnemu jak powiedzialem ze moze wprowadzic jakis stabilizator(podobno niektorym pomagaja stailizatory na lęki) to mi odpowiedzial ze nie praktykuje tego.Na paroksetynie, sertalinie początki były masakryczne i nic nawet nie mijały skutki uboczne mimo że brałem dosyć długo te leki plus depresja i depersonalizacja i akatyzja. Chyba u mnie nie było downregulacji 5ht2c:) Zazdroszcze ludziom jak mówią ze sa ospali po lekach lub za bardzo wyciszeni-dawno tego nie czułem. Dlatego wierzę w ten lek.Jak nie zadziała to chyba będzie trzeba iść do szpitalika.
Pozdrawiam i życze wyzdrowionka.
Za kilka dni sie odezwę.
Dodam jeszcze ze zwiekszylem chlorprotiksen z 30 do 60mg zeby troche zmniejszyc napiecie.
Anafranil 150mg , Mirtazapina, 60mg Fluanxol 3mg, Lamotrygina 200mg i nic z tego:(

Sortuj wg