Skocz do zawartości
Nerwica.com

ESCITALOPRAM(Aciprex, ApoExcitaxin ORO, Betesda, Depralin, Depralin ODT, Elicea, Elicea Q-Tab, Escipram, Escitalopram Actavis/ Aurovitas/ Bluefish/ Genoptim, Escitil, Lexapro, Mozarin, Mozarin Swift, Nexpram, Oroes, Pralex, Pramatis, Symescital)


Martka

Czy escitalopram pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?  

397 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy escitalopram pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      242
    • Nie
      118
    • Zaszkodził
      56


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Ktoś odstawiał antydepresanty po roku przyjmowania? Konkretnie chodzi mi o escitalopram (Elicea), przyjmowana w dawce 10mg raz dziennie. Brałem +/- rok ze względu na potworną bezsenność. Lekarz stwierdził, że bezsenność to objaw depresji, więc należy leczyć depresję. Ostatnimi czasy czułem się już wspaniale. Zasypiałem bez leków. Samopoczucie w ciągu dnia świetne. Po rozmowie z lekarzem, ten stwierdził, że po mału mogę odstawiać. I tak też zrobiłem. Zredukowałem Elicee do 5mg dziennie...Brałem tak może miesiąc, a nawet dwa. W ciągu tego czasu, samopoczucie świetne i stabilne. Obecnie nie biorę już trzeci, czwarty dzień wcale. Zauważyłem problemy z zasypianiem. Bardzo trudno mi usnąć. Jestem też trochę mrukliwy, mniej się cieszę. Poza tym reszta w porządku. Czy tak ma być? Czy to efekt przyzwyczajenia psychicznego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odstawiam już miesiąc, na spokojnie, bez pośpiechu. Pierwsza próba odstawienia skończyła się dziwnymi problemami gastrycznymi - wzdęty brzuch przez kilka dni - czytałem, że takie mogą wystąpić skutki uboczne. Po przyjęciu tabletki następnego dnia już się unormowało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Psychiatra mi zdiagnozowała łagodną depresje i nerwicę. Przepisała mi escitalopram, najpierw w dawce 2.5 (ćwierć tabletki 10 mg), następnie 5 i 7.5. Trochę ostrożnie ale widocznie doktor uznała, że się nie ma co śpieszyć. Teraz jestem po trzech tygodniach i wchodzę na dawkę na 10 mg. Efektów na razie brak (z wyjątkiem utraty libido), ale mam nadzieję, że się rozkręci. 

1. Myślicie, że esci mi pomoże w "lęku przed działaniem" (lęku przed podejmowaniem nowych wyzwań)

2. Czy esci pomaga na stres czy ma raczej działanie neutralne co do stresu?

3. Jak poprawić libido? Brać środki na potencje z apteki i/lub testosteron (testosteron mam w dolnych granicach normy) czy poprosić o coś na receptę?

 

Dzięki za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak poprawic libido ...  mozesz uslyszec rozne opinie. jak dodanie Buspironu, Trittico, Mirty lub agonistow dopaminy (Piribedil) ale raczej nic nie pomaga w znacznym stopniu. Jedyne co to Sidenafil na erekcje , zen szen i jakis suplementy moga pomoc. Ale libido bedzie niskie to raczej sie nie zmieni. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, duero napisał:

Hej,

Psychiatra mi zdiagnozowała łagodną depresje i nerwicę. Przepisała mi escitalopram, najpierw w dawce 2.5 (ćwierć tabletki 10 mg), następnie 5 i 7.5. Trochę ostrożnie ale widocznie doktor uznała, że się nie ma co śpieszyć. Teraz jestem po trzech tygodniach i wchodzę na dawkę na 10 mg. Efektów na razie brak (z wyjątkiem utraty libido), ale mam nadzieję, że się rozkręci. 

1. Myślicie, że esci mi pomoże w "lęku przed działaniem" (lęku przed podejmowaniem nowych wyzwań)

2. Czy esci pomaga na stres czy ma raczej działanie neutralne co do stresu?

3. Jak poprawić libido? Brać środki na potencje z apteki i/lub testosteron (testosteron mam w dolnych granicach normy) czy poprosić o coś na receptę?

 

Dzięki za pomoc.

Biore dwa lata esci i rok temu zaczęły lekko boleć mnie cycki , zrobiłem wszystkie badania i okazało się że mam niski testosteron, 2,2 -2, 7 . Lekarz mówi że to raczej nie wina esci i nic nie może zrobić bo wszystkie wyniki badań są w normie. Chyba będę musiał zgłosić się do innego lekarza bo temu jakoś nie wierzę. Esci pomaga na lęk ale w niedużym stopniu , bardziej na depresję. Mi pomaga bo przez dwa lata byłem w dużym dole a teraz pracuje i w miarę normalnie funkcjonuje. Lekarz namawia żeby może już pomału zacząć odstawiać esci a ja nie ma zamiaru przerywać leczenia. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, drkwaw napisał:

Biore dwa lata esci i rok temu zaczęły lekko boleć mnie cycki , zrobiłem wszystkie badania i okazało się że mam niski testosteron, 2,2 -2, 7 . Lekarz mówi że to raczej nie wina esci i nic nie może zrobić bo wszystkie wyniki badań są w normie. Chyba będę musiał zgłosić się do innego lekarza bo temu jakoś nie wierzę. Esci pomaga na lęk ale w niedużym stopniu , bardziej na depresję. Mi pomaga bo przez dwa lata byłem w dużym dole a teraz pracuje i w miarę normalnie funkcjonuje. Lekarz namawia żeby może już pomału zacząć odstawiać esci a ja nie ma zamiaru przerywać leczenia. 

 

Jak bierzesz tylko escitalopram to może to być jego wina, bo psychotropy działają przecież mniej lub bardziej na różne hormony. Z SSRI lepsze pod tym względem mogą być fluwoksamina albo sertralina, bo one leciutko podnoszą dopaminę, przez co jest mniejsze ryzyko zaburzeń hormonalnych. Może ewentualnie zamiana albo i odstawka skoro się już lepiej czujesz... uzgadniaj z lekarzem 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.05.2021 o 18:36, PiotrekLondon napisał:

Jak poprawic libido ...  mozesz uslyszec rozne opinie. jak dodanie Buspironu, Trittico, Mirty lub agonistow dopaminy (Piribedil) ale raczej nic nie pomaga w znacznym stopniu. Jedyne co to Sidenafil na erekcje , zen szen i jakis suplementy moga pomoc. Ale libido bedzie niskie to raczej sie nie zmieni. 

 

Dzieki Piotrek, zapiszę te leki i pogadam z lekarzem. Z erekcją jest (jeszcze) nieźle, tylko że ciężko mnie podniecić a obawiam się, że może być jeszcze gorzej. 

13 godzin temu, drkwaw napisał:

Biore dwa lata esci i rok temu zaczęły lekko boleć mnie cycki , zrobiłem wszystkie badania i okazało się że mam niski testosteron, 2,2 -2, 7 . Lekarz mówi że to raczej nie wina esci i nic nie może zrobić bo wszystkie wyniki badań są w normie. Chyba będę musiał zgłosić się do innego lekarza bo temu jakoś nie wierzę. Esci pomaga na lęk ale w niedużym stopniu , bardziej na depresję. Mi pomaga bo przez dwa lata byłem w dużym dole a teraz pracuje i w miarę normalnie funkcjonuje. Lekarz namawia żeby może już pomału zacząć odstawiać esci a ja nie ma zamiaru przerywać leczenia. 

Dzięki Marek, warto więc kontrolować testosteron. Chociaż ja bym wolał jak najszybciej odstawić esci jak się głowa unormuje. A na lęki to może będę musiał spróbować z psychoterapią ale koszta wtedy są już niewspółmiernie większe 😕

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od 3-ch miesięcy biorę Elicee 10 mg na zaburzenia lękowe oraz dodatkowo chodzę na terapię. Lęki ustąpiły w 95% ale dopiero po około 11 tygodniach od rozpoczęcia przyjmowania leku. Czy to możliwe żeby ten lek tak długo się rozkręcał? W ulotce napisali że pełna moc leku jest osiągana od 4 do 8 tygodni...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Kris0x0000 napisał:

Od 3-ch miesięcy biorę Elicee 10 mg na zaburzenia lękowe oraz dodatkowo chodzę na terapię. Lęki ustąpiły w 95% ale dopiero po około 11 tygodniach od rozpoczęcia przyjmowania leku. Czy to możliwe żeby ten lek tak długo się rozkręcał? W ulotce napisali że pełna moc leku jest osiągana od 4 do 8 tygodni...

 

Tak, wiele osób pisze, że esci się czasem wolniej rozkręca. Ja biorę 5 tydzień, w niedzielę byłem na wieży widokowej i lęk wysokości cały czas jest, może spadł o 10%. Ale dajesz nadzieję ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, niedawno od psychiatry (pierwsze spotkanie) otrzymałem escitalopram (na wyregulowanie nastroju) rano i na noc miansec (na lepszy sen) 

Zażywam je drugi tydzień ogólnie czuje się dość dziwnie jakby nastrój się wyregulowal, jest taki jednostajny ale czuje jakieś dziwne napięcie, pocą mi się bardzo dłonie i stopy i mam problemy czasem z koncentracja. Czy oba te leki można ze sobą łączyć i czy to nornalne ze tak dziwnie się po nich czuje ? (Czytałem ze lek rozlecą się ok 2-4tyg) i mam to poprostu przeczekać ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

to mój pierwszy post. Dwa miesiące temu miałem zabieg na nos i od tego zaczęły się moje stany lękowe. Teraz czuje niepokój przed zaśnięciem (strach, że się uduszę, szybsze bicie serca, ogólne rozbicie, stres) i bez NaSenu nie jestem w stanie zasnąć i mam natrętne myśli o nosie, stanie zdrowia. Do tego pojawiły się inne lęki - przed powrotem do pracy, wyjściem na dłuższe zakupy, do kina. Zmuszam się do najprostszych aktywności, jestem przybity. Śpię po lekach w porywach do 5 godzin.

 

Lekarz zapisał mi Anafranil, ale zniosłem go tragicznie (3 dni totalnej niemocy wyjścia z łóżka, zamykające się oczy ale bez zaśnięcia, brak apetytu, myśli samobójcze) więc odstawiłem. Teraz biorę 3 dzień Nexpram 5 mg, po tygodniu mam brać 10 mg (substancja czynna to escitalopram). Ogólnie lek znoszę nieźle - tzn. nie mam innych skutków ubocznych niż lekka senność. Niemniej jednak leki się wzmagają, mam totalne huśtawki nastrojów od totalnego doła do lekkiego smutku/niepokoju, z rzadka myślę, że jest jest ok. Nic nie sprawia mi radości, a bardzo lubiłem zarówno sport (bieganie) jak i leniuchowanie z książką czy słuchanie muzyki. Nie mogę się skoncentrować, zaraz pojawia się natłok myśli. Staram się spotykać ze znajomymi na godzinkę czy dwie, ale zawsze z tyłu głowy pojawiają się te irracjonalne lęki.

 

Czy ten tek mi pomoże? Być cierpliwym? Odstawić go? Walczyć? Wrócić do pracy pomimo lęku czy przedłużyć L4? Przeglądając forum widziałem, że mój stan nie jest taki zły - myślicie, że będzie dobrze? Że faktycznie po tych 2 tygodniach lek zaskoczy? Wrócę do normalności?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Kris0x0000 napisał:

@Deuter

Leki zawierające esci zaczynają działać zwykle w ciągu 2-4 tygodni a czasem dłużej. U mnie trwało to aż 11 tygodni. Wytrzymaj minimum te 3 miesiące zanim zrezygnujesz.

 

Dzięki. Myślę, że wytrzymam. Lęki są mocne, ale najgorzej jest po 1.5h od przyjęcia leku, potem puszcza i wraca gdy działanie się kończy (8-10h od wzięcia), więc widać, że coś tam działa.

 

Najgorszy ten sen, bo NaSen usypia, ale i tak budzę się zmęczony. W ogóle nigdy bym się nie spodziewał, że mnie to dopadnie... Miałem drobne natręctwa i natłoki myśli jak każdy, ale po zabiegu to mnie odcięło zupełnie.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rezygnuje z fluwoksaminy poniewaz smierdze na kilometr... co lepsze wg was, escitalopram czy setralina na OCD? Co bardziej uszkadza libido? Co powoduje mniejsza potliwosc i objawy skorne? Jak setra wplywa na nastruj bo wiem ze esci dziala neutralnie? Co ogulnie lepsze wg Was na OCD?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Pawel.770 Mnie aktywizowała, libido nie spadło, które to zabija wenla strasznie. Dwa dni to wiesz, możesz sobie Apap spróbować 😝 Tak poważnie setralina ma dobry balans między skutkami ubocznymi, a skutecznością. Poprawia też trochę funkcje poznawcze. Mogłaby być lepsza przeciwlękowo. Może dla Ciebie będzie lepszy Esci. Ale żeby wygrać, trzeba grać 😉 Próbuj. Zdrowia. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.06.2021 o 17:18, Kris0x0000 napisał:

Nadmierna potliwość i uczucie napięcia to jedne z najczesciej spotykanych skutków ubocznych występujcych na początku leczenia esci. To napięcie gdyby nie lek na noc prawdopodobnie nie pozwoliło by Ci zasnąć.

I trochę pies pogrzebany bo niestety po całej tabletce 10mg czuje się na drugi dzień oszołomiony i senny. Zacząłem brać po pół tabletki, a dziś stwierdziłem ze zaryzykuje i nie wezmę i cooo jest 00:30 prawie  i mecze się juz ponad 2h żeby zasnąć…. Ten lek dostałem również na lepszy apetyt bo niestety schudłem kilka kg co przy mojej wadze 76kg i 180cm juz słabo wyglądało… 

escitalopram biorę już ponad 3tyg i ostatnie kilka dni mam wrażenie ze jest gorzej jak było… ciągle napięcie… 

jakbu wyregulowal moje huśtawki nastrojów i nie jestem taki przybity ale jestem strasznie spięty i przez to wyprowadzają mnie z równowagi proste sprawy na które wcześniej nie zwracałem uwagi… brakuje mi takiego luzu… a jak widzę swoją minę w lustrze to jakbym był ciagle zły…. Czy to minie ? Czy może złe dobrany lek ? 
rozumiem ze mianseryna to standard jako dodatek  przy leczeniu esci ?

Edytowane przez Jogi88

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×