Skocz do zawartości
Nerwica.com

Osobowość unikająca (lękliwa)


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

no ja też dość sztywna, nie umiałam się do końca wyluzować przy koleżankach i kolegach z klasy, na studiach też nie (oprócz bliskich znajomych-po czasie) i chociaż jestem bardzo towarzyska to ta sztywność mi bardzo przeszkadza-bardzo chciałabym być jak niektórzy ludzie-aż nadekspresyjna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja np jak wychodzę z domu i słyszę że na klatce są sąsiedzi, to czekam aż sobie pójdą i dopiero otwieram drzwi, aby nie musieć mówić im dzień dobry :D

A taki paniczny strach to mnie oblatuje (na szczęście już co raz mniej) gdy np jadę autobusem lub idę ulicą i widzę kogoś znajomego, to właśnie czuję się tak jak to opisałeś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja np jak wychodzę z domu i słyszę że na klatce są sąsiedzi, to czekam aż sobie pójdą i dopiero otwieram drzwi, aby nie musieć mówić im dzień dobry :D

A taki paniczny strach to mnie oblatuje (na szczęście już co raz mniej) gdy np jadę autobusem lub idę ulicą i widzę kogoś znajomego, to właśnie czuję się tak jak to opisałeś.

 

możemy sobie przybić piątke :yeah:

ja zanim wyjdę z domu nasłuchuję czy na klatce pusto, ostatnio mam paranoję, że za głośno odkurzam i jak słyszę kogoś za drzwiami to myślę, że idą mnie uciszyć (najczęściej wracają po pracy)-nie wiem już czy to osobowość unikająca czy już paranoiczna 8)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niewmiem czy ktos pisal o tym. Macie tak ze sie bojicie wszytkiego, tego zeby jechac gdzies, spac przy oknie, sasiadow, ludzi, wychodzenia z domu, rozmawiac z ludzmy, taki paniczny lek ze zwala z nog, slabo, glos sie zmienia , poty raz zimno raz goraco, ciemno w oczach jak sie mdleje, drzenie calego ciala, nawet boje sie pisac na forum czy z kims?

Bo juz niewiem co jest ze mna, to mam stwierdzone.

Lęk o nasileniu podobnym do tego miewam w sytuacjach, gdy muszę coś mówić przez dłuższy czas oraz gdy o wieczorowej porze przejdę obok niespokojnie zachowujących się ludzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy osobowości unikającej niezłe zmiany przynosi terapia schematu..

ooo to super :)))

A czy są jakieś statystyki, i czy nimi dysponujesz ilu osobom udało się z tego wyzdrowieć? I jak to w ogóle jest, czy da się z tego wyzdrowieć? Taka osoba nie ma w sobie w ogóle osobowości unikającej, czy ma ale w małym stopniu?

 

No bo ja np widzę jakieś tam mini zmiany w swoim życiu, czuję się lepiej w sytuacjach w których wcześniej czułam się źle ale nie zmieniła się jakość mojego życia... możliwe, że jeszcze na to za wcześnie,bo jeszcze 1,5 roku do końca terapii, ale jakoś nie czuję żeby kiedyś miało się coś zmienić. W sumie nawet nie wiem co miałoby się zmienić i nie potrafię sobie wyobrazić jakby to było. Mam wrażenie że urodziłam się z taką osobowością i taki mam charakter i że tego po prostu nie da się zmienić. Musiałabym stać się innym człowiekiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym się różni osobowość unikająca od nieśmiałości? Jak je odróżnić?

W skrócie tym, że osobowość unikająca to lęk przed odrzuceniem, brakiem akceptacji, koncentracja na krytyce; a nieśmiałość to lekki lęk przed byciem w centrum uwagi, przed tym, jak się wypadnie przed innymi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×