weganie i wegetarianie z forum - łączmy się!

Nic związanego z tematami 'nerwica', 'stres', 'depresja', 'psychologia' itd.
W końcu nie tylko psychologią człowiek żyje. ;)

przez anonus 25 maja 2013, 23:17
ameliaa, czlowiek jest w pelni zwierzeciem. Lancuch pokarmowy to normalna rzecz. Trawa jest zjadana przez zajaca, zajac jest zjadany przez wilka. Robak jest zjadany przez kure, ktora jest zjadana przez czlowieka. Nie ma w tym nic niemoralnego. Taka jest droga natury, ktora sie nie zmienia. Bestialskie zabijanie zwierzat? Zwierzeta zabijaja inne zwierzeta w bestialski sposob (przypominam, ze czlowiek to zwierze). Nie ma co gdybac, czlowiek jest wszystkozerny i jedzenie miesa nie jest jakims odstepstwem od normy.
anonus

przez lukk79 25 maja 2013, 23:36
anonus, warto zauważyć, że kanibalizm jest odstępstwem od normy, a to ze względu na powszechnie uznawaną niemoralność takiego postępowania, podobnie jak w naszej kulturze zjadanie kotów i psów, nie widzę zbytnio powodu dlaczego nie miałoby to dotyczyć innych zwierząt. Rozumiem, że można mieć ochotę na rosół i KFC ale nie jest to uzależnione od Twojego przetrwania, a kierowanie się wyłącznie smakiem i własną wygodą mam nadzieję stanie się powodem moralnego obciachu :P, bo nie jest zabawne, że one zdychają dzień po dniu w tych śmierdzących więzieniach podczas gdy ludzie rozstrząsają czy skórka jest zbyt mocno czy słabo przypieczona.
Pierwszy Romantyk Forum

przez siostrawiatru 25 maja 2013, 23:38
lukk79 napisał(a):anonus, warto zauważyć, że kanibalizm jest odstępstwem od normy, a to ze względu na powszechnie uznawaną niemoralność takiego postępowania, podobnie jak w naszej kulturze zjadanie kotów i psów, nie widzę zbytnio powodu dlaczego nie miałoby to dotyczyć innych zwierząt. Rozumiem, że można mieć ochotę na rosół i KFC ale nie jest to uzależnione od Twojego przetrwania, a kierowanie się wyłącznie smakiem i własną wygodą mam nadzieję stanie się powodem moralnego obciachu :P, bo nie jest zabawne, że one zdychają dzień po dniu w tych śmierdzących więzieniach podczas gdy ludzie rozstrząsają czy skórka jest zbyt mocno czy słabo przypieczona.

O kuźwa , mocne.
“Ja… ja naprawdę w tej chwili nie bardzo wiem, kim jestem, proszę pana. Mogłabym powiedzieć, kim byłam dziś rano, ale od tego czasu musiałam się już zmienić wiele razy.”

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez anonus 25 maja 2013, 23:40
lukk79, niemoralnym moze byc tez jedzenie ziemniaka, gdyz on zyje, przechodzi proces fotosyntezy, a Ty go zwyczajnie, brutalnie wyrywasz z ziemi. Miej serce nad nim.
anonus

przez TAO 25 maja 2013, 23:48
anonus,
No tu kolego cuś dziwnego mówisz!!!

Człowiek ma tzw. inteligencję i zdolność abstrakcyjnego myślenia.
To go odróżnia jednak w dość istotny sposób od zwierząt.
Zatem może przypomnij sobie te fakty i nie twierdź że jestem zwierzęciem bo doskonale pamiętam,
że nim nie jestem.
To pozwala mi również dokonać świadomego wyboru co włączyć do mojego menu a co z niego wyeliminować.
Zwierze to tylko instynkt i uczucia związane z warunkowaniem.
Niezupełnie funkcjonujemy jak psy Pawłowa.
gdyby tak było. siedzielibyśmy na drzewach.
jest super, zawsze było, tylko trzeba było to zobaczyć ... :)))
TAO

przez anonus 25 maja 2013, 23:53
TAO, no to skoro zabijanie zwierzat w celach spozywania miesa jest niemoralne to nie jedzmy rowniez warzyw, gdyz one przechodza procesy fotosyntezy i sa niemalze istotami zywymi. W ogole najlepiej gryzmy tynk, bo on jest calkowicie martwy.
anonus

przez TAO 26 maja 2013, 00:02
anonus,

No ja akurat nie o tym pisałem.
Zareagowałem jedynie na twoją uwagę:
przypominam, człowiek też jest zwierzęciem

No ale jeśli, to głęboko wierzę że nadejdą już całkiem wkrótce czasy, że w ogóle jedzenie nam do życia nie będzie potrzebne.

No ale nie chcę tu robić offtopa, bo już i tak siem zrobił, zamiast wegetarian i wegan najgłośniej krzyczom tu trupojady.
TAO

przez lukk79 26 maja 2013, 00:08
anonus, rośliny, z tego co się orientuję, nie posiadają układu nerwowego, który sprawia, że odczuwałyby ból, rośliny oczywiście reagują na bodźce takie jak ciepło czy dźwięk ale nie oznacza to, że taka reakcja wywołuje w nich cokolwiek co my nazywamy świadomym bólem, ona nawet nie wie, że to jest ból! Chyba, że masz inne informacje na ten temat.
Pierwszy Romantyk Forum

przez anonus 26 maja 2013, 00:09
TAO, moja uwaga jest jak najbardziej trafna. Takie stwierdzenie, ze inne zwierzeta sa glupie i brak im inteligencji to glupota, gdyz niektore z nich posiadaja bardzo inteligentne zachowania w wielu roznych sytuacjach. To, ze czlowiek zje kure to normalne tak samo jak i to, ze anakonda wpierniczy czlowieka.

-- 26 maja 2013, 00:11 --

lukk79, no to co, ale NIEMALZE zyja, takze zastanow sie, zanim zjesz nastepnego ziemniaka :(
anonus

przez lukk79 26 maja 2013, 00:23
TAO, co do tego, że człowiek nie jest zwierzęciem nie zgadzam się, to że posiada władzę nad światem nie wytrąca go z istniejącego porządku natury, pochodzimy wszakże od zwierząt, kim innym mielibyśmy zatem być? Bardzo niebezpiecznym jest ustanowienie modelu "człowiek na górze, wszystko inne szczeble niżej", z takim właśnie postrzeganiem mamy do czynienia teraz - jeśli chodzi o tę "drabinę" to nie jestem pewien czy tak to postrzegasz jak napisałem :smile: , to ostatnie zdanie bardziej ogólnie kieruję. Człowiek to wciąż samoniewystarczalna hybryda, bez przychylności natury i innych stworzeń nie przetrwalibyśmy za długo, gdyby nie zwierzęta ludzie umarliby w wielkiej samotności serca, czy można dziwić się temu, że uważa się, że każde życie zasługuje na szacunek?

-- 26 maja 2013, 00:32 --

anonus, nie muszę się zastanawiać nad tym ale mam wiadomość dla Ciebie: to czas kiedy Ty chcąc nadal utrzymać swoje dobre samopoczucie zacznij zastanawiać się do czego przykładasz rękę, z każdym kolejnym kęsem niech myśl ta kiełkuje w Twojej głowie - obojętny nie znaczy niewinny. Jeśli już je konsumujesz okaż im przynajmniej należyty szacunek bo spychając problem z dala od swego ego, dyskredytując i banalizując go on nie znika, one nadal ryczą i i szaleją z bólu i przerażenia prosząc nas tym samym o choć chwilę refleksji.
Pierwszy Romantyk Forum

przez TAO 26 maja 2013, 11:06
anonus,
Bardzo nie odpowiada mi forma w jakiej zaczynasz prowadzić tu dyskusję.

[quote] Takie stwierdzenie, ze inne zwierzeta sa glupie i brak im inteligencji to glupota,[quote]

Mało tego nie użyłem stwierdzenia że zwiwrzęta są glupie.
Czytasz coś czego w ogóle nie ma i jeszcze pozwalasz sobie na stwierdzenie że jestem głupi.
Tak, zaczynam skłaniać się do poglądu, że Ty jesteś jak to piszesz zwierzęciem.
Ale pozwól że co do siebie, to zostanę przy swoim zdaniu.
TAO

przez ameliaa 26 maja 2013, 11:40
anonus a gdyby zacząć jeść ludzi? Silniejszy człowiek zje słabszego. Uznasz to za właściwe i przejdziesz obok takiej sytuacji obojętnie tłumacząc sobie, że człowiek jest wszystkożerny? Tak jest zwierzęciem i jest wszystkożerny ale ma również uczucia i świadomość zadawania bólu. Taka jest różnica. Zwierzęta nie posiadają takiej wiedzy jak my co nie oznacza, że ich życie jest mniej cenne, jednak usprawiedliwia pewne ich zachowania. Jak już wspomniałam porównywanie nas do wilka jest równie odpowiednie jak do modliszki

przez bittersweet 26 maja 2013, 13:23
Byłam 2 lata wegetarianką, poległam jednak z prozaicznego powodu - po pierwsze ciagle byłam głodna. No może nie ciągle, ale po posiłku z warzywek juz po ok 2 godzinach pojawia sie głód. W związku z tym często jadłam i co za tym idzie - przytyłam. Rozmawiałam z osobami, które z tego samego powodu porzuciły diete wegetariańską. Kolejna rzecz, ja jeszcze moge ograniczać ilosci jedzenia, nie przeszkadza mi to, ale mój facet /190cm, 110 kg, lubi aktywność fizyczną/ nie naje sie sałatka i kotletem sojowym. W związku z tym nie wychodziłam praktycznie z kuchni, produkując ogromne ilości jedzenia dla niego. W końcu się poddałam i wróciłam do mięcha na obiad. Skutecznie syci na kilka godzin, nie trzeba podjadać, na kurczaku, wołowinie się raczej nie tyje. Ale chętnie ograniczyłabym mieso z powodów etycznych, nie wiem tylko jak.
kto walczy, czasami przegrywa - kto sie poddaje, przegrywa zawsze

przez TAO 26 maja 2013, 13:46
bittersweet,

To co piszesz to raczej nieporozumienie.
Jak pisałem 20 lat nie tykam mięsa. Mam 188 cm wzrostu i 76 kg. Nie jestem głodny miedzy posiłkami.
Jest kwestia jakie warzywka i w jaki sposób przygotowane.
Kuchnia hinduska obfituje w tak sycące posiłki że można jeść wręcz raz dziennie.
Myślę że problem podjadania tkwi gdzie indziej, nie w posiłkach bezmięsnych.
Jeszcze jedno, to to, co podjadałaś, tzn czym uzupełniałaś te rzekome deficyty.
A oto kilka dań sycącej kuchni bezmięsnej:

Pakora z brokuły, lub cebuli, lub kalafiora w mące grochowej.
Dal z soczewicy lub grochu.
Sabdżi z ryżem, lub kaszą gryczaną, lub pęczakiem.
Guakamola
Ciecierzyca na różne sposoby
Ryż z warzywami
Pakora z tofu sojowego np zwykłego lub wędzonego
Bigos wegetariański z kawałkami soi z orzechami i rodzynkami na ostro lub łagodnie.
Pasztet z soczewicy, lub fasoli, lub innych strączkowych z orzechami, migdałami i rodzynkami.
Naleśniki z duszomnymi pieczarkami
Bardzo ważne są też przyprawy: kurkuma, różnego rodzaju zioła, imbir, różnego masale; np. garam masala, tandori masala
Kotlety serowe panierowane zarówno z serów żółtych jak i pleśniowych
Szaszłyk sojowy

Z potraw słodkich i deserów:
halawa z kaszy manny
kir z ryżu na mleku
kulki z płatków owsianych z wiórkami kokosowymi i rodzynkami

To tyle co mi na szybko do łaba wpadło.
TAO

Sortuj wg