Komputer

Dział poświęcony uzależnieniom. Na forum dyskutujemy na tematy: alkoholizm, hazard, uzależnienie seksualne, uzależnienie od gier komputerowych, pracoholizm, palenie nikotyny oraz inne.

Komputer

przez Anna Maria 26 paź 2012, 14:18
ekspert_abcZdrowie, czy od komputera psuje się wzrok?Ja niedawno nosiłam -1 ,teraz -1,5 a czuje że powinnam już -1,75.
Anna Maria

Komputer

przez ekspert_abcZdrowie 26 paź 2012, 14:32
Czy komputer psuje wzrok? Okuliści twierdzą, że nie, inni, że tak, bo pojawiają się problemy z akomodacją. W przypadku spędzania długich godzin przed komputerem problemem jest to, że człowiek nie mruga fizjologicznie, nie odnawia powierzchownej warstwy filmu łzowego, co jest niezbędne do prawidłowego widzenia. Po prostu przed komputerem rzadziej mrugamy i nie pozwalamy oczom odpoczywać. Trzeba pamiętać o higienie oczu i nawet, kiedy musimy długo popracować przed monitorem, to najlepiej robić krótkie przerwy. Odejść od komputera, zrobić kilka ćwiczeń - koncentrować wzrok na dalszych i bliższych przedmiotach, zmieniać kierunki ruchów gałki ocznej itp. Komputer często prowadzi do takich dolegliwości oczu, jak pieczenie, zaczerwienienie oczu, zamazywanie obrazu, nadwrażliwość na światło czy zespół suchego oka.
Psycholog

Komputer

przez Anna Maria 26 paź 2012, 14:44
ekspert_abcZdrowie, to jeden objaw mam na pewno-nadwrażliwość na światło.

Marzy mi się tydzień bez komputera,a za razem to najstraszniejszy scenariusz.Kiedyś włączałam muzykę,zapalałam świece i pisałam wiersze.Nawet moje depresje było lepsze niż z "czasów komputera".Ja "wywali" forum dostaje ataku furii.Przy komputerze chodzę ciągle zmęczona jak na trochę odchodzę to czuję że odpoczywam,ale te przerwy nie trwają długo bo znów coś ciągnie.
Anna Maria

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Komputer

przez kornelia_lilia 26 paź 2012, 15:31
kasiątko, może chociaż jeden dzień bez kompa? Stopniowo, powolutku...Też miałam zespół suchego oka i światłowstręt, najgorsze były promienie słoneczne odbijające się zimą w śniegu :roll: Dobrze, że równoważysz sobie chwile spędzonem przed monitorem kompa spacerami na świezym powetrzu i to w doborowym towarzystwie ;)
Najtrudniej jest widzieć słońce… wierzyć w słońce i nie czuć ciepła. /H. Poświatowska/
Nigdy, nigdy nie żałuj, że zrobiłaś cokolwiek, jeśli robiąc to, byłaś szczęśliwa /Dorotea de Spirito/

Komputer

przez Anna Maria 26 paź 2012, 18:34
kornelia_lilia, ostatnio nie chodzę z psiakami,ale bawię się z nimi w pokoju.Wszystko przez sezon grzybowy i lęki.
Anna Maria

Komputer

przez Nicky 28 paź 2012, 17:17
Komputer nie psuje wzroku lecz monitor i podobnego rodzaju urządzenia, nie wymyślili jeszcze monitora, który by wzrok naprawiał. Bynajmniej w każdej instrukcji obsługi jest informacja o tym by po godzinie używania robić kwadrans przerwy. Jednak pracodawca ma to w nosie. Daje tyle roboty do zrobienia że nawet siedząc 8h bez żadnych przerw jest bardzo trudno się wyrobić.

Komputer

przez a_l_e_x 28 paź 2012, 18:45
ekspert_abcZdrowie, zgodzę się z tym. zdarza mi się siedzieć przed monitorem ponad 12 godz. na dobę, non_stop wpatrzonym w monitor. przyznam się, że miewam w te dni tak wysuszone oczy, że trudno mi je zamknąć przy zasypianiu, nawet po zażyciu kropli do oczu. oczywiście noszę je w kieszeni.

innym problemem, jaki był poruszany na temat zdrowia przy komputerze, to skurcze w nadgarstku; tyczy się to osób które używają myszki i podkładek pod nie niewygodnej dla siebie. innym negatywnym przejawem nadmiernego korzystania z komputera to skrzywienia kręgosłupa.

osobiście staram się używać częściej skrótów klawiatury. przy komputerze siedzę na klękosiadzie, zarówno w domu, jak i w pracy. odrywanie się od komputera wywołuję poprzez częste picie herbaty przy stanowisku pracy; herbata zalewana ciepłą wodą z termosu, a co za tym idzie często mam chęć korzystania z toalety. dodatkowo, jeśli jest możliwość, dokumenty, które mam do przeczytania drukuję i czytam w wersji papierowej.

spotkałem się też z praktyką ustawiania budzików, czy to na zegarku, w telefonie, komputerze. po sygnale dana osoba brała notes do ręki i dokonywała krótkich notatek, typu: swoje myśli w danym momencie. czy jest w trakcie realizacja zadania z poprzedniej godziny, co osiągnęła/straciła w minionej godzinie; wytyczenie planu na najbliższą godzinę/godziny/dzień.
Obrazek nigdy nie trać z oczu własnego celu życiowego.
Chcę zobaczyć jak walczysz o to, co (naprawdę!) ważne jest dla ciebie.

Komputer

przez mariola40 31 paź 2012, 14:27
Mój mąż miał o to ciągle pretensje przy każdej awanturze - za dużo siedzisz na internecie.
Tylko nie rozumiał,że ja przez internet szukam pracy zdalnej.
A teraz sam siedzi przed komp.choć mieszkamy już osobno,widać go na gg.

Komputer

przez mikolajdrew 31 paź 2012, 23:38
Ja, żeby móc się oderwać od kompa zwyczajnie zacząłem uprawiać sport. Gram w piłke ręczną, jeżdżę na rowerze, chodze na siłownię i basem. Z kompa korzystam tylko wtedy kiedy naprawdę muszę. najpierw wybierz sobie coś co Ci pomoże go ograniczyć, a później dokładaj nowe zajęcia i tak aż do wyzerowania nałogu :) silna wola i będzie dobrze!
pozdrawiam

Komputer

przez vifi 01 lis 2012, 13:23
Może najpierw zacząć od ograniczania internetu. Np rozłączać połączenie po 2 godzinach.
Nie wiem czy to monitor psuje wzrok czy wielogodzinne patrzenie się w jedną (świecącą) powierzchnię. Dobrze robić sobie przerwy i wtedy robić sobie jakieś ćwiczenia wzroku, patrzeć w jakiś dalszy punkt itp.
Kiedy "odpoczynek" przy komputerze nas męczy to znak żeby poszukać sobie innych zainteresowań. Tylko ciężko o jakieś "wyższe" zainteresowania kiedy się nic nie chce. Silna wola nie zawsze pomoże bo uzależnienie może być objawem innych problemów.

Komputer

przez ekspert_abcZdrowie 02 lis 2012, 12:59
O wpływie komputera na oczy i o tym, jak ustrzec się przed problemami ze wzorkiem z powodu wielogodzinnego siedzenie przed komputerem, można przeczytać pod tym linkiem: http://portal.abczdrowie.pl/komputer-a-oczy.
Psycholog

Komputer

przez Anna Maria 08 lis 2012, 21:23
Nawet gdybym była uzależniona od komputera to nie mam zamiaru z niego rezygnować.
Czy tak działa większość uzależnień?Mam na myśli głównie alkoholizm?
Anna Maria

Komputer

przez Monar 08 lis 2012, 21:28
Uzależnieni od alk. głęboko wierzą w to, że nie są uzależnieni, nie zdają sobie z tego sprawy.
Ja zdaję sobie sprawę, że za dużo czasu siedzę przed komputerem. Ale to też z nudów. Co mam robić, jak siedzę 2 tygi w domu, bo jestem chora? Książki żadnej nie mam, od tv wolę już kompa... Także to jest dla mnie forma rozrywki, ciekawe czy to uzależnienie. Ale kto w tych czasach nie jest uzależniony? Bez komputera i internetu ani rusz...

-- 08 lis 2012, 20:30 --

Nawet gdybym była uzależniona od komputera to nie mam zamiaru z niego rezygnować.

Moja matka też tak mówi.
"Nawet jeśli sobie wypiję, to mam prawo i nie możecie mnie zmusić do tego bym nie piła, to moja sprawa, co robię, jestem dorosła, nie zamierzam rezygnować a picia"
Monar

Komputer

przez Siddhi 08 lis 2012, 21:38
Uzależnieni od alk. głęboko wierzą w to, że nie są uzależnieni, nie zdają sobie z tego sprawy.
Nie wszyscy, tylko ci którzy są nieodpowiedzialni i sami siebie oszukują.
Siddhi

Sortuj wg