Skocz do zawartości
Nerwica.com

BUPROPION/AMFEBUTAMON (Bupropion Neuraxpharm, Oribion, Welbox, Wellbutrin, Zyban)


nella31

Rekomendowane odpowiedzi

MPH działa, moim zdaniem, bardziej fizycznie. Bupropipn stymulował w moim przypadku głównie mózg (podczas honeymoon).

Aby dostać MPH należy mieć przynajmniej podejrzenie ADHD.

Bupropionu moim zdaniem warto spróbować. Fakt, że może czasem podbić na początku lęki ale też czasem to jedyna szansa na lepsze funkcjonowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli bym wymienil ta wenlaflaksyne na bupropion bo po wenli jest w miare ok z napedem i samopoczuciem to czy bupropion podchodzi pod antydepresanty czy jest to raczej inna grupa lekow??? Chodzi o te moje podraznienia skory i smrod po antydepresantach o ktorym pisalem w temacie o wenlaflaksynie. Wydaje mi sie ze jak i to i to jest na naped i dziala na noradrenaline to moze dawac podobne efekty terapeutyczne wiec zamienie wenle na bupropion i moze bedzie ok z tymi podraznieniami i smrodem tylko nie wiem czy wellbutrin to taki sam antydepresant jak SSRI/SNRI czy juz bardziej podchodzi pod zupelnie inna grupe lekow? W koncu nie dziala na serotonine... wiec moze nie jest podobny do SSRI? MPH i Arypirazol takich skutkow ubocznych nie powoduja...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że cisza zapadła w wątku. Czyżby wszystkich uzdrowił bupropion ;)

@Pawel.770
bupropion nie jest w żadnym wypadku podobny do SSRI. Działa na inne neuroprzekaźniki i często jego działanie czuć od pierwszej tabletki tzw. honeymoon (inna sprawa, że często przestaje szybko działać lub działa znów dopiero po 8 tygodniach).

U mnie nie powodował żadnych skutków ubocznych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Wigchlod napisał:

Widzę, że cisza zapadła w wątku. Czyżby wszystkich uzdrowił bupropion ;)

@Pawel.770
bupropion nie jest w żadnym wypadku podobny do SSRI. Działa na inne neuroprzekaźniki i często jego działanie czuć od pierwszej tabletki tzw. honeymoon (inna sprawa, że często przestaje szybko działać lub działa znów dopiero po 8 tygodniach).

U mnie nie powodował żadnych skutków ubocznych.

Jednak chyba wezme baklofen... stymulanty na ADHD mnie niestety uspokajaja a baklo przynajmniej moze nakreci i nie nasili OCD. 

 

Tak wogule to teraz zostalem na arypirazolu i dodalem perazyne bo anty u mnie ze wzgledu na objawy dermatologiczne zaszkodzily, teraz musze jakas mascia sie smarowac, lekarz mi przepisal na recepte. 

 

Wogule to podobno baklofen nie jest wydawany na erecepte wogule i nie mozna go nigdzie kupic bo wycofany z erecepty ale nie wiem czy na zwykla papierowa mozna kupic?

Edytowane przez Pawel.770

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.09.2021 o 16:29, Pawel.770 napisał:

Wogóle to podobno baklofen nie jest wydawany na erecepte wogule i nie mozna go nigdzie kupic bo wycofany z erecepty ale nie wiem czy na zwykla papierowa mozna kupic?

jest w aptece internetowej na zamówienie

Zażywam wellbutrin od 30 dni w dawce 150mg i mam pytanie do Forumowiczów:

mianowicie: oprócz wellbutinu zażywam lerivon(mianseryna) w dawce 30mg przed snem. W ciągu dnia czuję się wyjątkowo otępiały umysłowo, niby pobudzony psychicznie ale mam paskudnie zamglony umysł. Jasność umysłu przychodzi gdy minie 24 godziny od zażycia mianseryny(czyli gdy teoretycznie przestaje działać) i wtedy mam też wrażenie dobrego działania przeciwdepresyjnego wellbutrin. Dobre samopoczucie utrzymuje się przez 2-3 dni(w tym czasie zażywam wellbutrin 150mg) i wtedy dostaję, że tak to określę jakieś zapaści mózgu - jakby ktoś odłączył mnie od energi i towarzyszy temu bardzo dziwnie złe samopoczucie. Czy ktoś z Forumowiczów mógłby mi coś odowiedzieć ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@goliat1989 Ja tez biore wellbutrin + mianseryne, ale tylko 5mg (pol tabletki).

A Wellbutrin bierzesz rano czy wieczorem? Powiem, ze ja z poczatku tez czulem sie paskudnie po wellbutrinie - ogolnie hustawka nastrojow, raz dobrze, raz zle, co bylo bardzo meczace. Co dziwne, gorzej czulem sie na 150, niz za 300mg. 

Za to zle samopoczucie odpowiadal wlasnie ten brain-fog i towarzyszace temu rozdraznienie. 

Moze sie to wydawac nielogiczne, ale u mnie lepiej dziala brany na wieczor, tj. kolo 22, a ide spac miedzy 12 a 1.

Rano juz nie czuje tego zmulenia i lek dziala jak powinien. Slyszalem, ze odpowiada za to sposob uwalniania leku i zbyt wysokie jego stezenie w surowicy w pierwszych godzinych uwalniania.

Skoro bierzesz lerivon to o bezsennosc nie musisz sie martwic, wiec mysle, ze mozesz sproboowac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wellbutrin zażywam rano, ale rzecz w tym, że mianseryna mnie otępia bardziej niż mógłbym to opisać (może ktoś pamięta postać świrusa z prison break 🙂 i jego wyraz twarzy gdy podali mu leki), ale gdy nie zażywam przez dwa-trzy dni dostaję tej zapaści umysłowej o której pisałem. Dodam tylko, że na to zamulenie pomaga mi czasem kawa 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chce sie wymadrzac, ale w braniu lekow przeciwdepresyjnych nie powinno sie robic przerw takich, jak opisujesz. Ta zapasc moze byc jednym z objawow odstawiennych. 

A probowales moze zmniejszyc dawke Lerivonu? Ja po 10 mg juz sie czuje zbyt zmulony, wiec nie wyobrazam sobie zazywac 30 mg. Podobne dzialanie do Lerivonu ma tez Trittico, ale nie ma juz takiego zmulenia na drugi dzien.

Moze jakas suplementacja by pomogla? Na otepienie, oprocz kawy pomaga l-tyrozyna (2*500mg), a z lekow polecam piracetam. Mnie razem z kawa bardzo pomaga.

Edytowane przez romuś

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

W dniu dzisiejszym zażyłem wellbutrin xr, tyle że pół tabletki 150mg=75 mg -usunąłem otoczkę i przekroiłem tabletkę na pół i czuję się jakoś fajniej (takie uczucie jakby świeżości umysłu) niż po całej tabletce 150mg. Czy to oznacza , że powinienem zażywać większą dawkę -300mg/raz na dobę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, goliat1989 napisał:

W dniu dzisiejszym zażyłem wellbutrin xr, tyle że pół tabletki 150mg=75 mg -usunąłem otoczkę i przekroiłem tabletkę na pół i czuję się jakoś fajniej (takie uczucie jakby świeżości umysłu) niż po całej tabletce 150mg. Czy to oznacza , że powinienem zażywać większą dawkę -300mg/raz na dobę?

Dawkę dobiera lekarz na podstawie wywiadu i samopoczucia - to po pierwsze.

Po drugie Wellbutrin jest lekiem, którego NIE WOLNO dzielić, bo zmienia to czas uwalniania i działania, powie Ci to każdy lekarz. Zresztą o ile dobrze pamiętam jest to też wyraźnie napisane w ulotce. W przypadku rozkruszania i usuwania otoczki może dojść do przedawkowania ze względu na zbyt szybkie uwolnienie leku do organizmu.

 

 

Edytowane przez acherontia styx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, goliat1989 napisał:

Po pierwsze nie pytałem lekarzy tylko ludzi na forum a po drugie niektórzy jakimś cudem otrzymują zalecenie dzielenia tabletek

Akurat nie Wellbutrinu. Tabletka tabletce nie równa, ale chcesz sobie robić krzywdę, bo przeczytałeś forum i uważasz się za mądrzejszego od lekarzy i producenta leku, proszę bardzo, tylko nie płacz później, że lek przestał działać po tygodniu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem polega na tym, że lekarz ma w poważaniu moje samopoczucie i moje objawy. Są zwyczajnie indokrynowani jak księża. Naprawdę wiele mądrych rzeczy o lekach, które zażywam dowiedziałem się z forum od ludzi a nie od lekarzy psychiatrów, a powinno być odwrotnie. Czy ktoś zażywa lub zażywał dawkę 300 mg :-)?

Edytowane przez goliat1989

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, goliat1989 napisał:

Problem polega na tym, że lekarz ma w poważaniu moje samopoczucie i moje objawy. Są zwyczajnie indokrynowani jak księża. Naprawdę wiele mądrych rzeczy o lekach, które zażywam dowiedziałem się z forum od ludzi a nie od lekarzy psychiatrów, a powinno być odwrotnie. Czy ktoś zażywa lub zażywał dawkę 300 mg :-)?

No to może pora rozważyć zmianę lekarza ;) 

ja zażywałam  300mg przez jakieś 2 lata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, goliat1989 napisał:

Problem polega na tym, że lekarz ma w poważaniu moje samopoczucie i moje objawy. Są zwyczajnie indokrynowani jak księża. Naprawdę wiele mądrych rzeczy o lekach, które zażywam dowiedziałem się z forum od ludzi a nie od lekarzy psychiatrów, a powinno być odwrotnie. Czy ktoś zażywa lub zażywał dawkę 300 mg :-)?

goliat1989 - zgadzam się w 100%. Psychiatrzy, tak jak i zreszta wiekszosc lekarzy zdaja sie miec bardzo waskie spektrum widzenia. O niektorych lekach w ogole nie slyszeli, niektorych opcji diagnozy w ogole nie biora pod uwage. Do wielu juz psychiatrow chodzilem, a jeden z nich w odpowiedzi na moje bardzo ostrozne i bojazliwe podejscie do odstawiania wenlafaksyny, mowil, ze przy odstawianiu jej nie ma sensu byc dluzej na dawce 37,5 mg niz dwa tygodnie przed  ostatecznym odstawieniem. Gdyby nie moje wczesniejsze doswiadczenie z odstawianiem i wlasnie fora internetowe, to nie wyszedlbym dobrze na tej radzie. Z doswiadczen ludzi wynika jednoznacznie, ze odstawiac mozna nie szybciej niz przez 2,3 miesiace, powoli zmniejszac dawke. Wszelkie proby skrocenia tego procesu ludzi opisuja konsekwentnie, jako "pieklo" lub "koszmar".

Prawda jest taka, ze "leczenie" psychiatryczne odbywa sie najczesciej metoda prob i bledow, ktorych to bledow doswiadcza najdotkliwiej sam pacjent. Mozna zalozyc, ze wiekszosc z nich tez nie brala antydepresantow, a juz na pewno nie kazdy, jaki przepisuja. O ilez wiec madrzejsze jest zasiegniecie rady u ludzi, ktorzy np. dany specyfik brali i moga sie podzielic na ich temat swoimi przemysleniami. To jest logiczne. Panuje falszywe wg. mnie przekonanie, ze "skoro to studiowali, to pewnie wiedza najlepiej". Niestety zycie jest duzo bardziej skomplikowane, nizby mogly tego nauczyc najtrudniejsze i najdluzsze studia, skutkiem czego jest niedobor naprawde dobrych lekarzy i koniecznosc posilkowania sie internetem. W czym moim zdaniem nie ma niczego zlego, ot taki znak czasu, ktory niektorym chyba trudno jest przyjac do wiadomosci.  

Co do wellbutrinu, w USA sa dostepne 3 wersje: XL (nasze XR), czyli o extended release (brane raz dziennie), potem jest SR - sustained release (2 razy dziennie) i IR - immediate release (3 razy dziennie). To co zrobiles z podzieleniem tabletki, to "przerobienie" na IR, czyli o natychmiastowym uwalnianiu. Poki dzielisz 150mg, i bierzesz polowe, to jest w miare bezpieczne, ale im wieksza dawka takiej formy, tym wieksze ryzyko ataku padaczki, o kolataniu serca nie wspominajac.

Sam sie zastanawiam, czy tak nie sprobowac. I racja, niektorzy lekarze sami to swoim pacjentom zalecaja. Tak wiec dobry pomysl, a radze zastanawic sie nad zmniejszem konskiej dawki lerivonu 😀

Edytowane przez romuś

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, goliat1989 napisał:

A możesz napisać coś więcej o odczuciach po przejściu na 300mg? Czemu zwiększyłaś dawkę i jak zareagowałaś ?

 

Nie jestem pewny, czy do mnie pytanie, ale i tak sie wypowiem 😀

300mg - wiecej energii do dzialania, wieksza zdolnosc koncentracji. Na poczatku bylo troche lęków, ale to minelo po paru dniach od przejscia na 300mg. Od tego momentu uwazam go za cudowny lek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A zmiana (podwyższenie dawki) przyszła mi do głowy gdy ostatnio nie minęło 24 godziny od ostatniej dawki (minęło 21 godzin) i zażyłem 150mg i przez około 3 godziny czułem się tak, że zanik depresji to zupełne nic bo pojawiła się taka wewnętrzna radość i prawie że taka naturalna błogość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, romuś napisał:

Z doswiadczen ludzi wynika jednoznacznie, ze odstawiac mozna nie szybciej niz przez 2,3 miesiace, powoli zmniejszac dawke. Wszelkie proby skrocenia tego procesu ludzi opisuja konsekwentnie, jako "pieklo" lub "koszmar".

Co człowiek to inna reakcja, ja z wenli 150mg do 0 zeszłam w 2 tygodnie i zero problemu i nie tęskniłam za nią ani przez moment, objawów odstawiennych 0. Może to efekt tego, że weszłam na inny lek, może nie. Podobnie zresztą z pregabaliną jest: ludzie zdychają przy odstawianiu, ja zeszłam z 200mg do 0 w 4 dni i w ogóle nie poczułam, że coś odstawiłam (nie dostałam nic w zamian), a zresztą nawet jakbym zdychała to ja musiałam zejść szybko, bo to było nie tylko zalecenie psychiatry, ale też kardiologa. 

Także nie sugerowałabym się tym a bo komuś nic nie było to można. Nie znasz organizmu, ani chorób współistniejących osoby z internetu i odpowiedzialności też nie weźmiesz jak coś się stanie.

 

59 minut temu, goliat1989 napisał:

A możesz napisać coś więcej o odczuciach po przejściu na 300mg? Czemu zwiększyłaś dawkę i jak zareagowałaś ?

Ja na 150mg czułam się źle, lęki, jadłowstręt i ogólnie samopoczucie fatalne. Moja lekarka zdecydowała o zwiększeniu dawki i zaskoczyło. Pewnie brałabym go do dzisiaj, ale musiałam odstawić na polecenie lekarza z poradni leczenia zaburzeń snu, bo on też prawdopodobnie nasilał moją bezsenność.

 

48 minut temu, goliat1989 napisał:

Tak myślę czy nie wziąć dziś wellbutrinu przed snem(całe 150mg)

 Wellbutrin brany przed snem może zagwarantować Ci nockę z głowy, to jest jednak lek aktywizujący. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, goliat1989 napisał:

A czy dwie tabletki (2x150mg) to tak jakby zażyć normalnie dawkę 300mg? Chciałbym sprawdzić jak zadziała te 300 mg żeby nie zmarnować recepty na całe nieprzydatne opakowanie 

Tak, ja też tak brałam na początku po zwiększeniu dawki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×