Skocz do zawartości
Nerwica.com

BUPROPION/AMFEBUTAMON (Bupropion Neuraxpharm, Oribion, Welbox, Wellbutrin, Zyban)


nella31

Rekomendowane odpowiedzi

7 godzin temu, lukrowana napisał:

Niby tak, ale nie wiem czy wtedy np poranny 'kop' nie byłby znów za mocny. Albo np później czułoby się znaczny spadek energii. 

Moja lekarka mówiła, że niby rzeczywiście nie można dzielić tabletek, ale mi na początku kazała dzielić jak brałam 150 mg, bo mówiła, że zawsze tak robi i nie widzi różnicy także przepisywała mi opakowanie 300mg i po prostu starczało na dłużej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, reebok91 napisał:

A czy dawka np z 150 mg podzielona gilotynką do tabletek na 75 mg też ma działanie na lęki żeby po prostu nie było takiego adrenalinowego kopa ? Próbował ktoś z was takich dawek ?

Po przecieciu tabletki dopiero bedziesz mial kopa :D Wtedy uwalnia się od razu i z tego co ludzie opisuja w internecie, to dzialanie jest duzo mocniejsze, ale szybciej tez schodzi. Jako ze nie ma mechanizmu powolnego uwalniania sie, trzeba by teoretycznie brac co 8 godzin taka dawke, zeby utrzymac staly poziom leku. Warto sprobowac brania na noc w polaczeniu z czyms na sen, jak np lerivon albo tritico. Ja biorac rano Wellbutrin czuje sie fatalnie, a w nocy nie moge spac mimo tych samych dawek. Biorac wieczorem (razem z mianseryna) oba problemy znikaja. Wiem, ze to sie wydaje przeczyc logice, ale na mnie to dziala, wiec...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy bupropion poprawia funkcje poznawcze, myślenie??? Czy zaburza mocno sen, czy sny po nim są w miarę znośne??? Czy bupropion daje motywację do działania i likwiduje apatię/anhedonię???

 

Tak w ogóle jakie jeszcze znacie leki, które troszkę pobudzają i likwidują zahamowanie/anhedonię/apatię??? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.02.2021 o 21:19, MarekWawka01 napisał:

Czy bupropion poprawia funkcje poznawcze, myślenie??? Czy zaburza mocno sen, czy sny po nim są w miarę znośne??? Czy bupropion daje motywację do działania i likwiduje apatię/anhedonię???

 

Tak w ogóle jakie jeszcze znacie leki, które troszkę pobudzają i likwidują zahamowanie/anhedonię/apatię??? 

 

Teoretycznie powinien wspomagać, w praktyce ponoć wygląda to inaczej. Ale dopiero przedwczoraj zszedłem z duloksetyny, więc wkrótce dam znać, jakby co.
Ze snem jest raczej ok, bez zmian w dół, ale nie jestem w tej chwili wystarczająco kompetentny (więcej nocy zarywam, niż faktycznie śpię).
Z motywacją bywa różnie. Na pewno najlepiej radzi sobie z apatią i anhedonią.

A co do suplementów - moim zdaniem nie warto. Zażywałem prawie wszystko, i to z górnej półki, i z najlepszą przyswajalnością - kilka lat szprycowania się różnymi preparatami rozwaliło mi tylko żołądek. Rzekomo żeń-szeń przynosi jakieś efekty, ale lekarze ponoć odradzają.

Edytowane przez naimad14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konserwatyści pewnie mnie zjedzą, ale jakiś czas temu zszedłem z duloksetyny 60 mg. No i generalnie nie polecam, bo skutki uboczne, które mi doskwierają, to taka mała droga przez piekło ;))
Dlatego przestrzegam: każdemu, kto raczy zbagatelizować okres odstawienny, sądząc, że z reguły odpowiedź jest absolutnie do zniesienia, radzę robić to stopniowo. Poty nocne grożące silnym odwodnieniem czy zaburzenia świadomości to w tym wypadku akurat najmniej dokuczliwe objawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.03.2021 o 13:36, Orzeszkowa napisał:

czy są jakies newsy w temacie dostępności Welboxu? idę niedługo do lekarza i zastanawiam się na co receptę brać, w razie czego to są zamienniki z Wellbutrin i farmaceuta wyda drugi lek?

 

Wczoraj pytałem w aptece - cały czas brak Welbox w hurtowniach.

Farmaceuta bez problemu wyda zamiennik, jak masz receptę na oryginał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się orientuję to tak. Ale nie jestem pewien czy nie trzeba zrobić tego w tym samym miesiącu - w sensie, w ciągu miesiąca od wystawienia recepty, chyba że lekarz rozpisał inaczej. Dopytać w aptece i już.

Edytowane przez Naga Małpa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eh... miałam wejść na wyższą dawkę. Weszłam i zaczęły się jaja, takie same jak gdy zaczynałam brać. Wtedy pomogło odstawienie bupropionu i powrót do niego po kilku dniach - tygodniu. Powrót był możliwy bo objawy ustawały z każdym dniem i przy drugim podejściu już ich nie było. Teraz odstawiłam zupełnie bo nerwica mnie rozwala i kurcze, wcale nie jest lepiej... Odstawiłam duloksetynę i bupropion, docelowo miałam zrezygnować z duloksetyny i ewentualnie iść w jakiś stabilizator nastroju. Sama nie wiem co teraz zrobić. Zastanawia mnie czy to nie efekty odstawienne. Czy gdy odstawialiście dłużej brany bupropion to mieliście bóle głowy, zamroczenie, bóle somatyczne, brak sił trochę podobny do grypy? Do tego mam napady głodu (w ramach łączenia nerwicy z zaburzeniami odżywiania). Miał ktoś podobnie? Chyba od jutra wrócę do najniższej dawki a jak to nie pomoże to na wieczór dorzucę depakinę na stabilizację, ale zanim depakina się rozkręci to ja się nieźle zakręcę 😕

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja psychiatra uważała, że poprzednie odstawienie było ok, skoro zadziałało, bo to nie są typowe leki które muszą się rozkręcać dwa tygodnie do trzech miesięcy by cokolwiek zrobiły. Po jednym dniu już tracą ogromną część "mocy" i to mi wcześniej pomogło usunąć uboki. Teraz te same problemy zaczęły się od zwiększenia dawki, ale odstawienie nie sprawiło, że jest lepiej i to mnie bardzo martwi, coś tu nie gra 😕 eh... jutro wrócę do pojedynczej dawki i spróbuję wrócić do funkcjonowania, chociaż nie wiem czy ma to sens przy intensywności dziwnych objawów jakie mnie dopadły 😕 Może to taka samospełniająca się przepowiednia, że obawiałam się powrotu uboków więc te wróciły

Właśnie w tej chwili znalazłam swoją psychiatrę na znanym lekarzu. Jak przez długi weekend mi nie przejdzie to umówię się do niej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, naimad14 napisał:

Bupropion + lamotrygina - co myślicie?

 

No bupropion to pobudzający lek stosowany w depresji z astenią i brakiem motywacji, ale widziałem też, że może nasilać lęki i niepokój bo podnosi noradrenalinę. Pamiętaj, że lamotrygina to nie jest ani lek przeciwdepresyjny ani przeciwlękowy a jedynie zapobiegający nawrotom epizodów depresji. Włącza się go kiedy pacjent ma już któryś z kolei nawrót depresji. Lamotrygina nie zbije lęków i niepokoju jakie może wywołać bupropion to ci od razu mówię. Bupropion najczęściej się łączy z SSRI. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, chester napisał:

@naimad14 Jak dominuje depresja a nie lęki to bardzo dobre połączenie.

 

Tak właśnie jest. Mam tym samym rozumieć, że nie "seduje" i włącza w leczenie to, czego bupropion sam nie osiąga?

 

3 godziny temu, MarekWawka01 napisał:

 

No bupropion to pobudzający lek stosowany w depresji z astenią i brakiem motywacji, ale widziałem też, że może nasilać lęki i niepokój bo podnosi noradrenalinę. Pamiętaj, że lamotrygina to nie jest ani lek przeciwdepresyjny ani przeciwlękowy a jedynie zapobiegający nawrotom epizodów depresji. Włącza się go kiedy pacjent ma już któryś z kolei nawrót depresji. Lamotrygina nie zbije lęków i niepokoju jakie może wywołać bupropion to ci od razu mówię. Bupropion najczęściej się łączy z SSRI. 


Ale ja to wszystko wiem, używam Wellbutrinu od kilku miesięcy. Natomiast z lamotryginą miałem styczność w dalekiej przeszłości - stosowałem ją w dużych dawkach - uwaga - solo na depresję. I miało to nawet sens.
Pytanie dotyczyło wyłącznie tego połączenia, bo słyszałem to i owo na temat takiego duetu, a sam bupropion na wejściowej dawce już dawno przestał na mnie działać i pozostały po nim głównie agresja i poirytowanie. Planuję podnieść dawkę do 300, ale po jakimś czasie takie doraźne stosowanie znowu zacznie się mijać z celem, a w porównaniu do innych - ten lek bardzo kosztuje.

Jeśli jesteś w temacie - co byś polecił? Podkreślam, że większość SSRI mam już za sobą (ostatni był citalopram - tragedia i dramat).

Edytowane przez naimad14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×