Skocz do zawartości
Nerwica.com

CITALOPRAM (Aurex, Cipramil, Citabax, Cital, Citalopram Vitabalans, Citaxin, Citronil, Oropram, Pram)


blackfuck

Czy citalopram pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?  

9 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy citalopram pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      5
    • Nie
      2
    • Zaszkodził
      2


Rekomendowane odpowiedzi

Ogólne właściwości farmakologiczne, farmakokinetyczne i toksykologiczne escitalopramu są takie same jak citalopramu. Różnią się powinactwem do transporterów monoamin i nieco farmakokinetyką (okres półtrwania, Tmax, wiązanie z białkami %).

 

Pełne porównanie tutaj: http://pl.lundbeck.com/pl/PDF/Lexapro%20publications/tolerancja.pdf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć leczę się od 4 lat na nerwicę przeszłam przez różne leki poczynając od rexetinu przez sulpiryd, alprox, fluoksetyne a ostatnio zoloft cały czas w skrajnych przypadkach miałam zażywać zomiren. Ale one wszystkie pokolei albo nie dawały efektu od początku albo po pewnym czasie przestawały działać. Teraz mam zapisany Citabax i dowiaduje się od was że zaczyna działać po miesiącu a ja nie wiem czy mam jeszcze siły tak eksperymentować :cry: biorę go 4 dzień i narazie nic poradzcie bo tego sie od lekarza nie dowiedziałam po ilu dniach zwiększyć dawkę i czy wtedy choć troche mijają skutki uboczne (bezsenność, deprecha i nudności) ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.depressionforums.org/forums/topic/68392-fda-warns-against-high-dose-citalopram/

Świeżynka. W skrócie: MAKSYMALNA dawka Citalopramu powinna się zamknąć w 40 mg - wcześniej dawano instrukcje, że winno to być 60 mg jednak powodowało poważne problemy.

 

By John Gever, Senior Editor, MedPage Today

Reviewed by

August 24, 2011

 

 

Review

Citing increased risk of cardiac arrhythmias and a lack of therapeutic benefit associated with high doses of the selective serotonin reuptake inhibitor (SSRI) citalopram hydrobromide (Celexa), the FDA has reduced the recommended maximum to 40 mg/day.

 

Previously, the agency had approved a 60-mg/day dose of the antidepressant for certain patients.

 

The new dosing instruction was prompted by postmarketing surveillance reports and a prospective trial linking the 60-mg dose to unacceptable QT interval prolongations and Torsade de Pointes.

 

The trial -- a randomized, placebo-controlled, crossover study in 119 adults -- examined citalopram's effects on QT intervals at doses of 20 mg and 60 mg, the FDA said.

 

Relative to the placebo phase, the 20-mg dose produced mean QT prolongation of 8.5 msec (90% CI 6.2 to 10.8). At 60 mg, QT intervals were extended by an average of 18.5 msec (90% CI 16.0 to 21.0).

 

By interpolating these results, the FDA estimated that a 40-mg dose would prolong QT intervals by an average of 12.6 msec (90% CI 10.9 to 14.3), which it deemed marginally acceptable.

 

"As a result of this thorough QT study, FDA has determined that citalopram causes dose-dependent QT interval prolongation and should no longer be used at doses above 40 mg per day," the agency said in a drug safety communication.

 

Congestive heart failure, bradyarrhythmias, and predispositions to potassium or magnesium deficiencies are risk factors for Torsade de Pointes, the FDA noted.

 

Consequently, the agency recommended that patients with these conditions should undergo regular electrocardiography if given citalopram, and hypokalemia and hypomagnesemia should be corrected before starting patients on the drug.

 

Patients currently taking citalopram at doses higher than 40 mg/day should not stop the drug abruptly, but should talk to their doctors about lowering the dose, and should seek treatment immediately for irregular heartbeats, shortness of breath, fainting, or dizziness.

 

Package inserts for citalopram, which is also available in generic forms, will be rewritten to include the new information, the agency said.

 

The FDA did not indicate that the cardiac effects were an issue with escitalopram (Lexapro), which is the S-enantiomer of citalopram -- suggesting that the arrhythmias stem from the latter's R-enantiomer.

 

Disclaimer

The information presented in this activity is that of the authors and does not necessarily represent the views of the University of Pennsylvania School of Medicine, MedPage Today, and the commercial supporter. Specific medicines discussed in this activity may not yet be approved by the FDA for the use as indicated by the writer or reviewer. Before prescribing any medication, we advise you to review the complete prescribing information, including indications, contraindications, warnings, precautions, and adverse effects. Specific patient care decisions are the responsibility of the healthcare professional caring for the patient. Please review our Terms of Use.

 

-- 31 sie 2011, 17:50 --

 

Pacjenci obecnie zażywający Citalopram w dawce większej aniżeli 60 mg powinni porozmawiać ze swoim lekarzem nt. zmniejszenia dawki. Zostały też wydane informacje, aby ulotki zawarte w lekach (także generykach) zostały przepisane od nowa ze stosowną informacją odnośnie maksymalnego dawkowania (40mg).

 

-- 31 sie 2011, 18:48 --

 

* W dawce większej aniżeli 40mg (rzecz jasna...)

 

-- 31 sie 2011, 18:58 --

 

http://www.fda.gov/Drugs/DrugSafety/ucm269086.htm źródło

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj adamo nie wiem po co wogóle sie wypowiadasz skoro widać, że nie znasz się na rzeczy citabax to inny rodzaj leku niż brałam do tej pory więc nie mam o nim pojęcia. Zresztą jakie ma znaczenie liczba branych przeze mnie leków skoro każdy działa trochę inaczej. Ja chciałam fachowej porady na tym forum bo nie jest łatwo tym bardziej kiedy z tym wszystkim jest się samemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

biorę go 4 dzień i narazie nic

No to jak chcesz poczuć go w 4 dni? Dawkę zwiększ po 7-10 dniach, aby maksymalnie łagodnie przejść efekty uboczne. Poza tym ile bierzesz? Chcesz jakichkolwiek porad, to najpierw precyzyjnie określ leczenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja biorę Citabax 4 tydzień i najgorszym skutkiem ubocznym jest biegunka :oops: Wcześniej przez ponad 2 lata brałam Parogen, ale przestał działać i dlatego mam zmianę. Lek jest ogólnie ok tylko żeby te sraczki przeszły bo przy nerwicy to nie jest za fajne, i tak się człowiek boi z chaty wychodzić :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich jako nowy na forum.

 

Wpisałem do gugli nazwę tabletek Citabax, które mi dziś po pierwszej wizycie przepisał lekarz, i powiem szczerze trochę mnie przerażenie ogarnęło. Ale po kolei. Od kilku miesięcy mam problem ze snem, tzn zasypiam szybko, koło 11-12, jednak budzę się 2-3 i do rana ze spania nici. Rejonowy lekarz się poddał o posłał mnie do psychiatry, a ten dał mi właśnie to do brania po pół tabletki rano plus Pramolan po jednej wieczorem. I teraz moje pytanie, na obu są znaczki o możliwych zaburzeniach psychomotorycznych po ich braniu, a dużo jeżdżę samochodem i zapomniałem się zapytać czy to nie będzie miało wpływu na moją jazdę. Co prawda powiedział mi, że lepiej żebym jeździł wyspany i po tabletkach niż zasnął za kierownicą, ale czy takie dawki mogą jakoś bardzo negatywnie wpływać?

 

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Citabax biorę już miesiąc czasu. Miał mi pomóc w opanowaniu lęków. Podobno działa przeciwlękowo, czego ja nie doświadczyłem bo ciągle mnie lęki łapią i życie zatruwają. Biorę 10 mg dziennie próbując zgodnie ze wskazówką lekarza brać 20 mg. Czasem mi się to udaje ale wtedy jestem zamulony i senny.

Odnoszę takie wrażenie, że wszystkie leki przeciwdepresyjne ( brałem ich sporo przed Citabaksem) są nic nie warte. Przeważnie wprowadzają dodatkowe atrakcje do choroby w postaci efektów ubocznych. Same natomiast NIE dają spodziewanych efektów, NIE leczą choroby. Trudno to wszystko byłoby znieść osobie zdrowej a jeszcze trudniej depresantowi z lękiem.

Mam już tego wszystkiego dość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To dlaczego lekarze nie robią nam jakichś badań przed przypisaniem leku, tylko robią sobie losowanie i wciskają kit że ten akurat jest najlepszy. Potem okazuje sie, że on zadziała za kilka tygodni a ty się chłopie mecz. Po tych kilku tygodniach następuje zmiana na kolejny najlepszy lek na świecie i historia sie powtarza, w końcu choroba się męczy i wychodzi bokiem al lekarze wmawiają nam, że nas wyleczyli.

To głupie leczenie oparte na losie nie ma chyba nic wspólnego z mądrością.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×