Skocz do zawartości
Nerwica.com

ARYPIPRAZOL (Abilify, Abilify Maintena, Apiprax, Apra, Apra-swift, Aribit, Aribit ODT, Aricogan, Aripilek, Arypiprazole Aurovitas/ Orion/ +pharma/ Sandoz, Aspixor, Arypiprazol Glenmark, Aryzalera, Asduter, Explemed)


plasticsurgery

Czy arypiprazol pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?  

89 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy arypiprazol pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      59
    • Nie
      15
    • Zaszkodził
      26


Rekomendowane odpowiedzi

12 godzin temu, zburzony napisał:

Za jakiś czas chyba będę prosił doktora żeby zmienił mi amisulpryd na arypiprazol, zawsze byłem ciekaw tego leku a i aktywizujące neuroleptyki dobrze na mnie działają. Oby tylko nie była to już przesada biorąc pod uwagę ilość leków które biorę, zespołu serotoninowego niby się nie boję ale jest chyba realny w moim przypadku.

 

Ja bym tego nie robił, ami lepiej pobudza na dłuższą metę bo nic nie miesza jeśli chodzi o działanie receptorowe tak jak arypiprazol.
No ale to tylko moje skromne zdanie, niech lekarz podejmie decyzje, nie jestem tu od tego ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

On działa w sposób zlożony na receptory serotoninowe, dodatkowo blokuje receptor alfa.
Takie działanie w większości działa uspokajająco a nie pobudzająco.
Amisulpryd w małych dawkach działa pobudzająco na receptory D2 - postsynaptycznie.
Arypiprazol działa bardziej stabilizująco, czyli wyrównuje.

 

Szeroki temat ale nie ma sensu się rozpisywać, AMI/Sulpiryd i Flupentyksol są mocniejsze jeśli chodzi o pobudzenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@undefined_realities na mnie dobrze działały amisulpryd i flupentiksol, chyba jestem podatny na tego typu leki. Z tego co piszesz wynika że arypiprazol dość znacząco różni się od nich, ale to działanie stabilizujące o którym wspomniałeś wydaje się interesujące, myślisz że w połączeniu z SNRI/SSRI może to być dobry lek dla osoby bez zaburzeń psychotycznych? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 10.11.2021 o 17:10, zburzony napisał:

na mnie dobrze działały amisulpryd i flupentiksol, chyba jestem podatny na tego typu leki. Z tego co piszesz wynika że arypiprazol dość znacząco różni się od nich, ale to działanie stabilizujące o którym wspomniałeś wydaje się interesujące, myślisz że w połączeniu z SNRI/SSRI może to być dobry lek dla osoby bez zaburzeń psychotycznych? 

 

Ja uważam, że jak najbardziej. Połączenie SSRI/SNRI z arypiprazolem to jedno z najlepiej przebadanych i zalecanych przy zaburzeniach depresyjno-lękowych. Arypiprazol jest zdecydowanie lekiem aktywizującym. 


Choć ja nie mogę brać arypiprazolu, bo miałem po nim jakąś dziwną arytmię, no i bezsenność, której nienawidzę. W ogóle jestem obciążony kardiologicznie, biorę aż 5 leków kardiologicznych. 

 

Mi lekarz proponował ostatnio właśnie lek dopaminergiczny na lęk i depresję, bo na mnie typowe serotoninowo-noradrenalinowe leki nie działały, a nawet pogarszały objawy!!! Myślę o flupentyksolu najbardziej. On też podobno działa mocno antylękowo. 

Edytowane przez MarekWawka01

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z takich połączeń jeszcze fluoksetyna z olanzapiną jest stosowana, kiedyś się zabiorę sam za ten mix.

Flupentiksol oceniam bardzo pozytywnie, chociaż po jakichś 3-4 miesiącach aktywizacja skończyła się. Nie wiem za bardzo jak jest z jego działaniem przeciwlękowym bo kiedy go brałem nie miałem z tym problemu i tak, ale widziałem sporo opinii że faktycznie pomaga. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biore 5 dzien czy 6 od dwoch dni dopiero jedna tabletke 10 mg dzisiaj to sie taka czuje nakrecona i pobudzona dla mnie jest za mocno troche czuje sie jak po narkotykach mam jakies glupie mysli chce mi sie smiac ogolnie euforia jestem przerazona ze az tak aktywizuje nie chce chodzic jak nacpana. A musze go brac za 10 dni mam lekarza dopiero nie wiem co robic ale jest za mocno ... :/ 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Kasiula1045 napisał:

Biore 5 dzien czy 6 od dwoch dni dopiero jedna tabletke 10 mg dzisiaj to sie taka czuje nakrecona i pobudzona dla mnie jest za mocno troche czuje sie jak po narkotykach mam jakies glupie mysli chce mi sie smiac ogolnie euforia jestem przerazona ze az tak aktywizuje nie chce chodzic jak nacpana. A musze go brac za 10 dni mam lekarza dopiero nie wiem co robic ale jest za mocno ... 😕

 

Też próbowałem arypiprazolu w dawce 10mg, później sam zmniejszyłem do 5mg, nic zmniejszenie nie dało, więc byłem zmuszony sam go odstawić po jakichś paru dniach, bo powodował arytmię, bezsenność i osłabienie mięśni, takie że aż nogi się uginały przy najmniejszym wysiłku i ściągały w dół, jakbym mdlał... Także dość poważne uboki moim zdaniem i to na takiej malutkiej dawce. Po odstawieniu zniknęły te dziwne uboki. 

 

Wiesz skoro u ciebie wystąpiła po nim taka niby euforia, jak to określasz, to wiesz... Bałbym się, że jego nagłe odstawienie spowoduje zjazd i znajdziesz się w dołku czyli depresji. Też nie napisałaś na co go dostałaś - depresja, schiza, chad, lęki. Więc tym bardziej nie wiadomo, co ci będzie po odstawieniu. Nikt tu nie jest lekarzem. Co najwyżej odstawisz sama z siebie, tylko wtedy jedynie ty będziesz za to odpowiedzialna. Z tymi psychotropami to nigdy nie wiadomo, najlepiej radzić się doświadczonego lekarza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.03.2022 o 10:22, Orzeszkowa napisał:

Lekarz mi to zapisał jako dodatek do Brintellixu, mam brać pół tabletki czyli 5mg rano. czego się mogę spodziewać w takim zestawie? 

O ile wiem to arypiprazol w mniejszych dawkach dziala antydepresyjnie, w wiekszych - przeciwpsychotycznie. ja biore 30mg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.03.2022 o 10:22, Orzeszkowa napisał:

Lekarz mi to zapisał jako dodatek do Brintellixu, mam brać pół tabletki czyli 5mg rano. czego się mogę spodziewać w takim zestawie? 

 

Arypiprazol w niższych dawkach 5-15mg jest stabilizatorem nastroju. Wyrównuje przekaźnictwo serotoninergiczne, noradrenergiczne i dopaminergiczne, szczególnie w płatach czołowych mózgu. Możesz się spodziewać poprawy w zakresie funkcji poznawczych, aktywności psychicznej, uczuciowości oraz libido. 

 

Arypiprazol w dawkach 15-30mg zaczyna działać przeciwpsychotycznie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety nie za fajnie czuję się na tym. biorę od tygodnia 5mg rano. brak snu, trzęsiawka, np teraz siedzę przy pracy i ręce i nogi mi 'chodzą'. na plus rzeczywiście ożywienie emocjonalne i energetyczne. ale chyba muszę odstawić bo na rzęsach chodzę z powodu niewyspania, nawet ketrel nie pomaga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Orzeszkowa Też miałem bezsenność i sztywnienie czy tam "latanie" nóg. Później jeszcze doszła do tego arytmia i omdlenia. Robiło się coraz dziwniej, odstawiłem i przeszły te dziwne objawy. Ja wytrzymałem na nim jakiś tydzień z hakiem. Ale ja to ja, ty to ty, więc może ci przejdzie... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wy co nie śpicie po aripiprazole aripiprazol uważajcie czy to nie mania, to jest agonista receptorów serotoninowych. Aripiprazol w mani psychotycznej tworzy nowe halucynacje, czasem halucynacje są tak głośne ( dźwiękowe) jak wybuch petardy lub bomby przy uchu. Szło się zesrać w gacie... Przeciwieństwo Risperidone, rysperydon, Rispolept - tu co któraś jest wyciszona, ciiii...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co ciekawe w OCD arypiprazol i rysperydon mają podobna skuteczność. Abilify dobry lek, tylko ma ta jedna, wspomniana wyżej wadę. Wybudza o 3-4 nad ranem i człowiek ma ochotę wstawać, co ciekawe, rześki i wypoczęty. Stan ten jednak szybko mija i ok 7-8 jak trzeba iść do roboty, to człowiek ziewa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.05.2022 o 20:19, tennamaxa napisał:

Wy co nie śpicie po aripiprazole aripiprazol uważajcie czy to nie mania, to jest agonista receptorów serotoninowych. Aripiprazol w mani psychotycznej tworzy nowe halucynacje, czasem halucynacje są tak głośne ( dźwiękowe) jak wybuch petardy lub bomby przy uchu. Szło się zesrać w gacie... Przeciwieństwo Risperidone, rysperydon, Rispolept - tu co któraś jest wyciszona, ciiii...

O te halucynacje to podejrzewał bym agonizm dopaminy D2 arypiprazolu, a nie serotoniny. Teoretycznie ten fakt dyskwalifikuje ten "neuroleptyk" u schizofreników. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.05.2022 o 05:54, deppresivwci napisał:

O te halucynacje to podejrzewał bym agonizm dopaminy D2 arypiprazolu, a nie serotoniny. Teoretycznie ten fakt dyskwalifikuje ten "neuroleptyk" u schizofreników. 

Dorzucam 3 osłupienia maniakalne / stupor maniakalny na paniach w ciągu 5 dni @ arypiprazol ...

Ja z innej parafii...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, MarekWawka01 napisał:

Czy bierze ktoś arypiprazol na zaburzenia depresyjno-lękowe? Czy arypiprazol robił coś z waszymi lękami? Osłabiał, nasilał, nic nie działał?

U mnie na ocd przez jakieś 3 tygodnie, powodował lęk. Dalej odstawiłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dostałem to od lekarza, mam brać 7,5 mg rano, zawsze mnie ten lek interesował zwłaszcza jego działanie aktywizujące. Dr stwierdził że sam jest ciekawy jak na mnie zadziała bo biorę różne leki od wielu lat, trochę piłem i mnóstwo ćpałem kiedyś. A teraz już biorę wenlafaksynę i tianeptynę, do niedawna też amisulpryd. Chyba jutro wezmę pierwszy raz i spodziewam się wszystkiego, od akatyzji po senność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×