Skocz do zawartości
Nerwica.com

Kurkuma (kurkumina, curcumin, turmeric)


xanonymous

Rekomendowane odpowiedzi

Chada, Ale my nie mówimy o kurkumie tylko o kurkiminie(ktora jest inhibitorem MAO) to raz. A dwa, że w dawkach 1000mg/dobę. Zjesz 20-50g kurkumy na sucho? Prędzej się porzygasz.

Czyli odpada podobnie jak herbatka z dziurawca i zeń-szeń... :roll:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli odpada podobnie jak herbatka z dziurawca i zeń-szeń
Bo herbatka z dziurawca nie ma prawa zadziałać, już wiele razy było to wałkowane. Dziurawiec tylko w postaci nalewki ew. tabletek.

 

Na mnie żeńszeń działa i mam doskonały nastrój na nim. Jest to jeden z niewielu suplementów, który na mnie działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już było w tym wątku pisane należy spożywać kapsułki z ekstraktem z kurkumy a nie jeść sproszkowany korzeń kurkumy, czyli kurkume, czyli to co leżyw sklepie obok przypraw. W ekstrakcie jest dużo większe stężenie kurkuminoidów - kurkuminy.

 

-- 10 lip 2014, 12:47 --

 

w komentarzach na amazonie facet pisał żę brał 2g kurkuminy. A na angielskiej wikipedii pisza ze byly testy kliniczne gdzie ludziom dawali od 2g -12g kurkuminy. Przy wyzszych dawkach byly lekkie skutki uboczne w postaci nudnosci itp. No i ponoc jakos niedobrze moze wplywac kurkumina na gospodarke żelazem i ze potrzebne sa dalsze testy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ludziki nie docieniacie kurkumy, owszem potrafi zwalczyć depresje tylko trzeba jej umiejętnie używać ...no więc powiem wam jak należy ją spożywać żeby działała , najwiekszy bład to szamanie kurkumy jeden raz dziennie , kurkumina w organizmie utrzymuje się jakoś godzinę a to dużo za mało żeby mogła zacząć działać w mózgowiu :P

no więc do połowy szklanki ciepłej wody wsypujemy łyczeczkę kurkumy i 1/4 łyżeczki pieprzu mieszamy elegancko pijemy po czym pijemy małą łyżeczkę oleju lnianego i tak co godzinkę 4 razy dziennie najlepiej w porze wieczornej np o 18/19/20/21 metabolizm zwalnia na wieczór

 

takim sposobem kurkuma przez 4 godziny działa i jest we krwi a nie przez godzinę można wiec powiedziec ze 4 razy szybciej widzimy efekty i 4 razy lepsze

olej lniany zwiększa wchłanianie kurkuminy ( kurkumina rozpuszcza się w tłuszczach )

pieprz zwiększa wchłanianie kurkuminy u ludzi o 2000% : )

dla jeszcze lepszej przyswajalności można do mixu dorzucić 1/4 łyżeczki papryki cayenne

kurkumina odwraca zmiany w mózgu wywołane stresem min . zwiększa poziom czynnika bdnf którego w każdej chorobie psychicznej jest niedobór wspiera tworzenie nowych komórek nerwowych i połączeń neuronalnych wzmacnia osłonkę mielinową fajna sprawa .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurkuma? Kiedyś łyżkami próbowałem prosto do ryja i poprawia nastrój ale szkoda mi kasy, poza tym strasznie to wszystko brudzi, całe palce żółte, a jak nie daj boże gdzieś upadnie to przesrane. A tak poza tym to uwielbiam, uwielbiam, uwielbiam do potraw, świetna przyprawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.google.pl/search?q=Doctors-Best-Curcumin-Complex-BioPerine ten suplement wygląda dobrze ekstrakt z kurkumy zawierajacy ponad 90% kurkuminodidów i do tego ekstrakt z pieprzu zwiekszajacy absorpcje

 

-- 15 paź 2014, 11:21 --

 

Co do negatywnego wplywu kurkumy na gospodarke zelazem, co zasugerowalem wyzej, bo gdzies to przeczytalem, to nie było dowodu w postaci badania naukowego ktore by potwierdzalo tą tezę. A więc nie wiem dlaczego ktośto napisał gdzies w internecie (nie pamietam gdzie to przeczytalem). W kazdym razie znalzlem badanie na pubmedzie gdzie testowano kurkume i chili i owszem chili oslabialo wchlanianie zelaza natomiast kurkuma NIE http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17116705 , z drugiej strony gdzies wyczytalem ze w kurkumie jest 10% żelaza - to też należało by sprawdzic w jakims badaniu.

 

https://www.google.pl/search?q=iron+turmeric

https://www.google.pl/search?q=żelazo+kurkuma

 

-- 15 paź 2014, 11:24 --

 

http://www.turmeric.com/turmeric-safety/can-turmeric-contribute-to-iron-deficiency

 

-- 15 paź 2014, 12:51 --

 

Można w jakimśpolskim sklepie kupic extrakt z kurkumy z ekstraktem z pieprzu?? Jakoś nie udało mi się znaleźć a na amazonie to pełno tego http://www.amazon.co.uk/s/ref=sr_pg_1?rh=i%3Aaps%2Ck%3Acurcumin+bioperine&keywords=curcumin+bioperine&ie=UTF8&qid=1413370040

 

-- 15 paź 2014, 14:27 --

 

Na angielskiej wikipedi pisze że: najważniejszym chemicznym składnikiem kukrumy jest grupa związków zwanych kurkuminoidami. Do tej grupy należą: Kurkumina (diferuloylmethane), demethoxycurcumin, and bisdemethoxycurcumin. Najlepiej poznanym związkiem jest kurkumina, która stanowi 3.14% (średnio) sproszkowanej kurkumy (korzenia).

 

Biorąc ten suplement co podał kalebx http://www.bestbody.com.pl/swanson-curcumin-complex-p-652.html

Mamy w 1 kapsulce rednio 0,68g kurkuminy. Kapsułęk w opakowaniu 60.

 

W tesco można kupić Prymat Kurkuma mielona 20 g za 1,29zł (cena ze sklepu internetowego).

20g * 3,14% = 0,63g kurkuminy.

 

Wychodzi że 1 paczka kurkumy odpowiada co do zawartości kurkuminy jednej kapsułce wspomnianego suplementu (on dodatkowo zawiera ekstrakt z pieprzu).

 

Gdyby zaopatrywać się w kurkumine z paczek kurkumy to 60 porcji (paczek) kosztowałoby nas 77zł + cena pieprzu...

TYlko po takiej kuracji zabarwilaby sie nam zapewne skóra na kolor kurkumy :D

 

-- 15 paź 2014, 14:45 --

 

Cena wysoka ale biorac pod uwage ceny takich lekow jak wellbutrin czy valdoxan to ceny porownywalne. Dodatkowo spozywajac kurkumine nie narazamy sie na zadne skutki uboczne, mozemy wiec spokojnie szamac i czekac czy zadziala.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łykam kurkumę od ok 3lat ..w sensie łykania z łyżeczki jak i częstszego używania jej do potraw. Czuć Działa i nie trzeba kapsułek(z pieprzem,cayenne/chili i imbirem ...jak ktoś chce to wygoda .....tylko.

 

Puritans Pride od wielu lat ma extrakty w ofercie TUMERIC bioperyną

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Imbir zdaje sie ma tak jak i kurkuma wlasciwosci przeciwzapalne. Dziala tez na jakieśtam receptory. Nie zaszkodzi dorzucac go do kurkumy. Ja zamowilem ten preparat ze strony bestbody.com i przetestuje. Znalazlem tez o polowe tanszy ekstrakt z kurkumy z pieprzem ale czekam na odpowiedz producenta co do zawartosci kurkuminoidow bo nie jest podane na opakowaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do mojego wyliczenia ile kurkuminy jest w 1 kapsulce to uwzglednilem tylko kurkumine (diferuloylmethane) a jesli łącznie wszystkie kurkuminoidy policzyc czyli jeszcze Demethoxy Curcumin i Bisdemethoxy Curcumin ) to bedzie 0,83g. Ktośsięorientuje czy te 3 kurkuminoidy mają podobne wlasciwosci jeśli chodzi o wplyw na MAO?

 

Na stronie puritan.com są preparaty ale uwaga niby kapsulka ma 500mg lub 1000mg ale w pierwszej jest 400mg a w drugiej 900mg zwyklej sproszkowanej kurkumy. Ekstrakt standaryzowany na 95% zawartości kurkuminoidow stanowi to 100mg na kapsułke. Mają jeden produkt z 400mg kurkuminoidów ale to sie nie oplaca bo nie zawiera ekstraktu z pieprzu bioperine i trzeba by zjesc dwie kapsulki co by miec taka sama zawartosc kurkuminoidow co w 1 kapsulce produktu swanson'a ze strony bestbody.com.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurkumina rozpuszcza sięw tłuszczach więc warto spozywac ją po posiłku i popić kieliszkiem oleju. Olej według mnie może być dowolny z oliwek, lnu czy rzepaku , słoonecznika. Chodzi o tłuszcz. Więc i masło czy smalec sie nada zapewne :P Najlepiej rozbełtać to w tłuszczu i wypić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej z tłuszczem ...ale nie tak jak piszesz tylko najlepiej lniany lub zwierzęce; i ...extra dziewicza oliwa z oliwek też ok jest ale kierunek najlepszy jest na O3 bo 6 i 9 w nadmiarze / źle podane łatwo ulegają oxydacji ,poza tym w rzepakowym pewnie ślady Roundupu dało by radę odszukać/ :evil: ...i aby to nie było GMO ani Trans :idea:

 

Ja w gębie mam lniany zawsze przed podaniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam jeść curcumin complex od swansona, tylko że drogo wychodzi. Do tego 3-4 łyżki stołowe zwykłej kurkumy z pieprzem, na dzień.

 

-- 21 lis 2014, 10:57 --

 

Bardziej w kurkuminie interesuje mnie działanie przeciwzapalne. Chodzi mi o zapalną hipotezę depresji (cytokiny prozapalne).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aaaa z moim zapałem to jest tak, że po kilku dniach przestałem brać. Muszę zacząć od nowa.

Jednego tabsa biorę, pasowało by dwa lub trzy nawet, ale skąd na to hajsu dobierać, myślę nad jedną tabletką tej kurkuminy i do tego chociaż z 3x na dzień, po pełnej łyżce stołowej kurkumy z pieprzem.

 

-- 10 gru 2014, 23:07 --

 

119zł + przesyłka. Mi w zielarskim sprowadzili bez problemu i 130zł zapłaciłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja brałem kiedyś produkt swansona Turmeric & Ginger, czyli kurkuma z imbirem, sproszkowane, nie ekstrakt. 2x 1kaps/dzien i powiem Wam, że czułem polepszenie nastroju.

 

Co do Curcumin Complex, ekstraktu. Jak już chyba mówiłem jedna kapsułka to jakby zjeść całe opakowanie 20g sproszkowanej kurkumy. Też nie brałem systematycznie, pare kapsulek i przestalem - nie zeby skutki uboczne tylko tak jakos. Ale ostatnio wziołem 1 kapsulke dziennie przez 3,4 dni (po obiedzie). I powiem Wam że rano budziłem się taki rozpogodzony, a i w ogóle nie potrzebowalem łykać Alprazolamu na nadmierne napiecie nerwowe/niepokój lekki bo to całkiem znikło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurkumina hamuje wydzielanie kortyzolu - wydzielanie stymulowane przez ACTH (Hormon adrenokortykotropowy, kortykotropine) oraz Angiotensyne II i 8CPT-cAMP.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2853174/

 

Kurkumina "naprawia" oś HPA (podwzgórze-przysadka-nadnercza), ekspresje BDNF i fosforylacje CREB, zaburzone przez przewlekły stres. Przewlekły stres zaburza prace osi HPA i powoduje depresje.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17022948

 

Kurkumina chroni przed następstwami deprywacji snu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurkumina hamuje wydzielanie kortyzolu - wydzielanie stymulowane przez ACTH (Hormon adrenokortykotropowy, kortykotropine) oraz Angiotensyne II i 8CPT-cAMP.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2853174/

 

Kurkumina "naprawia" oś HPA (podwzgórze-przysadka-nadnercza), ekspresje BDNF i fosforylacje CREB, zaburzone przez przewlekły stres. Przewlekły stres zaburza prace osi HPA i powoduje depresje.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17022948

 

Kurkumina chroni przed następstwami deprywacji snu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×