Skocz do zawartości
Nerwica.com

OLANZAPINA (Anzorin, Egolanza, Olanzapina Mylan/ STADA/ Apoex/ Bluefish/ Lekam/ +pharma, Olanzaran, Olanzin, Olazax, Olazax Disperzi, Olpinat, Olzapin, Ranofren, Zalasta, Zolafren, Zolafren-Swift, Zolaxa, Zolaxa Rapid, Zopridoxin)


Wera

Czy olanzapina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?  

85 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy olanzapina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      55
    • Nie
      13
    • Zaszkodziła
      26


Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, zburzony napisał:

W obu przypadkach 5 mg powinno wystarczyć, dla niektórych i 2,5 mg będzie ok na sen i lęk.

Zgadzam się, tylko, że olanzapina brana jako lek nasenny powinna być brana 5h przed położeniem się spać. Mało kto o tym wie i mało który lekarz o tym informuje. Mi to powiedział dopiero lekarz z poradni zaburzeń snu i jak sprawdziłam to rzeczywiście ma to sens, skoro t max wynosi 5-8h. Wyższe dawki nasennie można stosować dopiero jak np. natrętne myśli utrudniają zasypianie. Inaczej nie ma sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Chciałem się spytać jak działa na Was lek Zolafren Swift?? Ja biorę dawkę 20 mg pomijając oczywiście inne leki i moje wnioski są takie...

Po wielu próbach z lekami (mam f20) ten lek skutecznie na mnie działa (ostatnim takim lekiem był haloperidol), ale... Wiem, że po niektórych lekach się tyje - kiedyś ważyłem 103kg, dziś ponad 60...

Wziąłem się za siebie, zacząłem biegać, ćwiczyłem z hantlami, ogarnąłem dietę na tip top... tylko, że gdy zacząłem niedawno kurację tym lekiem, waga rosła.

Piłem więcej wody, bo czytałem, że może woda w organizmie się zatrzymać... Mimo to, wraz te kilogramy rosną jak na drożdżach. 

Na jakiej zasadzie to działa? Próbowałem wiele leków, ale tak jw. wspomniałem te na mnie skutecznie działają, nie mam głosów, odzyskałem świadomość, przestałem być agresywny.

Nie chcę jednak za rok zmienić się w prosiaczka :(

Oprócz tego straciłem jakby to powiedzieć siłę, ciężko mi wstać z łóżka, słaby w nogach jestem

Czy ktoś z Was miał podobnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, anonimowyztejstrony napisał:

Cześć. Chciałem się spytać jak działa na Was lek Zolafren Swift?? Ja biorę dawkę 20 mg pomijając oczywiście inne leki i moje wnioski są takie...

Po wielu próbach z lekami (mam f20) ten lek skutecznie na mnie działa (ostatnim takim lekiem był haloperidol), ale... Wiem, że po niektórych lekach się tyje - kiedyś ważyłem 103kg, dziś ponad 60...

Wziąłem się za siebie, zacząłem biegać, ćwiczyłem z hantlami, ogarnąłem dietę na tip top... tylko, że gdy zacząłem niedawno kurację tym lekiem, waga rosła.

Piłem więcej wody, bo czytałem, że może woda w organizmie się zatrzymać... Mimo to, wraz te kilogramy rosną jak na drożdżach. 

Na jakiej zasadzie to działa? Próbowałem wiele leków, ale tak jw. wspomniałem te na mnie skutecznie działają, nie mam głosów, odzyskałem świadomość, przestałem być agresywny.

Nie chcę jednak za rok zmienić się w prosiaczka :(

Oprócz tego straciłem jakby to powiedzieć siłę, ciężko mi wstać z łóżka, słaby w nogach jestem

Czy ktoś z Was miał podobnie?


Ojj ja też brałem zalaste dawka 5-15 mg, apetyt był po tym taki że jadłem cały kilogram pierogów i jak zjadłem byłem dalej głodny nie byłem wstanie tego kontrolować, może jak teraz bierzesz zalastę to podjadasz ? np pączek 350 cal taki mały a tyle kalorii ? ja się obudziłem w odpowiednim momencie i mimo silnego głodu i aptetu jadłem jak przed zalastą i waga była taka sama jak przed braniem tego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, reebok91 napisał:


Ojj ja też brałem zalaste dawka 5-15 mg, apetyt był po tym taki że jadłem cały kilogram pierogów i jak zjadłem byłem dalej głodny nie byłem wstanie tego kontrolować, może jak teraz bierzesz zalastę to podjadasz ? np pączek 350 cal taki mały a tyle kalorii ? ja się obudziłem w odpowiednim momencie i mimo silnego głodu i aptetu jadłem jak przed zalastą i waga była taka sama jak przed braniem tego.

Dzięki za komentarz. No właśnie nie podjadam, korzystam z aplikacji Fitatu, mam wagę kuchenną i liczę... Może najzwyczajniej w świecie metabolizm zwolnił

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, anonimowyztejstrony napisał:

Dzięki za komentarz. No właśnie nie podjadam, korzystam z aplikacji Fitatu, mam wagę kuchenną i liczę... Może najzwyczajniej w świecie metabolizm zwolnił


Możesz sobie sprawdzić w badaniach tarczycę TSH, możliwe że przez zalaste doszło do niedoczynności spowodowaną samym lekiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.09.2022 o 23:37, anonimowyztejstrony napisał:

Na jakiej zasadzie to działa? Próbowałem wiele leków, ale tak jw. wspomniałem te na mnie skutecznie działają, nie mam głosów, odzyskałem świadomość, przestałem być agresywny.

 

Olanzapina może powodować znaczny przyrost masy ciała. Rzeczywiście jest uważana za jeden z najskuteczniejszych leków na schizę, ale strasznie spowalnia metabolizm. Robi to przez silną blokadę receptorów H1 i 5-HT2C. Lekiem o podobnej skuteczności i mechanizmie działania do olanzapiny wg badań jest rysperydon, który powoduje już mniejszy przyrost masy ciała i ma mniejsze działanie uspokajające niż olanzapina. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, gem78 napisał:

W jakich godzinach najlepiej brać lek tak aby skutecznie pomógł w zasypianiu? Ja biorę 4h przed snem i w zasadzie nie widzę różnicy, dawka 5mg, mam zwiększyć po 2-3tyg do 10mg.

Mi lekarz z poradni leczenia zab. snu kazał brać 5h przed snem, ale wiem, że ludzie tak nie biorą. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, acherontia styx napisał:

Mi lekarz z poradni leczenia zab. snu kazał brać 5h przed snem, ale wiem, że ludzie tak nie biorą. 

 

Ja ze swojej strony stanowczo odradzam branie olanzapiny na inne wskazania niż schiza albo ChAD. Ja po dawce 5mg mało nie dostałem zaklinowania kału. Ta olanzapina to istna atomowa bomba antycholinergiczna i podawana osobom wrażliwym na takie działanie może zafundować pobyt na szpitalnym oddziale ratunkowym. 

 

Prędzej z neuroleptyków na zaburzenia snu polecałbym kwetiapinę, choć nawet i jej trzeba unikać w tego typu wskazaniach wg mnie. Jest wiele innych dużo bezpieczniejszych leków na bezsenność - choćby mianseryna albo hydroksyzyna, które bez obaw można podawać dzieciom i osobom starszym bo nie mają tego niepożądanego działania antycholinergicznego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, MarekWawka01 napisał:

 

Ja ze swojej strony stanowczo odradzam branie olanzapiny na inne wskazania niż schiza albo ChAD. Ja po dawce 5mg mało nie dostałem zaklinowania kału. Ta olanzapina to istna atomowa bomba antycholinergiczna i podawana osobom wrażliwym na takie działanie może zafundować pobyt na szpitalnym oddziale ratunkowym. 

 

Prędzej z neuroleptyków na zaburzenia snu polecałbym kwetiapinę, choć nawet i jej trzeba unikać w tego typu wskazaniach wg mnie. Jest wiele innych dużo bezpieczniejszych leków na bezsenność - choćby mianseryna albo hydroksyzyna, które bez obaw można podawać dzieciom i osobom starszym bo nie mają tego niepożądanego działania antycholinergicznego.

Dla Ciebie większość leków których nie bierzesz jest be 🙃 żadna nowość, że odradzasz i podważasz opinie lekarza, a jakbyś przeczytał ze zrozumieniem post kolegi to byś się domyślił, że na 99%  kolega nie dostał jej tylko nasennie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś dr przepisał mi olanzapinę do doraźnego brania, nie bardzo już pamiętam dlaczego ale krótko ją brałem. Teraz próbuję brać 2,5 mg nasennie i jako uspokajacz po ciężkim dniu ale wywołuje u mnie lęk niewiadomo czemu, powinna chyba działać przeciwlękowo. Miał ktoś z was podobnie, przejdzie to z czasem czy lepiej sobie olanzapinę odpuścić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, zburzony napisał:

Kiedyś dr przepisał mi olanzapinę do doraźnego brania, nie bardzo już pamiętam dlaczego ale krótko ją brałem. Teraz próbuję brać 2,5 mg nasennie i jako uspokajacz po ciężkim dniu ale wywołuje u mnie lęk niewiadomo czemu, powinna chyba działać przeciwlękowo. Miał ktoś z was podobnie, przejdzie to z czasem czy lepiej sobie olanzapinę odpuścić?

Ile godzin przed snem bierzesz? Bo jeśli 1-2h to sobie odpuść, ona nawet nie działa jeszcze po takim czasie.

Edytowane przez acherontia styx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@acherontia styx biorę dość wcześnie, wczoraj o 21ale nie odczułem jej działania, może byłem zbyt zmęczony po pracy, może tylko trochę mniej myśli miałem w głowie.

Dzisiaj wziąłem te 2,5 mg rano bo źle spałem i miałem bajzel w głowie ale po jakiejś godzinie pojawił się lęk, naprawdę silny, od dawna takiego nie czułem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×