Czy przez czytanie można się wyleczyć ?

Czysty optymizm, czytając to forum nie poznasz kolejnych objawów nerwicy czy depresji, wręcz przeciwnie. Przeczytasz jak ludzie walczą z zaburzeniami!

przez niecierpliwy 12 lut 2013, 11:39
Witam,

Nie bardzo wiedziałem gdzie ten wątek umieścić więc umieściłem tutaj.
Proszę przeczytać artykuł który jest zamieszczony w linku i proszę was o komentarze i myśli jakie wam się nasuwają w związkuz tym.
http://kultura.onet.pl/wiadomosci/wielk ... tykul.html

Czy myślicie że taki sposób może być skuteczny (oczywiście na niektóre choroby) ?
Pozdrawiam

przez Mariusz1980 12 lut 2013, 12:07
Witam

Osobiście uważam że czytanie książek jest bardzo dobrym pomysłem. Choćby dlatego że nie jako "zmusza" nas do podjęcia szerszych działań aniżeli złapanie za kartonik z tabletkami i ich zażycie.
Czytanie książki to też "przeżywanie" prawie całym sobą tego co jest w niej zawarte. Nasz umysł chłonie informację i analizując dochodzi do wniosków czego następstwem może być poprawa naszego stanu. Pytanie się tylko kłania czy zawarte informację w książce trafią do czytelnika w taki sposób aby mu pomóc a nie przeszkodzić. Tak jak w przypadku leków odpowiednia książka musi być skierowana do odpowiedniego pacjenta. Na naszym rynku jest wiele książek tego typu, osobiście jednak obawiał bym się czy trafię na taką pozycję która mi pomorze. Obawiam się że nie które pozycje na naszym rynku to nabijanie kieszeni ich "autorów" gdzie zawartość owej pozycji nic za sobą nie niesie. Nie mniej jednak książka to wspaniały dar choćby z tego powodu że samo sięgnięcie po nią poprawia nasze samopoczucie i samoocenę że jednak chcemy coś dla siebie zrobić i potrafimy to zrobić.

przez wiejskifilozof 12 lut 2013, 12:10
Pomysł , na czytanie bardzo dobry .Ale , czy można się wyleczyć :bezradny: , chyba to zależy od każdego nas .

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Mariusz1980 12 lut 2013, 12:25
To się zgadza że wyleczenie się zależy od każdego z nas, ale książka może być tą iskrą która rozpali w nas inne podejście a co za tym idzie polepszy samopoczucie. Usłyszałem kiedyś takie ciekawe zdanie "może ci 1000 osób mówić dokładnie to samo ale dzięki tej 1001 zrozumiesz meritum sprawy"

przez vifi 12 lut 2013, 16:27
Można się wyleczyć z analfabetyzmu. Przy leczeniu lęków też może trochę pomóc, ale nie tak jak terapia. Leki + książki są na pewno lepsze niż same leki.

przez Candy14 12 lut 2013, 16:30
pacjentom z lekkimi i umiarkowanymi problemami emocjonalnymi
a wiec w zasadzie niewiele im dolega...
Nie musze byc najlepsza ze wszystkich. Wystarczy, że będę trochę lepszą sobą, niż byłam wczoraj.

Kazdy współczuje słabym.. na zazdrość trzeba zapracować ;)
Vice Miss Najładniejszych Nóg na forum

przez Mariusz1980 12 lut 2013, 16:52
pytanie się kłania czy te lekkie i umiarkowane problemy emocjonalne nie przerodzą się z czasem w coś poważniejszego

przez Rafka 12 lut 2013, 18:10
ostatnio sporo czytałam i czułam się spokojniejsza. Tz. czytanie mnie wyciszało
Rafka

przez niosaca_radosc 12 lut 2013, 18:21
Mnie ostatnio tylko czytanie trzyma na powierzchni. Przez większość dnia po prostu zatapiam się w lekturze, przenosząc się w świat fikcji, dzięki czemu nie mam czasu na myślenie i jakoś się trzymam. Wiem, że w moim wypadku, to skrajność, ale do czasu regularnej terapii nie pozostało mi nic więcej.
Problemem nie jest problem. Problemem jest Twoje nastawienie do problemu
Moderator

przez niecierpliwy 12 lut 2013, 20:57
A czytacie moze jakies ksiazki o samopomocy ? Np. jak pokonac lęki, depresje ?

przez black swan 12 lut 2013, 22:31
Znana jest też lista przypadłości, na które lekarze mają wypisywać książki na receptę. Są to: gniew, niepokój, obżarstwo, depresja, obsesja, natręctwa, panika, fobia, stres, lęki i problemy z poczuciem własnej wartości. Do listy zostaną wkrótce dołączone pozycje, które mają pomóc pacjentom z chronicznym bólem czy zmęczeniem, a nawet problemami w związkach.

Ciekawe. Chciałabym wiedzieć, jakie książki są na tej liście, może znalazłabym coś dla siebie.

Czytanie ogólnie dużo pomaga. I to nie tylko książek o samopomocy - chociaż ostatnio głównie takie treści czytam. Dodatkowo czytam horrory o psychopatycznych mordercach i zakochujących się w nich kobietach-ofiarach z zaburzeniami oobowości... ;)
No risk - no fun, no pain - no gain.

przez niecierpliwy 12 lut 2013, 22:36
ja akurat zmagam sie z kilkoma takimi chorobami i niedlugo sie wybieram na psychoterapie i sprobuje pogadac na ten temat.

przez Pasman 12 lut 2013, 22:42
moim zdaniem przez czytanie nie mozna sie wyleczyc. Natomiast chwilowa ulga jest jak najbardziej mozliwa
Wszystkie wymienione tutaj porady moga byc nieprawidłowe. Stosujesz na własne ryzyko !

przez Sorrow 12 lut 2013, 23:12
Polecam podręczniki do Warhammera 40k.

Sortuj wg