TIANEPTYNA (Coaxil,Stablon,Tatinol)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy tianeptyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
39
48%

Nie
33
40%

Zaszkodziła
10
12%

Liczba głosów : 82

przez lunatic 28 lut 2015, 13:16
Bloker,
nie brales leków wcześniej wiec nie wiesz ze ich działanie ocena sie po kilku tygodniach a nie po 2 dniach, w pierwszych dniach tez mialem poprawe po Coaxilu, bo wtedy do głosu dochodzi działanie dopaminowe i stad chwilowa poprawa

przez Bloker 28 lut 2015, 13:19
Lunatic,

Wiem zdaje sobie sprawę, że to za wcześnie żeby ocenić cokolwiek. Chciałem się podzielić tylko moimi odczuciami.

przez wisnia80 28 lut 2015, 17:08
Ja biorę już około 1,5 miecha. Odczuwalne działanie napędowe, ale to podenerwowanie pierdołami... jakby potęgował nerwice.

Nie wiem czy jechać na tym dalej :/

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez one-half 28 lut 2015, 17:29
wisnia80 napisał(a):Odczuwalne działanie napędowe, ale to podenerwowanie pierdołami... jakby potęgował nerwice.

Moja przygoda z tianeptyna wygladala podobnie, i dlatego tez niedlugo potem sie zakonczyla. Aby zaczac wlasciwie oceniac tianeptyne, musi minac ok. miesiaca, bo sporo osob przesiada sie na nia z SSRI, ktorych efekt terapeutyczny utrzymuje sie jeszcze przez jakis czas po odstawieniu. I tak chyba bylo w moim przypadku, ze przez ok. dwa-trzy tygodnie po odstawieniu czulem chyba jeszcze korzystny wplyw cytalopramu. Na poczatku bylem zadowolony z tianeptyny i pokladalem w niej spore nadzieje. Ale im dalej, tym gorzej. Olbrzymia hustawka nastrojow, hiperemocjonalnosc. Tak samo bylo z bupropionem. SSRI/SNRI maja cala game wad, meczacych ubocznych, ale emocjonalny dystans na tych lekach jest nieoceniony. Teraz blisko rok na fluoksetynie i pozytywnie. Jak to ktos kiedys napisal: tak k*wujecie na te SSRI a koniec koncow i tak do nich wrocicie.

przez klaudi 28 lut 2015, 17:36
Dlatego lubię SSRI , bo wyciszają emocje , mimo że te pozytywne też , podnoszą pewność siebie , u mnie jest to bardzo pożądane
Paroksetyna 40 +0+0
Chlorprothixen - 0+0+50
Bromazepam 1.5+0+0
Pernazinum 0+25+0

przez miko84 28 lut 2015, 18:15
Wisnia to działanie na receptorach, czyli tym co na zewnątrz się liczy, jakie działanie masz po wchłonięciu przekaźnika do neuronu? To działanie na receptorach powoduje transkrypcję i ekspresję genów. Chyba, że masz jakieś info o znaczeniu wchłoniętego przez transporter neuroprzekaźnika na jego syntezę czy uwalnianie - jeśli tak to chętnie poczytam. Synapsy to nie rury bo każdy neuron ma wiele neuroprzekaźników (21 dla serotoniny), a ich aktywacja niesie ze sobą efekty - tak samo zmniejszenie ilości neuroprzekaźnika może mieć korzystny wpływ (benzo zmniejszają transmisę serotoniny i jest to postrzegane jako część ich działania przeciwlękowego). Pamiętajmy, że serotonina początkowo zwiększa lęk, a jedna z laboratoryjnych substancji lękotwórczych to agonista 5-HT2a, więc logicznie zmniejszenie transmisji serotoninergicznej może działać przeciwlękowo (czy długotermino to już inna sprawa). Buspiron zmniejsza transmisję serotoniny a u niektórych ma działanie przeciwlękowe.

-- 28 lut 2015, 17:34 --

Chodziło o 21 receptorów dla serotoniny oczywiście.

-- 28 lut 2015, 17:36 --

I chodziło o agonistę 5-HT2c. Rozkojarzony jestem bo od środy nie piję też kawy ;)
miko84

przez wisnia80 01 mar 2015, 10:43
miko84 to jak wytłumaczyć to podenerwowanie na tianeptynie? Np ledwo wstałem patrzę z okno i... se myślę pogoda mnie wkur* że wiosny nie ma jeszcze. Pewnie każdy by chciał, więc mój stan nie odbiega od większości "normalnych" tyle że u mnie to jest jakieś mega. Tracę energię na wkurzanie się na rzeczy na które nie mam wpływu. Wydaje mi się że na SSRI tego nie było, człowiek był taki "znieczulony" na pierdoły.

przez Patryk29 01 mar 2015, 11:13
Wzrost agresji, moze byc spowodowany dopamina a nie serotonina
"Nawet gdyby u twego boku stal sam bóg, zwyciestwo byloby watpliwe"

przez miko84 01 mar 2015, 11:23
wisnia80 parę rzeczy, jak napisał Patryk dopamina może u niektórych zwiększać agresję. Jeśli już upieramy się, że lek nie powoduje zwiększonego wychwytu serotoniny (w co trudno mi uwierzyć bo lek zmniejsza serotoninę w osoczu przez zwiększony wychwyt do płytek krwi, co jest jego głównym mechanizmem działania w leczeniu astmy, nie rozumiem dlaczego lek miałby selektywnie wpływać na SERT), to samo to, że nie zwiększa serotoniny gdy brało się długo leki serotoninowe może powodować spadki serotoniny co może się wiązać ze zwiększoną impulsywnością. Jak ktoś długo brał leki serotoninowe to przeskok na inny typ leku jest trudny. U mnie leki serotoninowe nie działały specjalnie na depresję ale na impulsywność i agresję działały dobrze. Trudno mi się było na nich zdenerwować, co miało swoje plusy i minusy (mniej mnie ruszało, a czasami złość to konstruktywny impuls, mimo, że brzmi to dziwnie). Jeśli ktoś ma problemy z impulsywnością i agresją, wszystko go denerwuje i co chwila rani ludzi tak, że trudno mu jest funkcjonować wśród nich to wg. mnie leki serotoninowe są na to najlepsze.

Nie wiem też czy brak agresji na SSRI jest spowodowany tym, że jej po prostu nie ma, że mózg tak funkcjonuje, czy jest jednak problem z wyrażeniem emocji na zewnątrz - jeśli tak to długoterminowo nie jest to dobre dla zdrowia fizycznego, jednak wkurzenie się od czasu do czasu i walnięcie pięścią w stół jest zdrowe. Z drugiej strony nadmierna agresja, gdy wszystko wkurza i powoduje nakręcenie też nie jest zdrowa i może niszczyć. Ważna jest równowaga.
miko84

przez lunatic 01 mar 2015, 12:46
mi się coś wydaje ze ten lek jednak obniża serotonine tak jak jest ciągle zaklasyfikowany jako ssre mimo późniejszych badań które miały twierdzić ze tak nie jest i stąd takie samopoczucie po nim
brałem leki dopaminowe i nie było czegoś takiego jak na coaxilu, działanie dopaminowe czuć wyraźnie przez pierwsze dni, u mnie jest ono podobne do amisulprydu i nie ma w tym żadnego poddenerwowania ani niestabilności emocjonalnej, jest napęd, motywacja i energia ale z zachowaniem stabilnego samopoczucia

przez Patryk29 01 mar 2015, 12:55
Nigdzie nie jest napisane, ze ten lek zmniejsza ilosc serotoniny, napisane jest ze przyspiesza wychwyt zwrotny serotoniny, co to oznacza ??
A no to, ze serotonina szybciej sie przemieszcza, ale nigdzie nie jest napisane, ze jest jej mniej.

-- 01 mar 2015, 13:02 --

Wogóle to nie wiem czy ten lek jest wart, az tak duzej uwagi, która mu poswiecamy :P

przez lunatic 01 mar 2015, 13:09
skoro hamowanie wychwytu zwrotnego powoduje wzrost danego neuroprzekaźnika to chyba logiczne jest ze działanie przeciwne czyli nasilenie tego wychwytu spowoduje jego obniżenie

przez Patryk29 01 mar 2015, 13:15
Nie do konca jest to logiczne, podam przyklad, masz samochod z silnikiem 1,9 tdi powiedzmy ze ma 110km i pali 6l/100km.
Biore to auto i je tuninguje to 150km i wiesz co sie dzieje ze spalaniem tego auta ?? Nic ono nadal pali 6l/100km
A co zyskujesz??
Lepsza wydajnosc silnika, lepsze przyszpieszenie, wieksza predkosc i paliwa nadal mamy tyle samo. 8)

przez miko84 01 mar 2015, 17:01
Nie no nasilenie wychwytu zwrotnego neuroprzekaźnika do wnętrza neuronu powoduje, że jest go mniej na synapsach i przez to słabiej aktywuje receptory (na pewnych to plus - np. 5-HT2c, a innych może być minus).

Porównywanie neurotransmisji do samochodów czy rur jest trochę nie teges, nawet najbardziej zaawansowany samochód który powstanie za 100 lat będzie miał nadal bardzo daleko do funkcjonowania mózgu. Jest to dużo bardziej skomplikowane, bo np. za działania w mózgu nie odpowiadają tylko neuroprzekaxniki ale i neuropeptydy, każdy neuron ma masę receptorów i różnych ew. mechanizmów transkrypcji, do tego dochodzą kanały jonowe, neurotransmisja cofana (retrograde) np. endogennych kanabinoidów, neurotransmisja w "pufach" (volume neutrotansmission) itd itd. Szkoda tylko, że ten genialny organ tak często nawala...
miko84

Sortuj wg