TIANEPTYNA (Coaxil,Stablon,Tatinol)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy tianeptyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
39
48%

Nie
33
40%

Zaszkodziła
10
12%

Liczba głosów : 82

przez Kalebx3 05 lut 2014, 12:34
Nie wiem dlaczego ale zadziałała na nastrój od razu po pierwszej tabletce. Tak samo miałem kiedyś z sulpirydem gdy pierwszy raz go brałem, lecz po około 2 tygodniach działanie to zanikło i nawet gdy wracałem do tego leku po długiej przerwie to już nie zadziałał na nastrój. Mam nadzieję że z tym tak nie będzie.

Brown , będzie , będzie z tą Tianeptyną , jak swego czasu z sulpirydem . Za dobrze by było ,jakby haj trwał non-stop. ;)
>>> Jesteśmy żebrakami żyjącymi na koszt Boga >>>

przez brown 05 lut 2014, 14:05
Kalebx3 pewnie będzie tak jak piszesz :) ale wolę o tym nie myśleć. Wystawię opinię o tym leku gdzieś za miesiąc dwa, się okaże. Pozostaje mi jeszcze spróbować Wellbutrin ale na razie mnie na niego nie stać.

przez miko84 05 lut 2014, 15:17
Akurat neuroleptyki mają często tak, że przestają działać po jakimś czasie na depresję. Wiąże się to ze zmianami receptorowymi. U niektórych jest to po paru dniach u innych po około 2 tygodniach.
miko84

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Tańczący z lękami 05 lut 2014, 15:32
miko84, a Ty jak się czujesz? Mając taką petardę lekową teoretycznie po depresji nie powinno być śladu...
paroksetyna 15mg, mianseryna 5mg
doraźnie: co będzie pod ręką
zaburzenia lękowo-depresyjne, nerwica

przez miko84 05 lut 2014, 15:36
Niestety tylko teoretycznie. 2 tygodnie i zmieniam mianserynę na mirtazapinę i zobaczę czy będzie jakaś różnica.
miko84

przez Tańczący z lękami 05 lut 2014, 15:40
miko84, mam to samo, dość zmienne nastroje a od 3 dni na mniejszej dawce lamo. Dziś myślę, aby podnieść sertę, ale kurcze to może z kolei zaostrzyć objawy. Próbowałem odrobinę podnieść mirtę, ale po kilku godzinach od wieczornej dawki jakoś nie mogłem usnąć do 3 nad ranem i dodatkowo pikawka mnie zaczęła kłuć, oba objawy totalnym szokiem dla mnie :P

-- 05 lut 2014, 14:56 --

miko84, poczytałem sobie o ChADzie.... i wszystko się zgadza: problemy z krążeniem, zaburzona oś podwzgórze-przysadka-nadnercza, irytacja, problemy ze snem (wybudzanie), lęk, być może występowanie rodzinne (ojciec choleryk i alkoholik i brat choleryk), działają na mnie leki obniżające kortyzol ale też nie do końca, działają ssri, ale nie do końca. Ktoś powie zwiększ dawkę, ale byłem i na 30mg paro i też miałem napięcia. Bardzo zła reakcja na 30mg paro + 20mg miansy (hipomania) i straszne wkurwy. Nawet śpiąc po 2-3h dziennie nie byłem w stanie agonalnym, aby leżeć jak to bywa w ciężkiej depresji, ale zarazem często z tego napięcia brak mi sił na cokolwiek. Wszystko pasuje kuźwa to ChADu wypisz wymaluj. Lęk wystepuje częściej w chadzie niż deprze a i natręctwa się zdarzają. Nie wiem już co o tym myśleć. No i zaczęło się u mnie w wieku szkolnym ale potężne lęki w wieku 24lat. To wszystko nie do końca pasuje do czystej depresji...

przez miko84 05 lut 2014, 16:00
Jeśli masz wątpliwości to pogadaj z lekarzem i niech Cię umieści na wyższej dawce stabilizatora i zobaczysz jak się będziesz czuć. Epizod hipomanii może wskazywać na CHAD. Ja na takich dawkach leków które mam nie mam nawet większej poprawy nastroju...
miko84

przez Tańczący z lękami 05 lut 2014, 16:33
trochę to dziwne

przez elfrid 05 lut 2014, 18:53
miko84 napisał(a):Akurat neuroleptyki mają często tak, że przestają działać po jakimś czasie na depresję. Wiąże się to ze zmianami receptorowymi. U niektórych jest to po paru dniach u innych po około 2 tygodniach.

Skąd takie wnioski? I o jakich neuroleptykach piszesz? Klasycznych czy atypowych. Klasyczne działają depresjogennie. Z wyjątkiem flupentiksolu, sulpirydu, chlorptoiksenu. To, że ktoś przestaje odczuwać początkowe pobudzenie i energię nie znaczy, że lek przestał działać. Nie można do tego podchodzić jak do stymulantów.

-- 05 lut 2014, 18:56 --

miko84 napisał(a):Niestety tylko teoretycznie. 2 tygodnie i zmieniam mianserynę na mirtazapinę i zobaczę czy będzie jakaś różnica.

A mirtazapinę od razu 45 mg, czy będziesz stopniował? Jak napisał tańczący z lękami... po takiej "petardzie" po depresji nie powinno być śladu. Jeśli to nie pomaga i dodanie mirtazapiny nic nie zmieni, wg mnie trzeba sięgnąć po inne leki niż tylko antydepresyjne.
Coś jest nie tak skoro lek działa trochę, działać przestaje, albo w ogóle nie działa.

-- 05 lut 2014, 19:01 --

miko84 napisał(a):Jeśli masz wątpliwości to pogadaj z lekarzem i niech Cię umieści na wyższej dawce stabilizatora i zobaczysz jak się będziesz czuć. Epizod hipomanii może wskazywać na CHAD. Ja na takich dawkach leków które mam nie mam nawet większej poprawy nastroju...

No właśnie. Miałeś już tyle kuracji antydepresyjnych w max dawkach i nie ma poprawy napędu, energii, motywacji - to jest to bardzo dziwne. Zrobisz jak zechcesz, ale mam wątpliwości co do skuteczności LPD u Ciebie. Na prawdę powinien się temu przyjrzeć jakiś dobry specjalista.
Jeśli połączenie typu wenlafaksyna/sertralina+mirtazapina+bupropoion/reboksetyna w max dawkach nie działa na napęd i nastrój to ja nie wiem, co z leków LPD może pomóc. Zawsze można spróbować amitryptyliny. Ale są inne sposoby augmentacji LPD. Ile Ty już czasu straciłeś na branie tych antydepresantów.

-- 05 lut 2014, 19:09 --

Tańczący z lękami napisał(a): poczytałem sobie o ChADzie.... i wszystko się zgadza: problemy z krążeniem, zaburzona oś podwzgórze-przysadka-nadnercza, irytacja, problemy ze snem (wybudzanie), lęk, być może występowanie rodzinne (ojciec choleryk i alkoholik i brat choleryk), działają na mnie leki obniżające kortyzol ale też nie do końca, działają ssri, ale nie do końca. Ktoś powie zwiększ dawkę, ale byłem i na 30mg paro i też miałem napięcia. Bardzo zła reakcja na 30mg paro + 20mg miansy (hipomania) i straszne wkurwy. Nawet śpiąc po 2-3h dziennie nie byłem w stanie agonalnym, aby leżeć jak to bywa w ciężkiej depresji, ale zarazem często z tego napięcia brak mi sił na cokolwiek. Wszystko pasuje kuźwa to ChADu wypisz wymaluj. Lęk wystepuje częściej w chadzie niż deprze a i natręctwa się zdarzają. Nie wiem już co o tym myśleć. No i zaczęło się u mnie w wieku szkolnym ale potężne lęki w wieku 24lat. To wszystko nie do końca pasuje do czystej depresji...

Wiesz, co do diagnozy się nie wypowiadam, bo przez Internet się nie da. Ale jeżeli podejrzewasz u siebie CHAD (niezależnie czy "standardowy", mieszany czy z szybką zmianą faz)to może warto zastosować terapie wskazaną w tym rozpoznaniu: tj. stabilizatory bez antydepresantów. Moim zdaniem lamotrygina działa przeciwdepresyjnie ale średnio stabilizuje. Spróbuj litu, karbamazepiny, olanzapiny albo kwetiapiny w słusznej dawce. Jeśli masz problemy ze snem te dwa ostatnie leki wydają się idealne.
Moją uwagę przykuł artykuł, w którym wykazano korelację pomiędzy wprowadzeniem antydepresantów SSRI i innych nowszych i ich stosowaniem u chorych na CHAD (jako bezpieczniejsze od TLPD pod kątem zmiany fazy); coraz częściej obraz CHAD w manii nie jest euforyczny, a staje się "mieszany" właśnie z dysforią, drażliwością. W latach 1950-1990 dużo częściej diagnozowano klasyczny CHAD I.
Te napięcia, agresje, wkurwy nie nasilają się po LPD, zwłaszcza SSRI?

-- 05 lut 2014, 19:10 --

PS Tańczący z lękami, masz jakieś ciekawe linki do artykułów na temat CHAD?
pregabalina, wenlafaksyna

przez barsinister 05 lut 2014, 19:25
autodiagnoza przy ChAD nie ma żadnego znaczenia, jest wręcz szkodliwa a już samoleczenie stabilizatorami to czysta głupota
tylko lekarz może zrobić sensowne różnicowanie, diagnozę powinno potwierdzić kilku lekarzy
leki w zależności od rzeczywistego problemu potrafią działać zupełnie inaczej
Not poppy, nor mandragora,
Nor all the drowsy syrups of the world,
Shall ever medicine thee to that sweet sleep
Which thou ow'dst yesterday.

przez elfrid 05 lut 2014, 19:57
barsinister, tak, ale mówimy o przypadku, gdy leki przeciwdepresyjna zawodzą lub działają nienaturalnie. W przypadku wahań nastroju, agresja, drażliwości stabilizatory są wskazane niezależnie czy źródłem objawów jest CHAD, czy zaburzenia osobowości. Moim zdaniem to leki przeciwdepresyjne są nadużywane, jako panaceum na wszystko. Ma to uzasadnienie w związku z ich dobrą tolerancją, ceną itp - także naturalnie są postępowaniem I rzutu. Jednak nie można oprzeć leczenia wyłącznie w oparciu o tą grupę leków.

przez Tańczący z lękami 05 lut 2014, 20:19
elfrid, dziś trochę poczytałem http://online.synapsis.pl/Choroba-afekt ... nformacje/
barsinister, byłem u 6-7 psychiatrów w ciągu 12 lat, i tylko jeden stwierdził ChAD, kiedy u niego w gabinecie byłem napięty jak struna i dosłownie usiedzieć nie mogłem. Poza tym, jak chodzę raz na miesiąc po receptę to za wiele też nie widzi taki lekarz moim zdaniem. Nie byłem w szpitalu na żadnej obserwacji, stety czy niestety. Zdaję sobie sprawę, że człowiek sam zaburzony ma zaburzoną ocenę, ale jednak z tym człowiekiem najdłużej przebywam ja sam. Lamo pomaga, podobnie jak każdy lek z tych co biorę, ale nie powinienem go zwiększać a 1 lekarz kazał odstawić. Rok temu oprócz lamo zapisano mi ketrel25mg na sen więc myślę, żeby zrobić 2 podejście do tego leku i powoli zastąpić nim mirtę. Kto sam nie zmieniał leków niech pierwszy rzuci we mnie receptą...heh :hide:

przez elfrid 05 lut 2014, 20:24
Tańczący z lękami, skoro lamotrygina powoduje objawy skórne może lepiej ją zmienić. 50mg to za mała dawka żeby mówić o jakimś stabilizującym działaniu.

przez depas 06 lut 2014, 10:28
Ja ze swojej strony poleciłbym z czystym sumieniem topiramat w miejsce lamotryginy, z zaznaczeniem że dość przykre są uboki przy wprowadzaniu ale warto się przemęczyć te parę tygodni. Jeśli chodzi o jego osławiony wpływ na funkcje poznawcze - nie uświadczyłem. Efekt stabilizacyjny odczuwalny już po 2-3 tygodniach. W moim wypadku także zauważalny wpływ przeciwlękowy. Nic tylko brać ;)
paroksetyna 40mg
mianseryna 60mg
amisulpryd 200mg

RIP Robin Williams (1951-2014)

Sortuj wg