WORTIOKSETYNA (Brintellix)

OPINIE użytkowników na temat leków przepisywanych w leczeniu nerwic, depresji itp.

Czy wortioksetyna pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

Tak
4
27%

Nie
6
40%

Zaszkodziła
5
33%

Liczba głosów : 15

przez Grabarz666 08 sie 2016, 15:16

przez Carmelo7 28 sie 2016, 15:58
Brałem 2 tygodnie. Żadnych specjalnych skutków ubocznych nie miałem, oprócz układu pokarmowego. Musiałem odstawić przez delikatne jelita. Trudno odpowiedzieć czy pomogło po tak krótkim czasie. Zostało mi pół opakowania, więc mogę odstąpić.

przez rafs 02 wrz 2016, 21:47
Biorę 10 mg od kwietnia na depresję. Pomaga mi dosyć mocno. Prawie wszystkie objawy zniknęły lub zmniejszyły się. Wróciła mi chęć do pracy, czytania, słuchania muzyki i kontaktów z ludźmi. Kiedy poszedłem do psychiatry, powiedziałem od razu, że jeśli mam brać leki, to takie, które powodują możliwie najmniej zaburzeń seksualnych. Wiele mogę znieść, ale kuźwa bez przesady. Przepisała mi wortio i muszę powiedzieć, że jestem zadowolony. Zero efektów ubocznych, żadnych zaburzeń libido czy problemów z orgazmami. Przez jakiś tydzień miałem tylko taki brak apetytu, że mogłem przesiedzieć cały dzień na dwóch kanapkach. Ale to przeszło.
Ciężko mi porównywać z innymi lekami, bo oprócz wortioksetyny z antydepresantów wziąłem tylko trzy czy cztery tabletki sertraliny. Dostałem po tym takich lęków, że odstawiłem to w cholerę bez pytania nikogo o zdanie. Lekarstwo gorsze niż choroba.
Nie wiem też, czy to już optimum i lepiej już nie będzie. Mam wrażenie, że mógłbym czuć się jeszcze lepiej, ale to tylko takie zgadywanie. Jak pisałem, nie mogę porównać tego z innymi lekami. Z okresem sprzed depresji też nie, bo nie pamiętam kiedy to było i czy w ogóle był taki okres. Wydaje mi się, że tak, ale nie ręczę za to. Odkąd pamiętam coś ze mną było nie tak, zmieniało się tylko natężenie. Wszystko to razem sprawia, że mam ochotę namówić swojego psychiatrę na podbicie do 20 mg i zobaczenie co się wówczas stanie. Jedyny problem jest taki, że to to draństwo jest cholernie drogie.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez faeton 11 wrz 2016, 16:05
Cześć Vengence, nie potrafiłem tego opisać wcześniej, IMHO lek pomaga na nerwicę. Mam trudną sytuację ogólnie, wyliczyłem przynajmniej 3 źródła przewlekłego stresu i nie radzę sobie z nim za dobrze, ale uczę się cały czas, najgorsza jest nerwica z którą próbuje walczyć. Poza tym w nerwicy mam złą interpretację zamiarów otoczenia, a otoczenie też może być znerwicowane i to wszystko się napędza :shock:

przez oko.grzegorz 17 wrz 2016, 18:33
Bralem 1,5 miecha ten lek. Przez miesiac nic. Po mi3siacu mega uspokojenie i taka pewnosc siebie. Dzialania antydepresyjnego nie zauwazylem.

przez warning 02 paź 2016, 23:09
rafs: nadal przyjmujesz Brintellix? Wciąż działa? Odczuwasz jakieś skutki uboczne? Waga ciała nie wzrosła? :)

przez rafs 03 paź 2016, 09:31
warning napisał(a):rafs: nadal przyjmujesz Brintellix? Wciąż działa? Odczuwasz jakieś skutki uboczne? Waga ciała nie wzrosła? :)

Tak, nadal przyjmuję, cały czas działa. Skutków ubocznych nie zaobserwowałem, waga ciała pozostała bez zmian.

przez absolulu 03 paź 2016, 15:16
Wziąłem jedno opakowanie tego leku. Wg crazymeds po 2tyg już powinno być wiadomo czy lek będzie banglać, po 3 tygodniach już powinien działać jak należy. Dawka 10mg

Wnioski:
- Nie dajcie sobie wciskać kitu że to nie jest ssri i nie ma ich skutków ubocznych. To że wasz lekarz łyknął gadkę przedstawiciela handlowego Lundbecka nie oznacza że takie są fakty. Zresztą w ulotce i tak wszystko jest :). Powiedziałbym że skutki uboczne jak klasyczne ssraje (nudności, brak apetytu, biegunka, podniesiona temp ciała, problemy ze snem)
- Może powodować dysfunkcje seksualne, tak jak inne ssri
- Brak działania antydepresyjnego w moim przypadku
- Nasilenie lęków, powiedziałbym nawet że lek indukował lęk, być może przez pogorszenie jakości snu
- Jedyna różnica w stosunku do innych ssrajów, jaką odnotowałem, to fakt że lek NIE zamula tak jak inne, więc jeśli na kogoś dobrze działają ssraje ale narzeka na zmulenie/brain fog, to może być jakiś wybór
- Generalnie nie polecam, szkoda pieniędzy, za 170 zł można się leczyć przez 2 lata innym ssrajem

Tutaj dobre info: https://www.crazymeds.us/pmwiki/pmwiki. ... ction=full
Odstąpię leki (WWa) - priv. Uprzedzam pytania - żadnych benzo.

przez Kalebx3 03 paź 2016, 18:31
,,, a mi tam ten lek dobrze leży , najlepiej jako "lekki"1,25 -2,5 mg) dodatek do Esci . Były okresy ,że wyciągał mnie z bardzo czarnej depresyjnej dupy , a było czasem i tak ,że chodziłem po nim bardzo nerwowy . Ogólnie na plus .
>>> Jesteśmy żebrakami żyjącymi na koszt Boga >>>

przez warning 07 paź 2016, 23:55
absolulu napisał(a):Wziąłem jedno opakowanie tego leku. Wg crazymeds po 2tyg już powinno być wiadomo czy lek będzie banglać, po 3 tygodniach już powinien działać jak należy. Dawka 10mg

Wnioski:
- Nie dajcie sobie wciskać kitu że to nie jest ssri i nie ma ich skutków ubocznych. To że wasz lekarz łyknął gadkę przedstawiciela handlowego Lundbecka nie oznacza że takie są fakty. Zresztą w ulotce i tak wszystko jest :). Powiedziałbym że skutki uboczne jak klasyczne ssraje (nudności, brak apetytu, biegunka, podniesiona temp ciała, problemy ze snem)
- Może powodować dysfunkcje seksualne, tak jak inne ssri
- Brak działania antydepresyjnego w moim przypadku
- Nasilenie lęków, powiedziałbym nawet że lek indukował lęk, być może przez pogorszenie jakości snu
- Jedyna różnica w stosunku do innych ssrajów, jaką odnotowałem, to fakt że lek NIE zamula tak jak inne, więc jeśli na kogoś dobrze działają ssraje ale narzeka na zmulenie/brain fog, to może być jakiś wybór
- Generalnie nie polecam, szkoda pieniędzy, za 170 zł można się leczyć przez 2 lata innym ssrajem

Tutaj dobre info: https://www.crazymeds.us/pmwiki/pmwiki. ... ction=full

Dzięki absolulu za obszerna relację i sensowne porównanie działania do typowych SSRI. A gdybyś wortio miał porównywać z wenla? A, i czy SSRI też nie działaja na Ciebie przeciwdepresyjnie?

przez Grabarz666 08 paź 2016, 12:17
warning napisał(a):Dzięki absolulu za obszerna relację i sensowne porównanie działania do typowych SSRI. A gdybyś wortio miał porównywać z wenla? A, i czy SSRI też nie działaja na Ciebie przeciwdepresyjnie?

http://download.springer.com/static/pdf/887/art%253A10.1186%252Fs13643-015-0001-y.pdf?originUrl=http%3A%2F%2Fsystematicreviewsjournal.biomedcentral.com%2Farticle%2F10.1186%2Fs13643-015-0001-y&token2=exp=1470661781~acl=%2Fstatic%2Fpdf%2F887%2Fart%25253A10.1186%25252Fs13643-015-0001-y.pdf*~hmac=787a1eb36c9f05e470be7dcffeffd41813302a405338b59c50200a984022b7f1

However, our study suggests that vortioxetine may not be more effective, and is potentially less effective, than an SNRI.

Publikacja niesponsorowana przez żadną firmę farmaceutyczną.

przez absolulu 08 paź 2016, 16:58
warning napisał(a):Dzięki absolulu za obszerna relację i sensowne porównanie działania do typowych SSRI. A gdybyś wortio miał porównywać z wenla? A, i czy SSRI też nie działaja na Ciebie przeciwdepresyjnie?

ssraje już w ogóle na mnie nie działają. Własciwie to mogę powiedzieć że wortioksetyna pogorszyła mi objawy depresyjne (za wyjątkiem zmulenia), bo doszły problemy ze snem (w tym wczesne wybudzenia - charakterystyczny objaw depresji), poczucie winy, beznadziei i nasiliły mi się lęki.

Jedyny ssri który wykazywał jako takie działanie antydepresyjne była sertralina, na samym początku mojej przygody z lekami. Przy drugim podejściu niestety już nie wypaliła. Jeśli miałbym wybrac jakiś ssri to postawiłbym na sertrę albo na fluwoksaminę (chociaż nie próbowałem), bo pierwszy wydaje się najskuteczniejszy (escitalopram wydaje mi się jednak słabszym LPD) a drugi ma rzeczywiście inny profil od pozostałych ssri i może niektórym osobom podpasować, przy minimalnej ilości skutków ubocznych. Niestety u mnie ssri nigdy nie działały dobrze na poziom energii, sen i motywację. Pamięć (krótkotrwała) i koncentracja też lipa. Z czasem doszły problemy z anhedonią i obawiam się że PSSD albo jakaś jego forma.

Wenlafaksyna może na papierze lepiej wygląda u mnie akurat nie sprawdziła się, w dodatku miałem po niej najgorsze dysfunkcje seksualne ze wszystkich leków jakie brałem.

Lek który w rzeczywistości działał antydepresyjnie (likwidował anhedonię,lepsza koncentracja i pamięć, chęci to do things) to mirtazapina, ale kosztem wilczego apetytu i snem po 12h i więcej, więc nie nadawała się do codziennego funkcjonowania. Od momentu zaśnięcia potrzebowałem jakoś 12-14h żeby dojść do siebie (tryb zombie), potem było już fajnie, ale kto może sobie pozwolić na to żeby być zombiakiem przez połowę doby :)

przez NoMoreDepression 09 paź 2016, 18:38
absolulu - a jakie dawki brałeś esctialopramu, sertraliny i mirtazepiny? Na mnie mirta w 15 i 30 mg nie robi żadnego wrażenia, ani jeśli chodzi o spanie ani o cokolwiek innego.

przez absolulu 09 paź 2016, 22:58
Jeśli mirta Cię nie usypia, to musisz być robocopem, albo masz jakąś upiorną bezsenność. Mirta 15-45, sertra 50-200, esci 10mg

Sortuj wg