lęk przed nauką

Subforum poświęcone nerwicy lękowej.

lęk przed nauką

przez stx 20 sie 2013, 18:53
witam, to jest tak...

wiem, że musze się uczyć i że to dobre :twisted: ale...

moja podświadomość uważa inaczej a mianowicie: że czym będę więcej wiedział, tym dłużej będę szukał odpowiedzi na pytania i będe mniej bystry :oops: tak jakby że więcej rzeczy mam w głowie to dłużej się wszystkiego szuka i wiele innych negatywów.

to strasznie głupie to wiem, ale nie potrafie na to wpłynąć i to już mnie frustruje bo nie potrafie sie uczyć na siłe bo podświadomość robi swoje :cry:

możecie sie śmiac ale i tez powiedzieć czy da sie coś z tym zrobić prócz pójscia do specjalisty bo obecnie to niemożliwe
stx

lęk przed nauką

przez nerwa 20 sie 2013, 23:28
to tylko chyba jakos racjonalnie trzeba sobie przetlumaczyc?

Ale zobacz, im mniej wiesz, tym wlasnie jestes mniej bystry, bo nie masz mozliwosci znalezienia odpowiedzi na pewne pytania.
Wiec z dwojga zlego, ja wolalabym szukac troche dluzej, a moc znalezc odpowiedz, niz szukac super szybko, ale miec ograniczoną wiedze.

A poza tym wyobraz sobie super szybki komputer. Czy masz tam 1 MB danych czy 1giga - nie ma to az takiego wielkiego znaczenia przy wyszukiwania (jakies są ale pewnie w milisekundach liczone), i teraz pamietaj, ze mózg może nawet jeszcze szybciej przetwarzac pewne informacje.
"The greatest weapon against stress is our ability to choose one thought over another." ~William James

lęk przed nauką

przez monk.2000 20 sie 2013, 23:34
Miałem lęk przed nauką w liceum.
U mnie to bardziej był bunt przeciw systemowi edukacji. Nie chciałem być dłużej jak drób, któremu się ładuje do dzioba informacje. Chciałem sam czegoś szukać, uczyć się samemu. A nie stać się kolejnym obywatelem z druczkiem, zaświadczającym że posłusznie robiłem co kazali.

Zacząłem słuchać rock'n'rolla i nosić długie włosy.

W rodzinie twierdzą, że się opuściłem, ale aż tak mnie to nie rusza.

Może nie doceniasz wiedzy. Ogólnie uczenie się to wielki trud. Nie tylko wysiłek, ale czasem mierzenie się z trudnymi tematami. Czasem same chęci nie wystarczą, potrzebna jest pewna doza zrozumienia.
Awatar to skarb Atlantydy: starożytny Scion.

:( F.20
:smile: Solian 600mg
8) Akineton

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

lęk przed nauką

przez stx 20 sie 2013, 23:45
Ale rzecz w tym że ogarnąłbym te wszystkie szkolne tematy, tylko że w głębi duszy nie chce. Ale wiem że powinienen chcieć dlatego musze to zmienić. Lecz nie wiem jak
stx

lęk przed nauką

przez nerwa 20 sie 2013, 23:48
stx, ja nie wiem czy POWINIENES chciec...
Mi sie bardziej wydaje, ze po prostu pewne rzeczy trzeba przejsc, taki jest system edukacji i czy chcesz czy nie musisz sie nauczyc i zdac egzaminy.
Nawet mysle, ze jest wiele ludzi którzy wcale nie czerpia z tego przyjemnosci :)
A potem juz jest lepiej, bo uczysz sie glownie tylko tego, czego naprawde chcesz :) tylko zeby do tego dojsc, trzeba wczesniej uczyc sie tez tych rzeczy ktorych sie nie chce... moze bez sensu troche, ale taki system
"The greatest weapon against stress is our ability to choose one thought over another." ~William James

lęk przed nauką

przez stx 21 sie 2013, 00:19
ale chyba przeciętny człowiek sie nie obawia że nauka mu w jakis sposób ''zaszkodzi''

PS. nie próbuje wyszukać wymówki od nauki jeśli tak myślicie
stx

lęk przed nauką

przez monk.2000 21 sie 2013, 00:22
stx, a jak patrzysz na wykształconych ludzi i tych rówieśników, którzy się dobrze uczą, czujesz jakąś niechęć? Może boisz się takiego "sztywniackiego" stylu bycia. Tylko książki i zero radości życia. A zwieńczeniem marzeń i ambicji piątka ze sprawdzianu.
Awatar to skarb Atlantydy: starożytny Scion.

:( F.20
:smile: Solian 600mg
8) Akineton

lęk przed nauką

przez stx 21 sie 2013, 11:05
bo zauważyłem że ci którzy dobrze się uczą są tacy niezbyt inteligentni emocjonalnie czyli po prostu nudni, bez poczucia humoru, niezbyt pomysłowi/kreatywni itd
stx

lęk przed nauką

przez socorro 21 sie 2013, 11:25
bo zauważyłem że ci którzy dobrze się uczą są tacy niezbyt inteligentni emocjonalnie czyli po prostu nudni, bez poczucia humoru, niezbyt pomysłowi/kreatywni itd

stx, tu masz definicję inteligencji emocjonalnej:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Inteligencja_emocjonalna

może masz problem z motywacją? może ma to coś wspólnego z prokrastynacją? na jakim etapie nauki jesteś- szkoła średnia, studia? może po prostu musisz uczyć się rzeczy, które kompletnie Cię nie interesują? jak to jest? ;)

a w ogóle to ciężko mi zrozumieć czemu tyle ,,naukowych,, tematów powstaje właśnie teraz, w wakacje :twisted:
Ostatecznie wszyscy mamy do opowiedzenia tylko jedną historię - ,,X,, na naszej mapie.
,,X,, oznacza nie miejsce, gdzie zaczyna się życie, lecz gdzie zaczyna się ono liczyć...
Miss Najładniejszych Nóg na forum

lęk przed nauką

przez stx 21 sie 2013, 11:41
za kilka dni mam porawke z dwóch przedmiotów a ja nic się nie uczę, mimo że wiem że szkoła to jedna z najważniejszych rzeczy w życiu i że jak nie zdam to sobie dalej do niej nie pochodze. (liceum)
prokrastynacja jest
a matematyka i chemia kompletnie mnie nie interesują
stx

lęk przed nauką

przez kamil_88 21 sie 2013, 23:21
Samo się nie nauczy jeśli ty tego nie zrobisz. Jeśli nie czujesz do tego obowiązku, to nie ruszysz tych rzeczy, na które nie masz ochoty, to nic z tego nie będzie. Nie wiem czy jakiś specjalista na to pomoże. Ale generalnie lęki przed nauką powinno dać się ogarnąć poprzez podejście opisywane czasem w ramach "sposobów efektywnej nauki".

Bo sam strach przed nieznanym (np. nowym frameworkiem) jest rzeczą naturalną. Ale to kwestia podejścia by się nauczyć. Mi metoda małych kroków jak najbardziej się sprawdza. W ten sposób można ogarniać złożone, nawet nielogicznych funkcjonalności, rozwiązania.

Znam też osoby, które tego typu rzeczy traktują jako wyzwania - 'challenge accepted'; w ten sposób budują motywację.

stx napisał(a):moja podświadomość uważa inaczej a mianowicie: że czym będę więcej wiedział, tym dłużej będę szukał odpowiedzi na pytania i będe mniej bystry :oops: tak jakby że więcej rzeczy mam w głowie to dłużej się wszystkiego szuka i wiele innych negatywów.

Z tą bystrością to faktycznie dziwne podejście - spójrz na swój mózg jak na mięsień. Też wymaga gimnastykowania. Jeśli nie ćwiczysz, bo obawiasz się, że zużyjesz siłę - czy na pewno wyjdziesz na plus?
Z tymże to uczucie, o którym piszesz - brak bystrości - być może kojarzysz ze zbyt dużym przyjęciem informacji do pamięci krótkotrwałej. Kiedy informacje zostaną zapisane w 'long-term memory' nie ma uczucia "obciążenia" przy myśleniu, a kojarzenie bardzo szybkie. Stąd nacisk na systematyczność..

stx napisał(a):bo zauważyłem że ci którzy dobrze się uczą są tacy niezbyt inteligentni emocjonalnie czyli po prostu nudni, bez poczucia humoru, niezbyt pomysłowi/kreatywni itd

To z jakiejś próby losowej na no-life'ach? Znam cały budynek, gdzie co dzień nie ma nudy bo wiecznie jest z czegoś polewka, a za kreatywność/pomysłowość płacą ładną kasę. Ten opis pasuje raczej do introwertyków :P
w zagubionej przestrzeni trwam,
cały świat płynie obok gdzieś

lęk przed nauką

przez elo 21 sie 2013, 23:38
ej ale boisz sie przyswajac tylko wiedze szkolna czy tez ta ogolna?
f20.0 f42.2 g40
kweta 100
akineton 2
klorazepan 20
propranolol 30
abilify 30
solian 400
potas 540
klonik 2 okazjonalnie
depakine chrono 600

https://www.youtube.com/watch?v=_xUFjl8LzmY&feature=kp
https://www.youtube.com/watch?v=RFzi8IQS-yY
elo

lęk przed nauką

przez stx 22 sie 2013, 11:11
no spróbuje dziś znów wkuc tą matme, ale we wcześniejsze dni było to bezefektywne.

elo to raczej lęk tylko przed szkolną wiedzą i w dodatku tą nieprzydatną w życiu
stx

lęk przed nauką

przez elo 23 sie 2013, 00:26
po czym wnosisz ze matma jest nieprzydatna w zyciu? polskiego i historii juz sie nie boisz uczyc?
f20.0 f42.2 g40
kweta 100
akineton 2
klorazepan 20
propranolol 30
abilify 30
solian 400
potas 540
klonik 2 okazjonalnie
depakine chrono 600

https://www.youtube.com/watch?v=_xUFjl8LzmY&feature=kp
https://www.youtube.com/watch?v=RFzi8IQS-yY