nerwica a rodzina...

Subforum poświęcone nerwicy lękowej.

EFT

przez Kontika82 14 lip 2007, 19:59
Tak jak czytam o tej metodzie EFT to jest po prostu metoda desyntetyzacji - terapia behawioralna. Wyczytalam to w ksiazce "Wolni od lęku". polega na tym, ze ustawiasz sytuacje wywolujace u Ciebie lęk w kolejnosci od najmniej "strasznego" do najbardziej (najstraszniejszy jest na miejscu nr 1). Potem z psychologiem/psychiatra/psychoterapeuta zaczynajac od nr 10 (czyli od najmniej "strasznego" przypominasz sobie te sytuacje i najprawdopodobniej pojawi sie u Ciebie lęk. wtedy zadaniem psychiloga jest zminimalizowanie go - nie wiem dokladnie czy chodzi o cwiczenia rozluzniajace i wpojenie innego spojrzenia na te sytuacje, ale robi to dpopoki na mysl o tej sytuacji nie czujesz juz leku, bo zostal on WYPARTY przez inne uczucie (to jest wlasnie podstawa tego podejscia - ze uczucie lęku trzeba zastąpić). no i jak nr 10 masz juz opanowany to przechodzicie do nr 9 itd. Podobno nawet szybko taka terapia przebiega - ze jeden punkt to 1-3 spotkania. Czyli maksymalnie 30 - wiec jesli raz w tygodniu to mniej wiecej pol roku. Oczywiscie to jest bardzo indywidualna sprawa.. pamietajcie jednak, ze to jest BEHAWIORYZM, czyli nie odgrzebujemy uczuc, ale walczymy "metodycznie". jest tyle zwolennikow ilu przeciwnikow - jak zawsze w psychologii..ja chcialabym sprobowac, ale nie wiem gdzie w Wawie jest kompetentny psycholog/psychiatra etc., ktory zajmuje sie wlasnie behawioryzmem. Na razie mam tradycyjna terapie i mysle, ze dobrym uzupelnieniem bylaby wlasnie terapia behawiorystyczna. Mozecie mi cos polecic?

A jesli chodzi o lub - ja tez sie boje, zwlaszcza mowenia do mikrofonu przysiegi, przemowy do gosci oraz tanczenia pierwszego tanca..

przez merdigo 15 lip 2007, 00:24
lilianna_21 napisał(a):Cześć. Mam podobny problem jak Wy. Ślub zaplanowany na 29 marca 2008. Najbardziej boję się składania przysięgi, że moje serce wyskoczy mi z piersi, nie wiem jak mój organizm zareaguje? Jeszcze nigdy nie zemdlałam ale tak sobie myślę, że na ślubie może mi to się przydarzyć - wyglądało by spektakularnie :)

Ja też mam zaplanowany ślub na 29 marca 2008. Mam nadzieje ze to bedzie szczęśliwy dzień i że uda mi się przetrwać jakoś bez większego problemu. Będę jeszcze na seroxacie... a po ślubie mam go zacząć powoli odstawiać... jestem dobrej myśli.. pomyślcie o tych kobietach którym robi się niedobrze bo np są w 3 miesiącu ciąży i też jakoś muszą przetrwać swój ślub!! ;] Myślmy pozytywnie... przed mikrofonem chyba niejednemu głos się trzęsie szczególnie w tak ważnym dniu kiedy się składa przysięgę małżeńską - to przecież na całe życie :)

Pozdrawiam Lilanko_21 :)
...:::ja w kobietę a kamień zmieni się w chleb,
w gęstą trawę dam krok, wyjdę na suchy brzeg,
kiedy powróci do mnie mój fiolet, mój fiolet, mój fiolet, mój kolor:::...

Re: EFT

przez Plumia 16 lip 2007, 23:14
Kontika82 napisał(a):Tak jak czytam o tej metodzie EFT to jest po prostu metoda desyntetyzacji - terapia behawioralna. Wyczytalam to w ksiazce "Wolni od lęku". polega na tym, ze ustawiasz sytuacje wywolujace u Ciebie lęk w kolejnosci od najmniej "strasznego" do najbardziej (najstraszniejszy jest na miejscu nr 1). Potem z psychologiem/psychiatra/psychoterapeuta zaczynajac od nr 10 (czyli od najmniej "strasznego" przypominasz sobie te sytuacje i najprawdopodobniej pojawi sie u Ciebie lęk. wtedy zadaniem psychiloga jest zminimalizowanie go - nie wiem dokladnie czy chodzi o cwiczenia rozluzniajace i wpojenie innego spojrzenia na te sytuacje, ale robi to dpopoki na mysl o tej sytuacji nie czujesz juz leku, bo zostal on WYPARTY przez inne uczucie (to jest wlasnie podstawa tego podejscia - ze uczucie lęku trzeba zastąpić). no i jak nr 10 masz juz opanowany to przechodzicie do nr 9 itd. Podobno nawet szybko taka terapia przebiega - ze jeden punkt to 1-3 spotkania. Czyli maksymalnie 30 - wiec jesli raz w tygodniu to mniej wiecej pol roku. Oczywiscie to jest bardzo indywidualna sprawa.. pamietajcie jednak, ze to jest BEHAWIORYZM, czyli nie odgrzebujemy uczuc, ale walczymy "metodycznie".

EFT to zaden behawioryzm!!! w behawioryźmie leczysz sie poprzez doświadczenie a to znaczy, ze musiałabyś tak dlugo rzeczywiscie brać ślub, aż przestaniesz sie bać! a to raczej nie możliwe:) nie ma żadnego wypierania emocji a wręcz przeciwnie tu pracujesz na emocjach i czujesz dokaładnie czego się boisz i czujesz jak strach Ci opada, ale to nie jest efekt wyparcia czy zastąpienia innymi uczuciami, tylko "rozładowania" strachu poprzez przywrócenie pobudzenia układu nerwowego do równowagi (czyli spokoju) i żadne wypieranie nie jest podstawą tego podjecia a ksiażka "wolni od leku" nie jest o EFT. W EFT pracujesz z prawdziwymi uczuciami na uczciach, a teoria na bazie której powstało EFT jest autorstwa Garego Craiga, który twierdzi, że negatywne emocje to zaburzenie w układzie elektrycznym organizmu i przywracając równowage biolelektryczną przywracasz emocje do rownagii - nie zastępujesz, nie wypierasz, tylko wracasz do równowagi jaką miałas wczesniej, zanim ta emocja się pojawiła. Wiec sorki, ze to powiem, ale troche pokręciłas to EFT z Behawioryzmem, bo jednen z drugim nie ma wiele wspólnego. Poza tym w EFT przy mniejszych problemach wystarczą od 1-3 spotkań. a jesli jest to bardzo konkretny problem to czasem wystarczy 1-2 spotkania a nie 30!!! i nie pół roku (nawet lecznia nerwic nie oblicza się na pół roku!!!) a jesli chodzi o wawe to jest www.eft.net.pl a strona Garego Craiga to www.emofree.com
miłej lektury:) i tak z własnego doswiadczenia - nie ma co porównywać EFT z innymi podejsciami, bo ono ma w sobie wszystko na raz od psychonalizy, przez gestalt, behawirym, poznawczą i pewnie ejszcze kilka innych + akupunktura i też daje o niebo szybszy i skuteczniejszy efekt a pod tym względem jest juz wogole nieporównywalna:)

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Sortuj wg