Skocz do zawartości
Nerwica.com

PAROKSETYNA (Arketis, ParoGen, Paroxetine Aurovitas, Paroxinor, Paxtin, Rexetin, Seroxat, Xetanor)


Ania

Rekomendowane odpowiedzi

Bezpośrednio nie działa ale pośrednio tak, sama serotonina przez agonizm receptora 5-ht2c bodajże blokuje dopaminę - przez to obniżenie libido i wzrost prolaktyny. Prolaktyna podwyższa się bo dopamina spada a nie odwrotnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo się cieszę, że znalazłam Wasze forum.

Może przejdę od razu do sedna sprawy.....mam krótkie pytanie: został mi zapisany lek Parogen, wiele czytałam na jego temat, ale nie jestem do konca pewna czy powinnam go brać, tzn mam małego synka 4-o miesięcznego , którym muszę się zajmować, a czytałam że przez pierwsze dni brania leku może to być znacznie utrudnione. Proszę o informacje. Boję się zacząć go brać. Mam przypisane dawki początkowo przez tydzień po pół tabletki (20mg), później po całej raz dziennie po obiedzie.

Proszę o pomoc.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bezpośrednio nie, napisałem przecież, ale wszystkie SSRI i inne leki na serotoninę wpływają na dopaminę, prosty przykład - obniżenie libido. Skąd wiesz, że wzrosła Ci najpierw prolaktyna a później spadła dopamina a nie na odwrót? :)
Mam na to spore dowody niestety :( I do tego bardzo wielkie odczucia subiektywne, bo przeżyłem coś takiego - najpierw wystąpiło olbrzymie podniesienie prolaktyny, a razem za nią duży spadek impulsywności i ilości działań jakie podejmowałem.
SSRI i inne leki serotoninowe powodują wzrost prolaktyny bo serotonina obniża dopaminę, jedyny wyjątek to jak podają w ulotce sertalina, bo ta jest inhibitorem wychwytu dopaminy.
Nie jestem tego pewien. Nie wydaje mi się, aby wzrost serotoniny wpływał w jakikolwiek inny sposób niż poprzez oddziaływanie na ilosć prolaktyny - wpływał na ilość dopaminy. Gdyby tak było, na pewno byłoby to opisane przy właściwych lekach przez wielu autorów prac. No ale może to typowe dla tej części medycyny - lekarze sami nie wiedzą jak działa spora część leków - ważne, że działa ;)
"Stimulation of postsynaptic 5-HT2 and 5-HT3 receptors decreases dopamine and norepinephrine release from the substantia nigra."

Wszystkie leki na serotoninę pobudzają te receptory, chyba, że mają w swoich właściwościach ich blokowanie.

Pan szanowny dr.hab.n.med. Roman Stefański wspominał o bezpośrednim działaniu na dopaminę, takim jak ma np bupropion, czy metylofenidat.

Cytat poproszę :) Wiki mówią coś zupełnie innego i to objawach niepożądanych: (czyli jakby nie było - niezamierzonych)

zaburzenia hormonalne spowodowane zaburzeniem prawidłowej relacji poziomów serotoniny i dopaminy (zawyżony poziom serotoniny w stosunku do zaniżonego poziomu dopaminy; nie dotyczy sertraliny – ze względu na jej lekki wpływ dopaminergiczny) i ich szeroko pojmowane następstwa,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czresc biore paogen 20mg codziennie rano od ponad 2 tygodni,wszystkie zle objawy depresji minely,raz czuje sie dobrze a na nastepny dzien czuje niepokoj.Co mam zrobic czy powinnam poczekac jeszcze na dzialanie leku?czy skonsultowac sie z lekarzem o zwiekszenie dawki?

 

poczekaj jeszcze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jednak odważyłam się i wzięłam 1/2 tabletki...jak na razie jestem zmęczona ale da się to przeżyć, pytanie co będzie w dalszych dniach brania leku. troszkę się obawiam tych wszystkich skutków ubocznych, ale wiem że każdy lek je ma i tyle. Nie chcę przytyć.

No i nie wiem jak to będzie z tym libido...

jednym słowem jestem już cala głupia w tym wszystkim.

Po jakim czasie odczuliście jakiekolwiek działanie tego leku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czesc z libido jest tragedia przynajmniej ja tak mialam nie miala ochoty na sex .teraz jestem na 1/4 tab odstawiam ten lek bede brac inny i odrazu czuje poper[d do seksu a przez 6 mc nic.jak lekarka zwiekszala mi dawke to tragedia czulam sie jak bym byla pijan i to nie ustepowala jestem teraz bardziej nerwowa za tydz dopiero mam wizyte zobaczymy co przepisze.al chce cos takiego aby mmiec troche paler a nie jak po paro leniwa

 

[Dodane po edycji:]

 

aniak 80 ja caly czs snie czuje zmeczona chwilami dostaje paler ale wiecej jest dni leniwych.i to jest problem dlamnie biore od lutego to juz troche czasu.jak weszlam na cala tabletke pierwszw 2 tyg bylo dobrze potem z lozka nie moglam wstac bo glowe mialam jak po alkoholu i nie mijali nie mogla funkcjonowac i prowadzic auta.zmiejszyla mi bylo to samo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jednak odważyłam się i wzięłam 1/2 tabletki...jak na razie jestem zmęczona ale da się to przeżyć, pytanie co będzie w dalszych dniach brania leku. troszkę się obawiam tych wszystkich skutków ubocznych, ale wiem że każdy lek je ma i tyle. Nie chcę przytyć.

No i nie wiem jak to będzie z tym libido...

jednym słowem jestem już cala głupia w tym wszystkim.

Po jakim czasie odczuliście jakiekolwiek działanie tego leku?

 

jakiekolwiek dzialanie odczulam gdzies po 5 czy 6 tygodniach

 

z tym, ze zastanawiam sie czy to jest max co moge wyciagnac z tego leku... Biore juz 2 miesiace i jestem na 30 mg. Hm. Troche pomoglo tzn. najwieksze lęki na pewno zostaly zredukowane, daje rade wychodzic z chalupy, jakos funkcjonowac. Z tym, ze czesto nadal klebią sie w glowie jakies dziwne mysli, lekki niepokoj odczuwam. Jest to do pokonania i moge zyc z tym, ale moze jakbym zwiekszyla dawke do 40 mg byloby lepiej. Mysle czy sobie nie zwiekszyc do 40. Wizyte u psychiatry mam pod koniec miecha, nie chce mi sie czekac na wizyte tylko po to zeby zakomunikowac, ze chce zwiekszyc :? Jak myslicie moge sobie zarzucic 40?

 

ja po paro tez mam lenia i jestem ciagle strasznie zmeczona, ale wole to niz byc skrecona i zeschizowana z nerwow i lęków

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

thbthb, miko84,

 

Nie robcie mi offtopu. Co bylo pierwsze - jajko, czy kura - srednio mnie interesuje. Mam tutaj konkretny problem, skupcie sie na nim.

 

Czy za pomoca lekow dopaminergicznych mozna wyeliminowac efekt oslabienia libido po Paroksetynie ? Czy ktos probowal ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mikamika,

Wiesz, mozna by co 2 miesiace podnosic dawke o 10mg ale tu nie o to chodzi. Jesli bierzesz paro to bierzesz go po to zebys mogla normalnie funkcjonowac i chodzic na terapie, bez tego bedziesz brala cale zycie leki, jak ten przestanie dzialac to wezmiesz nastepny i tak w kolko.

 

Ja biore 30mg, derealizacja jest silna ale nie poradze na to nic. Nie bede zwiekszal juz dawki. (zaczynalem od 10mg)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mikamika,

Wiesz, mozna by co 2 miesiace podnosic dawke o 10mg ale tu nie o to chodzi. Jesli bierzesz paro to bierzesz go po to zebys mogla normalnie funkcjonowac i chodzic na terapie, bez tego bedziesz brala cale zycie leki, jak ten przestanie dzialac to wezmiesz nastepny i tak w kolko.

 

Ja biore 30mg, derealizacja jest silna ale nie poradze na to nic. Nie bede zwiekszal juz dawki. (zaczynalem od 10mg)

 

tyle, ze ja na terapie nie mam kasy na razie a na nfz mnie nie wysyłają jakos

czyli nie wiem dalej co robic. W sumie to moge brac leki do konca zycia byleby sie w miare spoko czuc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teście walnij :D żartuje ;)

Spróbuj z agonistami dopaminy tylko teraz pytanie czy czasem nie pogorszy to twojego stanu psychicznego ?

 

Akurat trafiles - w zwiazku z niskim poziomem testosteronu u siebie (hipogonadyzm) biore zastrzyki z tescia. Cos jest jednak nie tak, bo libido takie sobie - a powinien byc huragan :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

El Chupacabra pierwotny czy wtórny ? Jakie dawki walisz i co dokładnie ? Miałeś poziom teścia na granicy czy już totalnie poza ? Sory za tyle pytań ,ale jestem ciekaw ;p Odp. na prv bo troche nie bardzo te moje pytania zwiazane z tematem który jest teraz poruszany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×