Trochę faktów

Nic związanego z tematami 'nerwica', 'stres', 'depresja', 'psychologia' itd.
W końcu nie tylko psychologią człowiek żyje. ;)

Trochę faktów

przez Adaś2222 27 kwi 2010, 23:15
http://www.youtube.com/watch?v=Lun0kzX8 ... r_embedded

"Samolot nie mógł rozpaść się na kawałki"

Gazeta Polska | Wtorek, 27 kwietnia 2010

Prezydencki Tu-154 nie mógł ulec tak poważnym zniszczeniom, jeśli jego ostatnie chwile wyglądały tak, jak to przedstawiają Rosjanie – mówi „Gazecie Polskiej” znawca dynamiki lotu i mechaniki płatowców. – Powinien, „ślizgając się” po zagajniku, uderzyć kadłubem o podłoże. Nie zdążyłby się przewrócić. Niemożliwe, by roztrzaskał się na drobne kawałki – dodaje. Jeśli to prawda, co spowodowało rozbicie Tu-154?
Z prezydenckiego Tu-154 zostały szczątki
Niemal wszystko wokół tej katastrofy jest niejasne, a w całej sprawie więcej jest pytań niż odpowiedzi. Jednak z relacji świadków i informacji ze śledztwa, w tym dotyczących odczytu czarnych skrzynek oraz z opinii specjalistów, wyłaniają się najbardziej prawdopodobne hipotezy.Śledczy badający przyczynę katastrofy samolotu prezydenckiego będą brali pod uwagę m.in. jako jedną z wersji ewentualny zamach – przyznał to w końcu na konferencji prasowej prokurator generalny Andrzej Seremet.

Niewytłumaczalna skala zniszczeń

Doświadczeni piloci nie kryją oburzenia: – Podchodzenie do lądowania nie w osi pasa, wysokość samolotu kilka metrów nad ziemią na kilometr przed pasem… Co tam się działo, na Boga? – dziwi się emerytowany pilot tupolewów i antonowów.

Naoczni świadkowie, pracownicy bazy i mieszkańcy potwierdzają, że samolot skręcał na bardzo niskiej wysokości, zahaczając niemalże o samochody jadące lokalną drogą. Kierowcy i przechodnie widzieli upadek oraz wybuch i pożar. Niektórzy, według doniesień, twierdzą, że wybuch nastąpił, zanim maszyna rozbiła się o ziemię.

Tupolew 154 jest masywnej konstrukcji. Znane są przypadki awaryjnych lądowań „tutka” na polach. Nie brak opinii, że miał wystarczające zabezpieczenia, aby wylądować awaryjnie nawet na małym lesie (bardzo mocna konstrukcja kadłubowa i wielokołowe podwozie). Skąd więc taka skala zniszczeń samolotu? W relacjach filmowych widać kilka poszczególnych części samolotu, 10–15 proc. kadłuba. Gdzie się podziała reszta szczątków tej potężnej maszyny? Jest to 80-tonowy samolot, zabierający ponad 100 pasażerów. Skoro maszyna rozbiła się na ziemi, dlaczego części zostały rozrzucone na obszarze 700–800 m? Niewykluczone, że Tu-154 rozleciał się już w powietrzu, a na ziemię spadały pojedyncze szczątki. Przypomnijmy, że prezydencki tupolew zahaczał o drzewa, po ścięciu gałęzi na wysokości najwyżej 5–6 m wzbił się na chwilę w górę, a pilot stracił kontrolę prawdopodobnie dopiero po zetknięciu z większym drzewem, najwyżej 6–8 m nad ziemią. Impet uderzenia pochodził więc głównie od ruchu w poziomie, przy minimalnej prędkości. Rzadki zagajnik – jak widać na zdjęciach, w którym leżą szczątki – nie powinien, według niektórych specjalistów, spowodować tak strasznych skutków przy lądowaniu.

Najbardziej zagadkową sprawą jest właśnie stan samolotu. Trudno wyobrazić sobie, by 80-tonowa maszyna lecąca z minimalną prędkością (ok. 280 km/h) na wysokości kilku metrów nad ziemią roztrzaskała się na drobne kawałki.

– Raczej powinien osiąść, ślizgając się po małym zagajniku, jaki tam rośnie. Samolot od razu przechodzi w takiej sytuacji, jak mówią piloci, na obniżanie – więc po prostu powinien uderzyć kadłubem o podłoże. Nawet nie zdążyłby się przewrócić. Naturalne wydaje się właśnie takie zachowanie masywnego tupolewa. Nie jest według mnie możliwe, żeby roztrzaskał się na drobne kawałki, które widać na zdjęciach. Rozmiar zniszczeń wydaje się nieproporcjonalny do sytuacji – mówi nam fachowiec od mechaniki i dynamiki lotu, zarazem zawodowy pilot, który wielokrotnie siedział za sterami Tu-154 (nazwisko i imię do wiadomości redakcji). – To oczywiście muszą potwierdzić badania aerodynamiczne. Nie są one skomplikowane. To, jak prezydencki Tu-154 powinien zachować się przed rozbiciem o ziemię, można obliczyć, wykorzystując odpowiednie wzory i zasady mechaniki i dynamiki lotów, tj. w jakim miejscu samolot o takiej masie i konkretnej w tamtej chwili prędkości, po ścięciu drzew o znanej średnicy, mógł uderzyć w ziemię i w jaki sposób (skrzydłem, podwoziem etc.), jakie było w chwili wypadku przeciążenie i jak powinien zachować się kadłub o konkretnej wytrzymałości po takim uderzeniu. To można obliczyć po uwzględnieniu wszystkich danych – dodaje.

Jak po upadku z kilkuset metrów

„Gazeta Polska” przeanalizowała zdjęcia i artykuły na temat innych, wcześniejszych katastrof z udziałem Tu-154. Wniosek jest jeden: wygląd wraku prezydenckiego samolotu przypomina szczątki tupolewów, które ulegały zniszczeniu, opadając z wysokości kilkuset metrów. 15 grudnia 1997 r. w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – 13 km od lotniska – rozbił się Tu-154 należący do linii lotniczych z Tadżykistanu. Piloci tej maszyny, podobnie jak załoga polskiego samolotu, zbyt późno zorientowali się, że są za nisko, tyle że panowanie nad tupolewem stracili całkowicie w wyniku turbulencji, aż 210 m nad ziemią. Po uderzeniu w ziemię samolot rozpadł się – podobnie jak Tu-154 z Lechem Kaczyńskim – na kawałki (fotografia po prawej), ale jedna z 87 osób znajdujących się na pokładzie przeżyła.


całość http://media.wp.pl/kat,1022943,wid,1221 ... omosc.html
Offline
Posty
501
Dołączył(a)
16 sty 2006, 23:49

Re: Trochę faktów

przez magdalenabmw 28 kwi 2010, 00:37
Adaś2222 napisał(a):Śledczy badający przyczynę katastrofy samolotu prezydenckiego będą brali pod uwagę m.in. jako jedną z wersji ewentualny zamach – przyznał to w końcu na konferencji prasowej prokurator generalny Andrzej Seremet.My, zwykli ludzie, nigdy nie dowiemy się prawdy... Choć mam taką szczerą nadzieję.
A tak poza tym to mam już dość tych tematów, za dużo tego ostatnio. ;)

Pozdrawiam.
magdalenabmw
Offline

Re: Trochę faktów

przez tomakotunio 28 kwi 2010, 02:01
Jak dla mnie to był sprytnie przygotowany zamach. Za dużo tych zbiegów okoliczności, niejasności i wogóle. Motyw też był- nasz były prezydent mocno zaszedł za skórę Rosjanom, np. interwencja w Gruzji, potem ten Katyń...
Offline
Posty
52
Dołączył(a)
19 mar 2010, 22:57

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

Re: Trochę faktów

Avatar użytkownika
przez linka 28 kwi 2010, 05:47
tomakotunio, prezydent który nie miał szans na następną kadencję? U kresu własnego czasu "panowania"? Razem z ponad 90 innymi ważnymi politykami??
Nawet Rosjanie nie są aż tak głupi..... :roll:
Zawsze trzeba działać. Źle czy dobrze, okaże się później. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się...
Avatar użytkownika
Offline
Przyjaciel forum
Posty
11446
Dołączył(a)
10 gru 2007, 14:11
Lokalizacja
Rivia

Re: Trochę faktów

przez fobia 28 kwi 2010, 08:45
Ludzie dajcie już spokój ze snuciem teorii spiskowych :roll: We wszystkim doszukujecie się konspiry - może to taka nerwica natręctw? ;)
Offline
Posty
2243
Dołączył(a)
12 wrz 2008, 01:39

Re: Trochę faktów

przez magdalenabmw 28 kwi 2010, 12:02
fobia napisał(a):może to taka nerwica natręctw? ;)


W takim razie ma ją połowa polaków- minimum, bo tylu ludziom ta cała sprawa wydaje się co najmniej dziwna. Wystarczy poczytać na różnorakich forach itd. Mi się bardzo podoba, że prokuratura także motyw zamachu będzie wyjaśniać, choć pewnie i tak do niczego konkretnego nie dojdą... Wg mnie zagadek w tej sprawie jest cała masa i miło by było gdyby ktoś raczył odpowiedzieć na te wszystkie pytania.
A czy prezydent u schyłku kadencji był niewygodny? Hmm no nie wiem, faktycznie podpadł Gruzją i Katyniem, ale czy aż tak... Bardziej bym się zastanowiła nad tą resztą ekipy z pokładu, cała polska 'inteligencja' że tak powiem, tam na pewno wielu niewygodnych ludzi siedziało, ale my zwykli ludzie nie możemy tego wiedzieć, bo nie mamy dostępu do tego typu wiedzy...

Natomiast teraz nie ma co gdybać, trzeba wykonać swoją misję:
Jarosław startuje, zabierz babci dowód :!:
magdalenabmw
Offline

Re: Trochę faktów

Avatar użytkownika
przez Goldielocks 28 kwi 2010, 12:31
Adaś wróciłeś, co mnie bardzo cieszy. :mrgreen:

Pozdrawia stara solipsea (o ile mnie pamiętasz, bo ja Ciebie tak). XD

Co do tupolewa - hmmm - wiele spraw pozostanie niestety niewyjaśnionych... :/
" [...] Historia Dziewczynki o Złotych Kędziorach nie ma szczęśliwego zakończenia. Próby odkrycia, co jest dla niej odpowiednie, kończą się tak, jakby przebudziła się ona ze złego snu - po czym dziewczynka ucieka... [...] "

Bruno Bettelheim, Cudowne i pożyteczne...
Avatar użytkownika
Offline
Posty
680
Dołączył(a)
22 kwi 2010, 13:27
Lokalizacja
Nadpobudliwe Narzecze

Re: Trochę faktów

przez yans 28 kwi 2010, 12:32
Choć raz mam okazję w pełni podzielać zdanie magdybmw =). Sytuacja trochę przypomina śmierć gen. Sikorskiego, również w katastrofie lotniczej. Spekulacje nt. ewentualnego zamachu krążyły od lat. Dopiero w ubiegłym roku (66 lat po śmierci!) ekshumacja zwłok pozwoliła wykluczyć teorie o zabójstwie, postrzeleniu itp. i na dobrą sprawę dały nam pewność - że mimo iż śmierć generała była na rękę wielu osobom i siłom politycznym to tym razem przypadek zadziałał na ich korzyść. Choć, chyba nadal nie ma 100% pewności. Podobnie jest z katastrofą w Smoleńsku wokół której narosło wiele niejasności i dezinformacji - musimy jednak przede wszystkim szukać prawdy, nie zaś na siłę wynajdywać dowody na zamach lub jego brak.
"Rząd jest wielką fikcją, za pośrednictwem której każdy usiłuje żyć na koszt wszystkich innych."
Frederic Bastiat
Mądry chłopak lub dziewczyna - Prostą ma taktykę: - W pierwszej turze na Korwina - W drugiej wygra Mikke!
Offline
Posty
454
Dołączył(a)
21 kwi 2010, 01:18

Re: Trochę faktów

przez Ridllic 28 kwi 2010, 12:43
a moge wam zadać pytanie ??

Kto i dlaczego oraz z jakiego powodu miałby spowodować umyślną katastrofe tego samolotu ??


1. stare gruchoty z vip-ami w 38 mln kraju <wstyd>
2 lot na ostatnią chwile bez jakiegokolwiek przygotowania <wystarczylo wczorajsza konferencje obejrzeć na wiekszośc pytan nie mogli udzielićodpowiedzi bo jej nie znali>
3 pogoda jakże wybitna do latania i lądowania na "łące''
4 możliwe że jakiś min. błąd pilota i to jeszcze usprawiedliwiony w takich warunkach jak sie leci na pastwisko

ot to cały powód tej katastrofy

teraz anty spekulacje .

tak Rosjanie chciali Kaczyńskiego zabić bo nasz kraj ma taki wpływ na polityke rosjan że poprostu aż to jest nie wiarygodne ,wezmy przykład gospodarki nie mogli sie dogadac w sprawie rurociagu z gazem to puszcza morzem i wszyscy happy tylko Polska w plecy bo za duzo chcielismy za tranzyt , stosunki miedzynarodowe przyklad Obama kilkakrotnie spotykal sie z Midwiediewem i Putinem łącznie z planowanymi wizytami w rosji , a u nas sojusznikom us nawet takiej wizyty nie było w planach, tarcza antyrakietowa ruski nie chcieli to i nie powstała dogadali sie usa , wiec Teoria o tym że jesteśmy tak niewygodni i mamy wpływy na Rosje upada :)

nastepna teoria tak to Po zorganizowalo zamach na konczaca sie kadencje prezydenta ktorego poparcie wynosilo 24% spoleczenstwa i zabili 5 ze swoich zeby bylo wiarygodnie . tym bardziej że po tej tragedi elektorat Pis chyba zyskal kilka pkt % tez to upada

zadna z organizacji terorystycznych też sie nie przyznała .

to co zostaja nam kosmici ??
Ridllic
Offline

Re: Trochę faktów

przez fobia 28 kwi 2010, 16:56
Ridllic, dok ladnie podzielam Twoje zdanie w tej kwestii ;) ale obawiam się co na to kosmici :shock:
Offline
Posty
2243
Dołączył(a)
12 wrz 2008, 01:39

Re: Trochę faktów

Avatar użytkownika
przez linka 28 kwi 2010, 17:03
Ridllic, tak tak Ty też dajesz się manipulować, przyznaj się.......dostałeś jaką wysokoprocentową łapówkę od Ruskich co by tutaj uciszać głoszących prawdę :nono:
Tak na poważnie, Polska mogła, może i będzie mogła "nakukać" Ruskim :lol: - czy bylibyśmy z "prezydentem", czy teraz jak jesteśmy bez niego, czy z dowództwem wojsk czy bez niego - jakby miała na nas zakusy to byśmy dawno już zrusyfikowani byli :-|
Zawsze trzeba działać. Źle czy dobrze, okaże się później. Żałuje się wyłącznie bezczynności, niezdecydowania, wahania. Czynów i decyzji, choć niekiedy przynoszą smutek i żal, nie żałuje się...
Avatar użytkownika
Offline
Przyjaciel forum
Posty
11446
Dołączył(a)
10 gru 2007, 14:11
Lokalizacja
Rivia

Re: Trochę faktów

przez sebcio 28 kwi 2010, 17:18
I ja się dołączę do grupy ludzi którzy nie widzą spisku w tej jakby nie patrzeć naprawdę tragicznej katastrofie.
A Wy przestańcie czytać media gdzie "specjaliści" z za monitora już znają całą prawdę.
Oprócz tego wszystkiego jest cała masa prowokacji i głupich dowcipów w necie, ktoś puści jakąś głupią plotkę a wszyscy ją kopiują bez zastanowienia.
sebcio
Offline

Re: Trochę faktów

przez magdalenabmw 28 kwi 2010, 18:13
magdalenabmw
Offline

Re: Trochę faktów

przez pete_27 28 kwi 2010, 18:56
Też uważam, że tragedia w Smoleńsku, nie była zamachem pochodzenia rosyjskiego. To, że śp.Kaczyński był "wielkim patriotą" i paktował z Gruzją i innymi państewkami, za co go pochowano na Wawelu, to chyba za mało, by ruscy go chcieli zgładzić. Gdzie tu logika? Kaczyńskiego co najwyżej nie lubiano za popiskiwania i ujadania pod adresem Rosji, ale z punktu widzenia skali jego osiągnięć, możliwości, po prostu nie zależało od niego za wiele, co znalazło odzwierciedlenie w jego kontaktach międzynarodowych oraz pozycji na tle innych osobistości. Po co uśmiercać kogoś takiego? Przecież to się kupy nie trzyma. Mogę natomiast domniemywać, że ta dezinformacja, jaką obserwujemy, na temat przyczyn wypadku, przeciąganie się postępowania wyjaśniającego przyczyny katastrofy wynika prędzej z tego, że winę ponoszą tu i owszem np. kontrolerzy na lotnisku, którzy omyłkowo wprowadzili pilota w błąd (np.), czy inne czynniki, jak źle przygotowana infrastruktura. Chodzi mi chociażby o fakt nieszczęsnych żarówek, które instalowano pośpiesznie po katastrofie. Może tu leży gdzieś przyczyna - w zwykłym niedbalstwie, przez co tak ciężko dociec prawdy.

Przy tak wlekącym się postępowaniu wyjaśniającym nie dziwię się jednak, że woda na młyn pod tytułem "teoria spiskowa", jest coraz głębsza.
pete_27
Offline

Sortuj wg

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości

Przeskocz do