Skocz do zawartości
Nerwica.com

ESCITALOPRAM(Aciprex, ApoExcitaxin ORO, Betesda, Depralin, Depralin ODT, Elicea, Elicea Q-Tab, Escipram, Escitalopram Actavis/ Aurovitas/ Bluefish/ Genoptim, Escitil, Lexapro, Mozarin, Mozarin Swift, Nexpram, Oroes, Pralex, Pramatis, Symescital)


Martka

Czy escitalopram pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?  

397 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy escitalopram pomógł Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      242
    • Nie
      118
    • Zaszkodził
      56


Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 29.08.2023 o 22:05, modelarz napisał(a):

Ja brałem chyba dwa razy po 1 mc, i było ok ja przestawałem. Teraz esci tylko 6 mscy, i przerwałem w grudniu bez porady lekarza. Mam niestey pewien problem bo jestem w jakimś przewlekłym odstawieniu w którym cierpię na słaby sen i pojawiły sie objawy IBS , których nigdy nie miałem. Chyba będę musiał znowu brac dużo, ale troche głupio żeby brac znowu tylko na ból żoładka? To bardzo potężny lek, u mnie znikły po nim wszystkie lęki i miałem dużo chęci to działania, nawet na sen szkoda było czasu takie wrażenie,  ale lepiej pytać o wszystko lekarza.

A z jakiego powodu przestawałeś jeśli można wiedzieć, skutki uboczne za duże czy po prostu przestawało działać ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, duzydzik napisał(a):

A z jakiego powodu przestawałeś jeśli można wiedzieć, skutki uboczne za duże czy po prostu przestawało działać ? 

Trochę było potliwości i nie bardzo chciałem brać ten środek. Ale jak lekarz Ci radzi to chyba trzeba brać.pozdrwiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam biorę już 3 tygodnia Elicea (escitalopram) w dawce 10mg , biorę to

na zaburzenia lękowe .czuje wewnętrzny niepokój gol w gardle drżenie rąk itp. 
Szczerze czuć bardzo słabą poprawe  , trochę działanie antydepresyjne jest - jestem

pobudzony , ale lęki są dalej, są chwile

ze jest lepiej ale tak jakby nie mógł się przebić. Slyszalem że na zaburzenia lękowe można stosować wyższe dawki. Czy ktoś z was tak praktykował? 
Czy też mieliście tak że na początku cos

tam działała ale nie moglo Się to przebić ? 
zastanawiam Się czy kontaktować się z lekarzem i prosić o zwiększenie dawki , czy może jeszcze trochę odczekać ? 
z góry dziękuję za odpowiedzi 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, powerade33 napisał(a):

Witam biorę już 3 tygodnia Elicea (escitalopram) w dawce 10mg , biorę to

na zaburzenia lękowe .czuje wewnętrzny niepokój gol w gardle drżenie rąk itp. 
Szczerze czuć bardzo słabą poprawe  , trochę działanie antydepresyjne jest - jestem

pobudzony , ale lęki są dalej, są chwile

ze jest lepiej ale tak jakby nie mógł się przebić. Slyszalem że na zaburzenia lękowe można stosować wyższe dawki. Czy ktoś z was tak praktykował? 
Czy też mieliście tak że na początku cos

tam działała ale nie moglo Się to przebić ? 
zastanawiam Się czy kontaktować się z lekarzem i prosić o zwiększenie dawki , czy może jeszcze trochę odczekać ? 
z góry dziękuję za odpowiedzi 

Porozmawiaj z lekarzem. Kilka osób biorących ten sam lek może mieć zupełnie różne doświadczenia. Kiedyś brałem esci na depresję (ale nie na zaburzenia lękowe) w maksymalnej dawce. Nie pomogło wcale i nie miałem w zasadzie żadnych skutków ubocznych (poza popołudniową sennością). Co człowiek to inna historia. Aktualnie leczę zaburzenia lękowe ,ale sertraliną i nawet po 6 tygodniach jeszcze drżę, odczuwam niepokój. Trzymaj się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, zew napisał(a):

Porozmawiaj z lekarzem. Kilka osób biorących ten sam lek może mieć zupełnie różne doświadczenia. Kiedyś brałem esci na depresję (ale nie na zaburzenia lękowe) w maksymalnej dawce. Nie pomogło wcale i nie miałem w zasadzie żadnych skutków ubocznych (poza popołudniową sennością). Co człowiek to inna historia. Aktualnie leczę zaburzenia lękowe ,ale sertraliną i nawet po 6 tygodniach jeszcze drżę, odczuwam niepokój. Trzymaj się.

No to podobnie do mnie , też mam ciągły lęk nie jest to nawet taki dosłowny lęk tylko jakieś takie napięcie 24h ciężko opisać , tylko xanax pomaga ale wiadomo nie chce go brać bo uzależnia , a Ty czujesz jakieś przebłyski czy kompletnie nic ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, powerade33 napisał(a):

No to podobnie do mnie , też mam ciągły lęk nie jest to nawet taki dosłowny lęk tylko jakieś takie napięcie 24h ciężko opisać , tylko xanax pomaga ale wiadomo nie chce go brać bo uzależnia , a Ty czujesz jakieś przebłyski czy kompletnie nic ? 

Trochę to trwało, ale czuję poprawę. Nie jest idealnie przez cały dzień, to nie jest tak, że lęk odpuścił całkowicie, ale funkcjonuje się jakoś stabilniej. Zwłaszcza poza domem zaczynam odczuwać poprawę. Nogi same idą nawet jak głowa nie chce 😅

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, powerade33 napisał(a):

tam działała ale nie moglo Się to przebić ? 
zastanawiam Się czy kontaktować się z lekarzem i prosić o zwiększenie dawki , czy może jeszcze trochę odczekać ? 

Skonsultuj się z lekarzem, bo tak jak napisał @zew - kwestia mocno indywidualna. Moja lekarka np. w ogóle nie uznaje escitalopramu na lęki i jak trafiłam do niej po tygodniu od włączenia go przez innego lekarza to pierwsze co zrobiła to go odstawiła. Nawet nie czekała czy się rozkręci czy nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, acherontia styx napisał(a):

Skonsultuj się z lekarzem, bo tak jak napisał @zew - kwestia mocno indywidualna. Moja lekarka np. w ogóle nie uznaje escitalopramu na lęki i jak trafiłam do niej po tygodniu od włączenia go przez innego lekarza to pierwsze co zrobiła to go odstawiła. Nawet nie czekała czy się rozkręci czy nie.

Ehhhhh , no planuje jutro skontaktować się z lekarzem , nie mówię że nie ma wogole poprawy , bo przebłyski są , a wiadomo to dopiero 3 tydzień , czuję podświadomie że jeszcze powinienem poczekać i zobaczyć czy się rozkręci ewentualnie podwyższyć dawkę  , i aż się boję jak lekarz powie że zmieniamy lek 😲

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, powerade33 napisał(a):

Ehhhhh , no planuje jutro skontaktować się z lekarzem , nie mówię że nie ma wogole poprawy , bo przebłyski są , a wiadomo to dopiero 3 tydzień , czuję podświadomie że jeszcze powinienem poczekać i zobaczyć czy się rozkręci ewentualnie podwyższyć dawkę  , i aż się boję jak lekarz powie że zmieniamy lek 😲

Mój lekarz to mnie powstrzymywał przed porzuceniem sertraliny po 3 tygodniach i zalecał wręcz kontynuować leczenie. Więc myślę, że jak są jakieś przebłyski na plus, to lekarz nie zmieni od razu leku. Tego się raczej nie musisz bać 🙂 Pewnie z jakiegoś jednak powodu Ci przepisał escitalopram. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, powerade33 napisał(a):

i aż się boję jak lekarz powie że zmieniamy lek 😲

Nie sądzę, żeby tak powiedział. Ja mam lekarkę, która po prostu uważa escitalopram za lek nie dla mnie i nawet z nim nie próbuje w momentach gdzie mam epizod stricte depresyjny, bo lęków typowych nie mam już od dawna. Zresztą moja lekarka ma wiele takich leków, których mi nie da, bo nie (z sobie tylko znanych powodów), albo nie da bo z doświadczenia jest w stanie przewidzieć, że mogą wystąpić jakieś skutki uboczne przez które i tak trzeba będzie go za chwilę odstawić, bo zna mnie na tyle długo, że wie jak reaguję na leki. Aktualnie np. uznała, że spośród dostępnych na rynku leków nie ma nic dla mnie (a jak jest to ja się nie zgadzam akurat na ten lek) i mnie do badania klinicznego wciąga. Woli mi dać coś czego jeszcze nie ma na rynku, ryzykując, że nie dostanę nic, a raczej dostanę placebo ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, zew napisał(a):

A się zdziwisz jak się poczujesz doskonale 😅

Ja się nie zdziwię. Moja lekarka też nie. Ona już 2 lata temu tworzyła cuda na kiju, żeby mnie wyciągnąć na prostą: trochę "eksperymentalnie" włączyła lek, którego normalnie się nie stosuje w takich przypadkach, próbowała załatwić booster z ketaminy, po czym ja pewnego dnia przyszłam na wizytę stwierdzając, że jest zacnie 😎 i żadnych większych zmian w leczeniu nie było wtedy, same leki które brałam już wcześniej. i cały plan umarł śmiercią naturalną.

Edytowane przez acherontia styx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, acherontia styx napisał(a):

Nie sądzę, żeby tak powiedział. Ja mam lekarkę, która po prostu uważa escitalopram za lek nie dla mnie i nawet z nim nie próbuje w momentach gdzie mam epizod stricte depresyjny, bo lęków typowych nie mam już od dawna. Zresztą moja lekarka ma wiele takich leków, których mi nie da, bo nie (z sobie tylko znanych powodów), albo nie da bo z doświadczenia jest w stanie przewidzieć, że mogą wystąpić jakieś skutki uboczne przez które i tak trzeba będzie go za chwilę odstawić, bo zna mnie na tyle długo, że wie jak reaguję na leki. Aktualnie np. uznała, że spośród dostępnych na rynku leków nie ma nic dla mnie (a jak jest to ja się nie zgadzam akurat na ten lek) i mnie do badania klinicznego wciąga. Woli mi dać coś czego jeszcze nie ma na rynku, ryzykując, że nie dostanę nic, a raczej dostanę placebo ;) 

 

21 minut temu, zew napisał(a):

Mój lekarz to mnie powstrzymywał przed porzuceniem sertraliny po 3 tygodniach i zalecał wręcz kontynuować leczenie. Więc myślę, że jak są jakieś przebłyski na plus, to lekarz nie zmieni od razu leku. Tego się raczej nie musisz bać 🙂 Pewnie z jakiegoś jednak powodu Ci przepisał escitalopram. 

Trochę przebłyski są nie powiem że nie . Może to zbyt mała dawka dla mnie bo ja kawał chłopa 100 kg - jeżeli to się tak patrzy 😀 bo 10 mg to minimalna dawka , albo ta mianseryna na noc coś psuje bo biorę 60mg na sen bo przez te lęki i napięcie mam straszne problemy ze snem  🤔

Edytowane przez powerade33

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, powerade33 napisał(a):

Po konsultacji z lekarzem , lekarz kazał zwiększyć na 15mg , i dołożył pregabaline . Dwa dni biorę tą dawkę i objawy  jakby się pogorszyły większe napięcie nerwowe itp czy to normalne? Jeżeli tak po jakim czasie będzie poprawa ? 

Normalne. Kilka dni musisz sobie dać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, acherontia styx napisał(a):

Normalne. Kilka dni musisz sobie dać.

Ufff kilka dni , to jeszcze ujdzie 😀 na temacie paroksetyny piszą że podwyższenie dawki - to na nowo ładowanie leku 2-3tygodnie , to niewiem jak to jest? Aha i jeszcze jedno pytanie, paroksetyna jest silniejsza od escitalopramu? Z tego co czytam to tak , kurde a myślałem że Escitalopram jest silny  🤔

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, powerade33 napisał(a):

Aha i jeszcze jedno pytanie, paroksetyna jest silniejsza od escitalopramu? Z tego co czytam to tak , kurde a myślałem że Escitalopram jest silny  🤔

Jeśli chodzi o działanie na lęki to od paro nie ma silniejszego leku. Moja lekarka escitalopramu na lęki w ogóle nie uznaje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, acherontia styx napisał(a):

Jeśli chodzi o działanie na lęki to od paro nie ma silniejszego leku. Moja lekarka escitalopramu na lęki w ogóle nie uznaje.

Ahh tak mówiłaś o swojej lekarce - no to tak jak mówisz co lekarz to szkoła - mój akurat mówi że esci to dobry lek na lęki.    , no u mnie dziś były przebłyski , mniejsze lęki mniejsze napięcie , mniejszy ucisk w głowie itp 3 dzień na dawce 15 mg , także nie jest źle coś tam się rozwija . A jak u ciebie ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Oskar1989 napisał(a):

15 mg bierze znajomy i dopiero po takiej dawce poczuł się dobrze. A ty jeszcze bierzesz Pepralgine to powinno szybko być widać efekty. Mi lekarz nie polecał Pepralginy bo ciężko się odstawia, ale to pewnie zależy od osoby 🙂 

A ile znajomy bierze już to ? Ja po konsultacji z lekarzem zwiększyłem do 20 mg no i zobaczymy , słyszałem że w Ameryce są większe dawki maksymalne i te 20 mg to wcale nie jest taka wysoka dawka. Dziś pierwszy dzień na 20mg no i czuję trochę uboki trochę czuję się nie swojo taki podwyższony niepokój itp .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, powerade33 napisał(a):

A ile znajomy bierze już to ? Ja po konsultacji z lekarzem zwiększyłem do 20 mg no i zobaczymy , słyszałem że w Ameryce są większe dawki maksymalne i te 20 mg to wcale nie jest taka wysoka dawka. Dziś pierwszy dzień na 20mg no i czuję trochę uboki trochę czuję się nie swojo taki podwyższony niepokój itp .

A czy ktoś z forumowiczów brał dawkę 20 mg i czuł różnicę między 10 mg na 20 mg  ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×