Skocz do zawartości
Nerwica.com

Zespół Aspergera


Rekomendowane odpowiedzi

Jak diagnozuje sie Zespół Aspergera? Trzeba iść do psychiatry czy do psychologa? Wykonuje się jakieś testy, czy jak? Pytam, bo mój mąż ma podejrzenie ZA.

Najlepiej udać się do ośrodka, który specjalizuje się w diagnozie i terapii zaburzeń ze spektrum autyzmu. Istnieją poradnie dla osób z autyzmem i pokrewnymi zaburzeniami rozwoju, w których prowadzi się diagnozy i konsultacje psychiatryczne, terapie indywidualne, integrację sensoryczną etc. Proces diagnostyczny jest skomplikowany i dość długi. Zazwyczaj w diagnozie bierze udział kilku specjalistów, np. pediatra, psychiatra, psycholog, logopeda, pedagog, neurolog. Nie wystarczy na pewno jedna wizyta u psychiatry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy w takich ośrodkach diagnozuje się też dorosłych? Może napiszę w trzech słowach, jakie mąż ma objawy. Nie potrafi dogadać się z ludźmi. Nie odczytuje mowy ciała, często też nie rozumie, że np. ktoś mówi mu coś w sposób delikatny, dyskretny. Musi mieć powiedziane wszystko wprost, żeby zrozumiał. Nie jest empatyczny, nie rozumie potrzeb innych ludzi. Przez to wylatuje z każdej pracy, jaką dostaje.

 

Mogę od razu prosić o adresy takich ośrodków w Warszawie i okolicy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Objawy są rzeczywiście dość sugestywne, ale wirtualnie można tylko hipotetyzować. Najlepiej, gdyby męża dobrze zdiagnozowano. Odsyłam do takich ośrodków w Warszawie, jak:

 

- Fundacja SYNAPSIS (tutaj podpowiedzą Pani najlepiej, gdzie się udać, by pomóc mężowi, odeślą do konkretnych placówek)

ul. Ondraszka 3

www.synapsis.org.pl

 

- Krajowe Towarzystwo Autyzmu Oddział w Warszawie

ul. Orzycka 20

 

- Centrum Terapii Autyzmu SOTIS

Centrum Terapii Autyzmu

ul. Korfantego 61

www.sotis.pl

 

Centrum Terapii Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zespołem Aspergera

ul. Czarnieckiego 27B

 

- Fundacja na Rzecz Osób z Autyzmem „Milowy Krok”

ul. Szymczaka 5

 

- Fundacja na Rzecz Rodzin Dotkniętych Autyzmem

ul. Maltańska 6/9

 

- Fundacja Pomocy Osobom z Zaburzeniami ze Spektrum Autyzmu oraz Ich Rodzinom „SILENTIO”

ul. Jagielska 57 B

www.silentio.pl

 

- Fundacja Rozwiązać Autyzm

ul. Limanowskiego 11/79

www.rozwiazacautyzm.pl

 

Na pewno w którejś z powyższych placówek znajdziecie Państwo wsparcie i pomoc.

 

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy w takich ośrodkach diagnozuje się też dorosłych? Może napiszę w trzech słowach, jakie mąż ma objawy. Nie potrafi dogadać się z ludźmi. Nie odczytuje mowy ciała, często też nie rozumie, że np. ktoś mówi mu coś w sposób delikatny, dyskretny. Musi mieć powiedziane wszystko wprost, żeby zrozumiał. Nie jest empatyczny, nie rozumie potrzeb innych ludzi. Przez to wylatuje z każdej pracy, jaką dostaje.

 

Mogę od razu prosić o adresy takich ośrodków w Warszawie i okolicy?

raczej z tego co piszesz nie jest objawem zespołu aspergera...ale zdiagnozowac nie zaszkodzi, bo troche podobne, bardziej pasuja ogolnie do autyzmu, ale i tak dla mnie to watpliwe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry poszukuję informacji i jednocześnie pomocy w temacie Zespołu Aspergera.

Mam 17 letniego syna i po przeczytaniu w necie artykułów na w\w temat podejrzewam, że i moje dziecko ma Aspergera.

Dlaczego tak myślę:

Syn ma problemy w nawiązaniu kontaktów z rówieśnikami. Jest bardzo wrażliwy. Ma problemy ze skupieniem się nad nauką. Jest bardzo wyczulony na dźwięki. Jest niesprawny fizycznie. Dziwnie biega i ma nieladny chód. Dopiero dwa lata temu nauczył się jeździć na rowerze. Niekiedy nie rozumie żartów. Jest zamknięty w sobie. Od dziecka miał dziwne zainteresowania tj. kolorowe światła, czy to drogowe czy to choinkowe i pozostało mu to do dzisiaj. Bardzo boi się chorować i iść do lekarza. Jednocześnie jest bardzo inteligentny, jest czuły, wrażliwy na krzywdę innych, bardzo jest związany ze mną.

Sama nie wiem co o tym wszystkim myśleć. Z jednej strony chciałabym wiedzieć czy ma ZA a z drugiej nie chce go trapic taką diagnoza. Proszę o Państwa sugestie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj krolinka!

 

Drogą wirtualną nie da się postawić diagnozy, dlatego zachęcam Panią do konsultacji w ośrodkach zaproponowanych przez Fundację SYNAPSIS (http://synapsis.org.pl/) - fundacja działająca na rzecz osób z autyzmem i ich rodzin. Niektóre objawy, które Pani wymieniła, a które występują u Pani syna, owszem, mogą wskazywać na zaburzenia ze spektrum autyzmu, ale trzeba to zweryfikować podczas badań. Jeśli ma Pani jakiekolwiek obawy czy wątpliwości, lepiej nie rozmyślać i się niepotrzebnie nie obawiać, ale najlepiej skonfrontować swoje obawy u specjalisty. Nawet jeśli potwierdzą się pani przypuszczenia, syn będzie mógł podjąć terapię. Odsyłam do tego linku: http://synapsis.org.pl/autyzm/autyzm-polska/placowki-dla-osob-z-autyzmem i do wszystkich informacji na stronie SYNAPSIS, na której znajdzie Pani wiele cennych informacji i wskazówek. Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaburzenia ze spektrum autyzmu objawiają się dość wcześnie, niemniej jednak objawy mogły zostać zbagatelizowane przez dorosłych, zaklasyfikowane jako "dziwne", dlatego 17-latek mógł przejść dotychczas przez szkołę bez żadnej diagnozy czy choćby próby diagnozowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rodzice często ignorują charakterystyczne objawy, także choć zespół aspengera objawia się już we wczesnym dzieciństwie, to bywa diagnozowany najczęściej w późnym dzieciństwie, a nawet w wieku dorosłym. Warto poczytać w sieci o objawach, albo spytać się lekarza i jeśli rzeczywiście występują, to udać się psychiatry, który zajmuje się diagnozowaniem zaburzeń rozwojowych ze spektrum autyzmu. W Warszawie można takich znaleźć w klinice PsychoMedic, na http://psychomedic.pl/diagnoza-autyzmu-zespolu-aspergera/ jest o tym więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto też zwrócić uwagę, że nowe DSM-V dokonuje redefinicji autyzmu/zaburzeń autystycznych. Tak naprawdę zrezygnowano z terminologii "zespół Aspergera". Stosowana przez DSM -V definicja autyzmu jest znacznie węższa niż umożliwiają to kryteria opublikowane w DSM-IV z 1994 roku. Dwie podkategorie autyzmu, zespół Aspergera oraz PDD-NOS zostały z tej kategorii wyłączone, a dokładniej zastąpiono trzy jednostki chorobowe (zaburzenia autystyczne, zespół Aspergera i PDD-NOS) jedną jednostką – spektrum zaburzeń autystycznych (ASD). To też niesie ze sobą konkretne konsekwencje diagnostyczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trudno chyba stwierdzić, co jest lepsze, ICD czy DSM

Klasyfikacja zaburzeń psychicznych DSM jest używana przede wszystkim w USA. Kryteria ICD są międzynarodowym systemem umożliwiającym klasyfikację wszystkich chorób, w tym również psychicznych. Formalnie w Polsce od 1996 roku specjalistów obowiązuje ICD-10.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak to jest że wszystkim się tak skrajnie interesuję i wykluczyli mi aspergera.

Patent taki że w miarę dobrze rozumiem ironię ale mam wadę wymowy i podobno późno nauczyłem się mówić.

Już nie mówiąc o tym że rodzice w wieku 3 lat byli podobno ze mną u psychologa albo psychiatry.

Czyli od dziecka nie jestem normalny, ale w sumie mnie już to śmieszy, bo i tak będę jedną wielką niewiadomą.

No dobra, za chwilę jak się telefon naładuje to idę grać w PokemonGO i zaliczę sklep, robię tak codziennie od pół roku.

...

..

.

A tak szczerze, to nie mam jakiejś skrajnej wiedzy z jakiejkolwiek dziedziny - choć tak, nawet w technikum byłem lepszy od 90% klasy i zdawałem egzaminy zawodowe najlepiej na rokach, ale majsterkowanie to coś co naprawdę lubię. Kiedyś kumpel określił mnie tak "Ty to jak się budzisz, to nawet jak nie chcesz, masz komputer pod ręką, tyle ich masz".

Wolę sobie kupić książkę, pamięć RAM czy cokolwiek niż ubranie.

I nie, serio, pomimo że to wszystko zaczyna mnie śmieszyć bo coraz bardziej mam świadomość że ludzie mnie mają za trolla a tak nie jest. Nie mam po co się smucić, to wszystko jest tak absurdalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moj synek ma wlasnie taka diagnoze PDD-NOS, ale ja na przyklad dlugo nie widzialam nic dziwnego w jego zachowaniu. Dlatego, ze ja zachowywalam sie tak samo jako dziecko. W tamtych czasach jednak nikt nie diagnozowal takich rzeczy. Jak bylam na kursie dla rodzin z dziecmi, ktore maja zaburzenia ze spektrum autyzmu, to dlugo nie moglam zrozumiec, o czym oni mowia. Jak podawali przyklady takich subtelnych zachowan autystycznych, nie tych ewidentnych, ale takich detali, to inni rodzice mowili "no faktycznie, zdrowy czlowiek tak nie robi/mowi/reaguje" a ja nie rozumialam, o co chodzi, przeciez ja od zawsze tak robie/mowie/reaguje a nie postrzegam siebie jako osoby zaburzonej :D myslalam zawsze, ze to cechy charakteru, a nie zaburzenia, ale coz, dzis czlowiek nie moze byc soba, bo zaraz zaburzony jest ;) a tak na serio powinno sie uscislic klasyfikacje i ustalic, gdzie przebiega granica normy, bo jednak skoro ktos skonczyl z powodzeniem studia, nie ma problemow w pracy, ma przyjaciol i rodzine i funkcjonuje dobrze, to chyba jednak jego osobowosc jest odmiana normy, a nie zaburzeniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osoby z zespołem Aspergera często kończą studia (najczęściej politechnikę ;) ), a potem idą do pracy. Odnajdują się szczególnie w zawodach niewymagających kontaktu z ludźmi. Ponoć Dolina Krzemowa stoi na autystach. Z kolei PDD-NOS jest często nazywany nietypowym autyzmem, ponieważ kryteria zaburzeń autystycznych nie są spełnione, na przykład objawy wskazujące na całościowe zaburzenia rozwoju pojawiają się zbyt późno albo mają charakter atypowy. Chociaż PDD-NOS jest uważany za łagodniejszy niż typowy autyzm , nie zawsze jest to prawdziwe. Podczas gdy niektóre cechy mogą być łagodniejsze, inne mogą być bardziej dotkliwe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swojego czasu, znalazłem publikację w której został podany przypadek chłopaka z aspergerem który chorował na schizofrenię prostą.

Czy raczej jeżeli to zostało wykluczone w wczesnym rozwoju nie mogę tego zaburzenia mieć?

Mam ostatnio mniejszy, ale nadal średni problem z nawiązaniem kontaktu wzrokowego. No i moje zainteresowania są coraz bardziej skrajne, jak się czymś zajmuję co kocham to czuję nawet takie błogie uczucie na żołądku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swojego czasu, znalazłem publikację w której został podany przypadek chłopaka z aspergerem który chorował na schizofrenię prostą.

Czy raczej jeżeli to zostało wykluczone w wczesnym rozwoju nie mogę tego zaburzenia mieć?

Słyszałam kiedyś od jakiegoś psychiatry, że kiedyś częściej diagnozowano schizofrenię u dzieci niż teraz. Teraz rozpoznaje się spektrum autystyczne, chociaż według lekarza niektóre przypadki można byłoby uznać za schizofrenię. I czasami zdarza się, że rozpoznany autysta w wieku dziecięcym później "wyrasta" na schizofrenika.

Jeśli dotychczas nie rozpoznano u Pana zespołu Aspergera, to podejrzewam, że nie przejawia Pan na tyle cech charakterystycznych dla tego zaburzenia, by można byłoby kiedykolwiek postawić takie rozpoznanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt, swojego czasu aspergerowiczów diagnozowali ze schizofrenią prostą a potem wyodrębnili te jednostki. Swojego czasu ciekawi mnie z czym ludzi takich jak ja diagnozuje się w Ameryce, skoro schizofrenia prosta wyszła z obiegu w DSM-V - wiem że jest to na tyle rzadka choroba że istnieje z max kilkadziesiąt publikacji na jej temat, ale myślę że powinna wisieć na liście. Osobiście nie znam systemu w stanach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście byłem ciekawy też z czym by zdiagnozowali moje zaburzenia mowy w ameryce bazując DSM-V - pytałem mojego logopedy który był przewodniczącym związku logopedów - aktualnie mam zdiagnozowane, jak wielokrotnie pisałem, R47.8 czyli zaburzenia mowy nie opisane nigdzie indziej. Ale wczoraj (hmm, czy aby na pewno wczoraj? nie ważne) pisałem z inną logopedką na wykopie bo pomaga mi kilka spraw też ogarnąć - i pisała że w ICD-10 nie ma połowy zaburzeń logopedycznych.

 

No i ta moja logopedka która była tym szefem powiedziała że raczej coś pokroju dyzartrii/afazji, chociaż nie mam klasycznych objawów tej choroby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ICD-10 (w oparciu o które diagnozuje się u nas) różni się w wielu aspektach w porównaniu z amerykańskim DSM-IV. Nie dziwi mnie zatem, że brakuje jakichś jednostek nozologicznych, które są obecne w jednej klasyfikacji, a nie występują w drugiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×