Skocz do zawartości
Nerwica.com

Potworny paraliżujący strach, niegotowość na śmierć, świadomość końca wszystkiego


robertina

Rekomendowane odpowiedzi

9 godzin temu, Grogu napisał(a):

Przestań czytać te bzdury i oglądać telewizję, zwłaszcza Polską, bo tam największą propaganda jest, włącz sobie Netflixa albo weź idź na siłkę i nie myśl o tym syfie co nadają w państwowej telewizji, Putin nie może sobie dać rady z ukr, a co dopiero z całym NATO, dodam że Ukraińcy dostali od Europy stare śrupy i ruskie sobie rady dać nie mogą z taką technologią 🙂 jesteś bezpieczna w Polsce, daj matce spokój i wrzuć na luz, ja mam totalnie wyj… na te wojnę, a jak będzie trzeba to będzie się ruskich lać po łbach 😀

 

2 godziny temu, acherontia styx napisał(a):

Tak. Ta sama Rosja która myślała że konflikt na Ukrainie załatwi w 3 dni... trochę bardzo im się te 3 dni rozciągnęły 😂 

Skończ czytać jakieś g*wno strony, które sieją propagandę i ogłupiają. Wojny na świecie były, są i będą. Na to nie masz wpływu i przed tym nie uciekniesz, ale to nie znaczy, że u nas zaraz wybuchnie jakaś. 

 

Kiedy piszecie, że nie będzie, wywołujecie u mnie przekonanie, że tak. UTWIERDZACIE mnie w tym. U mnie działa ten mechanizm na odwrót - to samo mam przy hipochondrii. Im bardziej ktoś mi próbuje wmówić, że jestem zdrowa i czegoś nie będzie, tym mocniej ja w to wierzę i coraz trudniej mi jest przyjąć, że jest inaczej. Proszę, przestańcie to robić, bo wasze uspokajanie kosztowało mnie już dwa ataki paniki a nigdy w życiu ich dotąd nie miałam. 

 

2 godziny temu, Kacperos napisał(a):

Owszem nie wyszło jak zakładali. Wyjdzie im w inny sposób, niestety dla Ukrainy znacznie gorszy.

 

Panu podziękuje, bo umie pan tylko straszyć.

 

3 godziny temu, miL;) napisał(a):

Robertina, pisząc o odcięciu się od masowych mediów miałem na myśli wszelkiej maści serwisy informacyjne, jazgot reklam, i ogłupiające programy. Od znajomych się nie odcinaj. Spróbuj poszukać też w realu, przełam się. Ja szukałem grupy osób, które dają radość. Znalazłem wspólnotę odnowy w Duchu Św. Chodzę raz w tygodniu, na rozważania pisma, na modlitwę, raz w miesiącu mamy wspólną Agapę aby wspólnie coś zjeść i porozmawiać. Ludzie w wieku od 20 do 80 lat. I to daje moc, ludzie z różnymi problemami i okazuje się że ja (słaby) mogę wspierać innych. Studiowałem dziennikarstwo/politologię/komunikację społeczną. Obroniłem pracę z wyróżnieniem. Interesuję się historią. Uwierz mi media są głównym kanałem sterowania i zastraszania ludzi. Nie ma bezpiecznego miejsca na ziemi. Jeżeli wybuchnie konflikt to będzie to wojna światowa, totalna. Rosja nie posiada obecnie takiej siły, armi aby najechać na Polskę- co dobitnie widać w Ukrainie. Rosja wpłynęła na konflikt na bliskim Wschodzie aby przekierować opinię publiczną na inny teatr działań wojennych i osłabić wsparcie dla Ukrainy.. ale się przeliczyła. Pamiętajmy również o Chinach i USA, to tam ważą się losy świata, bo to dwie największe potęgi militarne i gospodarcze, ale niezapominajmy o Indiach, które już doganiają Chiny. Polityka i wojna to szachy.

My żyjmy, żynjmy pomimo..

 

Ja nie jestem w stanie nigdzie dojechać z powodu emetofobii i nie studiowałam lata temu właśnie przez to. Poza tym, nie potrafię komunikować się z ludźmi i gdzie się nie znajdę po krótkim czasie nikt mnie nie lubi chociaż nie robię nic złego. W związku z tym jakieś studia to dla mnie rzecz nierealna a kontakt z ludźmi to ogromny stres, który znacznie pogarsza moje samopoczucie. Wyjścia na dwór też nie jestem w stanie zaplanować przez chorobę przewlekłą, która mocno mi ogranicza mobilność. A, kiedy tylko uruchamiam przeglądarkę, żeby z kimś popisać, mam wiadomości na pierwszej karcie i nie jestem w stanie ich nie zobaczyć, zanim nie wpiszę w google hasła ''messenger'' a jak już widzę to czytam. Więc nie mam możliwości zostawić sobie komputera ''tylko'' do kontaktu z ludźmi. Dlatego przyszłam po radę bo czuję, że sytuacja jest bez wyjścia. 

 

2 godziny temu, Robinmario napisał(a):

Ostatnio słuchałem na temat dziedziczenia traum , może to jest sposób na rozjaśnienie tej sytuacji i poszukania przyczyn , czy wśród Twoich dziadków , pradziadków był ktoś kto zginął podczas wojny a bliska osoba przeżyła traumę z której się nie podniosła i to wcale nie są Twoje lęki a program przekazany od przodków żeby Cię chronić , jest dużo materiałów na ten temat , może ten trop okaże się przydatny . 

 

W rodzinie mojej mamy nikt w czasie wojny nie zginął. Nie mieli nawet jakichś szczególnie ciężkich przeżyć, poza jedną osobą wywiezioną na roboty przymusowe. A w rodzinie ojca nie mam pojęcia, bo rozwiódł się z mamą tuż po moim urodzeniu i nigdy mnie nie wychowywał, ale to nie ma znaczenia, bo i tak nie utrzymuję z nim kontaktu. Prawdopodobnie może to wynikać z tego, że interesuję się historią i przeczytałam bardzo wiele wspomnień z II Wojny Światowej, więc wiem czego po takiej wojnie się spodziewać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@robertina to jest Twój wybór. Wolisz żyć w strachu i lęku i jeszcze bardziej się w tym pogrążać to żyj. Sama sobie odbierasz możliwość normalnego życia. A każdą sugestię chociażby odcięcia się od wszelkich portali informacyjnych negujesz. Idzie z tego wywnioskować że nie chcesz zmiany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, acherontia styx napisał(a):

@robertina to jest Twój wybór. Wolisz żyć w strachu i lęku i jeszcze bardziej się w tym pogrążać to żyj. Sama sobie odbierasz możliwość normalnego życia. A każdą sugestię chociażby odcięcia się od wszelkich portali informacyjnych negujesz. Idzie z tego wywnioskować że nie chcesz zmiany.

 

Ja mam wrażenie, że w każdym temacie, jaki założę tutaj, otrzymuję odpowiedzi, że neguję każdą radę. Nie mam pojęcia dlaczego, bo wcale tego nie robię. Ale, już się przyzwyczaiłam, że moje wypowiedzi są odczytywane na opak (dlatego też tak ciężko mi znaleźć znajomych) i wiem, że problem jest we mnie. Niestety, nie umiem tego zmienić, bo ludzie koncentrują się na swoim złym odbiorze moich wypowiedzi, zamiast mi doradzić, jak mam jasno przekazywać myśli. 

 

Czyli mam rozumieć, że nikt poza mną, używający przeglądarki Edge nie ma w pierwszej karcie listy wiadomości i nie musi przez nią przejść, żeby cokolwiek wyszukać? Mogę zrobić screena, albo nawet nagrać, że ja tak mam. Z tego też tytułu, nie mam opcji odcięcia się od informacji, zachowując jednocześnie kontakt ze znajomymi, bo przecież muszę messenger wyszukać, prawda? Wyłącznie to miałam na myśli i prosiłam o radę co w takiej sytuacji zrobić. Niczego nie negowałam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, robertina napisał(a):

Czyli mam rozumieć, że nikt poza mną, używający przeglądarki Edge nie ma w pierwszej karcie listy wiadomości i nie musi przez nią przejść, żeby cokolwiek wyszukać? Mogę zrobić screena, albo nawet nagrać, że ja tak mam. Z tego też tytułu, nie mam opcji odcięcia się od informacji, zachowując jednocześnie kontakt ze znajomymi, bo przecież muszę messenger wyszukać, prawda? Wyłącznie to miałam na myśli i prosiłam o radę co w takiej sytuacji zrobić. Niczego nie negowałam.

Przyznam , że nie używam przeglądarki Edge , praktycznie nie korzystam z laptopa do używania komunikatorów , messenger i inne wiadomości mam jako aplikacje na telefonie , przeglądarka Safari od razu przekierowuje na szukaną stronę , gdyby nie chęć dowiedzenia się co się dzieje na świecie to te informacje do mnie nie dobierają. A strona startowa w Twojej przeglądarce jest skonfigurowana przez algorytm do pokazywania informacji które sama częściej wyszukujesz i to Ci oferuje . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, robertina napisał(a):

Czyli mam rozumieć, że nikt poza mną, używający przeglądarki Edge nie ma w pierwszej karcie listy wiadomości i nie musi przez nią przejść, żeby cokolwiek wyszukać?

Nie używam przeglądarki Edge. Stronę startową można ustawić jaką się chce. A pokazuje aktualnie Ci to co sama najczęściej wyszukujesz 🤷‍♀️

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Robinmario napisał(a):

Przyznam , że nie używam przeglądarki Edge , praktycznie nie korzystam z laptopa do używania komunikatorów , messenger i inne wiadomości mam jako aplikacje na telefonie , przeglądarka Safari od razu przekierowuje na szukaną stronę , gdyby nie chęć dowiedzenia się co się dzieje na świecie to te informacje do mnie nie dobierają. A strona startowa w Twojej przeglądarce jest skonfigurowana przez algorytm do pokazywania informacji które sama częściej wyszukujesz i to Ci oferuje . 

 

Ja nie piszę na komunikatorach w telefonie, bo mam wadę wzroku i pisanie na takiej małej klawiaturze sprawia mi trudność. Z tego też powodu, jeśli chcę do kogoś coś napisać, muszę włączyć komputer. Ja w ogóle wcześniej miałam pasek wiadomości na pulpicie i wyświetlał mi powiadomienie o każdej nowej, ale kilka dni temu to usunęłam, bo już nie mogłam. Z tym, że martwię się że nawet pozbycie się tej karty nie pomoże, bo i tak będę wpisywać w google no i nie odetnę się od mamy, która ciągle o tym rozmawia ze znajomymi. Przede wszystkim, ja powinnam przestać o tym myśleć, ale nie umiem, bo to jest realna rzeczywistość tym razem a nie moje wyobrażenie.

4 minuty temu, acherontia styx napisał(a):

Nie używam przeglądarki Edge. Stronę startową można ustawić jaką się chce. A pokazuje aktualnie Ci to co sama najczęściej wyszukujesz 🤷‍♀️

 

No właśnie. Obawiam się, że nawet jak to zmienię będzie tak samo - tj. będę wyszukiwać w google po najbardziej depresyjnych hasłach. A jak odchodzę od komputera to tylko o tym myślę i mówię. Ja nawet w nocy od tego nie odpoczywam, bo mi się to śni. Nie wiem, czy jest jakiś sposób, żeby się od tego uwolnić zanim będzie po wszystkim... chyba po prostu będę musiała to wytrzymać aż się skończy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co ja robię źle, że nawet tutaj nie dostaję porady i pomocy. Zawsze i wszędzie tak jest, że ludzie myślą, że mam inne intencje, niż mam w rzeczywistości. A ja naprawdę, po prostu szukam pomocy. Udało mi się odciąć dzisiaj, do południa, ale potem mama włączyła telewizor na najwyższą głośność i tam o tym mówili tak, że nie byłam w stanie tego nie słyszeć i się zaczęło - dostałam ataku paniki, lęku, że coś przegapię a teraz już prawie godzinę siedzę i wpisuję w google najbardziej dramatyczne hasła i nie mogę przestać. Ja się nie odetnę od mamy. Odcięcie od internetu się nie uda, bo brak informacji = atak paniki. Nie mam już siły... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, robertina napisał(a):

 

Nie wiem co ja robię źle, że nawet tutaj nie dostaję porady i pomocy

 

Ja myślę , źe te porady które tu dostajesz są poza Twoimi możliwościami na tą chwilę i dla uspokojenia bezsilności tłumaczysz to brakiem porad . Prawdopodobnie przyczyna takiego działania jest zupełnie inna niż tylko informacje wojenne , to , że mama nie szanuje Twoich potrzeb , możliwe że wierzysz w to że twój głos nie jest słyszany  , bardzo możliwe że mama Cię nie słucha . Dlaczego tak się boisz wojny , pewnie warto przyjrzeć się relacjom domowym .  Psychoterapeuta powinen pomóc poszukać przyczyny problemów i pomóc poszukać rozwiązań . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jesteś głupia, a Twoje wątpliwości co do przyszłości są całkowicie racjonalne i uzasadnione. Problem w tym, że bardzo to przeżywasz , tak mocno, że nie lęk Cię paraliżuje i nie pozwala Ci żyć.

 

Nie będę udawał, że mogę napisać coś mądrego, bo nie wiem co Ci doradzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Imo za daleko to zaszło, abyś mogła sobie samodzielnie z tym poradzić. Żyjemy w czasach, że nie musisz nawet wychodzić z domu jeżeli się tego boisz. Umawiasz wideo-konsultację z lekarzem psychiatrą i wszystko odbywa się przez komputer/telefon. Myślę, że będzie to krok w dobrą stronę 🫂❤️‍🩹

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.02.2024 o 15:12, miL;) napisał(a):

To powiedz mamie, że jesteś chora i aby nie włączała wiadomości. 

chcesz porady, zmień lekarza, zacznij brać leki bo inaczej nie dasz rady

 

Nie ma opcji. Mama od rana je ogląda a ja już miałam cztery ataki paniki. Nie powiem jej o tym, bo to by było wredne - jak można decydować, co druga osoba ma oglądać? Mama mi nie wybiera tego, czym się zajmuję a oglądanie wiadomości jest ważne. 

 

A lekarza nie mam możliwości zmienić - mam emetofobię i chorobę lokomocyjną na raz, więc nigdzie nie dojadę a prywatnie mnie nie stać, bo nie jestem w stanie pracować - utrzymuje nas Mama z głodowej emerytury i po zrobieniu opłat i wykupieniu leków, zostaję nam kilkaset złotych na jedzenie. Jestem skazana na tego lekarza.

W dniu 26.02.2024 o 19:40, Robinmario napisał(a):

Ja myślę , źe te porady które tu dostajesz są poza Twoimi możliwościami na tą chwilę i dla uspokojenia bezsilności tłumaczysz to brakiem porad . Prawdopodobnie przyczyna takiego działania jest zupełnie inna niż tylko informacje wojenne , to , że mama nie szanuje Twoich potrzeb , możliwe że wierzysz w to że twój głos nie jest słyszany  , bardzo możliwe że mama Cię nie słucha . Dlaczego tak się boisz wojny , pewnie warto przyjrzeć się relacjom domowym .  Psychoterapeuta powinen pomóc poszukać przyczyny problemów i pomóc poszukać rozwiązań . 

 

Mylisz się. Mam bardzo bliski i ciepły kontakt z Mamą i zawsze mogę poprosić o pomoc i opowiedzieć, co czuję. Z tym, że ja z własnej woli tego nie robię, bo mówienie o negatywnych emocjach tak podkręcą moją nadwrażliwość, że jedyne ci to daj to dłuższe przeżywanie tych emocj a Mama jeszcze ze mnie wyciąga że szczegółami co się stało. Bez wsparcia negatywne emocje odczuwam 15 - 30 min a ze wspaciem nawet dwie godziny. Wiem, że jeślibym powiedziała, jak mi ciężko otrzymałabym dwugodzinną dyskusję z wypytywaniem co mnie gryzie, czego się boję, jak mi pomóc, czy ktoś mi coś napisał, co dokładnie czytałam, uspokajanie mnie, opisywanie co ona czytała itd. Czyli jedyne, co otrzymam, to przeżywanie tych emocji jeszcze raz a nie chcę wybuchnąć przy Mamie, bo będzie jej przykro. Dlatego nie chcę mówić.

W dniu 27.02.2024 o 11:49, forget-me-not napisał(a):

Nie jesteś głupia, a Twoje wątpliwości co do przyszłości są całkowicie racjonalne i uzasadnione. Problem w tym, że bardzo to przeżywasz , tak mocno, że nie lęk Cię paraliżuje i nie pozwala Ci żyć.

 

Nie będę udawał, że mogę napisać coś mądrego, bo nie wiem co Ci doradzić.

 

Dziękuję za życzliwość. Zawsze zostaje palnięcie sobie w łeb, ale to ostateczność, kiedy już wybuchnie ta wojna. Na razie chyba muszę się pogodzić, że mam 15 ataków paniki dziennie a moim jedynym hobby są portale informacyjne.

17 godzin temu, Martinez22 napisał(a):

Imo za daleko to zaszło, abyś mogła sobie samodzielnie z tym poradzić. Żyjemy w czasach, że nie musisz nawet wychodzić z domu jeżeli się tego boisz. Umawiasz wideo-konsultację z lekarzem psychiatrą i wszystko odbywa się przez komputer/telefon. Myślę, że będzie to krok w dobrą stronę 🫂❤️‍🩹

 

Można to zrobić za darmo? Bo ja nie pracuję - nie jestem w stanie - i utrzymuje mnie Mama z emerytury 2300 zł. My nawet jeść musimy oszczędnie, więc płacenie za lekarza nie jest już możliwe. A przez emetofobię nie pojadę do innego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robertina — jeśli boisz się, że wojna do nas dotrze, to jest to wg mnie normalna obawa, patrząc na to, co się dzieje na naszej wschodniej granicy czy jak zagłosują w USA w nadchodzących wyborach. Kiedyś ta wojna będzie. W Rosji po przegranych wojnach dochodzi do zmiany władzy, pojawiają się reformy, ale propagandy od czasów Lenina nikt tak szybko nie zmieni. Patrząc na historię to mało wojen, w których Rosja bierze udział nas omija.

Jeśli bardzo chcesz namówić rodzinę do wyjazdu to wybierz się tam z nimi na wycieczkę. Oswajaj ich z tym tematem. Pytanie, czy taka ucieczka teraz jest dobra? Czy żyłaś za granicą dłużej niż dwa tygodnie? Czy lęki przed wojną nie zmienią się w lęki przed nieznanym w innym państwie? Nie wiem.

Masz Netflix, Showtime, Apple TV, Prime Video, tematyczne kanały na YT, publicystykę, podcasty — po co Ci głupie TV? W mniejszym czy większym stopniu zawsze straszą wszystkich wojną. Władza albo uspokaja społeczeństwo, aby nie doszło do paniki, albo szuka akceptacji dla np. nowych wydatków czy podatków.

Polecam Kanał Zero — seria Ground Zero. Spokojne merytoryczne analizy generała Andrzejczaka i jego gości powinny Cię trochę uspokoić. Pamiętaj także że jesteśmy w NATO i dzisiaj nie jest tak łatwo zaatakować Polskę.


Atakami paniki powinien zająć się lekarz. Dbaj o siebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja droga, przekazanie informacji mamie, że TV na Ciebie źle wpływa absolutnie nie jest objawem wredoty.. Ja przestałem oglądać TV i świat stał się spokojniejszy. Skoro po opłatach zostaję Wam kilkaset zł. to opcją wyjazdy za granicę raczej odpada. Świat niw kręci się wokół TV i wiadomości (chociaż tak nam się wmawia), to my kształtujemy nasz świat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kokeshi napisał(a):

Robertina — jeśli boisz się, że wojna do nas dotrze, to jest to wg mnie normalna obawa, patrząc na to, co się dzieje na naszej wschodniej granicy czy jak zagłosują w USA w nadchodzących wyborach. Kiedyś ta wojna będzie. W Rosji po przegranych wojnach dochodzi do zmiany władzy, pojawiają się reformy, ale propagandy od czasów Lenina nikt tak szybko nie zmieni. Patrząc na historię to mało wojen, w których Rosja bierze udział nas omija.

Jeśli bardzo chcesz namówić rodzinę do wyjazdu to wybierz się tam z nimi na wycieczkę. Oswajaj ich z tym tematem. Pytanie, czy taka ucieczka teraz jest dobra? Czy żyłaś za granicą dłużej niż dwa tygodnie? Czy lęki przed wojną nie zmienią się w lęki przed nieznanym w innym państwie? Nie wiem.

Masz Netflix, Showtime, Apple TV, Prime Video, tematyczne kanały na YT, publicystykę, podcasty — po co Ci głupie TV? W mniejszym czy większym stopniu zawsze straszą wszystkich wojną. Władza albo uspokaja społeczeństwo, aby nie doszło do paniki, albo szuka akceptacji dla np. nowych wydatków czy podatków.

Polecam Kanał Zero — seria Ground Zero. Spokojne merytoryczne analizy generała Andrzejczaka i jego gości powinny Cię trochę uspokoić. Pamiętaj także że jesteśmy w NATO i dzisiaj nie jest tak łatwo zaatakować Polskę.


Atakami paniki powinien zająć się lekarz. Dbaj o siebie.

 

Ja właśnie czytam i oglądam obsesyjnie w internecie, telewizor tylko przypomina mi o tym, że mam sprawdzać, nie oglądam go. A na płatne serwisy niestety nie mam możliwości sobie pozwolić - jeśli mam wybór, oglądać wiadomości, albo jeść, to niestety, wybiorę to drugie. A, co do wyjazdu na wycieczkę, nie jest to u mnie realne - ja nawet po własnym mieście nie jestem w stanie się poruszać przez kombinację emetofobia + choroba lokomocyjna. Jeśli miałabym wyjechać, to pociągiem przez trzy doby i już tam zostać. I tutaj trafiam na ścianę.

2 godziny temu, Grogu napisał(a):

A tak z ciekawości, jak wyglądają u ciebie ataki paniki, jakie masz objawy? 

 

Drgawki, uczucie rozsadzania od środka, duszności ból w klatce piersiowej i silna nadwrażliwość na dotyk i dźwięki, bywa, że i krzyk, kiedy nie jestem już w stanie wytrzymać.

2 godziny temu, serotoninowiec napisał(a):

Taka to wojna że w dużej części Ukrainy życie biegnie normalnie. Restauracje czynne pełno ludzi normalnie pracują. Wojna jest tylko w małej części Ukrainy. Reszta żyje normalnie.

 

To mit, który się nam przekazuje, żeby ludzie ryzykowali i nie wyjeżdżali z kraju ze strachu - pisałam z wieloma osobami z Ukrainy i wcale nie jest tak różowo. Tam nie ma normalnego życia, na wschodzie całe miasto dwa lata żyje w metrze, tam śpią, tam dzieci się uczą a pomoc humanitarna dowozi im jedzenie i leki. Wiele bym mogła napisać na ten temat, ale nie chcę sobie przypominać. Wiele obrazków z tych restauracji w ogóle zostało mi oznaczonych przez ludzi stamtąd jako fałszywe; zrobione na rok przed wojną i np., taka kawiarnia już tam dawno nie istnieje, bo została zniszczona przez pocisk pół roku wcześniej. Ludzie tam wszyscy są na antydepresantach a niektórzy co wieczór żegnali się ze mną na zawsze bo mówili, że nie wiedzą, czy się jeszcze obudzą i ten stres je wykańcza. Tam każdy dzień może być ostatni. A ja, z tak zaawansowaną nerwicą, jaką mam po prostu sobie tego nie wyobrażam i mam wybór - albo w porę uciec w bezpieczne miejsce, albo zostać a, kiedy już się zacznie po prostu popełnić samobójstwo, bo nierealne jest dla mnie coś takiego psychicznie wytrzymać.

Godzinę temu, miL;) napisał(a):

Moja droga, przekazanie informacji mamie, że TV na Ciebie źle wpływa absolutnie nie jest objawem wredoty.. Ja przestałem oglądać TV i świat stał się spokojniejszy. Skoro po opłatach zostaję Wam kilkaset zł. to opcją wyjazdy za granicę raczej odpada. Świat niw kręci się wokół TV i wiadomości (chociaż tak nam się wmawia), to my kształtujemy nasz świat.

 

Ja uważam, że każdy jest wolnym człowiekiem i Mama mi nie wybiera, co mam oglądać, więc ja jej też nie będę. Poza tym, nie wyobrażam sobie sytuacji, kiedy Mama spędza czas z grupą, powiedzmy, trojga znajomych, zaczynają rozmawiać o wojnie a ja wchodzę i mówię do kobiety, która temat zaczęła - ale przepraszam panią, w tym domu się na takie tematy nie rozmawia i proszę przestać bo zaraz dostanę duszności. Wiecie co - jakby to mnie spotkało, uznałabym to za żałosne i tym bardziej rozmawiała jeszcze więcej, żeby wkurzyć wariata i zobaczyć, co zrobi. Mama nie jest moją niewolnicą, żeby jej ograniczać wolności osobiste.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiesz co, jak mnie odwiedza mama to przekazuje mi informacje: kto w okolicy umarł, kto jest chory, itp. I powiedziałem jej w końcu: a co dobrego słychać. Nie zrozumiała, więc powiedziałem wprost, że przychodzi do mnie tylko ze zlymi informacjami i ja tego nie chcę słuchać, bo Ona nie ma pojęcia co się u mnie dzieje, czy jestem chory a na dzień dobry sprzedaje mi takie info. I jestem w tym konsekwentny. Ty się motasz, chcesz pomocy, rady a jednocześnie Sama wiesz najlepiej... To niestety nie zadziała

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.02.2024 o 09:45, miL;) napisał(a):

wiesz co, jak mnie odwiedza mama to przekazuje mi informacje: kto w okolicy umarł, kto jest chory, itp. I powiedziałem jej w końcu: a co dobrego słychać. Nie zrozumiała, więc powiedziałem wprost, że przychodzi do mnie tylko ze zlymi informacjami i ja tego nie chcę słuchać, bo Ona nie ma pojęcia co się u mnie dzieje, czy jestem chory a na dzień dobry sprzedaje mi takie info. I jestem w tym konsekwentny. Ty się motasz, chcesz pomocy, rady a jednocześnie Sama wiesz najlepiej... To niestety nie zadziała

 

Ale ja już powiedziałam, że jesteśmy z Mamą bardzo blisko. Nie ma nieporozumień, niczego sobie nie sugerujemy, tylko mówimy wprost. Problem jest taki, że Mama nie ma nerwicy i potrzebuje wiedzieć, co się dzieje na świecie a ja nie zamierzam jej od tego odcinać, bo ją kocham. Zresztą wiem, że i tak by się na to nie zgodziła - co najwyżej czekałaby mnie dwugodzinna rozmowa z wyciąganiem wszystkiego, co mnie trapi, czyli przeżywaniem tych emocji znowu. Po prostu, Mama rozumie sytuację, jak człowiek bez nerwicy - jeśli jest problem, to trzeba go rozwiązać a nie o nim zapominać. Cały czas słyszę, że problem zamieciony pod dywan będzie dręczył w nieskończoność i jeśli np. zacznę dyskutować z hejterem, to zrobi mi się lepiej. W sumie, większość ludzi faktycznie tak ma. Ale nie ja. Mama się z tym pogodziła, ale i tak proponuje mi wsparcie i doradza, co zrobić. 

A o wojnie Mama tematu nie zaczyna z koleżankami sama - to zawsze powie któraś z nich. A ja serio, nie wyobrażam sobie podejść do kobiety, z którą moja znajomość ogranicza się do ''dzień dobry'' i nawet nie wie o mojej nerwicy - ''dzień dobry, przepraszam, ale ja mam nerwicę i odczuwam lęk, kiedy mówi pani o wojnie, proszę uprzejmie przestać'' - to jakaś karykaturalna sytuacja, serio. Mama robi co może w takich chwilach, żeby zmienić temat, ale kiedy inne kobiety to podłapią, to już się niestety nie da.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.02.2024 o 16:09, serotoninowiec napisał(a):

Taka to wojna że w dużej części Ukrainy życie biegnie normalnie. Restauracje czynne pełno ludzi normalnie pracują. Wojna jest tylko w małej części Ukrainy. Reszta żyje normalnie.

Tak żyją normalnie bo muszą... Ale jednak pociski od czasu do czau spadają też daleko od frontu i są ofiary. Wojna jest w całej Ukrainie, tylko wygląda inaczej i kropka.

 

@kokeshifajnie ze ktos tu się wypowiedział do rzeczy;) 

 

Wg mnie autorka tylko próbuje opisać swoje uczucia i stan i wychodzi to chaotycznie i niezrozumiałe. Bo taka prawda, nie da się do końca opisać uczuć. Myślę że próbuje wytłumaczyć czemu akurat u niej nie zadziałają te rady, my tego nie zrozumiemy bo nie jesteśmy jej w skórze i tak wychodzi że neguje rady (a opinie może negować, bo tu pyta o pomoc a nie o wasze zdanie czy konflikt jest realny czy nie heh)

 

1. Autorko a jak wygląda wasze mieszkanie, czy masz swoj pokój lub inne pomieszczenie gdzie możesz być sama czy na wspólnej przestrzeni żyjecie? Gdybyś miała to lepiej, jak goście przychodzą czy porą wiadomości w TV to byś mogła słuchawki na uszy i do siebie... A wychodzisz w ogóle z mieszkania na podwórze? To też byś mogła po prostu wychodzić (może ju mówiłaś ale nie znam nazw tych fobii) 

2. Masz serio ciężko. Nie wiem czy na tą nerwice i objawy pasuje terapia, ale jak tak to powinnaś jakąś zdalną mieć

3. Wiem co czujesz że nie chcesz wybuchnąć przy mamie. Tez ciągle muszę udawać że jest ok choć czasami wybuchnę lub pęknę. I potem mam wyrzuty sumienia bo to jak dołożenie ciężaru osobom które się za ciebie ciągle martwią. Ale jednak masz zbyt silne objawy, musisz z mama krótko ustalić kiedy ogląda tv i niech powie gościom że ten temat omijamy. Wstyd? Ograniczanie wolności? Może tak, ale mama zrozumie, musi, jest matką a tobie musi się poprawić 

3. Musisz wyrobić sobie trochę sceptycyzmu. Czatujesz z znaj z Ukrainy,  nie mowie że oni kłamią ale na pewno wylewają frustrację i ulgę im przynosi takie gadanie z tobą. Ale ciebie nakręca, więc walcz i próbuj inne tematy poruszać. Ja znam osobiście tez ukraincow w pl, i wcale nie chcą rozmawiać o bliskich co tam zostali itp Myślę że to rozsądne zachowanie, kiedy można wypierają zmartwienia, jak mechanizm obronny. I to są takie leczące momenty w tej całej ich tragedii

4. Może małymi kroczkami uda Ci się wyrobić strategie. Nie odcinaj się od informacji totalnie, ale np. wybierz sobie 1 niezły kanał na YT. I śledź sobie go, odsłu/cenzura/ filmiki wywiady. Masz wtedy rzeczowe analizy, ogólne i strategiczne, jak coś super ważnego się wydarzy to zawsze pytanie czy informacja się przewinie. Ale to by było 1 źródło, jedno tempo informacji, możesz sobie robić coś relaksującego i słuchać jednocześnie. Tylko to są Twoje natręctwa, na ile możesz je skontrolować nie wiem....

5. Myślę że zamiast skupiać się na izolacji od wydarzeń lepiej spróbować się przystosować. Analizować te swoje wewnętrzne uczucia, moze obgadać z psychologiem/znajomym jak racjonalnie myślący odczuwają. Np podyskutować czym jest dla ciebie i dla kogoś śmierć, przyswoić co by się działo i jak należałoby z mama postąpić w razie złego scenariusza, tak totalnie na chłodno, coś jak obrona cywilna czy jakos, co w naszym kraju nie istnieje.......... Skoro nie można uciec od lęku, trzeba stawic mu czoła;)) co ty na to?

Gdybyś chciała pogadać i nie miała z kim możesz do mnie - fb Alicja Galos, ja też w tym "siedzę" bo chce, śmierci się nie boje wręcz uważam za ukojenie, może moje przemyślenia podniosą cie na duchu. Pozdrawiam

 

 

 

 

Edytowane przez Dalja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Dalja napisał(a):

3. Wiem co czujesz że nie chcesz wybuchnąć przy mamie. Tez ciągle muszę udawać że jest ok choć czasami wybuchnę lub pęknę. I potem mam wyrzuty sumienia bo to jak dołożenie ciężaru osobom które się za ciebie ciągle martwią. Ale jednak masz zbyt silne objawy, musisz z mama krótko ustalić kiedy ogląda tv i niech powie gościom że ten temat omijamy. Wstyd? Ograniczanie wolności? Może tak, ale mama zrozumie, musi, jest matką a tobie musi się poprawić 



Postawcie się teraz przez chwilę w roli rodzica.
Ten rodzic was kocha, stara się o was dbać i wspierać na każdym kroku, a ma przed sobą obraz osoby, która nie istnieje. Osoby, która buduje emocjonalny mur, którego wg mnie ten rodzic nie potrzebuje. Rolą rodzica jest odnajdywać się w takich sytuacjach, jest dorosły i odpowiedzialny. Pomagajcie mu w tym, ale nie odcinajcie go.

Jeśli już musicie to robić, a nie oceniam dlaczego, to nigdy mu o tym nie mówcie. Udawajcie dalej.
Kiedy po latach dowie się, że żył z wyobrażeniem was, a nie z wami, nie pomógł wam, bo wy zdecydowaliście za niego, co może robić, a czego nie — jeśli was kocha, sprawicie mu straszny ból.



 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak ktoś pisze, równie dobrze możesz umrzeć w wypadku komunikacyjnym za 1, 2 dni. Osobiście poleciłbym oddział bo tak naprawdę pogrążasz się coraz bardziej... Też wątpię w to by mieli Ciebie tam nic, lekarze są po to by ratować zdrowie pacjenta ://

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×