Skocz do zawartości
Nerwica.com

Jak dostać się na psychoterapię?


Einsamkeit

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę listę co mam zrobić, do kogo się udać? Jakieś skierowania potrzebne? Jestem w złym stanie psychicznym. W normalnych okolicznościach zapewne dowiedziałbym się aktywnie jednak teraz ciężko myślę (emocje mnie obezwładniają). 

Dzięki! 

Edytowane przez Einsamkeit
Literówka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz iść do lokalnej poradni zdrowia psychicznego, np przy szpitalu, do psychiatry i on da Ci skierowanie na psychoterapię. Będziesz musiał zapisać się w kolejkę, bo niestety wątpię, że wezmą Cię od ręki, choć różnie z tym bywa. Ewentualnie, zwłaszcza jak mieszkasz w dużym mieście, możesz znaleźć fundację/stowarzyszenie zajmujące się zdrowiem psychicznym i u nich zapisać się do kolejki. Ja dzisiaj tak zrobiłam. Nie potrzebowali skierowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz dostać się do psychoterapeuty w ramach NFZ, to idziesz do swojego lekarza prowadzącego w Twoim rejonie, który powinien wypisać ci skierowanie do psychologa/psychoterapeuty i wskazać, gdzie możesz się do niego zgłosić w Twoim rejonie. Tak zrobili, że do psychologa/psychoterapeuty wymagane jest skierowanie, zaś do psychiatry już nie. 

 

Jeżeli natomiast chcesz chodzić gdzieś prywatnie, to po prostu wybierasz sobie dowolną prywatną klinikę psychologiczną w Twoim mieście, ogółem tam gdzie będziesz w stanie dojeżdżać, która świadczy usługi psychoterapeutyczne i tam dzwonisz albo udajesz się osobiście i się zapisujesz, bo prywatnie to na pewno zostaniesz przyjęta. 

 

A tak swoją drogą, skoro ci się aż tak ciężko myśli, to nie wydaje ci się, że terapia może cię jeszcze bardziej obciążyć? Rozumiem Twój stan, sam byłem w takim stanie i trafiłem do szpitala z ciężką depresją i tylko leki były w stanie mnie z tego wyprowadzić. Oczywiście w żadnym wypadku cię nie zniechęcam, ale od razu ci mówię, że psychoterapia to ciężka praca w kamieniołomach i wymaga zdolności tego kreatywnego myślenia i adekwatnego analizowania swoich emocji, odczuć, przeżyć. Zawód psychoterapeuty nie jest regulowany prawnie, więc nóg im nie obetniesz, jak Twój stan się pogorszy przez terapię, tylko będziesz czuła frustrację, że straciłaś czas i/albo pieniądze. Czasem warto w pierwszej kolejności skontaktować się z psychiatrą, który doradzi ci, która droga leczenia jako pierwsza, będzie bardziej odpowiednia odnośnie Twojego stanu psychicznego - farmakologiczna czy psychoterapeutyczna. Bo też nie wszystko na raz. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej psycholog, osoba która zrozumie i wyslucha może pomóc. Na terapię trzeba mieć sily i być w miarę dobrej kondycji psychicznej.

Mi moja lekarka rodzinna powiedziała,  że bardzo by mi chciała pomóc, ale nie potrafi, bo nie specjalizuje się w psychiatrii.

Ale powiedziała to w tak empatyczny sposób, że od razu poczułam się lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Einsamkeit napisał:

Proszę listę co mam zrobić, do kogo się udać? Jakieś skierowania potrzebne?

Iść do lekarza rodzinnego/psychiatry po skierowanie do Poradni Zdrowia Psychicznego, poprosić o skierowanie i dobrze, żeby zaznaczył na nim, że chodzi o psychoterapię długoterminową (bo inaczej czasami zapisują do zwykłego psychologa, co jest bez sensu) i zapisać się na terapię. Chyba, że możesz sobie pozwolić na psychoterapię prywatnie, to wtedy skierowanie nie jest potrzebne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×