Skocz do zawartości
Nerwica.com

SERTRALINA (ApoSerta, Asentra, Asertin, Miravil, Sastium, Sertagen, Sertralina Krka, Sertranorm, Seraloft, Stimuloton, Zoloft, Zotral)


shadow_no

Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?  

104 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy sertralina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      60
    • Nie
      27
    • Zaszkodziła
      17


Rekomendowane odpowiedzi

no i chyba popełniłem byka :/ zacząłem przygodę z sertraliną od 50 mg i było świetnie jak sobie przypominam ale chciałem dobić do 150-200 mg żeby sprawdzić ten delikatny wychwyt dopaminy i tak zwiększałem, na każdej nastepnej dawce w górę przez chwilę czułem się dobrze a później robiło się gorzej więc myślałem że więcej będzie znowu lepiej a było po krótkim czasie źle ;/ teraz zszedłem do 50 mg i zaczynam odżywać czuje spokój i taką jakby gładkość :)

następna dawka do wypróbowania na 25 mg. W sumie jak sobie przypominam to 75 mg wenlafaksyny wystarczało mi na całkiem fajny stan bez lękowy a różnica miedzy sertrą a wenlą jeśli chodzi o wychwyt serotoniny jest spora.

miko84, jak to dokładnie wygląda? wyliczyłem że to może być nawet 40 razy więcej od wenli to jest możliwe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tiktalk, niestety ssri to kupa, bo powodują u wielu osób przykre skutki uboczne, ale jednak coś tam niosą w postaci zwiększenia ilości serotoniny, która może być kluczowa. Na skutki uboczne dobra jest mirta, miansa i lamo. Podobnie jak Ty kiedyś zmniejszyłem sertę z 75 mg do 25mg ( a nie byłem wówczas na żadnym innym leku) i oczywiście przez ponad miesiąc czułem się zaje.iście, a później coraz gorzej. Trzeba bacznie się obserwować i jak przez 2 tyg będzie gorzej od razu wracać do większej dawki ssri.

Poza tym nie wierzę, żeby wenla była 40 razy słabsza od serty w zakresie serotoniny przy tej samej dawce czyli np 50mg wenli i 50mg serotoniny. Nie znam siły "K= coś tam coś tam", ale intuicyjnie obstawiałbym, że może 1,5 razy słabiej działa na serotoninę, nie wiem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tiktalk wenlafaksyna w porównaniu do sertraliny to słabiak. Zresztą to czuć, na wenli prawie w ogóle nie czułem serotoniny, a sertralina dość mocno działała, szczególnie jeśli chodzi o skutki uboczne. Sertralina to najsilniejszy SSRI po paroksetynie, a dawka 200 mg to już prawdziwy kosmos. A nie chciałeś spróbować samej mianseryny/mirtazapiny w wyższej dawce? Ja po przeanalizowaniu tego jak na mnie działały w przeszłości a jak działa teraz mirtazapina postanowiłem całkowicie zrezygnować z SSRI. Po pierwsze mimo długotrwałego stosowania nigdy nie zadziałały na nastrój tak powinny (zero optymizmu i uczucia nadziei, dobrego nastroju) i nie podziałały na moją anhedonię a wręcz ją zwiększyły. Mirta działa w przeciwny sposób i sobie ją bardzo chwalę, jest motywacja, działanie na nastrój.

 

Ps. Pozytywne działanie wenlafaksyny to moim zdaniem głównie dopamina, dlatego ten lek tak różnie działa na ludzi od SSRI.

PS. 2 Tańczący z lękami Ki SERT wenlafaksyny to 63.90 nm a sertraliny ok 1.1 nm, tak że różnica kolosalna...

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

robotnica są leki które pomogą Ci poukładać emocje bez ich tłumienia. Ja też miałem emocjonalną i kreatywną pustkę po sertralinie i innych SSRI ale teraz biorę lek mirtazapinę i tego wcale nie ma. Jak już to przywrócił mi on moją emocjonalność, która przez depresję była stłumiona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kochani, ja mialam depresje, bo taki los mnie spotkal zyciowy, sytuacja... a ja bardzo emocjonalna osoba jestem. takze to dlatego to wsyzstko... ja na poczatku cieszylam sei z sertra. i wierzylam ze cos jest ze mna nie tak. ale ostatnio zaczal mi baaaardzo doskwierac braku uzuc. np. sluchalm sie mojej matki ktora jeszcze niedawno mi zyczyla smierci... i lubie ja. tzn. nawet jej nie lubie. ale godze sie na wsystko. NIGDY taka nie bylam :( sorry za liter.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

robotnica, w takim razie, przy depresji możesz poprosić o inny lek, który nie będzie tak spłycał Cię emocjonalnie. Wierz mi, w dzisiejszych czasach można dobrać lek tak, żeby czuć się dobrze, bez objawów depresyjnych i jednocześnie nie zostać żywym zombie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mhmmmm.. bardzo ładnie działa na napęd, a biorę dopiero tydzień. Jak mam coś zrobić to po prostu robię i nie muszę walczyć z każdym ruchem. Minęły problemy z koncentracją i problemy z wysławianiem się. Niestety zauważyłem że serta podbija ataki lęku... mam nadzieje że chwilowo..na szczęście sama w sobie nie wywołuje na razie lęku.

 

Z efektów ubocznych to pocenie się (podobnie jak po paro) oraz czasami mdłości... no i charakterystyczne spłycenie doznań.

 

Jak na razie jestem zadowolony, lek wyciąga mnie z deprechy.

Wydaje mi się bardziej podobny do paroksetyny niż escitalopramu. Czuć że silnie działa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Że będzie mnie mama lubiła i babcia i dziadek i że będę w stanie żyć z nimi. Oraz, że w końcu zacznę robić muzykę która ędzie mi się podobała oraz będę lubiła robić zdjęcia i nie będę się zastanawiała tyle nad życiem, bo ostatecznie nie robiłam zdjęć bo za dużo myślałam o tym jak mają ostatecznie wyglądać [ czyt. PERFEKCJONIZM ] iks de.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Że będzie mnie mama lubiła i babcia i dziadek i że będę w stanie żyć z nimi. Oraz, że w końcu zacznę robić muzykę która ędzie mi się podobała oraz będę lubiła robić zdjęcia i nie będę się zastanawiała tyle nad życiem, bo ostatecznie nie robiłam zdjęć bo za dużo myślałam o tym jak mają ostatecznie wyglądać [ czyt. PERFEKCJONIZM ] iks de.

 

 

Uważam że powinnaś przede wszystkim iść do psychologa/psychoterapeuty. Żebyś się nie obudziła w wieku 30 lat z umysłem uzależnionym od leków, kiedy to wystarczyłaby dobra psychoterapia. Zresztą sama widzisz że lek to nie przepis na szczęście. Nie ma magicznych pigułek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ona spróbowała jednego leku i już nie chce więcej, a dobór odpowiedniego to czasami długa droga.
U mnie trwa już 2 lata, na szczęście wydaje się, iż zbliża się ku końcowi . ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robinho ja przez ponad 2 lata skakałem od SSRI do SSRI, wypróbowałem wszystkie możliwe i żaden nie zadziałał tak jak mirtazapina. Szkoda, że nie spróbowałem tego wcześniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miko84, ale ja chwalę działanie sertraliny póki co najbardziej z inhibitorów wychwytu łącznie z wenlafaksyną

problem polega na tym że zwyczajnie przegiąłem z dawką a że dodatkowo na poziomie chemii mózgu jest u mnie wszystko w normie jak u zdrowego człowieka to nadmiar serotoniny chyba cały czas działał trochę tak jak na początku leczenia SSRI do póki nie zrobi się downregulacja. Teraz jestem na 50 mg i to chyba będzie optymalna dawka :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ps. Pozytywne działanie wenlafaksyny to moim zdaniem głównie dopamina, dlatego ten lek tak różnie działa na ludzi od SSRI.

PS. 2 Tańczący z lękami Ki SERT wenlafaksyny to 63.90 nm a sertraliny ok 1.1 nm, tak że różnica kolosalna...

 

jestem w szoku, lekarze przepisują wenlę w dawce 75mg lub 150mg, żeby działała jak ssri a w większych dawkach, żeby działała również mocniej na NA (SNRI). Czyli jeśli dawka podstawowa wenli 75mg działa tak silnie na serotoninę jak nieco ponad 1mg(!) serty to jaki tu sens? A noradrenalinę wychwytuje jeszcze słabiej niż serotoninę w tej dawce. To dlaczego tel lek działa u wielu ludzi lepiej niż jakikolwiek inny? Placebo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×