Skocz do zawartości
Nerwica.com

OLANZAPINA (Anzorin, Egolanza, Olanzapina Mylan/ STADA/ Apoex/ Bluefish/ Lekam/ +pharma, Olanzaran, Olanzin, Olazax, Olazax Disperzi, Olpinat, Olzapin, Ranofren, Zalasta, Zolafren, Zolafren-Swift, Zolaxa, Zolaxa Rapid, Zopridoxin)


Wera

Czy olanzapina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?  

85 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy olanzapina pomogła Ci w Twoich zaburzeniach?

    • Tak
      55
    • Nie
      13
    • Zaszkodziła
      26


Rekomendowane odpowiedzi

15 minut temu, Purpurowy napisał(a):

Sromotny dekiel, zwany dalej moim bratem, z dnia na dzień przestał brać zolafren (5mg rano i 10mg na noc) Skończyły mu się leki, do lekarza się nie wybiera. Czego się spodziewać?

Powrotu objawów które lek miał wyciszać. Samego odstawienia za specjalnie nie odczuje nawet zapewne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Purpurowy napisał(a):

Sromotny dekiel, zwany dalej moim bratem, z dnia na dzień przestał brać zolafren (5mg rano i 10mg na noc) Skończyły mu się leki, do lekarza się nie wybiera. Czego się spodziewać?

 

@acherontia styx dobrze mówi. Neuroleptyk odstawiony z dnia na dzień nie wywoła nic specjalnego poza tym, że wrócą objawy, które ten neuroleptyk miał za zadanie powstrzymywać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.09.2023 o 20:48, MarekWawka01 napisał(a):

 

@acherontia styx dobrze mówi. Neuroleptyk odstawiony z dnia na dzień nie wywoła nic specjalnego poza tym, że wrócą objawy, które ten neuroleptyk miał za zadanie powstrzymywać. 

No nie zawsze. Naczytałem się trochę o tym i z własnego doświadczenia wiem, że odstawienie potrafi spowodować różne niefajne dolegliwości - przykładowo bezsenność, bo to jest proszek mocno sedatywny. U mnie odstawienie wywołało bezsenność, otępienie, anhedonię, problemy ze skupieniem i pamięcią. Nigdy tego nie miałem przed zaczęciem tej kuracji, więc bardzo dziwne że wróciło coś czego nie było. Do dziś jestem inną osobą niż byłem. No ale tak to jest jak się trafi na konowała bez doświadczenia co lekką ręką człowiekowi z problemem depresyjnym wali taką siekierę.

Edytowane przez Rowroski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam przepisaną olanzapinę ale w dawce 5 mg, która nie robi prawie nic. Dopiero 15-20 mg jest odczuwalne w moim przypadku. Porównując ją do kwetiapiny - brak hipotensji ortostatycznej, tachykardii a spać i jeść się chce. W moim odczuciu chyba najlepszy lek z tej grupy. No coż, jednak lepiej trzymać się zaleceń lekarza (5 mg), który powiedział mi że sam by tego w życiu nie wziął 🤔

 

W dniu 14.09.2023 o 20:48, MarekWawka01 napisał(a):

 

@acherontia styx dobrze mówi. Neuroleptyk odstawiony z dnia na dzień nie wywoła nic specjalnego poza tym, że wrócą objawy, które ten neuroleptyk miał za zadanie powstrzymywać. 

Nie do końca się z tym zgodzę. Może jest to prawda, kiedy ktoś zażywa niewielkie dawki leku przeciwpsychotycznego przez krótki okres czasu, powiedzmy do jednego roku. Ja natomiast leciałem na przemian kwetiapina/promazyna przez mniej więcej 3-4 lata wyłącznie nasennie w dawkach ~200 mg. Kiedy zabrakło mi leku pomyślałem, że po prostu będę gorzej spał, ale pojawiła się nadpobudliwość, gonitwa myśli, potliwość, niepokój i tak przez 3 dni non stop. 10 mg lorazepamu nie było w stanie mnie uśpić ani nawet uspokoić, a nie miałem wtedy jakiejś dużej tolerancji na benzodiazepiny. To były chyba tzw. objawy z odbicia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Fobic Mi lekarz tłumaczył, że odstawienie neuroleptyku to nic w porównaniu z odstawieniem antydepresantu hamującego wychwyt zwrotny serotoniny. Większe wrażenie ponoć wywoła spadek serotoniny przy odstawieniu SSRI niż odstawienie neuroleptyku, bo tu jest zupełnie inny mechanizm. W sumie może mieć rację. Odstawienie leku SSRI to koszmar, wiem to po sobie... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@MarekWawka01 Mi dla odmiany żaden lekarz nie wspominał o odstawce neuroleptyków, czy antydepresantów. Jeden tylko nadmienił przepisując po raz pierwszy benzodiazepinę (Lorafen 2,5 mg), że to uzależnia i to poważnie. A ja już byłem przynajmniej raz hospitalizowany z powodu depresji oddechowej i przeżyłem kilka ataków padaczki, o takich drobnostkach jak lęki, zaburzenia świadomości, brain zapsy, pomniejsze drgawki itp. nie wspominając. To wszystko było związane z używaniem benzo.

 

Też przeżyłem odstawkę SSRI/SNRI i zgadzam się z tobą. W sumie jest w tym coś wspólnego z objawami odstawiennymi benzodiazepin. Citalopram 20 mg (1 miesiąc) > paroksetyna 40 mg (2 miesiące) > fluwoksamina 100 mg (1 miesiąc) > duloksetyna 60 mg (3 miesiące) > wenlafaksyna 150 mg (2 miesiące) | po czym nagle przestał przepisywać mi leki z tej grupy, bez żadnego stopniowego odstawiania nic z tych rzeczy.

 

10 godzin temu, mienta napisał(a):

Ja planuję odstawić olkę. Biorę 20 mg, czyli maks. dawkę. Czego mogę się spodziewać, poza bezsennością?

Jak długo bierzesz olanzapinę i w jakim celu? Ja kwetiapinę odstawiałem stopniowo, zmniejszając dawkę co tydzień, lub częściej kiedy czułem że mogę, a schodziłem z 200 mg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Fobic napisał(a):

Jak długo bierzesz olanzapinę i w jakim celu? Ja kwetiapinę odstawiałem stopniowo, zmniejszając dawkę co tydzień, lub częściej kiedy czułem że mogę, a schodziłem z 200 mg.

Olkę biorę już parę ładnych lat, w celu przeciwpsychotycznym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, mienta napisał(a):

Olkę biorę już parę ładnych lat, w celu przeciwpsychotycznym.

Dlaczego planujesz odstawić olanzapinę? To jest twoja decyzja, czy lekarza? Jeśli twoja to skonsultuj to z lekarzem i ustal plan schodzenia z dawek, bo nagłe odstawienie najprawdopodobniej będzie nieprzyjemne i bezsenność może być jednym z wielu problemów, jakie mogą się pojawić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Fobic napisał(a):

Dlaczego planujesz odstawić olanzapinę? To jest twoja decyzja, czy lekarza? Jeśli twoja to skonsultuj to z lekarzem i ustal plan schodzenia z dawek, bo nagłe odstawienie najprawdopodobniej będzie nieprzyjemne i bezsenność może być jednym z wielu problemów, jakie mogą się pojawić.

jasne, skonsultuję to z lekarzem 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po tym czego doświadczyłem, żadnego neuroleptyku zwłaszcza branego w większych dawkach i przez okres czasu mierzony w latach nie odstawiłbym z dnia na dzień. Jeśli lekarz nie będzie miał nic przeciwko odstaw ją od razu. Ja raczej redukowałbym dawki z 20 na 15 mg, potem 10-5 mg w odstępach tygodniowych, żeby uniknąć takiej sytuacji jaką miałem z kwetiapiną. Apotex ma chyba nawet podziałki na tabletkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, bj591842 napisał(a):

Można zamienić olanzapinę na kwetapine?

Chyba zależy co na Ciebie lepiej działa. Ja np. biorę olanzapinę, po kwecie nie czułem się najlepiej. Ale czasem bywa odwrotnie. Tak więc jak przy każdym leku, dla różnych osób dobre mogą być inne rzeczy. Poza tym dużo zależy od tego na co ten lek ma pomóc 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×