Czym jest dla Was sens życia?

Forum poświęcone depresji oraz CHAD. Jeżeli czujesz, że sam/a sobie nie radzisz, nie zwlekaj z napisaniem o tym. A jeżeli depresje masz za sobą - możesz podzielić się wskazówkami.

przez Anamaja 14 lut 2018, 22:31
Ponieważ ja w wieku 34 lat właśnie zdałam sobie sprawę,że go straciłam...albo nigdy go nie miałam...

przez Slide 14 lut 2018, 23:12
Trudne pytanie. Może to jak taniec? Sensem w tańcu jest dobre tańczenie. Sensem życia dobre życie?

przez Lunaa 14 lut 2018, 23:16
Traciłam sens życia i go odzyskiwałam...wszystkiemu winne samopoczucie było.

Doradca Nerwica.com

przez Doradca Nerwica.com
Polecam tych psychologów i psychoterapeutów z Twojej okolicy
Doradca Nerwica.com

przez Slide 14 lut 2018, 23:21
Lunaa,

Właśnie! Trudno znaleźć sens w cierpieniu.

przez wkuuporr 14 lut 2018, 23:25
Sensu życia to szukają osoby nieszczęśliwe. Osobom szczęśliwym nawet do głowy nie przyjdzie szukać jakiegoś sensu. Po prostu się żyje, a szukanie sensu to ucieczka przed życiem.

przez Slide 14 lut 2018, 23:58
wkuuporr,

Dużo w tym racji.

przez monachopsis 15 lut 2018, 00:57
wkuuporr napisał(a):Sensu życia to szukają osoby nieszczęśliwe. Osobom szczęśliwym nawet do głowy nie przyjdzie szukać jakiegoś sensu. Po prostu się żyje, a szukanie sensu to ucieczka przed życiem.

Zgadzam się z tym. Mnie się ostatnio wydaje, że moje nie ma sensu. Chciałabym wrócić do stanu niezastanawiania się nad sensem.

przez na_leśnik 15 lut 2018, 01:27
Też się z tym zgadzam.
Przez wiele lat szukałem sensu swojego życia, w religii, filozofii, innych ludziach. Nie znalazłem nawet jego namiastki.
Na ten moment już go nie szukam, co nie znaczy że nie odczuwam potrzeby poczucia sensu.
Zastanawia mnie dlaczego w naszej kulturze "sens" tak silnie wiązany jest ze słowem "poszukiwanie". Samo występowanie tych dwóch wyrazów razem już sugeruje przypisywanie "sensowi" pewnych właściwości i cech. Chociażby tego, że skoro go "szukamy" znaczy to że jest on czymś wobec nas zewnętrznym, jakimś czekającym na nas gdzieś artefaktem, może zgubionym, może ukrytym, po który trzeba się gdzieś udać (najlepiej w eskorcie obeznanego przewodnika, tu ukłon w stronę wszystkich mistrzów duchowości i kapłanów wszelkich religii którzy z tej egzystencjalnej turystyki żyją...).
A może to nie jest tak, że sens na nas gdzieś czeka? Czy to na zewnątrz, czy nawet wewnątrz?
Szczęśliwym człowiekiem bym się nie nazwał, ale od kiedy zrezygnowałem z uporczywego "poszukiwania sensu" żyje mi się nieco łatwiej. Zamiast tego staram się "usensawiać" swoje życie, nadawać sens swoim działaniom. Nie zawsze się to udaje, ale lepszy rydz niż nic ;) .
"Każdy, kto kiedykolwiek zbudował jakieś nowe niebo, znajdował moc do tego dopiero we własnym piekle."
Moderator/ I Mister Forum

przez kosmostrada 15 lut 2018, 01:39
na_leśnik, Pięknie napisane. :105:
Też jest miż dużo lepiej, gdy po prostu nadaje sens swoim działaniom. Czasami jest to taki zupełnie przyziemy malutki sensik - Po co jutro wstanę? Zeby włączyć ekspres i zacząć dzień od dobrej kawy.
Ever tried? Ever failed? No matter. Try again. Fail again. Fail better.
S. Beckett

przez na_leśnik 15 lut 2018, 02:03
kosmostrada, o takie małe sensiki mi chodzi. Jakkolwiek lubię filozofię, tak muszę przyznać rację swojemu terapeucie z grupy: "jeżeli myślimy/mówimy bardzo ogólnie, jak najszerzej, to najczęściej jest to zupełnie beztreściowe". Lepiej skupiać się na małych ale konkretnych kawałkach niż codziennie zaczynać od początku tworzenie "Wielkiej Teorii Wszystkiego" ;) .
"Każdy, kto kiedykolwiek zbudował jakieś nowe niebo, znajdował moc do tego dopiero we własnym piekle."
Moderator/ I Mister Forum

przez mark123 15 lut 2018, 05:36
Niczym, straciłem sens 10 lat temu.
Leń to nie jest osoba, której wystarczy mówić teksty typu "weź się do roboty" i się weźmie. Lenistwo jest efektem problemów ze sobą niekiedy bardzo poważnych.

przez Liber8 15 lut 2018, 06:56
Witam z rana :D
na_leśnik, kosmostrada, U mnie to jest tak, że już samo pytanie o sens życia powoduje gorsze samopoczucie przez najbliższe pół godziny. Musiałbym wznieść się na wyżyny swojego intelektu, żeby napisać tak dobre posty jak Wy :uklon: :uklon:

Nie ma możliwości znalezienia sensu życia w internecie. Szukałem wszędzie i nigdzie go nie ma ;)
Całkiem spora grupa osób odnalazła sens w konsumpcjonizmie, pracuj, kupuj, konsumuj, zdychaj, nic nie myśl, nic nie odczuwaj - to jest ich motto, mają nawet swoje logo.

work-buy-consume-die.jpg
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

przez magic wolf 15 lut 2018, 07:05
A mnie te małe sensiki nie satysfakcjonują. Będę szukał czegoś głębszego i polegnę, i co mi pozostanie- wrócić do czegoś trywialnego, to nasze przeznaczenie, od tego się nie uwolnimy.

przez magic wolf 15 lut 2018, 07:07
Liber8, work, buy, consume, die. Dokładnie, to nasz cel.

Sortuj wg